Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

prispevek na zakoupeni motoroveho vozidla

Dobry den.Moc prosim o radu.Dostala jsem na meho postizeneho syna 50 000Kc prispevek na zakoupeni motoroveho vozidla.Vim,ze je 6mesicu lhuta na zakoupeni vozidla,ale netusim jestli je to od dostani vyrozumeni o prispevku nebo od zaslani prispevku na me konto.a jeste mam dotaz na prodej stavajiciho vozidla mam 2mesice od zaslani prispevku nebo od zakoupeni noveho vozidla?Co potrebuji abych dokazala,ze jsem stavajici vozidlo jiz prodala.Dekuji mnohokrat za odpovedi


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu zatíženého hypotékou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda a jakým způsobem lze prodat byt, který byl koupený pomocí hypotéky (tímto bytem se ručí). Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

All Property ltd.

Dobrý den,dostala jsem nabídku investovat prostřednictvím firmy All Property ltd a zajímal by mě váš názor na tuto společnost. Co se týká ČNB ta pouze sdělila, že Společnost All Property Ltd. není oprávněna poskytovat investiční služby na území ČR podle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, když nedisponuje potřebným povolením ČNB k této činnosti a nepodléhá tak dohledu ČNB. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem z příjmů

Dobrý den.Za rok 2007 jsem uplatňoval paušální výdaje,u mě činili 60%.platí to nadále i pro rok 2008.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně z příjmů

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: soukromá osoba zdědila po matce pole a pozemky zalesněné.Matka je vlastnila více než 5 let. Chce toto prodat: 1) prodej polí bude osvobozen podle §4? 2) prodej zalesněného pozemku bude také osvobozen podle §4, nebo se musí zvlášť ohodnotit vzrostlý porost a prodej tohoto porostu bude zdaněn? Myslím, že ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

příležitostný příjem a daň

Dobrý den. Ve volném čase amatérsky fotografuji a občas se najde někdo kdo by chtěl moji autorskou fotografii (např. krajiny) koupit. Jak se taková situace řeší z hlediska daní a jaký doklad můžu dotyčnému vystavit. Je nějáká částka, do které se takový příjem nedaní? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

příležitostný příjem a daň

Dobrý den. Ve volném čase amatérsky fotografuji a občas se najde někdo kdo by chtěl moji autorskou fotografii (např. krajiny) koupit. Jak se taková situace řeší z hlediska daní a jaký doklad můžu dotyčnému vystavit. Je nějáká částka, do které se takový příjem nedaní? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

doprava a DPH

Dobrý den,mám dotaz ohledně DPH. Zakládám s.r.o (autodopravu) tady v CZ a chtěl bych pomoc ohledně faktur. Já jakožto dopravce dostávám zakázky od české firmy (spedice), která je prostředníkem zakázek od států EU (jsme oba plátci DPH - dopravce i spedice). A probíha to třeba takto : nakládka v tuzemsku a vykládka v Německu a další faktura obráceně nebo nakládka v Německu a vykládka v Slovensku. Proto tedy se Vás ptám,kdy zaplatim DPH ?Slyšel jsem něco i osystemu reverse charge - bude to zde uplatňováno,ikdyž si vlastně fakturuji od české spedice ? Předem mockrát děkuji za snahu vysvětlení celého procesu ne/zdaňení a nároku vráceni DPH


odpovídal(a): Redakce

jazykový kurz a daně

Dobrý den. Jako OSVČ, v oblasti vývoje SW a poskytování poradenství v tomto oboru, bych měl zájem se sám dále vzdělávat/zdokonalovat a zaplatit si kurzy anglického jazyka (žádný zahraniční pobyt, jen tuzemské jazykové školy). Je tento kurz možno zahrnout do nákladů, když angličtinu využívám již teď pro získávání informací ze zahraničí, ale např. přímo žádného zahraničního klienta nemám? Chtěl bych Vás tímto požádat o radu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

pronájem počítače

Jsem fyzická osoba nepodnikatel a chtěla bych jednomu občanskému sdružení pronajímat několik počítačů. Ve smlouvě o pronájmu by bylo uvedeno, že nájem zahrnuje také veškerý servis související s provozem počítačů (správa, údržba,konfigurace, zálohování,...) Bude takováto smlouva správná? Mohu příjmy z tohoto pronájmu danit podle §9 nebo to uz musí být jako živnost §7? A dále mohla bych si jako FO uplatňovat k tomuto příjmu výdaje paušálem (tedy 30%)? Děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

hostování sportovce a zdanitelné plnění

Dobrý den,chci se zeptat: Je hostování hráčů TJ (nezisková organizace) zdanitelným plněním? FÚ tvrdí, že ano - §14/1/a ZDPH, já se opírám o §61/d ZDPH, tudíž že jde o osvobozené plnění. Děkuji za názor.


odpovídal(a): Redakce

internet a daňové náklady

Dobrý den. Lze zřídit internetové připojení pro firemní účeli OSVČ na soukromý počítač, užívaný pro vedení daňové evidence, firemní email a www.stránky? Je nutností tento počítač převést do majetku firmy? Je možné vyúčtování služeb za net uplatnit jako náklad firmy?


odpovídal(a): Redakce

danění příjmu z prodeje bytu

Dobrý den, potřeboval bych zjistit, zda budu platit daň z prodeje bytu. Otec mi daroval byt, jsem vlastníkem teprve jeden měsíc. V tomto bytě bydlím 9 let. Mám možnost tento byt prodat. Budu platit daň z prodeje?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželka je na mateřské dovolené …

Dobrý den, manželka je na mateřské dovolené (je stále vedená jako zaměstnanec ve firmě) ale zároveň má ŽL na administrativní práce, na který ale minulý rok neměla žádný příjem. Tento rok dostala možnost krátkodobého přivýdělku na ŽL a proto bych se potřeboval zeptat, jak je to v jejím případě s placením zdravotního a sociálního pojištění a daní. Zda jsou tam nějaké finanční limity (kolik si může vydělat, aby neztratila nárok na příspěvek v rodičovství, od jakých částek musí platit sociální a zdravotní). A poslední dotaz je, kolik si může celkově vydělat (nevím, jestli se počítá její hrubý, nebo čistý příjem), abych si já mohl jako zaměstnanec uplatnit slevu na dani?! Děkuji za odpověď. Roman Klábeneš


odpovídal(a): Redakce

podnikání na mateřské, daně, pojistné a dávky

Dobrý den, manželka je na mateřské dovolené (je stále vedená jako zaměstnanec ve firmě) ale zároveň má ŽL na administrativní práce, na který ale minulý rok neměla žádný příjem. Tento rok dostala možnost krátkodobého přivýdělku na ŽL a proto bych se potřeboval zeptat, jak je to v jejím případě s placením zdravotního a sociálního pojištění a daní. Zda jsou tam nějaké finanční limity (kolik si může vydělat, aby neztratila nárok na příspěvek v rodičovství, od jakých částek musí platit sociální a zdravotní). A poslední dotaz je, kolik si může celkově vydělat (nevím, jestli se počítá její hrubý, nebo čistý příjem), abych si já mohl jako zaměstnanec uplatnit slevu na dani?! Děkuji za odpověď. Roman Klábeneš


odpovídal(a): Redakce

služební auto pro soukromé účely

Dobrý den. Firma má ve svém majetku osobní automobil,které má k dispozici zaměstnanec na základě smlouvy k pracovním i soukromým účelům. Jiný zaměstnanec by si toto auto chtěl zapůjčit k soukromým účelům pro cestu do zahraničí.Je nějaká překážka poskytnout toto auto zaměstnanci pro soukromou cestu?S tím, že by do cestovní knihy vedl tuto cestu jako soukromou,benzín a další výlohy by si platil zaměstnanec sám.A jak by to bylo s uznatelností nákladů v případě pojistné události? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů danění u zdroje

V zemědělském družstvu mám majetkový podíl 300 000 Kč (vnosy + transformační podíl). V letošním roce jsem se zem. družstvem uzavřela dohodu, že mi po dobu 10 let tuto částku vyplatí. Každý rok tedy 30 000 Kč a ZD odvede srážkovou daň. Musím tento příjem uvádět ve svém daňovém přiznání a musím ho napsat do sociálních dávek (přídavky, sociální příplatek)? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

dodanění úroků z půjčky

Dobrý den, obracím se na Vás s tímto dotazem: Společníci s.r.o., kteří mají u své společnosti pracovně právní poměr a pobírají za tuto práci mzdu daněnou podle § 6 ZDP, si od své společnosti půjčili peníze na nákup vlastních nemovitostí. Byly sepsány smlouvy o půjčce, které jsou úročeny. Nyní se rozhodli, že si své závazky z titulu úroků, prominou. Společnost musí tyto pohledávky odepsat a budou pro ni daňově neúčinným nákladem. Společníkům však vzniká ostatní příjem, při kterém došlo ke zvýšení majetku. Podléhá tento příjem: a/ dani z příjmů jako nepeněžní příjem zaměstnanců podle § 6 ZDP b/ dani z příjmů jako ostatní příjem podle § 10 ZDP c/ dani darovací. Děkuji za odpověď. K.V.


odpovídal(a): Redakce

slevy na dani

Diobrý deň. Chcem sa spýtať,ako to bude po danovej reforme,ked od tohto roku neplatí SZM. Niekde som čítala,že manžel dostane na vyživovanú osobu cca 32tisíc kčKto je vlastne vyživ.osoba?Aj žena na nemocenskej,na sociálných dývkach,žena,ktorá poberá PPM,RP? Mal by na mna napr.manžel nárok na ulavu na dani za mna,ked budem cca pol roka na nemocenskej v súvisl.s riozik.tehotnestvom a pol roka na materskej dovolenke? A ako je to s ulavou na dani?Teraz manžel má 890kč,ked sú 2deti sa to násobí,alebo čiastka ostáva nezmenená? ´Dakujem.


odpovídal(a): Redakce

DUZP u převodu nemovitosti

Dobrý den. Prosim o informaci, kdy nastává datum zdanit.plněni v případě prodeje bytu: datum faktického předání bytu (sepsání Předávac.protokolu) nebo podpis kupní smlouvy? Zákazník má doplácet zbylou část kupní ceny, byt byl předaný, ale kupní smlouva ještě nebyla podepsána. Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.