FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Přeji pěkný den, občan SR narozený v roce 1950…

Přeji pěkný den, občan SR narozený v roce 1950 žil a pracoval do roku 1980 v ČR. Při výpočtu důchodu mu nebyla tato doba zohledněna. Jak má postupovat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek zaměstnavatele - nyní 30 000 ročně

Dobry den, dle platnych zakonu mi muze zamestnavatel prispivat rocne castkou az 30.000,-Kc na zivotni pojistmei, kdy tato castka nepodleha zadnym odvodum a danim. Ale jak to je z pohledu zamestnance jako prijemce tohoto prispevku? V zakone jsem nasel pro zamestnance pouze vysi max mozneho prispevku 24.000,-Kc. Znamena to, ze z toho co je nad tuto castku ( 6.000,-Kc ) jsem povinen odvest dan, socialni a zdravotni odvody? Poprosim o odpoved popripade o odkaz na prislusne ustanoveni v zakone. Dekuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, budu se odhlašovat z úřadu práce, z…

Dobrý den, budu se odhlašovat z úřadu práce, z osobních důvodů. Měsíční zdravotní pojištění činí 1148,- a sociální?? Když si nebudu platit sociální pojištění mám právo cca za rok na mateřskou dovolenou?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, otěhotněla jsem v pracovním poměru,…

Dobrý den, otěhotněla jsem v pracovním poměru, ale po 3měsících se muselo těhotenství odstranit a když jsem se vrátila do práce dostala jsem výpověď. Odpracovala jsem si výpovědní dobu a zapsala jsem se na ÚP. Onemocněla jsem ještě v ochrané době do 7dnů po výpovědi. Po 21dnech nem. mám nárok na nemocenskou, ale zároveň mi přišlo vyjádření z ÚP, že mi byla schválena podpora od 3. měsíce po výpovědi, protože jsem dostala odstupné. Můžete mi poradit, jak to tedy bude? Jsem pořád na nemocenské, znamená to tedy, že budu muset nemocenskou ukončit, abych dostala podporu? Mám obavy, když příjdu na ÚP už těhotná, tak mě ukončí evidenci. Děkuji moc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před pár dny mi v mé kanceláři odešla …

Dobrý den, před pár dny mi v mé kanceláři odešla ( zničeno dítětem) 3 roky stará Televize s původní cenou cca 14 tis.. Pojištění elektroniky z jakýchkoli příčin. Pojištění bylo sjednánou na Novou Cenu s maximálním plněním 35 000,-. Využitelné zbytky žádné nejsou, ani oprava není možná. (podloženo potvrzením ze servisu) . Všechny potřebné doklady včetně nabývacího dokladu jsem doložil. Problém spočívá v tom, že tato televize byla vybavena už z výroby jistým Výstupem (analogový stereo výstup na zvuk), který se již nějakou dobu do nových TV nemontuje. na tomto výstupu závisí další zařízení které jsme v kanceláři po celou dobu používali a jiné připojení není z technických důvodů možné. Jak se má správně postavit k tomuto problému pojišťovna, když už nemůže zajistit náhradu novým přístrojem který by tento výstup na zvuk měl (nevyrábí se již více než 2 roky). Pojišťovna tudíž nemůže zajistit srovnatelné zařízení, které by původně zničenou TV plně nahradilo. Musím se spokojit s TV která toto zařízení (Výstup) mít prostě nebude a na vlastní náklady přepracovat ostatní zařízení v kanceláři, nebo mohu požadovat v tomto případě jiné plnění až do 35 000,- Děkuji za Odpověď Pavel Doležal


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci Vás požádat o odbornou radu v…

Dobrý den,chci Vás požádat o odbornou radu v oblasti pojištění. Jedná se o to, že zaměstnavatel doporučil manželovi uzavřít daňově uznatelné životní pojištění, na které by mu měsíčně přispíval 550,-Kč, pokud on sám si ho zařídí a bude si platit min. 100,-Kč měsíčně. Jelikož se na našem trhu nabízí hodně produktů, různých pojišťoven, kde laik se skoro neorientuje, a obchodní zástupci nabízí pojištění dražší, než si můžeme dovolit a také vzhledem ke špatné osobní zkušenosti s nimi, si Vás moc, moc dovoluji požádat o radu co a kde vybrat za shora uvedené pojistné. Pokud mi nemůžete doporučit konkrétní produkt, sdělte mi prosím, kam se mohu obrátit. Moc děkuji, s pozdravem Strnadová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželka 14. prosince 2012 uzavřela…

Dobrý den, manželka 14. prosince 2012 uzavřela investiční životní pojistku. Z finančních důvodů jsme se jí rozhodli zrušit. Dočetl jsem se, že první dva roky, se z pojistného nic nespoří - jde to na úhradu poplatků atd - akceptujeme to. Manželka byla 5 dní v nemocnici, takže jsme pojišťovně dávali propouštěcí zprávu na proplacení pobytu (mělo by se jednat asi o částku 300-400 kč/den - zatím čekáme na proplacení). Manželka si také pojistku odečítala z daní v práci (měsíce prosinec 2012 - březen 2013). Lze pojistku vypovědět písemně - odesláním poštou na pobočku pojišťovny? Nebo je lepší osobní doručení na pobočku? Jakým způsobem nám pojišťovna potvrdí, že pojistku zrušila? Jaké přibližné poplatky budou spojeny s vypovězením pojistky v tomto případě? dočetl jsem se, že pojistku lze vypovědět 6 týdnů před koncem pojistného období - znamená to tedy, že pokud chci ukončit pojistku dnes, mohu nejdříve k 14. listopadu 2013? (dnes je 28. 9. + 6 týdnů je 2. listopad - pojistka byla uzavřena 14. prosince, tzn. každý 14 den v měsíci je pojistné období?) Nebo pojistné období je jeden rok, to znamená že musím doručit písemnou výpověď pojistky nejpozději 6 týdnů před 14. prosincem? děkuji za odpověď, přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

ŽP, úrazové pojištění a dodanění

Dobrý den, od roku 2003 mám u ČP životní pojištění Dynamik, platím 360 Kč měsíčně ( z toho je 104 Kč úrazové poj.)a uplatňovala jsem daňové odpočty. (momentálně jsem na rodičovské dov.). Manžel má od roku 2008 u Kooperativy investiční životní pojištění Perspektiva, platí 1200 Kč měsíčně (z toho je 200 Kč úrazové poj.) a také uplatňuje daňové odpočty + v roce 2012 si založil u ČP životní pojištění Diamant za 836 Kč měsíčně. Protože máme dvě děti, tak jsme jim chtěli založit úrazové pojištění. Paní v ČSOB pojišťovně nám nabídla životní poj. Forte s tím, že stávající pojištění máme zrušit, nebo z nich odebrat úrazové poj. a snížit splátky. V případě úplného zrušení nám tvrdila, že když odbytné převedeme na nové smlouvy, tak nebudeme muset dodaňovat. Dokonce nám ukazovala i nějaký vnitřní pokyn, kde se psalo, že je toto možné. Ale já jsem se zde dočetla, že nikoliv. Také mi přijde, že zrušení smluv není výhodné. Prosím o radu, jak máme postupovat. Jde nám hlavně o pojištění dětí ( nar. 2008 a 2012). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Ozvala se mi česká pojišťovna, že tam…

Dobrý den, Ozvala se mi česká pojišťovna, že tam dlužím 2000kč. Smlouvu jsem uzavřel se sprostředkovatelem z OVB 1.6.2013 a při podpisu mi sdělil, že dokud nezaplatím první pojistné, tak se smlouva neaktivuje a sama zanikne. 15.9.2013 mi přišel již zmíněný dopis o dluhu. V OVB mi bylo řečeno, že když neproběhne první splátka je smlouva neplatná. Proč jsem tedy u ČP veden jako dlužník? Jak to je s platbou prvního pojistného? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych si nějak zhodnotit, zda…

Dobrý den, chtěla bych si nějak zhodnotit, zda jsem v minulosti uzavřela výhodné pojištění či nikoliv a prosím Vás tímto o pomoc. 19.9.2007 jsem uzavřela IŽP Profiinvest (přes společnost OVB). Konec pojištění je stanovený na 19.9.2046. Pojistná částka pro případ smrti je ve výši 10 000 Kč (nemám žádné závazky, hypotéku, v tuto chvíli je mi 32 let). Žádné další pojištění v rámci smlouvy uzavřeno není. Měsíčně platím 1 000 Kč. Alokační poměr pro běžné i mimořádné pojistné je stanoven na 100% do fondu dynamického portfolia. Pokud by bylo potřeba dodat nějaké bližší informace, ráda je poskytnu. Zpětně totiž nemám dobrý pocit, že jsem takovou pojistku uzavřela a zvažuji, jestli ji dál platit či zrušit. Nevím ale jestli bych dostala zpět nějaké peníze, pojistka mi běží v podstatě šestým rokem a vložila jsem do ní zhruba 72 000 Kč. Předem velice děkuji za odpověď. Kateřina Peterková



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a chci přejít na…

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a chci přejít na kombinovanou formu studia. Zároveň si chci najít brigádu. V tomto případě ale nevím, zda mi pořád zůstává status studenta, tzn. jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním? Jsou zde nějaké podmínky, které musím dodržet, abych byla nadále studentem ale mohla při tom také pracovat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověd zda mohu v období…

Dobrý den, prosím o odpověd zda mohu v období dlouhodobé nemocenské v HP (jíž pul roku ) uzavřít DPP s jiným subjektem. Mám neomezené vycházky, takže by nedocházelo k porušení podminek nemocenské v HP. Pokud mohu mít DPP zda je nejaké omezeni výši výdělku ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Můj dotaz se týká soc. a zdrav.…

Dobrý den, Můj dotaz se týká soc. a zdrav. pojištění v případě práce ve dvou zemích EU zároveň. Momentálně pracuji pod českou firmou na plný úvazek s tím že jsem vysílán do Německa na služební cesty cca na 10 dnu( fond pracovní doby 35h/týdně, pružná pracovní doba = během pobytu v Německu si odpracuji svou povinnost vůči české firmě). Zbytek měsíce trávím v Anglii, kde jsem si také našel práci po zbytek volných dnů v měsíci v měsíci. Prosím Vás, mohu platit dvojí soc. a zdravotní ve dvou zemích? Nebo jak jinak bych mohl postupovat v tomto případě? Děkuji za pomoc S pozdravem Tom


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dnes mi přišel informativní list…

Dobrý den, dnes mi přišel informativní list důchodového pojištění, ale moc se v tom nevyznám. Mám tam napsanou ND uchazeč o zaměstnání v letech od 12.10.98 do 14.9.99 a dále od 1.7.2002 do 23.8.2004 obě doby byly bez podpory. Mám to chápat tak, že je to započteno všechno? Myslela jsem, že do 55 let se započítává jen rok. Dále tam není ani zmínka o péči o dítě do 4 let. Měla jsem 3 roky mateřskou, ta je tam jako zaměstnání ale byla jsem doma 4 roky. Ten 1 rok tam chybí. Jak ho mám doložit? Dále jsem byla zaměstnaná od 19.12.85 do 9.4.95 tak je to v zápočtovém listě v důchodovém listu je to ale jen do 31.12.95. Znamená to snad, že zaměstnavatel ty 3 měsíce neodeslal na sociální zabezpečení? Mám se na něj obrátit? Děkuji za odpověď Soňa V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ke konci listopadu 2012 jsem obdržel…

Dobrý den, ke konci listopadu 2012 jsem obdržel upomínku za neuhrazené povinné ručení toto ručení jsem uhradil počátkem ledna 2013. Dle pracovnice dotyčné pojišťovny, ale již 14 dní po zániku smlouvy (z důvodu nehrazení). Pojišťovna tvrdí že mi zaslala vyrozumění o zániku pojistné smlouvy, to se ke mě ale nikdy nedostalo a vzhledem k tomu, že jsem již dříve obdržel zelenou kartu pro rok 2013 žil jsem v domnění, že má smlouva je již v pořádku. Přeplatek který zánikem smlouvy vznikl, mě pojišťovna zaslala až v 7 měsíci roku 2013. Začal jsem tedy řešit z čeho dotyčný přeplatek plyne a tak jsem se dozvěděl o zániku, již zmíněné smlouvy povinného ručení. Jsem povinen hradit případné nároky České kanceláře pojistitelů? V případě že ano mohu pojišťovnu nějak napadnout pro nedodržení lhůty zaslání přeplatku(lhůta půl roku je přece jen "trochu" delší). Děkuji za reakci.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem ve starobním důchodu a pečuji o…

Dobrý den. Jsem ve starobním důchodu a pečuji o maminku, která pobírá dávku péče o osobu blízkou ve výši 8000,- Kč. Na úřadě jsem nahlášena jako osoba o ni pečující. Doba péče o matku se prý započítává do odpracované doby pro důchod. Ovlivní tato doba nějakým způsobem můj starobní důchod, resp. započtením k dříve vykázaným odpracovaným letům? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 13.8. jsem si pojistil vozidlo a…

Dobrý den, 13.8. jsem si pojistil vozidlo a následně ho dal do depozitu 4.9. a zrušil pojistku. Cena za pojistku na 6 měsíců byla 3692kč a jako přeplatek mi bylo uznáno pouze 2708kč. Cena za jeden měsíc pojištění vychází na 615 kč. Mám nárok na vyšší vrácenou částku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v prosinci mně bude 54 roků a…

Dobrý den, v prosinci mně bude 54 roků a vychovala jsem 1 dítě. Kdybych v této době chtěla odejít do důchodu, jaké podmínky pro mě by z toho vyplývaly? Od ukončení maturity v roce 1979 celou dobu pracuji. Co všechno bych si musela platit a kolik Kč? Je vůbec možné ve věku 54 roků odejít do důchodu? Děkuji za odpověď. Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Moje otázka se týká zdravotního a…

Dobrý den, Moje otázka se týká zdravotního a sociálního pojištění. Na konci měsíce Září mi bude 26 let, studuji nyní magisterské studiu. Občas pracuji na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Zajímá mě, kolik budu muset od dovršení mých 26 let platit na zdravotní a sociální pojištění a také co pro to musím zařídit. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studenkou doktorského studia, je…

Dobrý den, jsem studenkou doktorského studia, je mi 26 let. Zvažuji zda začít platit dobrovolné důchodové pojištění. Zatím jsem nikdy neměla trvalého zaměstnavatele, vždy jsem jen studovala. Chtěla bych se zeptat, pokud by se po mém 28. roce stala událost, na základě které bych chtěla žádat o invalidní důchod, je možné zpětně si pojistné doplatit i po této události tak, abych na invalidní důchod měla nárok. Předem děkuji za odpověď.