FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem 3/4 roku nezaměstnaný (výpov. z…

Dobrý den, jsem 3/4 roku nezaměstnaný (výpov. z organiz. důvodů = nadbytečnost), na Úřadu práce jsem evidovaný, ale skončila mi doba vyplácení podpory. Paní na ÚP mi říkala, že jestliže jsem evidovaný, nemusím platit ani sociál. pojištění. Vím, že to platí u zdrav. poj. (které platí ÚP), ale opravdu nemusím platit ani soc. poj.? (pokud jsem stále v evidenci ÚP). Je mi 50 let. Děkuji, J. Raška


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se informovat, 24.7.2013…

Dobrý den, chtěla bych se informovat, 24.7.2013 jsem přerušila živnostenskou činnost, odhlásila se ze sociálního a zdrav. pojištění. Budu v srpnu ještě platit nějakou čáast soc. a zdrav. pojištění. Neuvědomuji si jestli se toto platí dopředu nebo zpětně. Děkuji za odpověď. M.M.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý dne.Do důchodu bych měla jít 30.12.2019 (v…

Dobrý dne.Do důchodu bych měla jít 30.12.2019 (v 62 letech a 2 měsících). Chtěla bych však jít již v 60 letech do předdůchodu,potřebuji vědět, kolik peněz budu muset mít naspořeno na penzijním pojištění. Děkuji za odpověď. Věra.


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod: Mám vůbec nějakou šanci na…

Vdovský důchod: Mám vůbec nějakou šanci na získání vdovského důchodu po manželovi, který tragicky zahynul v loňském roce - zemřel 23.9.212 ? Manžel se narodil 15.9.1946 a byl již ve starobním důchdu. Já jsem narozená 3.11.1955.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou 4.ročníku…

Dobrý den, jsem studentkou 4.ročníku bakalářského oboru, část státnic už mám za sebou, druhá část mě čeká v září a pak v lednu. Ráda bych se vyhla poplatku za semestr. K tomu jsem využila přerušení studia, kterým ale ztrácít statut studenta. Co mám v takovém případě dělat, co se týče úřadu práce, placení zdravotního a sociálního pojištění? A kolik času na to mám od doby, co jsem přestala být studentem?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň,som obcanom SR, polroka som pracovala…

Dobrý deň,som obcanom SR, polroka som pracovala na HPP v CRa zamestnavatel hradil poistenie (teda som bola vyradena z poistenia v SR). Zaciatkom mesiaca som dala vypoved a teda nie som nikde poistena. Nerada by som sa opat vracala do SR a nechcem si tam ani platit poistenie. Nechcem mat dlh voci ziadnemu statu. Co som povinna teraz platit a v ktorom state? Mozem sa poistit v CR aj ked zatial nemam dalsieho zamestnavatela ani prechodny pobyt?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 07.06. jsou synovy dva roky a mě…

Dobrý den, 07.06. jsou synovy dva roky a mě končí rodičovská dovolená. Dnes mě v práci přiměli podepsat dohodu o výpovědi z důvodu nadbytečnosti. Ke dni 06.06. a s třemi odstupnými platy. Kvůli léčbě a přípravě na IVF a druhé těhotenství mi lékař vysaví neschopenku. Prosím z čeho se mi bude počítat nemocenská? Mám nárok pak případně na podporu v nezaměstnanosti či mateřskou? Z čeho by se mi tyto dávky počítali?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a můj…

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a můj dotaz zní jestli si mohu přivydělat na dohodu o pracovní činnosti.


odpovídal(a): Redakce

Technická úroková míra

Jaká je současná maximální možná výše technické úrokové míry pro životní pojištění? Závisí tato hodnota na výši odkupného? Je jediným důvodem, proč je odkupné nižší, změna legislativy EU (sjednocení pojistných sazeb pro muže a ženy)? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Od roku 1988 pobírám bez přerušení vdovský a…

Od roku 1988 pobírám bez přerušení vdovský a sirotčí důchod. Moje dcera letos ukončí studium na vysoké škole.Mám nárok na vdovský důchod nadále, jsem ročník 1960. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,řeším ted penzijní připojištění u české…

Dobrý den,řeším ted penzijní připojištění u české spořitelny a životním pojištění kooperativa.U penzijního připojištění jsem se dočetl,že je to bezpečná ale málo výnosná investice a výhody jsou jen pro pojištovnu.Penzijko je pouze jednostranná smlouva s informacemi klienta a jeho povinnostmi. Penzijní fond spolu se státem se ve smlouvě nezavazují k ničemu. Státní podpora se jeví jako docela zajímavá a trvalá. Ale ouha. Ve smlouvě to není a tak je to jen slib státu, z něhož může při každém schvalování státního rozpočtu couvnout (změnit). Naopak penzijní pojištění je produkt na dlouhodobé spoření s garantovanou (ve smlouvě napsanou) kapitálovou hodnotou a s možností daňových odpočtů podle zákona (peníze od státu "do kapsy").A u životního pojištění mi bylo řečeno,že to je spoření na důchod,ale přestal jsem tomu věřit.Navíc nejsem pojištěný skoro na nic,jen v případě smrti rodina dostane 10000 kč a nazajištění zdravotní péče.Přemýšlel jsem,že bych zrušil životní pojištění a zved bych si připojištění ze 100 kč na 500kč u životního p. platím měsíčně 400 kč.Ale to co jsem se dočetl , tak přemýšlím ,že zruším obojí a budu si radši spořit do domácí kasy.Děkuji předem za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Uzavřel jsem…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Uzavřel jsem povinné ručení u ČSOB. Kdy smlouva je uzavřena na moji matku jako pojistníka a na mě jako majitele vozu. Můj zprostředkovatel mi dnes napsal že je problém že v ČSOB zjistili že moje matka automobilem nejedí, že s ním jezdím já a že mi buď navýší pojistné (zhruba o další polovinu navíc) nebo že mi to udělá u jiná pojišťovny. Příjde mi to jako nějaká hloupost a hlavně mi od čsob nic nepřišlo. Mohli byste mi poradit? Děkuji Haas


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně zrušení…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně zrušení pojistné smlouvy k počátku u české pojištovny...konkrétně se jedná o produkt Provi Infest. Více než rok a půl zpět jsem pracoval u OVB (pár měsíců...) a měl jsem nepotřebných 25tis. Ty jsem na radu svého vedoucího vzložil do tohodle produktu (pomocí postupných měsíčních splátek). Byla mi přislíbena provize 5tis. a řečeno, že po uplynutí 2,5let mužu vybrat polovinu a po dalších 2,5letech zbytek. Ovšem problém nastává u toho, že jsem dodnes provizi neviděl (už dávno v OVB nedělám - byla to pro mě hodně špatná zkušenost) a když už se mi něják podařilo zkontaktovat s bývalým vedoucím, ten mi řekl, že bude rušit smlouvy k počátku, protože v tom byl chaos a blabla. Ovšem uplynulo dalších pár měsíců a smlouvy se nezrušili a on již dále nereaguje. Další problém nastal nyní...smlouvu (25tis) mám doplacenou ale i přesto mi přišla nyní upomínka na zaplacení další měsíční splátky. Chtěl bych Vás tak poprosit o radu, jestli bych měl nárok na zrušení pojistné smlouvy k počátku a získání svých financí zpět. Děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Obdržela jsem odpověď-dotaz byl…

Dobrý den. Obdržela jsem odpověď-dotaz byl zodpovězen Zdarma, diskrétně v sekci Pojištění. Hledala jsem a nemohu přijít na to, kde mám skrytou odpověď najít. Jedná se o odpověď na otázku: Dobrý den. Má hrubá mzda činí měsíčně 4200 Kč. I z takto malého měsíčního příjmu se mi bude tato částka započítávat do důchodu - doba pojištění a počet odpracovaných let? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

test

test


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem OSVČ, prodávám své obrazy. V roce…

Dobrý den. Jsem OSVČ, prodávám své obrazy. V roce 2012 jsem měl měsíční příjmy (rozpočítáno na 12 měsíců) 4000 Kč. To je tedy jen nepatrně více než zaplatím na pojistném 1697 plus 1836, v součtu tedy platím 3533. Jinak mám dvě DPP, kde je celkový příjem vyšší. Napadlo mě tedy, že bych si pro rok 2013 OSVČ ukončil a dále vždy jen na jeden měsíc v roce obnovil, abych si za tento měsíc udělal daňové přiznání vlastně veškerých příjmů za rok. Je takto možné postupovat? A mohu vlastně obrazy nabízet i v situaci, kdy nejsem právě OSVČ? Děkuji vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Má hrubá mzda činí měsíčně 4200 Kč.…

Dobrý den. Má hrubá mzda činí měsíčně 4200 Kč. I z takto malého měsíčního příjmu se mi bude tato částka započítávat do důchodu - doba pojištění a počet odpracovaných let? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rozhodl jsem se pro pronájem bytu. Dům…

Dobrý den, rozhodl jsem se pro pronájem bytu. Dům ve kterém se byt nachází je pojištěn jako celá bytová jednotka v rámci našeho sdružení. A chtěl bych se zeptat, zda se mohu pojistit já jako majitel bytu na to, kdyby např. podnájemníci v mém bytě způsobili požár či vyplavili sousedy. Aby se z pojistky zaplatila oprava sousedních bytů (včetně jejich vybavení) a popř. mého bytu (bez vybavení, jelikož byt pronajímám úplně prázdný). Děkuji za podpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat. Měla jsem pojištění u…

Dobrý den, chci se zeptat. Měla jsem pojištění u ČSOB Pojišťovny, pojištění Forte. Měla jsem v něm připojistěn pobyt v nemocnici pro mě a pro dceru. Stal se nám úraz v zahraničí, měla jsem v té době cestovní pojištění od stejné pojišťovny. Pobyt v nemocnici pojišťovna na základě cestovního pojištění zaplatila, i moje následné výlohy spojené s úrazem. V té době běžela i pojistka Forte. Když jsem chtěla uplatnit pojistné plnění za pobyt v nemocnici na pojišťovně mi bylo řečeno, nebo spíš napsáno emailem, že musím mít ověřený překlad lékařské zprávy z nemocnice pro uplatnění. Ta je v němčině, soudní překlad by mě stál zhruba 500,-Kč a to je i částka za pojistné plnění. Má pojišťovna nárok po mě požadovat tyto náklady pro vyplacení pojistného plnění? Nemyslím si, že na to mají nárok, oni mají mít odborníky, kteří zprávu přečtou a na jejím základě mě vyplatit. Můj otec tvrdí, že mám napsat ombudsmanovi, snažím se najít informace, ale bohužel se mi to nepodařilo. Děkuji za vaši odpověď a přeji příjemný den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, partner měl sjednáno úrazové…

Dobrý den, partner měl sjednáno úrazové pojištění. Náš nezávislý finanční poradce mu poradil, aby se pojistil u jiné společnosti. Partner tedy podepsal výpověď smlouvy s tím, že ji fin.poradce na pobočku doručí. Přestal tedy původní pojistku platit a platí si novou. Stará společnost po něm nyní chce dlužné pojistné za 4 měsíce. Fin.poradce nám nyní sdělil, že odesílal výpovědi pro dva klienty v jedné obálce. Společnost tedy uznala jen jednu výpověď a partnerovu ne. Je to tedy evidentně chyba fin.poradce, protože slíbil, že pojistku sám ukončí. Chce partnerovi přispět polovinu na úhradu pohledávky, ovšem já se domnívám, že by měl zaplatit dluh v plné výši. Můžete mi prosím napsat, jak to je? Děkuji moc. L.V.