Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

změna režimu

Dobrý den, od 1.4.2010 se OSVČ stala plátcem DPH (nákup a prodej zboží). Provedla jsem inventuru k 31.3.2010. Chci uplatnit nárok na odpočet při změně režimu § 74. Má plátce nárok na odpočet daně u zboží pořízeného z Německa( států EU ) za posledních 12 měsíců před datem registrace, které je jeho obchodním majetkem? Faktury mají všechny náležitosti. Pokud ne, tak proč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

cestovní náhrady v SVJ

Dobrý den, prosím o odpověď. Jsem předsedou společenství vlastníků bytových jednotek. Pro činnost společenství jsem použil své soukromé os. vozidlo. Mohu uplatnit cestovní náklady na vozidlo na společenství a kdo v jaké výši platí či neplatí silniční daň?



odpovídal(a): Redakce

Dobry den,syn byl 8mesicu veden na uradu prace od…

Dobry den,syn byl 8mesicu veden na uradu prace od 1.6ma praci ü jedne spolecnosti ale 17.6onemocnel ke vsemu firma nema praci pro sve zamestnance tak je ceka vypoved ve zkusebni dobe,chtela jsem se zeptat z ceho mu bude vypoctena nemoc.Na uradu prace jiz nepobiral zadne penize. dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Mám dotaz na 2 souběžně vykonávané DPP…

Dobrý den Mám dotaz na 2 souběžně vykonávané DPP (dohoda o provedení práce) při důchodu. Jedna DPP je z rozsahu více než 5000Kč měsíčně a druhá rovných 5000 měsíčně (srážková daň).Nemám nikde podepsané "Prohlášení k dani". Otázka zní. Pokud podám daňové přizání a uplatním slevu na dani 24840, bude mi vrácena daň zaplacená z obou DPP, nebo jen z první DPP, kde je placená daň zálohou? Co když podepíšu "Prohlášení k dani" u druhé DPP a bude se tím platit daň zálohově? Děkuji s pozdravem Jaroslav


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak mám…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak mám zaúčtovat doplatek do minimálního vyměřovacího základu ve mzdách. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání dne 6.5., při obdržení výplatní pásky mě nemile překvapil fakt, že ačkoli mám podepsané růžové prohlášení, bylo mi strženo 1995,- Kč jako daň a tedy neuplatněna sleva (HM 9900,- Kč). Chci se zeptat, jak je to možné, v přijímacím dotazníku jsem uvedla, že mám sice ještě DPP, ale podepsala prohlášení, které jsem v současné době neměla podepsané jinde, a zda je chyba na straně zaměstnavatele, nebo mi tyto peníze vrátí FÚ v příštím roce? Jinou slevu než na poplatníka neuplatňuji. Předem velice děkuji Helena Dolejšová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem teď na mateřské dovolené, ale…

Dobrý den, jsem teď na mateřské dovolené, ale předtím jsem pracovala v jedné prodejně jako vedoucí. Asi tak před půl rokem jsem se dozvěděla, že prodejna končí. Volala jsem si tedy na centrálu do Prahy, jestli dostanu odstupné, nebo co bude dál a odpověděli mi, že semnou se budou bavit až po mateřské. Dnes sem se dozvěděla, že firma je v konkurzu. Mám nárok na odstupné? A kde bych o něja mohla žádat? Děkuji Vám za odpověď Miluše Cihlářová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,dostala jsem v práci výpověď pro…

Dobrý den,dostala jsem v práci výpověď pro nadbytečnost,dva měsíce jsem doma na překážce ze strany zaměstnavatele a tři měsíce odstupné.výpověď jsem dostala k 30.4.jak zjistím průměrný výdělek?vím ,že za předchozí čtvrtletí,ale jaké výplatní pásky si můžu pro kontrolu spočítat?děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Oddlužení, výše splátek

zdraím a prosím o informaci.Mám schválené oddlužení formou splátek,ale neumím je správně spočítat.kakulačky na netu vychází také každá jinak.Jsem s 1dítětem,příjem mi spočítali na 16408kč.Příští měsíc bude už jen 11100kč.Kolik tedy mám poslat,když ještě musím připočítat 1080kč odměnu insolvenčnímu správci.A poslední nejasnost-čekám běhen 14dnů druhé dítě,musí se i porodné jako mimořádný příjem použít na mimořádnou splátku?Moc děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Vlastnictví a úvěr od Fondu

Dobrý den.Chtěli bychom se zeptat na státní fond rozvoje bydlení.Chtěli bychom si půjčit od státu 300.000kč.Můj manžel je ale vlastníkem rodinného domku ale pouze 1/4 z jedné poloviny domu.Vadí to?A další dotaz je jak dlouho to trvá než půjčku schválí a zašlou na účet??Kupujeme rodinný dům, který budeme opravovat.Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Kdy dostanu peníze od SFRB?

Dobrý den.Kupujeme si byt a chtěli by jsme čerpat od státu z rozvoje bydlení úvěr300.Máme potvrzeny přijmy,vyplněnou žádost i smlouvu podepsanou před notářem.Potřebujeme ještě něco a za jak dlouho se dostanou peníze?Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsou rozdílné podmínky u hypotéky, pokud si ji chc

Dobrý den, chci si vzít hypotéku a zajímá mě, jestli na ní dosáhnu sama co se papírování týče. Je mi 23 let, pracuju přes dva roky, smlouva na dobu neurčitou, plat 21 000 čistého, našetřeno 400 000 Kč. Jsou rozdílné podmínky u hypotéky pokud si chci vzít sama nebo ve dvou?Můžu si vzít hypotéku papírově s mámou, pokud je jí již 47 let?Děkuji za odpovědi...


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, je mi 18 let a za nedlouho odjíždím na…

Dobrý den, je mi 18 let a za nedlouho odjíždím na delší dobu do zahraničí. Během té doby očekávám dopisy, které mi přijdou z vysokých škol a budou mít označení "do vlastních rukou pouze adresátovi." Tyto dopisy si nebudu moci vyzvednout, a tak bych chtěla předat plnou moc mojí matce a notářsky ji ověřit, aby za mě tyto dopisy mohla vyzvednout ona. Na poště mi ale řekli, že to není možné. Že jí dopisy s tímto označením nemohou dát ani s plnou mocí. Prosím poraďte, kdo je v právu, já, nebo pošta?


odpovídal(a): Redakce

Volba úvěru na bydlení

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, jaký finanční produkt by byl nejvhodnější v této situaci: chceme si s přítelem koupit byt do osobního vlastnictví v hodnotě 560.000 Kč. Přítel vydělává jako zaměstnanec 14.000 Kč, já jsem v současné době studentka. Chtěla bych se zeptat, co je výhodnější: půjčit si ze stavebního spoření nebo vzít si hypotéku od banky? Stavební spoření od Lišky vyplácí nejspíše jen 80% celkové částky bytu. Děkuji za Vaši odpověď S přáním krásného dne Duongová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den pane doktore,dovoluji si Vás požádat touto cestou o radu. Mám syna z prvního manželství (19 let) a nyní ukončil tříletý učební obor.Jelikož se ani s ním ani s jeho matkou vůbec nestýkáme a bydlíme 300 km od sebe nevím jak nyní postupovat.Je zde možnost,že půjde na další 2 roky studovat a udělá si maturitu a nebo tímto učebním oborem studium ukončí.Já ovšem nevím,jak mám postupovat v případě,že ukončí studium již nyní.Má on,jelikož je plnoletý povinnost upozornit mě,že dostudoval a nastupuje do zaměstnání a nebo si to musím pohlídat já sám? Kdo dává podnět k soudu,aby byla ukončena povinnost platit výživné??Děkuji za osvětlení mojí situace a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění Dobrý den,chtěla bych…

Penzijní připojištění Dobrý den,chtěla bych vědět zda mé spoření na penzi je perspektivní do budoucna. Ptám se proto, že před dvaceti lety jsem měla mzdu 2000,- a teď mám 17000,- a v podstatě hodnota těch peněz je stejná. Mám možná mylnou obavu, ale toto mě zatím nikdo nebyl schopen vysvětlit.Bůh ví co bude za 25 let. Inflace a jiné možné problémy. Tím pádem mám obavu i z penzijní reformy.


odpovídal(a): Redakce

změny v pojistném

Jak ovlivnily daňové zatížení OSVČ změny týkající se sociálního a zdravotního pojištění v letech 2005-2009?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

účtování o zboží

Dobrý den, je možno účtovat o nákupu zboží dvojím způsobem? Žboží nakoupíme a obratem prodáme, účtujeme přímo na účty 504 a 604. Teď nám přibylo zboží, které nakoupíme a zůstává na skladě. Můžu toto zboží účtovat způsobem A? Děkuji za odpověď Kovářová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, musí být v pracovní smlouvě…

Dobrý den, musí být v pracovní smlouvě stanoven rozsah pracovní doby? Chystáme se vzít zaměstnance na kratší pracovní úvazek než je 40 hodin týdně. Musíme tento úvázek definovat přesně? /(procenty nebo hodinově?) Jitka Dubová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně odměny…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně odměny jednatele. Viděla jsem u jedné firmy, že vyplácí odměnu jednateli cca 20000měsičně, z částky 6000 neodvádějí důchodové pojištění a ze zbytku ano. Je to správně? Domnívala jsem se, že bez sociálního pojištění to u jednatelů platí, jen když nepřesáhnou tuto hranici 6000za měsíc, pro rok 2010. pokud ji přesáhnou, platí z celé částky. Děkuji J. V.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.