FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, asi jsem nezadala odpovídající sekci,…

Dobrý den, asi jsem nezadala odpovídající sekci, ale bohužel jsem nenašla žádnou přesnější, snad mi proto budete moci odpovědět. Pobírám již osm let sirotčí důchod po otci. Dosud mi ale není jasné, za jakých podmínek mi nárok na jeho vyplácení zaniká? Může to být například těhotenstvím? Nyní studuji na Vyšší odborné škole v Kladně první ročník a nepracuji. Také bych se chtěla zeptat, zda zanikne současně i nárok na vdovský důchod pro mou matku, pokud nesplním podmínky pro výplatu sirotčího? Matce letos bude 53 let. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převedení celé kapitálové hodnoty

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. 1.1 2005 jsem uzavřel živ. pojištění a uplatňoval jsem daň. odpočty 6000 Kč ročně. Od 1.7.2007 jsem založil jiné živ.poj. u té samé pojišťovny (také uplatňuji odpočty) a nechal jsem na ni převést zůstatek z první živ.poj. tzv. mimořadný vklad kapitálové hodnoty. Původní živ.poj. zaniklo 30.6.2007. V roce 2013 jsem z nové smlouvy vybral celý mimořadný vklad kapitálové hodnoty a živ.pojištění pokračuje dále. Moje otázka zní: Mám dodanit odpočty za roky 2005, 2006 a polovinu roku 2007 tj. 15000Kč?



odpovídal(a): Redakce

Předdůchod: Jednou z podmínek je min.5 let…

Předdůchod: Jednou z podmínek je min.5 let připojištění. Důchodové připojištění mám sjednáno téměř od jeho zavedení, avšak před 4-mi lety z iniciativy fin.ústavu došlo k převedení uspořené částky na jiný produkt a pokračování v připojištění na novou smlouvu. Pro účely splnění 5-ti let se započítávají obě navazující smlouvy nebo pouze poslední?


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, mám malý problém, nevím si rady se…

Hezký den, mám malý problém, nevím si rady se zálohami na zdravotní a sociální pojištění Všechno dělám poprvé a i na úřadech nejsou zrovna sdílní. Od července 2012 jsem OSVČ, ale při mateřské, mateřská skončila 14.3.2013 a moje výdělky za rok 2012 jsou pod 15000 = 0 Kč. Nevím si rady, jak vypočítat pojištění, jestli zálohy mají tedy být minimální nebo ne? Moc díky za každou odpověď ... P.J.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, partnerovi nabídl nezávislý finanční…

Dobrý den, partnerovi nabídl nezávislý finanční poradce nové úrazové pojištění,ke kterému tedy v 12/2012 přestoupil z ČP. Podepsal výpověď smlouvy s tím, že fin.poradce ji do ČP odešle. Nyní ČP vymáhá po partnerovi dlužné pojistné od 12/2012 dodnes. Fin.poradce v rámci úspor odeslal výpovědi 2 klientů v jedné obálce a ČP teď tvrdí, že partnerovu výpověď neobdržela.Je to tedy chyba fin.poradce a ten by měl uhradit celý dluh, ne? Díky za odpověď. L.V.


odpovídal(a): Redakce

Mám od roku 2000 uzavřeno kapitálové životní…

Mám od roku 2000 uzavřeno kapitálové životní pojištění, které končí v srpnu 2020. V lednu 2016 dosáhnu 60 let věku a rád bych poté předčasně ukončil pojistnou smlouvu odkupným (resp. vyplacením aktuální hodnoty fondů). Na toto pojištění jsem v minulých letech uplatňoval daňový odpočet. Budu muset zpětně dodaňovat ? S díky Radim Petráš


odpovídal(a): Redakce

Dlužné pojistné

Dobrý den, chci se zeptat, spořil jsem si na IŽP 4 tisíce měsíčně, jelikož jsme půjčil rádoby kamarádovi peníze tak a on mi to včas nedal tak mi ta pojistka byla vypovězena jelikož jsem neměl peníze kvůli němu s tím, že tam mám doplatit 12000 za tři měsíce do 15 dnů ode dne kdy mi bylo doručena tato výzva, bohužel jsem to nestihl ještě nedoplatil hrozí mi něco? Soud nebo penále?


odpovídal(a): Redakce

Dodanení odpočtů za zaplacené pojistné

Dobrý den. Mám životní pojištění FLEXI od prosince 2011 a pro absolutní zbytečnost jsem se rozhodl vypovědět letos smlouvu . Jednou jsem uplatnil daňový odpis a to asi na 3200 Kč . Proto bych se chtěl zeptat jaké budou všechny daňové a finanční postihy a znevýhodnění pří vypovězení této smlouvy . Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem tykajícím…

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem tykajícím se mzdových listů. V roce 2015 dovrším věk k odchodu do důchodu, avšak chybí mi mzdové listy z let 1986, 1987, 1990, 1991. Potvrzení o zaměstnání jsem získala(01.06.1982 - 01.06.1992), výdělky za tohle období však nelze dohledat. Nemám žádný jiný doklad, kterým bych mohla prokázat výše chybějícího výdělku. Co v tomto případě dělat a jak se bude vypočítavat starobní důchod? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Žena narozená 1957 porodila celkem tři děti, v…

Žena narozená 1957 porodila celkem tři děti, v roce 1980,1982 a 1985. První a třetí dítě bylo těžce zdravotně postižené, takže od roku 1980 pečovala o tyto děti, neměla žádný zdanitelný příjem. Pobírala příspěvek při péči o osobu blízkou a potom nejmladší syn pobíral příspěvek na péči až do roku 2011, kdy zemřel. Po jeho smrti se zaevidovala jako uchazečka o zaměstnání na úřadu práce. Pokud nesežene zaměstnání až do doby, kdy dovrší důchodový věk, jak se jí bude vypočítávat starobní důchod, jaký bude mít v tomto případě vyměřovací základ a kolik přibližně by důchod mohl být. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, bylo nám odcizeno vozidlo, které jsme…

Dobrý den, bylo nám odcizeno vozidlo, které jsme zakoupili říjen 2010 jako nové, vzali jsme si úvěr od škofinu, pojištěné vozidlo proti krádeži bylo u České pojišťovny. Až bude mít pojišťovna vše potřebné, ohodnotí jakou by mělo vozidlo v současné době hodnotu a pošle nějaké peníze škofinu ? Uvidíme od pojišťovny nějaké peníze, které jsme za dobu 2 let do vozidla vložili splátkami ? Jak to celé vlastně funguje ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec na plný…

Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec na plný úvazek(zdravótní a soc. pojištění za mne platí zaměstnavatel)a mám příležitostný přivýdělek (cca 15000 za rok)- autorské honoráře. Daňové přiznání si podávám sama, musím z přivýdělku platit také sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za radu.IN


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat je-li možné…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat je-li možné uplatňovat trvalé následky i pži změně pojišťovny? Letos jsem uplatňovala odškodnění úrazu, ale chtěla bych od stávající pojitovny odejít, tak jestli lze odejít a zažádat za rok? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pri vyplnovani prehledu pro OSSZ jsem narazila na…

Pri vyplnovani prehledu pro OSSZ jsem narazila na novy radek 46, ktery se pta, zda si sporim na duchod. Od roku 2000 si platim penzijni pripojisteni. Znamena to tedy, ze odpoved je ANO, nebo se tato otazka tyka tech novych piliru a ne penzijniho pripojisteni?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovolil bych se dotázat na to, jak…

Dobrý den, dovolil bych se dotázat na to, jak se při výplatě naspořených peněz z penzijního připojištění(PP) vyhnout zdanění příspěvků od zaměstnavatele. Při jednorázovém vyrovnání sice dostanu všechny peníze najednou, ale příspěvky od zaměstnavatele mně budou zdaněny 15%. Vím, že existuje možnost jak se tomuto zdanění vyhnout. Jsem ročník nar.1954 a důchodový věk dosáhnu v srpnu r.2017. Mám PP od r.1999, penz.plán č.3. Chtěl bych, prosím, vysvětlit, jak mám konkrétně ve svém případě postupovat a co a kdy mám udělat, abych se tomuto zdanění vyhnul. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. Jirka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Měl bych dotaz ohledně mého…

Dobrý den, Měl bych dotaz ohledně mého překlenovacího úvěru, který jsem uzavřel v březnu roku 2007, půjčil jsem si 330 000 Kč, úroková sazba 1%, tarifní varianta OF - optimální finanční, úroková sazba, kterou platím je 4,8% za rok. Měsíčně platím 990 Kč na spořící účet, ze kterého pak splatím překlenovací úvěr. A částkou 1320 Kč se kterou platím měsíční úroky(za rok 15 840 Kč). Proto jsem se rozhodl doplatit na spořící úvěr částku do 132 000 Kč, aby se mi můj úvěr překlenul, a potom bych platil úroky z částky 200 000. Ale nemohu, tak učinit, protože mi stavební spořitelna wustenrot nedovolí takto úvěr překlenout z důvodu, že nemám na svém kontě 600 hodnotících bodů, mám jich jen cca 304. A bylo mi sděleno, že tam svoje peníze mohu vložit, ale úvěr mi bude překlenut až v srpnu roku 2014, do kterého se nasbírá ten počet 600 bodů. :D . Prosím o radu, jak bych měl teď dále postupovat, a jestli není jiná možnost, jak úvěr nejrychleji překlenout, případně jak nasbírat ty body, děkuji za odpověď Varečný


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ukončil jsem pracovní poměr 31.1. a do…

Dobrý den, ukončil jsem pracovní poměr 31.1. a do nového zaměstnání jsem nastoupil 18.2. Chtěl bych se zeptat kolik mě bude stát sociální a zdravotní pojištění za těch sedmnáct dní co jsem byl nezaměstnaný, nebo jestli se dá prihlásit dodatečně na Pú a nebo jestli existuje ještě nějaká jiná alternativa. A co bych měl dodat zaměstnavateli za dokument aby měl úplnou dokumentaci k mému přijetí. Děkuji za odpověď s pozdravem Němeček Dominik.


odpovídal(a): Redakce

IŽP a změna smlouvy nebo výpověď

Dobrý den, potřeboval bych radu. Můj kamarád dělá poradce a před nějakou dobou mi sjednal Investiční životní pojištění u pojištovny AMCICO s tím, že mám platit 3500,- každý měsíc. Argumentoval tím, že si pak vemu hypotéku a doplatím ji časem díky tomuhle investičnímu pojištění. Dispozice se změnili a hypotéku už potřebovat nebudu. Co mám teď s tímto dělat, je tam naposíláno okolo 120 tisíc. Děkuji za rady.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně pojištění profesní…

Dobrý den, mám dotaz ohledně pojištění profesní odpovědnosti. Začínám podnikat jako OSVČ za pomocí odpovědného zástupce. Jedná se o obor "projektová činnost ve výstavbě". Nemám ještě autorizaci, proto ten odpovědný zástupce. Můj odpovědný zástupce je autorizovaný inženýr a má sjednáno pojištění profesní odpovědnosti. Na mnou vypracovaných výkresech bude jeho razítko a podpis. Zajímá mě, jestli si musím i já vyřídit pojištění profesní odpovědnosti nebo stačí, že toto pojištění má odpovědný zástupce. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dodanění životního pojištění

V r.2011 jsem ve snaze minimalizovat fin. náklady změnila životní pojištění z Kapitálového ŽP u České pojišťovny na PRO život investiční ŽP u Allianz. Celá částka odbytného byla převedena jako mimořádné pojistné do nové pojistky a za r.2011 jsem z ní mohla uplatnit 12000,-Kč jako daňový odpočet. V r. 2012 jsem platila jen základní měsíční pojistné za hlavní pojištění (+ úrazové a za pobyt v nemocnici), ale nevložila jsem žádnou částku na investiční část. Nevznikl mi tak nárok na daňový odpočet. Je tedy možné za r.2012 daňový odpočet neuplatnit, ale uplatnit ho za r.2013 (pokud finanční situace dovolí a vložím nějakou částku na investiční část pojištění)? Nebo je nutné předchozí daňové odpočty dodanit? Děkuji za odpověď.