FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce a SZP

Z Dohod o provedení práce se od 2012 platí soc. a zdrav.pojištění, a to od výdělku 10tisíc měsíčně. To jsem pochopila, ale nikde nemohu najít informaci...ten výdělek se sčítá i v případě práce pro více zaměstnavatelů? Příklad: u jednoho zaměstnavatele beru cca 5 tisíc měsíčně, u druhého 6 tisíc, u třetího 4 tisíce... děkuji za odpověď, případně odkaz.


odpovídal(a): Redakce

Studenti a podnikání

Dobrý den, Jsem student a mým snem je založit si e-shop -zatím jako "přivýdělek" ke studiu.A proto mám otázku,jestli založením živnostenského listu přicházím o výhody od státu.(placení pojištění apod.) děkuji



odpovídal(a): Redakce

DPČ a pojistné u studentů

Dobrý den,ráda bych se informovala,jak mám postupovat jestliže jsem studentka VŠ (prezenční denní studium do konce studia mi zbývá poslední rok) a za měsíc (18.11.2011) mi bude 26 let, tedy musím začit platit státu zdravotní pojištění. Potřebovala bych vědět, zda mám platit již od listopadu či až od prosince a zda mi nějak pomůže fakt, že pracuji na DPČ, takže by mi to zaměstnavatel mohl například ztrhávat z platu?! Ještě by mě zajímalo, jaká to je částka? Poslední dotaz se týká toho, jestli mohu pracovat u 2 zaměstnavatelů (např. mít 2 DPČ), protože jsem dostala velice zajímavou nabídku na brigádu, ale ihned nechci opustit moji jistou a stávající brigádu, když si nebudu 100% jistá, že mi bude nová práce vyhovovat, jak po pracovní, tak i po finanční stránce. Díky za informace.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti a SZP

Dobrý den, jsem posledním rokem studentkou vysoké školy a letos v říjnu mi bude 26 let, tudíš si nejspíše musím platit soc. a zdr. poj. Mam však brigádu na dohodu o pracovní činnosti. výdělek 65kč na hodinu,měsíčně cca 2500kč. Kolik mi od října bude zaměstnavatel strhávat? Je lepší být zaměstnán a aby strhával z platu zaměstnavatel nebo si pojištění platit sama. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ - sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den, chci se zeptat zda-li u DPČ se vypočítává také superhrubá mzda, tzn. zaměstnavatel odvádí za zaměstnance cca 35% za sociální a zdravotní pojištění? Anebo superhrubá mzda je pouze u HPP a veškeré pojištění a DPČ odvádí pouze zaměstnanec?


odpovídal(a): Redakce

Studenti, sociální a zdravotní pojištění a daně

Dobrý den...poslední 4 roky jsem studentem vysoké školy a přitom mám práci na poloviční úvazek. Podotýkám, že od listopadu 2010 už je mi 26 let. Jinak celé 4 roky předtím mám na výplatní pásce sociální a zdravotní pojištění, ale neměl to platit stát za mě, když jsem byl student pod 26 let? Respektive nemělo by se mi něco vracet vždy za ten rok to sociální pojištění? V práci jsem odevzdával vždy potvrzení o studiu a každý rok vyplňoval ty růžové papíry daňové, ale nikdy se mi nic nevrátilo. Jde mi o to, jestli jsem něco nepropásl nebo se nemělo nějak speciálně žádat o navrácení atd... Děkuji za vysvětlení


odpovídal(a): Redakce

SZP - dálkové studium

Dobrý den,chtěla bych se zeptat:byla jsem studentem gymnázia denní forma,po neúspěšně dodělané oktávě jsem studovala oktávu znovu ale dálkově,přičemž jsem měla zato,že zdravotní pojištění za mě hradila škola,resp stát....každý tvrdí něco jiného,chci se zeptat na Váš názor,zda tedy zdr.poj.doplatit za onen rok dálkového studia,mnohokrát děkuji LIV


odpovídal(a): Redakce

SZP při ukončení studia

Dobrý den, v pátek jsem ukončila studium na VŠ s tím, že od září chci opět na VŠ nastoupit. Můžu mít brigádu (dohoda o provedene praci) i když budu zaregistrovaná na ÚP a kdo za mě platí socialni a zdravotni pojisteni nebo si ho musim platit sama a kolik to je? Mám nárok na nějakou podporu když už zmíněnou brigádu mám od 18let nebo to již od noveho roku 2011 nejde (brát podporu a mít brigádu) Moc dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia a SZP

Do konce února 2011 jsem vedena jako studentka VŠ a zdravotní a sociální pojištění za mne tedy platí škola. Co však potom? Mám povinnost platit si sama zdravotní a sociální pojištění? V jaké výši? Chtěla bych minimálně na půl roku a možná déle odjet do zahraničí. Musím pojištění v ČR platit i v tomto případě?


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění studentů

Dobry den mam dotaz ohledne platby soc. a zdrav. pojisteni. Jsem studen ktery dosahne zhruba za 4 mesice veku 26. Pobiram castecny invalidni duchod a chtel bych se zeptat jak to bude s placenim vyse zminenych pojisteni ? Dekuji Jehryn



odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění studentů, 26 let

Dobrý den, jsem studentka druhé VŠ (první mám ukončenou titulem), v lednu mi bude 26let. Chtěla bych se zeptat, zda budu platit sociální a zdravotní pojištění a kolik to bude. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti - SZP

Dobrý den, jsem studentkou denního studia a věk mi nepřekročil 26 let. Již přes rok pracuji na dohodu o pracovní činnosti, ze které se platí sociální a zdravotní pojištění. Chtěla jsem se zeptat, zdali když je plátcem tohoto pojištění za mě i stát, mám nárok na jeho vrácení - či možnost vrácení alespoň nějaké rozdílu (při podání daň. přiznání kvůli vrácení srážkové daně). Známá mi říkala, že jsou určené nějaké minimální částky ročního odvodu a máme nárok na vrácení přeplatku na těchto pojištěních (měsíčně vydělám více jak 8 000 Kč hrubého). Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Doplatek zdravotního pojištění

Dobrý den, jsem zaměstnána na zkrácený úvazek (35 hod./týden),pobírám částečný invalidní důchod a v srpnu budu mít 5 dní neplaceného volna. Potřebji vědět, kdo, v jaké výši (z čeho se vypočítá) a do kdy musí být zaplaceno zdravotní pojištění. Děkuji, P.R.


odpovídal(a): Elena

Mateřská a podmínka účasti na nemocenském pojištěn

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pracovní smlouvu mám od 2.1.2008 a termín porodu 30.9.2008. Předtím jsem byla evidována na ÚP.Nevím jestlí tím pádem splňují těch 270 dní. V případě,že by se počítal den porodu tak mi to vyjde jen tak tak a pak tedy nevím, kdy si v tomto případě zažádat o mateřskou. A ještě bych měla dotaz ohledně toho, kdyby se dítě narodilo o něco dříve, tak jestli je stále směrodatný termín porodu. Moc děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Elena

Mateřská jako OSVČ

Dobrý den, Prosila bych o radu.. Jsem momentálně těhotná, za pár týdnů bych měla jít na mateřskou dovolenou, ale jsem OSVČ, platím si zdravotní i sociální pojištění a nevím, zda budu mít nárok vůbec na nějakou mateřskou podporu. Současně jsem přerušila živnost, ikdyž jsem pořád OSVČ a jsem spolupracující osoba s manželem, který je také podnikatel. Poraďte mi, zda mám vůbec nárok na nějaké peníze a od kdy.. slyšela jsem, že nemám, tak se chci informovat, zda ano, a co vše by bylo potřeba k vyřízení... Děkuji. Pěkný den. Andrea.


odpovídal(a): Elena

Sňatek a pojištění u studenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem studetnka VŠ orezenční formy, k tomu mám na dohodu o pracovní činnosti sjednanou brigádu. V září se budu vdávat a zajímá mě, zda mým sňatkem vznikne povinnost platit si zdravotní a sociální pojištění sama a případně v jaké výši. Díky


odpovídal(a): Elena

Dobrý den, chtěl bych od 1.10. nastoupit do…

Dobrý den, chtěl bych od 1.10. nastoupit do nultého ročníku a nevím, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním a v jaké výši se platí. Děkuji za odpověď. Novák


odpovídal(a): Elena

Brigáda v zahraničí a zdravotní pojištění

Dobrý den, jsem studentkou v Německu a prázdniny v ČR bych ráda spojila s nějakou brigádou. Mám ale odhlášené zdravotní pojištění v ČR a přihlášené tady v Německu (Technische Krankenkasse). Musím se znovu v ČR přihlásit na pojišťovnu nebo mohu pracovat s německým zdravot. pojištěním? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Pojištění a studium v zahraničí

Dobry den, v zimnim semestru 2008 vyjizdim do zahranici na semestralni studijni pobyt (5 mesicu). Protoze cilova zeme neni clenskym statem EU, sjednala jsem si na dobu pobytu komercni cestovni pojisteni, jehoz soucasti je i kryti lecebnych vyloh ap. Protoze jsem jiz dovrsila vek 26 let, neni jiz za me platcem pojistneho stat, ale muj soucasny zamestnavatel - pracovni pomer ovsem pred svym odjezdem ukoncim a v zahranici vydelecnou cinnost neplanuji (budu pobirat stipendium). Je, prosim, v mem pripade mozne odhlasit se ze zdravotni pojistovny v CR (pobyt neni delsi nez 6 mesicu) a vyhnout se tak povinnosti zbytecne platit pojistne (5 mesicu nebudu zamestnana a povinnost platit by byla tedy na mne)? A jak je to se socialnim pojistenim? Musim ho po dobu sveho pobytu mimo CR platit? Dekuji za informaci.


odpovídal(a): Elena

Souběh sociálního pojištění při práci v zahraničí

Dobry den, nastoupila jsem do zamestnani v zahranici, ale rada bych si platila socialni pojisteni v Ceske republice. Na jakou instituci se mam v tomto pripade obratit?