FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz - v r. 2002 jsem uzavřel…

Dobrý den, mám dotaz - v r. 2002 jsem uzavřel úrazové pojištění u pojišťovny AIG, které skončilo 15.12.2003 z důvodu půlročního neplacení. Nyní/16.4.07/ mi přišel dopis od exekutora na částku půlročního dluhu plus úroky plus náklady. Je v tomto případě nějaká promlčecí doba a jaká? Děkuji za dopověď. J. Vacek


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rád bych se na Vás obrátil s dotazem…

Dobry den, rád bych se na Vás obrátil s dotazem ohledně SJM. Před uzavřením manželství jsem si uzavřel IŽP, KŽP, stavební spoření a penzijní pojištění. Do všeho jsem platil několik let před svatbou a platím i dále po svatbě... tedy ji ze společného. Jak by se prosím postupovalo při rozvodu? Dělilo by se jen to, co jsem zaplatil po svatbě? Někde jsem četl, že IŽP nespadá do SJM. Předem děkuji za odpověd. Viktor Nový



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mel bych maly dotaz. Jsem student…

Dobry den, mel bych maly dotaz. Jsem student vysoke skoly. Zajimalo by me, jak je reseno pojisteni v pripade, ze o prazdninach se upisu jako regulerni zamestnanec na HPP a po zkonceni prazdnin vypovim a vratim se do skoly. Predpokladam, ze ted za me pojisteni hradi stat (asi jako investici do budoucna :) ) a potom by to byl ten zamestnavatel. V pripade ze normalne navazu studium, bude pojisteni hradit opet stat nebo to bude jinak? Za odpoved predem dekuji. Lukas T.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, manželka je…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, manželka je herečka - (prac. poměr jiný) a zároveň minulý rok pracovala na částečný úvazek jako učitelka. Platí si sama zdravotní pojištění a za druhý příjem je pojišťovně zasílána zaměstnavatelem částka pojištění také.Od tohoto roku má ještě druhý vedlejší příjem (zase učitelka a zase zasílá zaměstnavatel zdravotní pojištění). Má nárok na vrácení přeplatku pojišťovně v 1. a 2. případě nebo v žádném či v druhém případě, Min. rok vydělala více jako herečka, ale tento rok to patrně bude více dohromady jako učitelka. Vedle toho jí zaměstnavatel hradí soc.pojištění. Započítává se jí do let pro důchod? Sama si ho nehradí. Děkuji Miroslav Kollár.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně životního pojištění.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně životního pojištění. Z důvodu sjednání hypotečního úvěru by přítel potřeboval sjednat životní pojištění, ale má diabetes 1. typu. Je možné u něj životní pojištění sjednat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kde mohu zjistit současnou finanční…

Dobrý den, kde mohu zjistit současnou finanční hodnotu mého osobního vozu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jeden nejmenovaný finanční…

Dobrý den, jeden nejmenovaný finanční zprostředkovatel mi prodal investiční životní pojištění, a to tím způsobem, že se jedná o dlouhodobý investičně-spořící produkt, který má primárně sloužit k zhodnocení vložených finančních prostředků na stáří. Nicméně stále narážím na názory, že jsem byl defakto oklamán, protože investiční životní pojištění není primárně pro tento účel výhodné, a že mi byl prodán špatný produkt, který byl vzhledem k výši provize výhodný pro zprostředkovatele. Je tento produkt pro spoření skutečně méně nevýhodný (např. v porovnání s penzijním připojištěním)?


odpovídal(a): Redakce

Firemní vozidlo zpusobilo dopravni nehodu,…

Firemní vozidlo zpusobilo dopravni nehodu, poškodilo jiný automobil. Oba učastníci nehody se dohodli na nahlášení škody pojišťovně, s tím,že je škoda malého rozsahu (poškrábané dvoje dveře ), nebudou volat dopravní policii. Škoda byla zaregistrována u pojišťovny (kde má firma sjednáno povinné ručení). Potom přišlo oznámení o vyplacené částce za opravu poškozeného vozidla ve výši přes 82 tis.Kč. Teďka nás vyzvala pojišťovna k úhradě 30% vyplacené pojistné částky, s tím,že jsme nesplnili svoji povinnost a nenahlásili škodu přesahující 20 tis na dopravní policii. 1) je postup pojišťovny oprávněný, vždyť ani poškozený nenahlásil tuto škodu policii 2) pojišťovna navíc tvrdí, že poškozenému vyplatila ne 82 tis ale 150 tis, tudíž po firmě nárokuje 45 tis 3) může firma po mě, jako zaměstnanci škodu požadovat, když jsem jako řidič, účastník dopravní nehody v pracovní době škodu nenahlásila policii, jelikož jsem si myslela že se jedná o škodu do 20tis Kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás o poskytnutí…

Dobrý den, obracím se na Vás o poskytnutí informace v tomto směru. Syn způsobil nehodu se smrtelným zraněním. Jednalo se o podnikové auto. Nyní se nám naskytla možnost o mimosoudní vyrovnání. Bude tato částka, peněžní vyrovnání, hrazena ze zákonného pojištění firemního auta? Jaký je postup? Nehoda byla hlášena na havarijní pojistku na toto auto. Děkuji, Szkanderová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli, když…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli, když někdo studuje vysokou školu, ale už mu bylo 26 let tudíž přestal brát přídavky, tak jeslti si musí za sebe také začít platit zdravotní a sociální pojištění nebo jestli to za něj pořád platí stát. Moje známá mi říkala, že její syn studuje vysokou, ale už mu bylo 26 let a že si musí za sebe platit sám zdravotní a sociální. Dá se to nějak vyřešit, aby si ten student nemusel zdravotní a sociální platit? Jestli se má přihlásit třeba na úřad práce i přesto že pořád studuje, protože v tom případě také zdravotní a sociální platit nemusí a platí je za něj stát. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

tři roky jsem byl v zahraničí a neplatil jsem si…

tři roky jsem byl v zahraničí a neplatil jsem si sociání pojištění zdravotní pojištění jsem si platil ted jsem už několik let doma a normálně pracuju a sociání pojištění si normálně platim chci se zeptat jestli jsem povinen sociální pojištění doplatit nebo jestli mi ty roky mužou potom být odečtený z vyměřovacího základu pro duchod jsou to už čtyři roky co jsem doma a pořád mi nic od sociálního uřadu nepřišlo


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den!Musi se odvadět soc.,zdr.,dan když…

Dobrý den!Musi se odvadět soc.,zdr.,dan když zaměstnam duchodce ,pokud' ano-v jakém poměru?Zaleží to na druhu podepsané smlouvy(na dobu určitou,o proved.práce atd.)? Kolik se odvadí na brigadnika(na 3 měs.)?Děkují za odpověd'


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mně, zda zahraniční…

Dobrý den, zajímalo by mně, zda zahraniční fyzická osoba (uvedeno na živnostenském listu) je povinna podávat kromě daňového přiznání i přehledy na zdravotní pojišťovnu a OSSZ a platit si měsíční zálohy na toto pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz: jsem student VŠ denního…

Dobrý den, mám dotaz: jsem student VŠ denního studia. Před týdnem mi bylo 26 let. Pracuji při škole na dohodu o provedení práce. Odkdy musím platit zdravotní a sociální pojištění sama?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem studentka jednoletého denního…

Dobrý den,jsem studentka jednoletého denního přípravného studia va VŠ již od října 2006,celých těch několik měsíců jsem žila v domnění,že je za mě odváděno sociální a zdravotní pojištění,ale bylo nám sděleno, že není, i přesto, že jsem dostala potvrzení o studiu, na které dostanu studentské slevy, kupony na MHD apod.,nevím tedy zda se přihlásit na úřad práce a nějak zaplatit soc. a zdrav. pojištění i s jistými penále,které jistě za těch 9 měsíců naběhly, nebo se považovat za studenta. Děkuji za odpověd. Tereza Halamková


odpovídal(a): Redakce

Kdy musí pojišťovna vyplatit životní pojistku?

Dobrý den mám dotaz který se týká živitního pojištění. Můj druh, který zemřel měl takovou pojistku pro případ smrti uzavřenou abyla psaná na mou osobu a druhá byla psaná na našeho nezletilého syna, kontaktovali jsme danou pojišťovnu, vypsali co jsme měli a v lednu nám pojišťovna že poj.událost začala šetřit, je březen tedy dva měsce od nahlášení a nikdo nás nekontaktoval o výsledku, chtěla jsem se tedy zeptat za jak dlouhou dobu má pojišťovna povinost vyplatit pojistné plnění, mám za to že ze zákona má na to 60 dní, poradíte mi prosím jak máme dál postupovat. Děkuji Andrea


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu, zda se platí i z příspěvků na…

Prosím o radu, zda se platí i z příspěvků na zaměstnávání více jak 50% pracovníků zadravotně postižených sociální a zdravotní pojištění. Připadá mi to jako strkat pastu na zuby zpět do tuby. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl jsem auto na leasing, havaroval…

Dobrý den, měl jsem auto na leasing, havaroval jsem ne mojí vinou. Pojišťovna ohodnotila škodu jako totální (škoda 100000 plus cena vraku 50 000). Leasingové společnosti zaplatila peníze 100 000 kč. Leasingová společnost prodala vrak a mě poslala 100 000 a 42000 s tím, že prodala vrak ona a tudíž musí zaplatit DPH (8000). Já nejsem plátce DPH. 1)Je tento postup správný? Pojišťovna ve svých předpisech uvádí, že pokud je poškozený plátce DPH, bude mu odškodnění uhrazeno bez DPH. 2)Proč odškodnění pojišťovna uhradila s DPH a leasingová společnost bez DPH? s pozdravem Koryťák


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Ukončil jsem studium na vysoké škole a…

Dobrý den.Ukončil jsem studium na vysoké škole a dle zákona jsem se do 3 dnů evidoval na pracovním úřadě.Zde mi byla nabídnuta nevhodná práce, kterou odmítnu a tím pádem budu vyřazen z evidence.Výše zdravotního pojištění tedy pro me činí 1080 korun.1)Platí stále, že nemám povinnost platit socialní pojištění?2)Pokud bych si chtěl platit soc.pojištění do doby než budu opět přijat na Vš v jaké výši?3)V případě, že po dobu než budu opět prijat na studia odjedu do UK odpadá mi povinnost platit zdr. a soc. pojištění na základě čestného prohlášení?Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Odpočet na pojištění v případě zrušení smlouvy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s životním pojištěním co se týče daní. Životní pojištění platím 377,- měsíčně (za rok 4524,-)...je možné toto pojištění odečíst z daní? Co by se stalo, kdybych v budoucnu pojištění zrušila? A co by se stalo, kdybych pojištění v budoucnu zrušila a sjednala nové, tzn. že by nové navazovalo na to staré? Uvažuji o změně pojišťovny. Děkuji za odpověď.