Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji si položit dotaz: …

Dobrý den, dovoluji si položit dotaz: Hypoteticky: Koupili jsme pohledávku v nom. hodnotě 5 mil.Kč za částku 1 mil.Kč. Po čase jsme zjistili, že za tuto pohledávku můžeme dostat jen 1,1 mil. Kč. Existuje nějaký způsob, abychom nemuseli \\\"dodaňovat do nominální hodnoty\\\"?


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr z…

Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr z organizačních důvodů, vyplatí mi odstupné.V době, kdy mi běží výpovědní doba a do práce již nechodím-zaměstnavatel nám už práci nepřiděluje, bych chtěla nastoupit do nového pracovního poměru.Je to možné? 2 pracovní poměry současně mít můžu.Zanikne mi právo na odstupné, když jsem si nového zaměstnavatele našla sama? Musí můj nový zaměstnavatel hlásit prvnímu zaměstnavateli, že se mnou uzavřel pracovní poměr? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Smlouva o dílo

Dobrý den, uzavřela jsem smlouvu se stavební akciovou společností na stavbu rodinného domu. Vlastník společnosti tuto nyní prodává a kupuje jinou s tím, že uzavřená smlouva přejde na novou společnost a od staré dostanu potvrzení, že nemáme žádné vzájemné závazky. Osoba oprávněná jednat za původní společnost mi předložila k podpisu předávací protokol v kterém mi předává stavbu a ukončuje smlouvu s tím, že vůči sobě nemáme žádné závazky ani pohledávky. Neříká se tam nic o převzetí závazku novou společností. Protokol jsem nepodepsala s tím, že chci především nějakou smlouvu o tom, kdo bude pokračovatelem původní smlouvy+požaduji kopii notářského zápisu o prodeji a nákupu další pokračovatelské společnosti. Můj dotaz zní, jakou formu a náležitosti má nová smlouva mít, abych měla záruku, že bude pokračováno za původně dohodnutých podmínek, což mi bylo ústně přislíbeno. Děkuji za odpověď. Hana


odpovídal(a): Elena Ondrová

Práce při studiu

Dobrý den, studuji VŠ kombinovanou formou (je mi 23 let) a mám statut studenta - ZP za mě hradí stát. Do teď si na mě můj otec v zaměstnání uplatňuje daňový odečet na dítě. Nyní mám možnost přivýdělku na DPČ (cca 5000 Kč/měs.)bude si i potom moci můj otec uplatňovat daňový odečet? A budu si moci já, jakožto student uplatnit slevu na poplatníka a studenta, a to i v červenci a srpnu, i když se do školy nechodí, ale potvrzení o studiu mám do září. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odměny členů orgánu sdru?ení s právní subjektivito

OPRAVA!! Jsme sdružení vlastníků bytových jednotek (s právní subj.)a vybíráme členský příspěvek 30 Kč /měsíc /byt, tj. celkem asi 12 400 ročně. Můžeme takto získané finance použít na odměny členů sdružení za mimořádné práce a pro předsednictvo sdružení jako odměnu za vykonávané funkce ? Podléhají tyto odměny zdanění a jakému ? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrná cena phm

Jaká cena se použije pro uplatnění náhrad PHM při použítí soukromého mot. vozidla při podnikání. Použije se cena zvořejněná po uplynutí účetního období, tzn. na rok 1999 cena zveřejněná v roce 2000 (natural 25,30 Kč)?


odpovídal(a): Redakce

Můj dotaz se týkal pracovně právního vztahu, tak…

Můj dotaz se týkal pracovně právního vztahu, tak jak jej stanovuje § 11 poslední novely Živnostenského zákona. Potřebuji aby platby provozovatele živnosti byly z hlediska placení daní pro odpovědnou osobu co nejjednodušší při cca 5.000 Kč ročně. Václav Jiterský


odpovídal(a): Redakce

Mám trvalé bydliště i místo podnikání v Praze. …

Mám trvalé bydliště i místo podnikání v Praze. V současné době podnikám ve zprostředkovatelské činnosti v jižních Čechách, kde mám přechodné bydliště. Musím tuto skutečnost hlásit FÚ s ohledem na daňové uznání pracovních cest po jižních Čechách? Mohu do pracovních cest zahrnout i cesty Praha - jižní Čechy a naopak? Jak mohu uplatňovat náhradu za stravné? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych vědět, jak jsou zdaňovány…

Dobrý den, chtěl bych vědět, jak jsou zdaňovány příjmy z umělecké činnosti. Jako skupina jsme nahráli hudbu k televizní reklamě z honorář cca 20 tis. Je třeba z této částky odvést daň, případně v jaké výši a je možné uplatnit nějaké výdaje? A musím mít na tuto činnost nějakou obdobu živnostenského listu? Děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

Vlastníme starší rodinný dům po generální…

Vlastníme starší rodinný dům po generální rekonstrukci. Mě i manželovi je cca 35 let, máme 2 děti - 9 a 12 let. Současně vlastníme stavební pozemek a uvažujeme o stavbě nového domu. Chtěli bychom jej budovat postupně (cca v horizontu do 8 let dům dokončit), a to kvůli dětem - aby nemusely nyní měnit prostředí. Nemáme žádné úspory, čistý měsíční příjem činí asi 40 tis.(jde o příjem ze závislé činnosti). Měsíční náklady na splátky půjček a na pravidelná inkasa jsou cca 12 tis. Kč. Uvažujeme o hypotečním úvěru, event. americké hypotéce či stavebním spoření s možností meziúvěru. V případě hypotéky bychom nechtěli jít do delší doby splácení - maximálně 5 let - třeba na nižší částku a po jejím splacení si event. půjčit znovu. Neumíme se rozhodnout a posoudit, jsou-li vůbec naše představy reálné - myslím, že pro správné rozhodnutí nám chybí ucelené informace. Prosím, poraďte.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych si zažádat o hypotéku,…

Dobrý den, chtěla bych si zažádat o hypotéku, zajímalo by mě, co vyjadřuje slovo spolužadatel v žádosti? Nevím, zda se jedná o manžela nebo každou osobu žijící se mnou v domácnosti v současné době. Musím mít spolužadatele? Děkuji mnohokrát za odpověď


odpovídal(a): Redakce

#1 Mohu nejakym zpusobem zaradit do Nakladu…

#1 Mohu nejakym zpusobem zaradit do Nakladu spolecnosti s rucenim omezenym investice do nejakych cennych papiru nebo dluhopisu? #2 Mohu do Nakladu spolecnosti s rucenim omezenym zaradit investice do jinych spolecnosti? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Můj zaměstnavatel ruší mé pracovní místo,ale…

Můj zaměstnavatel ruší mé pracovní místo,ale spekuluje jak se vyhnout dvouměsíčnímu odstupnému.Mám trvat na výslovném uvedení této zkutečnosti ve výpovědi nebo se může uvést jen dohodou? Děkuji Jana.


odpovídal(a): Redakce

FORMA PODNIKÁNÍ

Chceme si otevřít obchod se známým. Nechceme založit ani s.r.o. ani sdružení fyzických osob. Jakou formu spolupráce mám zvolit. Pokud bude obchod a veškeré účetní doklady a náklady vedeny na mého známého, jakým způsobem (fakturou?) si máme dělit a danit podíly na zisku. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zda při ročním vyučtování daně z příjmu ze…

Zda při ročním vyučtování daně z příjmu ze závislé činnosti se započítává do příjmu manželky pracovníka i částka vrácené daně z vyúčtování za rok 1998, kterou obdržela v dubnu 1999.Jinak v roce 1999 pobírala pouze rodičovský příspěvek.


odpovídal(a): Redakce

audit rozpočtových a příspěvkových organizací

Můžete nám poradit specialistu na audit rozpočtových a příspěvkových organizací. Děkujeme předem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se informovala o této…

Dobrý den, ráda bych se informovala o této problematice. Jsem spolupracující osobou již druhým rokem, od půlky tohoto roku se ovšem chystám do pracovního poměru. - před tím jsem studovala vysokou školu. - Pakli-že už nechci být spolupracující osobou, stačí se odhlásit na sociální správě a zdravotní pojišťovně, nebo o tom musím podat oznámení i finančnímu úřadu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Při zapsání do obchodního rejstříku je vyžadováno…

Při zapsání do obchodního rejstříku je vyžadováno předložení živnostenských listů právnické osoby, ale k vydání ŽL je požadován výpis z obchodního rejstříku. Jaký je správný postup?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den vážení.Podnikatel FO, JÚ, má prodej…

Dobrý den vážení.Podnikatel FO, JÚ, má prodej potravin s manželkou, dílem 50%. Dáňové přiznání za r. 1999 jsem rozdělila na těchto 50%,mezi oba takto. Z celkového výdaje se nejdříve odečte soc.poj.+zdr.poj.+ doplatky z r. 98 obou čili i podnikatele i manželky a až pak se vysledná částka rozdělí na 50% ?? Dále se ke každé 50% části opět přičte soc.poj + zdr.poj. případné doplatky každého tohoto poplatníka a máme celkovou část výdaje patřící do přiznání poplatníka. Je to takto dobře ???? Názory se rozcházejí. Nebo mám vše rozdělit přesně na polovic? To se mi ale zdá špatně,proč by za sebe měli řešit 50% i pojistné ??? Je-li to dobře podle mne, pak nemůže být stejná výsledná částka výdajů,pouze náhodně,když mají oba pojištění stejná,je to tak ???? Vřele děkuji za odpověď, čekám na ni netrpělivě. Mějte se krásně.


odpovídal(a): Redakce

Zánik členství v dru?stvu

Mam nasledujici dotaz: Chtel bych ziskat do vlastnictvi a pouzivat jako kancelar NEBYTOVY prostor, ktery je v soucasne dobe v druzstevnim vlastnictvi. Stavajici uzivatel mi nabizi odkoupeni prava uzivani se souhlasem druzstva. Sam ziskal pravo uzivani stejnym zpusobem. Vzhledem k tomu, ze bych nebyt. prostor chtel zaradit do obchodniho majetku a odepisovat (jsem zivnostnik, jednoduche ucetnictvi), chtel bych ho po vstupu do druzstva a ziskani prava uzivani prevest do osobniho vlastnictvi, s cimz druzstvo souhlasi a nemely by byt problemy. Problem vsak zda se byt se vstupni cenou pro ucely odepisovani. Druzstvu totiz pri prevodu zaplatim pouze zustatek anuity (desitky tisic Kc) a to co zaplatim stavajicimu uzivateli za prevod druzstevniho podilu(stovky tisic Kc) zrejme nelze povazovat za soucast kupni ceny (?) Existuje k teto problematice nejake zavazne stanovisko zakonodarce ? Nebylo by mozne cenu za prevod prava uzivani povazovat za nehmotny investicni majetek a odepisovat ? Měli byste pro tento pripad nejake reseni, které by bylo danove bezpecne ? Budu Vam vdecen za radu nebo jinou pomoc. Zdravi vas Ing. Petr Zelený - zipel@iol.cz



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.