Nevíte si rady s přihláškami na VŠ? Nevíte, kolik stojí prodloužení studia? A kdy ztrácíte status studenta? Na vaše specifické dotazy vám rádi zodpovíme.
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, studuji 6-letý magisterský obor. Předtím jsem studovala rok na bakalářském a další rok na magisterském programu (který studuji i nyní) na stejné fakultě. Oba programy jsem ukončila na vlastní žádost v 1. ročníku. Chtěla bych se zeptat jak to bude v mém případě s placením poplatků za delší studium. Kdybych dostudovala v současné magisterském studiu v řádném termínu bude se se na mě vztahovat 6+1 nebo mi bude vyměřen poplatek za delší studium? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na povinnosť podania daňového priznania v Českej republike. Som študentka vysokej školy na Slovensku. Mala som brigádu na Slovensku a po jej ukončení som bola v ČR na praxi s tým že som mala podpísanú DPČ. Na Slovensku viem, že musím podať daňové priznanie a priznať celosvetové príjmy keďže ten zárobok bol vyšší ako limit. Musím ale podať aj daňové priznanie v Českej republike? Podpísala som prohlášení, zárobok bol občas vyšší ako 10000Kč a mala som Vypočtenú zálohu na daň. Od zamestnávateľa som obdržala potvrzení o zdanitelných príjmech, ktoré by som pripojila k slovenskému daňovému priznaniu a iba deklarovala som príjem zo zahraničia. Ďakujem
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, od 1. 4. 2019 jsem začal při studiu na vysoké školy podnikat jako OSVČ (vedlejší činnost). K tomu jsem 3 měsíce pracoval na dohodo o provední práce z výdělkem s měsíčním výdělkem 10 000,-. Z této částky mi bylo vždy strženo 1500,- a proto jsem i tento výdělek uvedl do daňového přiznání, aby mi byla částka vrácena. Chtěl bych se zeptat zda musím výdělek z DOPP ( celkově tedy 30 000,-) zahrnout do daňového základu v přehledu o příjmech a výdajích OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ nebo mohu do těchto přehledů uvést pouze dílčí základ daně pouze ze samostatné činnosti? Jedná se mi hlavně o to, že pokud uvedenu základ daně ze samostatné činnosti ( okolo 45 000 ) + výdělek z DOPP (30 000,- ) tedy celkový základ daně 75 000 ,- musím doplatit ČSSZ okolo 11 000 ,- i když jsem byl student. Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, úspěšně jsem absolvovala bakalářské studium (3 roky) a následné navazující magisterské studium (2 roky) v oboru biologie. Mohu nastoupit znovu na bakalářské studium jiného oboru (geologie) a využít tak svůj rok , který jsem měla navíc? Nebo se mě bude týkat placení poplatků i první rok studia tohoto nového oboru? (nechci obor dostudovat, pouze si o rok prodloužit status studenta). Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, je mi 19 a předčasně ukončuji studium na SŠ z osobních důvodů s tím, že od září chci nastoupit do jiné školy. Do té doby si chci přividělat, nejlépe bigádou. Jak je to v tomto případě se sociálním a zdravotním pojištěním do té doby než začnu zase studovat? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na otázku ohledně ukončení studia. V únoru jsem úspěšně ukončila bakalářské státnice, status studenta budu mít tedy do 31.3.2020. V tomto období bych si chtěla přivydělat na smlouvu DPČ. Chtěla bych se zeptat, jak je to tedy když si vydělám nad 3000,-. Když si přivydělám nad 3000,- bude za mě zaměstnavatel odvádět soc. a zdravotní pojištění, tím tedy ztratím status studenta. Zajímalo by mě zda není problém u zaměstnavatele, že ztratím status studenta, když jsem ve firmě po dobu měsíce března, stále ještě vedena jako student. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, Před par dny mi přišlo oznámení o vyloučeni z VŠ. To znamená, že můj status studenta zaniká do září kdy se chci hlásit na novou školu. Ale nevím co mám dělat. Nepracuji a nikdy jsem nepracovala na HPP. Pracuji na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohody o umělecké činnosti. Mám radši jít na pojišťovnu a platit si tedka půl roku zdravotní sama nebo je lepší jít na pracak a zkusit tam chvíli vydržet aby mi pracak platil? Pro mě by byla lepší varianta platit zdravotní sama, protože mi dost času zabírají moje umělecké projekty? To stačí pouze oznámit pojišťovně, ze? Děkuji za radu.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý deň, študujem 3. ročník 6-ročného magisterského štúdia. Predtým som neúspešne študovala 4 roky na rovnakom odbore, takže od budúceho akademického roka budem platiť za štúdium. Momentálne rozmýšľam že by som začala študovať súbežne ďalší 5-ročný magisterský odbor. Chcela by som sa spýtať či v prípade že by som študovala oba odbory naraz, platila by som za štúdium za oba odbory alebo tým že to bude súbežné štúdium tak by som platila len raz? Ďakujem
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, syn začal studovat v r.2015 4 letý bakalářský obor, který po 1,5 roce neúspěšně zakončil. V roce 2017 zahájil 3 letý bakalářský obor na jiné univerzitě. Kdy by měl platit poplatky za delší studium ? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, za nesplnění minimálního počtu kreditů, nemůžu pokračovat v dalším semestru, tudíž ztrácím status studenta. Mám již podané přihlášky na jiné VŠ, ale do doby než se zapíšu do studia jinam, budu se muset registrovat na Úřadu práce nebo si zdravotní pojištění platit sama. Zároveň pracuji na DPP, což tuším, že Úřad práce omezuje měsíční výdělek na částku kolem 6 tisíc. Jelikož hodlám znovu studovat a nechci odejít z práce, jediná výhoda registrace na Úřadu práce je, že by mi platil zdravotní pojištění, četla jsem i o možné rekvalifikaci, což bych ocenila například při získání ECDL certifikátu. Nejsem si však jista, jak přesně to chodí, jestli mám povinnost chodit na různé pohovory a od kdy, jestli není problém, že chci znovu studovat, nebo jestli by mi dovolili absolvovat rekvalifikační kurz, i když bych za pár měsíců znovu získala status studenta a nenastoupila do zaměstnání. Má se v mém případě cenu registrovat na Úřadu práce, nebo je lepší si zdravotní pojištění platit sama? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, chtela bych nastoupit na 2mgr.obory soucasne najednou, jeden obor PREZENCNE a druhy KOMBINOVANE, pokud bych jeden z nich ukoncila jinak, nez radne (tj.jeden nedostudovala) byly by mi vymereny poplatky za ten nedostudovany obor (i kdyz bych to stihla do 26ti let a ve standartni dobe 2+1)? Bc. mam vystudovane v dobe 3+1. Dekuji za odpoved.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, bohužel jsem zvolil špatnou vysokou školu a rád bych nyní ukončil studium z důvodu nečerpání dalšího semestru. Jestli to tedy chápu správně, tak se mi ze studia odečte pouze jeden semestr a zbylých 7 bych stále měl mít. Mám také v plánu se ihned přihlásit na úřad práce a zkusit si najít nějakou brigádu nebo případně dočasné zaměstnání. Rád bych se Vás tedy zeptal, zda je toto vše reálné a neudělal jsem někde nějakou chybu ohledně čerpání dotovaného studia na VŠ.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v září jsem se zapsal na 2 vysoké školy, ale rozhodl jsem se, že dále budu studovat pouze jednu. Na té, kterou již nechci studovat mám nedostatek kreditů. Mám této škole oznámit konec studia nebo se mám nechat „vyhodit”? Další dotaz je, jak to funguje dále, jestli se musím hlásit na úřadu práce i když jsem stále student na jiné vysoké škole? Bude mi stále platit 3+1 let na bakalářský program (na škole, kde chci pokračovat) hrazený státem nebo jsem se tím o ten bonusový rok připravil? Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, zda si musím podávat daňové přiznání, když jsem minulý rok měl 3 zaměstnavatele? Přesněji řečeno, od ledna do června jsem dostával na SŠ stipendium, na které jsem měl podepsaný "růžový papír" (cca 1.000-1.500 měsíčně). Poté jsem měl letní brigádu od července do září na DPP, kde jsem podepsal růžový papír (cca 9.000 měsíčně). A do toho jsem měl celoroční brigádu také na DPP, kde jsem podepsal růžový papír až v listopadu a výdělky se pohybovaly okolo 3.000 měsíčně, ale za měsíc prosinec, v době, kdy jsem už neměl jinou souběžnou brigádu, překročily 10.000 KČ. Předem děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, mám na vás otázku ohledně ukončení studia. Bohužel jsem si nevybral správný obor na VŠ a cca od konce listopadu jsem nechodil do školy. Nyní mi v dohledné době bude ukončeno studium pro nedostatečný počet kreditů. Od září však chci pokračovat se studiem, avšak na jiné fakultě. Mám tedy otázku zda-li, se musím registrovat na ÚP (v případě, že nezískám práci na HPP na přechodné období, kdy nebudu studentem), nebo bude stačit pokud ve firmě, kde pracuji na DPČ donesu oznámení o ukončení studia a začnou mi ze mzdy strhávat ZP vypočtené z minimální mzdy. Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, mám dotaz ohledně dalšího studia na VŠ. Ve svých studijních záznamech mám napsáno, že maximální délka mého studia je do roku 2027 (studuji od roku 2019 5 letý magisterský obor). Je teoreticky možné po jeho úspěšném absolvování znovu studovat jiný obor od bakaláře? Počítá se to jako další studium? Je teoreticky možné do roku 2027 bezplatně studovat "nespočet" oborů, pokud je všechny úspěšně ukončím bez prodloužení? Celkově mi ale nesedí počty - když je bc (3+1) a mgr (2+1), tak by měl být dlouhý magistr (5+2)..tzv. bych měla bezplatně studovat 7 let (zápis v létě 2019 - léto 2026), nedokážu dohledat, kde se vzal ten rok navíc. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám nárok na vrácení daně- pracovala jsem leden až duben 2019 (výdělky nad 10 000Kč) a až do června jsem byla vedena jako student. Od května 2019 jsem na mateřské. Základ daně 223581 Kč, skutečně sražená daň 22480 a záloha na daň z příjmu 22480 Kč.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, Mám za sebou úspěšné studium bakalářského programu a to v době 3+1, takže žádné poplatky za delší studium jsem neplatila. Poté jsem začala studovat navazující magisterské studium, které jsem nedávno ukončila (cca délka studia byla jen semestr). Chtěla bych znovu studovat bakalářské studium z jiného oboru. Nevím zda budu platit poplatek za další bakalářské studium,když jsem teď ukončila navazující magisterské studium. Nebo ty dva programy se dohromady nezapočítávájí? Řeší se zvlášť bakalářské studium a zvlášť navazující magisterské studium? Předem děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, chte bych se zeptat, když se na dane vysoké skole kontrolují studijní povinnosti až v září a ja už do te skoly chodit nechci ale chci pracovat a nechat si status studenta než mě vyhodí. Následují nějaké sankce za to ze bych byl na dane skole nahlášený ale nechodil tam? A jak by to bylo v případě DPČ kdybych si vydělal na 10000,- a měl nadále placené zdravotní pojištění od státu? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, nastoupila jsem znovu ke stejnému studiu (navazující magisterské) rovnou do 2. ročníku (předchozí studium jsem nedokončila z důvodu nevyčerpání všech pokusů u SZZK). Nyní jsem se rozhodla studium zcela ukončit. Existuje nějaká možnost, že bych se vyhla platbě školného za letní semestr? Děkuji za odpověď.