DOKAZOVÁNÍ

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 29.11.1999 00:00


S.r.o. vstoupila do likvidace v 3/99. V teto dobe probihala financni kontrola za obdobi 1995-1999, vysledek je neuznani faktur za konkretni faktury ( dle formalni smlouvyz roku 1995) s prislusnzm predlozenim zprav a uhradami. Zduvodneni FU : spravce prokazal existenci skutecnosti rozhodnych pro uziti pravni domnenky a existenci skutecnosti vyvracejicich verohodnost ucetnictvi, neuznal smlouvy. Jake dukazni prostedky jsou tedy uznatelne?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Uznatelný je jakýkoli důkazní prostředek, který prokazuje skutečný stav. Ve Vašem dopise formulované zdůvodnění vydal správce daně pouze z toho důvodu, aby vyhověl ustanovení zákona o správě daní a poplatků §31 ods.8 - opravdu zní velice obecně. Správce daně však jistě neuznal konkrétní smlouvy s konkrétním obsahem a v návaznosti na to i faktury. Bez znalosti smluv, o kterých píšete, nemůžeme bohužel rozhodnout o oprávněnosti či neoprávněnosti jejich zpochybnění. Neznáme ani stav Vašeho účetnictví, abychom se mohli vyjádřit k jeho úplnosti, průkaznosti a správnosti. Jinými slovy : správce daně nemá co zpochybnit, je -li účetnictví vedeno úplně, průkazně a správně. Průkaznost lze doložit smlouvami, ale i jiným způsobem, jistě i Vy ale cítíte rozdíl mezi krátkou formální smlouvou bez konkrétních výsledků spolupráce a precizní smlouvou, která objektivně popisuje realitu spolu s odpovídajícími dokumenty, platbami apod.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku - předdůchod

V loňském roce jsem nepracovala a pobírala předdůchod. Může manžel na mne uplatnit daňový odpočet - na manželku?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet podpory v nezaměstnanosti u OSVČ

Dobrý den, chci se zeptat jak se vypočítává podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ. Ve vaší kalkulačce máte kolonku pracovní poměr ukončený výpovědí zaměstnavatele ANO nebo NE a tak nevím si jí mám vypočítat jako OSVČ, který ukončil podnikání. Při průměrném měsíčním příjmu který mám za loňský rok 20000,- je rozdíl mezi ano a ne 10000,-Kč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prenájom a úroky z hypotéky

Trvalé bydlisko mám v Prahe a platím si hypotéku. Momentálne mám na tri roky pracovnú zmluvu v USA - od 09/2019. Zatiaľ som byt na tie tri roky prenajal . Môžem si uplatniť v DP úroky z hypotéky, aj keď v ňom momentálne nebývam, ale plánujem sa vrátiť do Prahy? Som majiteľom, bytu a mám potvrdenie o vyplatených úrokoch.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání - vrácení daní při ročním zúčtování

Dobrý den, od ledna až do června 2019 jsem byl studentem, od 12.8.2019 jsem šel do prvního zaměstnání. Můj dotaz zní, kolik mi budou vracet na dani? Popřípadě jak se to počítá? Děkuji mockrát a přeji příjemný den.


odpovídal(a): Redakce

Prosba o vysvětlení: Musím dávat DPP do dani?

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, k HPP mám DPP (na 300 hodin). A moje otázka zní:až bude roční zúčtování daňových přiznání a bude se to přiznávat. Tak jestli se musí i ta brigáda dávat do daních, když měsíčně nepřesáhnu 10000 Kč. Že paní kde mám DPP mi tvrdí, že brigáda se nemusí dávat do daní. Že tam bude stržena 15 daň za každý měsíc. Je to tak. Děkuji moc za přečtení a odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Změna osoby garanta pri podnikání OSVC

Dobrý den, umřel garant mého podnikání podle ZZ. Az dnes jsem tuto situaci zjistala dle sdeleni do datové schranky. Jsem domluvena s novým garantem, že do té doby než splnim pomínku uznání odborné praxe, cca 1 rok , s ním uzavru smlouvu na tuto činnost. Prosím o sdelení, zda-li nenastane nutnost pozastavit mou živnost, když stále pracuji. Jendám bez zbytečného odkladu, ale v dobe, kdy jsem nevedla, že zemrel jsem podnikala bez garanta - cca 3 týdny? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Musím podávat daňové přiznání, nebo to udělá zaměstnavatel?

Dobrý den. Potřebuji radu ohledně danového přiznání. Od května 2018 do května 2019 jsem byl v pracovní neschopnosti. Poté mně byl přiznán ID 3.st. a došlo k ukončení pracovního poměru. V červnu 2019 mě byla proplacena zbývající dovolená za rok 2018. Dotaz zní: mám podávat danové přiznání v roce 2020? Manželka je také invalidní 1.st. Musím doložit nějaké potvrzení ohledně úlev? A ještě jeden dotaz, musím podat přiznání já nebo bývalý zaměstnavatel? Mnohokrát děkuji za Vaší odpověd a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Účtování splátek z dohody o narovnání v DE

Dobrý den, prosím vás, jedná se o podnikatele, který vede daňovou evidenci a je plátce DPH. Uzavřel Dohodu o narovnání, ve které se zavázal uhradit celkovou částku v 11 splátkách, které hradil v roce 2019 a dále pokračuje v roce 2020. Dohoda nabyla účinnosti v 7/2019. Jsou jednotlivé splátky daňově uznatelné a pokud ano jejich uznatelnost se počítá do období, ve kterém jsou uhrazovány? V dohodě je uvedena celková částka bez DPH (označena jako dluh) - odráží se splátky nějak na DPH. Mockrát děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

odpočet ze zaplacených úroků na hypotéce

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, jak uplatnit odpočet ze zaplacených úroků na hypotéce. Dcera je vdaná a pobírá mateřskou, je majitelka nemovitosti, kde bydlí. Ona a oba rodiče jsou účastníky Smlouvy o úvěru na hypotéku. Rodiče mají odlišné trvalé bydliště. Je možné, aby jeden z rodičů uplatnil slevu na dani z příjmu FO ze zaplacených úroků z hypotéky? Při dotazu na FÚ nám jedna pracovnice řekla ANO a druhá NE, protože rodiče nejsou vlastníky (spoluvlastníky) a nemají trvalé bydliště v dané nemovitosti. Děkuji za radu. 


odpovídal(a): Redakce

Odvod sociálního pojištění při zkráceném úvazku

Dobrý den, chci se zeptat, zda zaměstnavatel, u kterého mám pracovní úvazek 0,2 musí odvádět sociální pojištění, když u jiného zaměstnavatele mám 100% úvazek. Děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.