FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, bydlím v panelovém domě a v…

Vážený pane doktore, bydlím v panelovém domě a v šachtě nám praskla trubka na rozvod vody a vytopila sousedy pod náma. Mají pojištění domácnosti u České pojištovny a ta jim poskytne plnění z pojistné události a škody zaplatí. Chci se zeptat, může pojištovna na mě uplatnovat nárok na úhradu jim vyplacené částky? Já sjednané pojištění domácnosti nemám.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, bydlím v panelovém domě a v šachtě nám…

Dobrý den, bydlím v panelovém domě a v šachtě nám praskla trubka na rozvod vody a vytopila sousedy pod náma. Mají pojištění domácnosti u České pojištovny a platí částku 1462,-Kč ročně a ta jim uhradila škody z pojistné události. Soused mi tvrdí, že jim pojištovna neuhradila škody za plovoucí podlahu a vestavnou skříň a požaduje uhradit škody na toto po mě. Chci se zeptat, je možné, že jim pojištovna nemusí uhradit škody za tyto věci a může soused požadovat finanční úhradu za poškození těchto věcí po mě i když mě neprokázal co jim bylo uhrazeno pojištovnou? Já sjednané pojištění domácnosti nemám. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Zrušení smlouvy bez souhlasu pojištěného

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda-li existuje nějaký zákon, který zamezuje zrušení smlouvy pojistníkovi, když není součastně pojištěný a jestli musí musí být u výpovědi ověřený podpis pojištěného. Bylo mi řečeno, že je to u smluv sepsaných po roce 2005. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den- pritel odnikal jako zivnostnik po dobu…

Dobry den- pritel odnikal jako zivnostnik po dobu 5 mesicu. Prijem mel za toto obdobi ve vysi 200000Kč. Na socialnim a zdravotnim platil minimum. Kolik bude prosim za techto 5 mesicu doplacet?? Děkuji J.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, syn bude v září tohotu roku dělat…

Dobrý večer, syn bude v září tohotu roku dělat poslední státní zkoušku. Je studentem 5.ročníku právnické fakulty. Jelikož jedna ze státnic se nezdařila bude doufejme ukončena úspěšně. Tzn.že ukončí studium. K jádru věci potřebovala bych vědět jak je to ze sociálním a zdravotním pojištěním za měsíc 7,8,a 9. Děkuji za odpověď Macková Naďa


odpovídal(a): Redakce

Výnosy z rezerv České pojišťovny

Dobrý den, před 9 lety (v 18 letech) jsem uzavřela kapitálové životní pojištění u ČP s předplacením pojistného 10000Kč. Pojistné činilo 663Kč čtvrtletně a z toho 104Kč byly na úrazové pojištění. Částka pro případ dožití měla být 30000Kč + podíl na výnosech z rezerv 10%. Teď po vypršení smlouvy mi pojišťovna sdělila, že tam mám k výplatě 29100 a že výnosy z rezerv činily za 9 let 419Kč. Je opravdu možné, že za dobu pojištění činily výnosy z rezerv tak zanedbatelnou částku? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz, který se týká…

Dobrý den, měl bych dotaz, který se týká zdravotní a sociálního pojištění. Ve středu tj. 25.7.2007 jsem si nechal vystavit živnostenský list a zároveň jsem se ohlásil u FÚ jako neplátce DPH. Dotaz zní, do kdy se musím nahlásit na ZP a OSSZ? Budu platit zdravotní pojištění, když budu podnikat na vedlejší činnost? Hlavní pracovní poměr mám u svého zaměstnavatele. Děkuji Zdraví David


odpovídal(a): Redakce

Jak stát podporujč kapitálové životní pojištění?

Dobry den. Mam pro Vas velice jednoduchou ale pomerne dulezitou otazku. Jak stat podporuje z teoretickeho pohledu zivotni a kapitalove pojisteni?


odpovídal(a): Redakce

Přechod smluv od IPB

Mám pro celou rodinu sjednány pojistné smlouvy od bývalé IPB pojišťovny podle sazby M1 a KZP1. Smlouvy přešly již před lety na ČSOB pojišťovnu. Nyní se mi doslova vnucuje obch. zástupce této pojišťovny ať tyto smlouvy vypovím a přejdu na nový produkt SPEKTRUM. Prý to bude údajně pro mne výhodnější. Současné smlouvy trvají asi sedm let, věk jednotlivých pojištěnců-40,39,17 a 14 let. Mám obavu, že přijdu přechodem o peníze. Vyplatí se mi orientačně na tento produkt přejít? Nejde mi o výhody, ale hlavně o to abych nepřišel já a rodina o peníze a aby nové pojištění nebylo vzhledem k našemu věku zbytečně dražší. Děkuji, Sláma M. Kryry


odpovídal(a): Redakce

Mám 3 leté dítě, ráda bych ho nechala pojistit…

Mám 3 leté dítě, ráda bych ho nechala pojistit úrazově, na následky úrazu a pro závažné onemocnění, ev. i příspěvky při hospitalizaci. Je vhodnější volit variantu pouze úrazového pojištění nebo spíše kombinaci s životním pojištěním (Sluníčko, Pastelka apod?) pokud není v našich možnostech vkládat více než řekněme 300 měsíčně, ovšem s výhledem , že po mém nástupu do zaměstnání po MD bych částku mohla zvýšit.? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Krásný den, ráda bych se dozvěděla jednu věc.…

Krásný den, ráda bych se dozvěděla jednu věc. Přítel dlužil cca 3 roky na VZP pojištění. Celková částka včetně penále se dotkla 100 tisíc korun. Teď už téměř vše zaplatil, pojistné, i penále a pojistné teď platí řádně. Zbývá doplatit cca 8 tisíc korun - penále. Je možné žádat o odstranění tvrdosti zákona zpětně, když už má téměř vše doplaceno, nebo jsme dobu pro zažádání propásli?


odpovídal(a): Redakce

Pravdivost údajů ve zdravotním dotazníku

Dobrý den,chtela bych uzavřít životní pojištění, musím hlásit, že se léčím na revmatoidní artritidu, vím to asi 4 měsíce. Může to ovlivnit pojistku ? Předem děkuji za odpověď Karolína


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň, prosím o odpoveď na následovnú otázku:…

Dobrý deň, prosím o odpoveď na následovnú otázku: v prípade, že chce občan podnikať popri zamestnaní, môže zamestnať zamestnanca? Ďalej ma zaujíma ako je to s platením poistného, a ako sa rozlišuje či je zamestnanie hlavný alebo vedľajší zdroj príjmu. Ďakujem.


odpovídal(a): Redakce

Platím si sociální a důchodové pojištění, jsem…

Platím si sociální a důchodové pojištění, jsem OSVČ. Můj vyměřovací základ dle výpisu z OSSZ byl za loňský rok 258390 Kč. V době od 24.10.2006 do 28.2.2007 jsem byl nemocen. Počet měsíců účasti na soc.poj. byl napsán 12 měsíců, výpočet z prc úřadu pro podporu byl spočítán na 10767 Kč. Je to tak správně. Nemyslím si že průměrná mzda se vydělí dvanáci ale měla by se dělit 10 měsíci jako u nemocenské když jsem pracoval jen necelých 10 měsíců. Nemůžeme se na prac. úřadě domluvit. Prosím odpovězte mi. Díky Kučera Karel


odpovídal(a): Redakce

Zproštění placení pojistného z důvodu invalidity

Jsem připojištena k důchodu 5 let částkou 300Kč a nyní mám dostat z důvodu zhoršení zdravotního stavu invalidní důchod. Bude mně pojišťovna doplácet tuto částku ? A jak dlouho? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Chystam se pracovat v zemi EU. Jake si…

Dobry den. Chystam se pracovat v zemi EU. Jake si mam sjednat pojisteni? Na internetu jsem nasla 1.pracujete li v zahranici mene nez pul roku, nesmite se v CR odhlasit jako pojistenec. 2. pokud pracujete v zahranici, nesmite byt pojistencem CR, musite se odhlasit a platit si pojisteni v zahranici. Rada bych vedela, ktera informace je spravna a co mam podniknout,kdyz nastoupim do prace v cizine uprostred kal.mesice. Kde se pojistit a jake pojisteni sjednat. Dekuji za odpoved. S pozdravem JitkaVac


odpovídal(a): Redakce

může pojišťovna omezit některé možnosti…

může pojišťovna omezit některé možnosti vyplývající z pojistné smlouvy uzavřené v roce 1993, s odvoláním na zákon 363/99sb a vyhlášku 75/2000sb, nebo platí pojistná smlouva tak jak byla uzavřena?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz - před dvěmi lety jsem…

Dobrý den. Mám dotaz - před dvěmi lety jsem maturovala,nedostala jsem se na vysokou školu a byla evidovaná na úřadu práce. Nyní jsem tři měsíce v pracovním poměru, za sebou MÁM úspěšně vykonané příjmací zkoušky na vysněnou VŠ a před sebou zápis na onu VŠ. Ráda bych se věnovala v průběhu srpna studiu cizího jazyka u jedné soukromé agetury a zároveň bych chtěla pracovní poměr ještě před nástupem do školy dohodou ukončit - když to udělám po zápise, bude za mě stát hradit zdrav. pojištění a vztahují se na mě po zápise studentské výhody??s pozdravem Darina S.


odpovídal(a): Redakce

Měl bych zájem uzavřít - Investiční pojištění a…

Měl bych zájem uzavřít - Investiční pojištění a rád bych získal přehled o všech pojištěních ( všechny nabídky všech institucí ) a jejich porovnání dle výnosů za poslední 3 roky. Existuje nějaká tabulka s porovnáním? Děkuji za zaslání, S pozdravem Kavalír


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem nezaměstnaný vedený u Úřadu práce…

Dobrý den. Jsem nezaměstnaný vedený u Úřadu práce, pobírám podporu v nezaměstnanosti a částečný invalidní důchod. Dne 23.11.2007 mi končí podpůrná doba. Již mám nárok na starobní důchod, ale chci o něho požádat od 1.1.2008. Zajímá mne komu a kolik musím zaplatit za zdravotní a sociální pojištění za dobu od 24.11. do 31.12.2007 a je-li tento postup možný, případně doporučit jiný možný postup. Děkuji.