NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost uplatnění slevy na manželku v daňovém přiznání manžela v situaci, kdy manželka je na rodičovské a má příjem z pronájmu 90 000 Kč za rok. Bohužel v daném roce výdaje z pronájmu přesáhly těchto 90 000 Kč (měsíční náklady+byt byl zničen nájemníky). Předpokládám, že manželka musí daňové přiznání podat, i když prakticky vykáže ztrátu a nic danit nebude, je to tak? Může si pak manžel uplatnit slevu na manželku ve svém daňovém přiznání, když v daňovém přiznání manželky tato sleva uplatněna nebyla? Vím, že se v této souvislosti uvažuje částka 68 000 Kč jako příjem manželky, ale nevím, zda se vztahuje k částkám vypisovaným v příloze 2 daňového přiznání či k řádku 39 na 2.straně daňového přiznání? Předem děkuji za odpověď!
Dobrý den jsem rozvedená, v prosinci 2017 se mi narodilo 3 dítě, v roce 2018 jsem byla na mateřské, čerpala dovolenou ze zaměstnání ve výši 43077 hrubého, bonus na 2 děti ve výši 4328. Od září 2018 pobírám rodičák. Chtěla bych uplatnit bonus na 3 děti v daňovém přiznání. Současný partner podniká, manželé nejsme. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsem zaměstnán dlouhodobě, kdy můj vyměřovací základ za rok 2016 činí 234.094,- (zjištěno z evidenčního listu důchodového pojištění) chtěl jsem při zaměstnání provozovat ubytovací služby. O sezóně bych pronajímal chatku. Na to bych měl tedy živnost. Příjem by byl 60.000,- Kč za rok. Výdeje bych zvolil paušálem 60 % procent, tedy výdaje by byly 36.000,- . Zisk tedy 24.000,- Kč. Vím že budu muset podat společné daňové přiznání, kdy mě zajímá zda se vyplatí vůbec živnost otevírat a začít podnikat v ubytování. Proto jsem Vás chtěl požádat, zda by bylo možné z uvedených údajů spočítat výši daně kterou budu platit, výši ZP a SP (to by snad platit nemusel do výše 71850). Daňovou slevu na poplatníka mám zahrnutou ve výplatě již od zaměstnavatele a slevu na dítě má manželka ve výplatě. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud neúspěšně ukončím VŠ studium v únoru,je mi jasné, že stát za mě už platit zdravotní pojištění nebude. Pokud tedy budu od února pracovat a vydělávat a v září opět nastoupím na novou VŠ a v práci skončím, bude za mě stát opět platit zdravotní pojištění, nebo už si ho budu muset platit sám? (Je mi 21 let)
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat ohledně vrácení daně za hypoteční úvěr, který mám na byt. Situace je taková, že jsem na rodičovské dovolené, tudíž si nemohu nárokovat vrácení daně za hypoteční úvěr. Úvěr je psaný pouze na mě jako jediného žadatele. Když uvedu manžela jako spolužadatele, je možné nárokovat vrácení daně na manžela? Je nutné, aby byl manžel zapsán v katastru jako spoluvlastník bytové jednotky na který je úvěr vázán? Děkuji
Dobrý den, s bratrem jsme napůl zdědili nemovitost po otci. Otec v ní dva roky nebydlel a ani ji pět let nevlastnil, takže bychom měli zaplatit daň z příjmu. Cena v notářském usnesení je 650000 a prodali jsme ji za 800000. Daň by tedy měla vyjít na 22500. Nicméně bych se rád zeptal, zda lze základ daně snížit např. o zděděný dluh, který jsme uhradili nebo o odměnu notáři. Dluh byl relativně vysoký a základ daně by pak vyšel dokonce záporně. Děkuji.
Dobrý den, prosím o radu týkající se darovací daně. Rozhodla jsem se připsat své dceři čtvrtinu našeho rod. domku. Jednu čtvrtinu už dcera má. Jak mám postupovat a budeme muset platit darovací daň? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
Dobrý den, loni v únoru 2018 jste radili v článku: Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?, jaké skutečné náklady je možné použít. Byla tam i možnost použít paušál na auto 4.000,-/měsíc. Jen by mne zajímalo, jestli musím také v tomto případě platit silniční daň za auto (nejsem OSVČ, jen obyčejný zaměstnanec). Ptám se proto, že OSVČ, kteří si takto dávají auto do nákladů, jsou povinni platit silniční daň (musí se k ní nejdříve přihlásit a pak zálohově platit, zpětně to nejde). Na finančáku mi nejsou schopni odpovědět nebo mi řeknou, že mám platit sil. daň. Pak by ale ta vaše rada byla k ničemu (pokud bych ji chtěl využít za uplynulý rok, leda do budoucna). Moc děkuji za odpověď, jak to tedy je.
Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské, která mi má končit 10. 04. 2020. Rodičovský příspěvek čerpám od října 2018 do července 2019. V srpnu 2019 by se mi mělo narodit druhé dítě. Po narození dítěte bych se chtěla vrátit do práce ve třech letech jeho věku. S partnerem nejsme sezdaní, bydlíme ve společné domácnosti, partner u svého zaměstnavatele uplatňuje na naše dítě slevu na dani. Můje otázky: Budu před porodem opět nastupovat na mateřskou dovolenou? Pokud ano, přijdu o část rodičovského příspěvku (cca 30.000,- Kč). Abysme o tuto zbylou část rodičovského příspěvku nepřišli, je možné, aby o jeho dočerpání požádal můj partner/otec dítěte (každý z nás by měl "na sebe" napsané jedno z dětí)? Pokud by to možné bylo, bude partner od ledna 2020 čerpat navýšení rodičovského příspěvku 80.000,- Kč, když já budu na rodičovské s druhorozeným dítětem? S pozdravem
Dobrý den, prosím o radu. Pokud si při rodičovské dovolené přivydělám částku nižší než 30 000 Kč na smlouvu o dílo, mám nárok, aby za mne pojištění nadále platil stát, nebo si ho musím platit sama? Nejsem registrována jako OSVČ. Děkuji.
Dobrý den. Máme nově zavedenu pružnou pracovní dobu od 6 do 18 hod, pevná část od 9 do 14 hod (8 hod prac. doba s 0,5 hod přestávkou). Pracovní doba je počítána po minutách se zaokrouhlením na 5 min. (ve prospěch zaměstnavatele) a vyrovnávací období 3 měsíce. Přicházím pravidelně do práce 6.40 a odcházím 15.05 hod. tím mám např. za týden o 2 hod víc. Zaměstnavatel tvrdí, že pokud chci zažádat vyjímečně o náhradní volno v pevné části pracovní doby, mám na mysli v nutných případech a s povolením svého vedoucího, že to musí být nadděláno nařízeným (povoleným) přesčasem, že na to nelze použít jen ty běžně odpracované hodiny. Má zaměstnavatel pravdu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, právě jsem odešla z vysoké školy a potřebuji na tři měsíce jít někam pracovat, než si udělám účetnický kurz a budu moci dělat účetní. Z důvodu kurzu, ale potřebuji nastoupit na zkrácený úvazek na Dohodu o pracovní činnosti. Zajímala by mě přesná částka, kolik měsíčně se bude z mojí výplaty odvádět za zdravotní a sociální pojištění.
Dobrý den. Jsem OZP I.stupně, v roce 2019 budu pracovat pouze na DPP a DPČ pro různé firmy. Potřebovala bych vědět, na co si dát pozor, zda a jaké musím platit odvody, pokud nedosáhnu v daném měsíci na minimální příjem a zda musím doplácet, i když na příjem dosáhnu, ale pouze u jednoho zaměstnavatele. Má toto zaměstnávání pro mě i jiné nevýhody, na které si musím dát pozor? Děkuji.
Zemřel otec rodiny, jehož přátelé a známí se dobrovolně rozhodli poskytovat pozůstalé rodině (manželka a syn s dcerkou ve věku 6-9-ti let) finanční příspěvky na transparentní účet zřízený u jedné z bank, které tyto účty zřizuje. Jakým způsobem, vyplývá-li tato povinnost ze zákona, se tyto příspěvky zdaňují? Lze za tímto účelem zřídit např. veřejnou sbírku?
Zdravím vás, v loňském roce jsem vypomáhal u známého na prodejně a měsíčně jsem si přišel na něco kolem 9.000 Kč (dpp). Jinak jsem OBZP. Nepodepsal jsem žádné růžové prohlášení a neměl bych tedy nic danit (dle toho, co jsem z různých zdrojů pochopil). Ptám se tedy, zda jsem to pochopil správně a opravdu není nutné nic danit a nebo bych měl danit a případně kolik by to bylo procent. A také se chci zeptat, zda jsem pak povinen podávat daňové přiznání i když nic nedaním. Předem děkuji za odpověd a přeji hezký den.
Dobrý den, 7. semestrem studuji jeden obor, chtěl jsem státnicovat již teď, ale zdravotní potíže mi to nedovolily. Mezitím jsem tento semestr nastoupil na další bakalářské studium. Takže tento semestr studuji dva bakalářské obory. Chci se zeptat, zda když v 8. semestru úspěšně ukončím první studium, tak mi budou vyměřeny poplatky za druhého bakaláře? Děkuji.
Dobrý den, zdědili jsme s bratrem dům po mámě ,kde jsme již předtím byli po otci vlastníky každý 1/3 z 1/2 domu.Musíme nyní podávat přiznání, nebo to máme řešit jinak (pouze zaplatit)? Děkuji
Dobrý den, Jsem 5 let ve starobním důchodu a domnívala jsem se, že sociální a zdravotní pojištění nyní za mně platí stát. Nyní jsem od někoho slyšela, že když mám příjem z pronájmu, musím sociální a zdrav.pojištění platit. V roce 2017 jsem za pronájem polí dostala za rok 17.000,-, za rok 2018 k tomu přibyl pronájem pozemku za 120.000,- ročně. Celkem jsem tedy v r. 2018 dostala za pronájem 137.000,-.Daňové přiznání budu podávat, ráda bych ale věděla, jestli musím platit zdravotní a sociální pojištění. V případě, že ano, tak kde ho mám platit. Bydlím na Praze 5. Díky za odpověď.
Prosím chtěla bych se zeptat, jestli může být zpětně zpoplatněno další studium (tj. druhé magisterské studium), pokud je ukončeno jinak než řádně (tj.je ukončeno neúspěšně) a doba jeho trvání nepřekročila dva roky? Předchozí studium bylo ukončeno řádně a úspěšně v řádné době (3 roky bakalářské +2 roky magisterské). Děkuji za odpověď.
Dobry den. Mala by som dotaz ohladne poplatov za studium. Mam vystudovanu sukromnu vysoku skolu Bankovni institut v radne delce tj. 3 roky Bc. a 2 roky Ing. Mala by som zaujem o studium na verejnej VS. Mam este k dispozicii dva roky studia zdarma alebo si budem musiet studium hradit, kedze uz mam 30 rokov? Je rozdiel medzi poplatkami na verejne VS v pripade zvolenia prezencnej alebo kombinovanej formy? Dakujem za odpoved.