NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dodatečný Dotaz:
Pokud tedy manželka neprokáže, že se odstěhovala a již nesdílí s manželem společnou domácnost budu moci na manželích požadovat aby sdíleli jeden byt, ten kam se manželka údajně odstěhovala, a můj byt mi vrátili, že? Vzhledem k tomu, že vím, že manželé právě dokončili stavbu RD, který je ve SJM, myslím si, že bude jednodušší toto prokázat. Pozadí. Skutečná situace je patrně tato: manželé si postavili RD, spokojeně v něm začali bydlet v “přesunuté” společné domácnosti. Manžel nemíní byt s regulovaným nájemným předat majiteli, protože ho chce pronajímat (a možná zároveň používat jako kancelář). Zároveň ale také nechce platit služby za 5 lidí, jak tomu bylo doposavad a tak situaci „mlží“ tím, že tvrdí, že v bytě zůstal sám s jedním dítětem. Druhá otázka. Musím doručit výpověď oběma manželům nebo jen manželovi, který spolu s jeho advokátem tvrdí, že v bytě žije již jen sám s jedním dítětem? Předem děkuji za odpověď Ing. Roman Mervart
Odpověď:
Dovoluji si Vás požádat i o zaslání původního dotazu s odpovědí, abych Vám mohl komplexně odpovědět na Váš dotaz. Děkuji.
Odpověděl: Zdeněk Navrátil, JUDr.
Zde je Původní Dotaz:
Dobrý den, OZ stanoví dost přesně, kdy nájem bytu se stane společným nájmem bytu manželi. Nenalezl jsem ale přesně kdy společný nájem končí a to je můj dotaz. Má to co společného s ukončením společné domácnosti a jestliže ano, kdy toto nastane? Stačí čistě nahlásit majiteli bytu, že se manželka s dvěma ze tří dětí odstěhovala (bez udání kam) nebo musí být společný nájem zrušen prokazatelným způsobem? Jakým? Obávám se, že ve skutečnosti nájemci zatajují, že spolu již užívají jiný byt k bydlení (vím, že stavěli RD) a byt s regulovaným nájemným v našem domě pronajímají nenahlášeným osobám a snaží se zabránit výpovědi z důvodu užívání dvou bytů nebo případně z důvodu nenahlášení osob. Nejsem si ani já ani náš správce domu vědom, že by se manželé rozváděli. Děkuji
původní Odpověď:
Dobrý den, podle § 707 odst. 1 OZ zemře-li jeden z manželů, kteří byli společnými nájemci bytu, stane se jediným nájemcem pozůstalý manžel; a § 708 stanoví, že výše zmíněné ustanovení § 707 odst. 1 platí i v případě, jestliže nájemce opustí trvale společnou domácnost. Trvalé opuštění společné domácnosti je chápáno jako jednání vedené s úmyslem domácnost zrušit a již neobnovit, což je ale v praxi těžce prokazatelné. Proto vám doporučuji zaměřit se na skutečnost obývání bytu cizím osobami. Podle § 689 odst. 2 OZ je nájemce povinen písemně oznámit pronajímateli veškeré změny v počtu osob, které žijí s nájemcem v bytě, a to do 15 dnů ode dne, kdy ke změně došlo. Pokud jste si tedy zcela jist, že v bytě žijí jiné osoby, a váš nájemce vás o tom neinformoval, jedná se o hrubé porušení povinností a jste oprávněn podat nájemci výpověď z nájmu bytu bez přivolení soudu podle § 711 odst. 2 písm. b). V této výpovědi musí být uveden výpovědní důvod, výpovědní lhůta a poučení nájemce o jeho možnosti podat do šedesáti dnů žalobu na určení neplatnosti výpovědi k soudu, a musí být doručena nájemci.
Odpověděl: Zdeněk Navrátil, JUDr.
dobrý den,prosím o radu. Umřel mi v květnu manžel, byl mi přiznán vdovský důchod. Jsem ročník 1957,jsem zaměstnaná, mám dvě dospělé dcery, manžel byl ročník 1954, také pracoval.
Tento vdovský důchod mi byl přiznán na rok, to znamená, že dále nebudu již dostávat nic, nemám nárok ani později na žádný vdovský důchod? Zkoušela jsem hledat v zákoně, ale je to napsáno tak, že jsem tomu nerozumněla.
Važení pratelé,
dovoluji se na vás obratit s nasledujicím dotazem,jelikož bych uvazovala o predcasném odchodu do důchodu.Narodila jsem se 9.9.1955,porodila jsem 2 děti,přičemž starší dcera nar.1978,byla svěřena v r.1983 do péče otce.Na základě dotazu u ČSSZ mě bylo sděleno,že od 1.9.1970-29.2.2008 činé doba pojištění 8565dnů.Od r. 1991 pracuji v BRD,kde jsem taktéž u zaměstnavatele pojištěna.Prosím o sdělení,v kterém roce budu mít nárok na plný starobní důchod,v případě odchodu do předčasního starobního důchodu,které podmínky je třeba splnit.S dotazem,týkající se výpočtu výše důchodu,jsem u ČSSZ v místě bydliště "nepořídila",jelikož mi bylo sděleno,že v mém případě se výše důchodu bude pravděpodobně kompenzovat s výdělkem v BRD.Je možné pobírat důchod jak v ČR a při splnění podmínek i žádat důchod v BRD?Kde je možné se podrobněji informovat k mému danému dotazu? Děkuji za pochopení a za odpověď.
S pozdravem Neumayerová Marta
Dobrý den,
na důlním podniku mám odpracováno 1610 směn v kat.IAA,dalších 2191 směn mám odpracováno jako samost.baňský pracovník tj.do 30.6.1988 na VVUÚ.Od 1.7.1988 (II.etapa ZEÚMS)do r.1991 zařazen jako výzkumný a vývojový pracovník a uznáno 122 sm.v kat.I.AA.Mám nárok na předčasný hornický důchod?V květnu 2011 mám
55 let.
Děkuji za odpověď.PF
Dobry den mam problemu ohledne DPN ktera je od 4.3.2010a potrva do31.12.2010,chtel jsem se zeptat jak to je s kracenim dovolene,behem obdobi co jsem pracoval jsem si už vybral 6 dni dovolene,pracuji v nepretržitem provozu na 12hod.smeny s tim ze nam počitaji 11hod.Dnes jsem volal mzdove učetni a ta mi řekla že jsem v minusu 3,5 dne,že jsem pry neodpracoval 60 dni což se mi nezda,nebot si myslim že to plati jen u novych nastupujicich zamestnancu a ja ve firme pracuji od roku 2003.Velice prosim za odpoved a dekuji Vam moc.
Dobrý den,
ráda bych se poradila ohledně IŽP. Mám je sjednané u ING, IŽP-investor plus od roku 2006. Měsíčně platím 500 Kč. Smlouvu mám uzavřenou do 65 let. Pojistná částka pro smrt je 30 000 kroun. Nyní, kdy jsem si založila rodinu, mně přijde částka pro případ smrti směšná. Pojištění mi doporučíl a zřídil ,, kamarád,, jen za učelem svého obohacení, ale na to jsem bohužel příšla až teď. Díky tomu mám na všechny ŽP výhradně negativní názor. Nyní zvažuji, zda smlouvu hned nezrušit a jak přijít, o co nejmín penez. Za 4 roky jsem tam vložila cca 36 000, vcetně mimorádných částek. v ING mi nyní řekli, že si mohu vybrat 100 porcent - 20 000.korun!!! Nechapu, proč tak malo!!
Je možné vybrat tuto částku a pak smlouvu zrušit?? Nebo je lepší ji zrušit az po delši době?
Děkuji za Váš názor
Dovolte mi, abych Váši poradnu požádal o radu.
U České pojišťovny mám uzavřenou havarijní pojistku, ze dne 16.12.2009. Dne 22.11.2010 jsme požádál písemně pojišťovnu prostřednictvím jejich pobočky o ukončení pojištění.
Bohužel, písemně oznámili 26.11.2010, že pojistnou havarijní smlouvu nelze stornovat (6 týdnů atd.) a nejbližší možné datum pro storno je výroční datum tj. 16.12.2011! Žádné plnění nebylo s pojistky doposud čerpáno, automobil je vlastní, r.v. 2008, bez leasingu.
Můžete mi prosím poradit co nastane, když neuhradím nejbližší následujcí 1/4-letní splátku, tj. 16.12.2010? Dojde k ukončení pojištění nebo budou pojistné nárokovat i s úroky či jinak?
Děkuji za odpověď. Jaromír Sedláček
Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu o kapitálovém životním pojištění, kterou jsem uzavřel v květnu 2007. Rád bych slyšel nezávislý názor.
Konec pojištění v 75 letech (bylo mi v 2007 29 let), pojištění pro případ smrti 10.000,-Kč, pojištění pro případ dožití - aktuální hodnota účtu pojistníka, pojistné za měsíc 517,-Kč (z toho 217 na úrazové pojištění), pojistné pro případ smrti následkem úrazu 250.000,-Kč, pro případ trvalých následků 500.000,-Kč, pro případ tělesného poškození úrazem 62.000,-Kč, v pojistném zahrnuto doplňkové úrazové pojištění s tělesným poškozením úrazem
Díky moc za reakce
Zdravím,
nedaří se mi nalézt, jaký základ je použit u výpočtu důchodu od státu za náhradní dobu.Tedy pokud jsem veden na úřadu práce,jak se toto přímo započítává do penze.
Děkuji za odpověď.
chci nahlásit změnu trvalého bydliště
k pojistce č-1282548128
ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PLACENO ČTVRTLETNĚ 1383 KČ
PÚVODNÍ ADRESA-K.ŠMIDKÉHO 1824/11 OSTRAVA
NYNÍ BÍLOVECKÁ 205/23 OSTRAVA
Dobrý den. Mám už asi 2 roky životní pojištění FLEXI od České Spořitelny (Vienna Insurance). Jsem v nejvyšší rizikové skupině a čas od času jezdím i do zahraničí, a tak musím měnit různé podmínky v tomto pojištění (jde o zvýšení rizika a tak navýšení i častky, kterou pojišťovně platím v ČR - 930 Kč). V červenci 2010 jsem sepsal s pojišťovacím agentem v Táboře návrh na změnu pojistné smlouvy právě kvůli mému výjezdu do zahraničí. Bylo mi řečeno, že mám začít platit zvýšenou částku, až mi přijde domů podepsaný doplněk základní původní smlouvy s přesnou částkou. V srpnu 2010 jsem tedy odcestoval, ale žádný doplněk smlouvy mi nepřišel. Dále jsem tedy platil až dodnes částku - 930 Kč. Byl jsem tedy podle všeho nepojištěn na prostředí a riziko, v kterém se nacházím. Teď v prosinci mi na trvalé bydliště ale přišel dopis, kde mi pojišťovna píše, že bych měl uhradit částku za období od 1. do 30. listopadu 2010, a to 3100 Kč. Volal jsem na telefonní linku České Spořitelny, co to má znamenat. Po přepojení mi pán na druhé straně sdělil, že změnu akceptovali a pojištění platí od 1. září 2010 a tak mám až do prosince měsíční částky uhradit (cca 12400 Kč). Zeptal jsem se, jak mohu něco platit, když jsem ani nebyl vyrozuměn a žádný doplněk či potvrzení změny smlouvy mi nebyl doručen. Nemluvě o tom, že ani částku, kterou bych měl platit jsem neznal. Zástupce ČS mi odvětil, že se to možná ztratilo na poště a že to není jejich problém. Měl jsem jim prýl zavolat a dožadovat se o zaslání této smlouvy. Nicméně celou částku chtějí uhradit. Nevím, jak by má družka v případě mé smrti vymáhala od pojišťovny pojistku v období od srpna do prosince 2010 bez jediného potvrzení či akceptačního dopisu České pojišťovny, který jsme samozřejmě neobdrželi. Zdá se mi, že toto je nekorektní jednání pojišťovny. Nezaslali ani v období od září až do konce listopadu jedinou upomínku či upozornění, že bych měl něco někde platit, takže jsem platil jen částku 930,-Kč/měsíc, kterou normálně platím. Myslím, že bych měl začít platit zvýšenou částku až teprve tehdy, kdy se mi dostane do rukou doplněk o změně smlouvy a akceptace mého návrhu na změnu s datem, od kdy změna platí. Jestli došlo k pochybení České pošty v doručení doporučeného psaní od České Spořitelny, měla by tedy pojišťovna žádat nahrazení případné škody právě Českou poštu a ne mě. Trošku mi to přijde, že pojišťovna vyčkávala, jestli se mi něco stane v nebezpečném prostředí v nejproblémovějším období a když se nic nestalo, po 4 měsících žádá zpětně o zaplacení pojistného v částce, o které jsem nevěděl její výši, od kdy platí a jestli změnu pojišťovna vůbec přijala. Prosím vás o radu, jak postupovat, kdo je v právu, jestli jsem něco zanedbal a jesli má pojišťovna v takovémto případě vůbec právo jednat tímto způsobem. Nemohu se zbavit pocitu, že tady nejsem zákazníkem já, ale snažím se pojišťovně vnutit své peníze a vlastně bych měl být vůbec rád, že mě mají za klienta. Děkuji Vám za případnou radu a pomoc. Michal Mairych
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, když platím úvěr ze SS, lze založit SS na toto rodné číslo a bude z tohoto SS přiznána státní podpora, když je na něm úvěr? Děkuji. Jana
Mám osobně uzavřené pojištění odpovědnosti z výkonu povolání. Současně i zaměstnavatel za mě u jinné pojišťovny uhradil další pojistné z odpovědnosti zaměstnance. Jelikož pojistné plnění mi může být poskytnuté pouze z jedné pojistné smlouvy, chtěl bych jednu pojistnou smlouvu zrušit.
Děkuji
Dobrý den, je možné zakoupit stavební pozemek na rodinný dům z ukončeného (ne předčasně) stavebního spoření?
Děkuji.
Dobrý den. Jsem studentkou. O těchto prázdninách jsem měla brigádu na DPP, podepsala jsem "růžové prohlášení"(nejsem si jistá, zda pouze na tyto dva měsíce). Celkově jsem si vydělala přes 20tisíc. Nyní jsem měla jednorázovou brigádu, kde si vydělám přibližne 4tisíce. Opět jsem podepsala "růžové prohlášení".
Chtěla jsem se zeptat, jaké povinnosti z tohoto pro mě vyplývají, aby vše bylo v pořádku. Případně, jak napravit dvě omylem podepsaná růžová prohlášení.
Velice děkuji za Vaši pomoc.
Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o radu, nebo zda-li mne můžete odkázat na příslušnou sekci, kde mi otázku zodpoví. Zajímá mne, když kurs koruny vyhlášený ČNB vůči Euru je 25,17 Kč/1 Euro, ve směnárně mne, ale účtují za nákup Eura 25,45 Kč/1 EURO. Myslel jsem, že kurs uvedený na stránkách ČNB platí pro všechny banky a směnárny. Eura jsem pouze kupoval. Předem mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem Honza.
Dobrý den, máme zaměstnance, který má neomluvenou absenci od 15.11. 2010 a nejde zkontaktovat.8. 12. jsme mu poslali výpověd ve smyslu § 55 odst. 1 písm. b ZP pro závažné porušení pracovní kázně zvlášt hrubým způsobem. Výpověd jsem poslala poštou do vlastních rukou výhradně jen adresáta, obratem se však dopis vrátil, že pán se odstěhoval. od kdy můžeme považovat výpověd za platnou?
Děkuji
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na následující: zaměstnankyni končí 12.12. MD, od 13.12. nastupuje řádnou dovolenou, aby si dovyčerpala 17 zbylých dnů. Chtěla jsem se zeptat, zda je můj postup správný - za 12/2010 dostane proplacených 14 dnů dovolené a 1 svátek (25.12.) a v lednu 2011 dostane proplaceno zbylé 3 dny dovolené. Děkuji za pomoc. MS
Dobrý den,
k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů dochází dnem, v němž se smlouva o prodeji podniku (jeho části) stala účinnou.
Když je den účinnosti 31.12., kdo dělá za ten den výpočet mezd? Prodejce, nebo kupující?
Děkuji.
Vladimír Žák
Dobrý den, mám dotaz ohledně výše nemocenské a následné výplaty mateřské a rodičovského příspěvku. Od 15.6.2010 jsem na Úřadě práce, kdy mi skončila rodičovská dovolená ve 3 let věku dítěte, uzavřela jsem k tomuto datu dohodu se zaměstnavatelem a ten mi vyplatil odstupné. Původně jsem na mateřskou nastoupila v dubnu 2007 po rizikovém těhtenství, na které jsem nastoupila v lednu 2007. Až do 15.6.2010 jsem byla zaměstnaná, ikdyž naposledy jsme fakticky pracovala v prosinci 2006, můj průměrný příjem byl tehdy asi 25tis Kč. Nyní jsem podruhé těhotná a opět se jedná o rizikové těhotenství, musím být doma nebo v nemocnici. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nemocenskou a poté na mateřskou, když jsem nyní na úřadu práce a případně co doporučujete. Děkuji, Zuzka