FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Investiční životní pojištění

Investicní životni pojištění Dobrý den, jsem student 22let,tedy nemám vlastní příjem a uzavřel jsem na základě vysvětlení od nevlastního otce investiční životní pojištění u pojišťovny AXA, uzavřel jsem ho přímo u něj. Bylo mi vysvětleno, že životní pojištění už je projednáváno ve sněmovně a že je na spadnutí jeho schválení a pak ze bude zákonem povinné a že je tedy výhodné si to pojištění zařídit teď protože zároveň s tim jsem podepsal smlouvu se spolecností Astraia, která má smlouvu s pojišťovnou AXA o propagaci a reklamu životního pojištění a jestli jsem to pochopil dobře tak pokud přivedu tři nové pojištěnce, tak se mé pojištění bude platit samo a jestě z toho budu mít nějaké výhody. Moc o tom nevím a trochu lituji, že jsem se o tom neporadil s jinou osobou, a uzavřel jsem to na základě důvěry k nevlastnímu otcovi, který už v tomto podniká déle.Rozhodně jako student si nemužu dovolit platit cca 1000kč splátku.Prosím poraďte co dělat nebo aspoň bych Vás poprosil o váš názor, hlavně na to že životní pojištění bude zákonem povinné .Děkuji Zdeněk Šustr


odpovídal(a): Redakce

Výpověď ŽP ve dvou měsíční lhůtě

Dobrý den. Uzavřel jsem životní pojištění u společnosti Kooperativa. Ovšem než jsem zaplatil první měsíční pojistné, tak jsem se dostal do finanční tísně, tak jsem pojištění zrušil. Zrušení smlouvy proběhlo do 2 měsíců od uzavření pojistné smlouvy. V podmínkách bylo, že pokud se smlouva zruší do 2 měsíců od uzavření, tak se nebude platit žádnej poplatek. Ovšem Kooperativa mi poslala dopis, kde mě vyzývá k zaplacení částky 1340 Kč za dobu, kdy jsem byl pojištěný. Chtěl bych se zeptat, zda vymáhání této částky je oprávněné,děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Nezaplacení pojistného

Dobrý den,prosím o pomoc.Uzavřela jsem v 06/2008 investiční pojišťění a zaplatila jsem jen dvě platby,tento měsíc mi přišla složenka na doplacení částek do 30.12.2009,stím jsem počítala,ale zajímalo by mě,zda je pravda,že pojistka končí po půl roce neplacení,tudíž by mi měla přijít úplně jiná částka,můžete mi poradit?děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění mimořádného výběru

Dobrý den, mám smlouvu životní pojištění s příspěvkem zaměstnavatele, který mi na konci roku chce dát mimořádnou odměnu formou mimořádného vkladu do té smlouvy. Smlouva to umožňuje, když si ty peníze následně vyberu, jak je to s daněním, musím tu mimořádnou odměnu dodanit? POjiš´tovna říká, že ne, je to správné.


odpovídal(a): Redakce

Vícero životních pojištění

Dobrý den chtěla bych se zeptat když budu mít uzavřené dvě životní pojistky s dávkou za pobyt v nemocnici a při dlouhodobém onemocnění. Můžu při nemoci uplatňovat tyto dávky dvakrát v celé výši? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

IŽP hrazené zaměstnavatelem

Dobrý den, asi čtvrtým rokem mám uzavřenu IŽP Dynamik Plus na 25let, kde momentálně vkládám 500 měs. Nyní mám možnost příspěvku od zaměstnavatele 1000 měs. Zaměstavatel mi nabízí možnost nové ŽP od KB Vital Allegro Plus, která se tváří jako spořící pojištění zaměřené na maximální finanční zhodnocení příspěvků. Má pro mě význam uzavřít novou IŽP (jako spoření s možností odkupu bez poplatků po pěti letech) nebo si příspěvek zasílat na stávající IŽP Dynamik v rámci tohoto pojištění je investovat. Odpověď je možná jednoduchá, ale já bych možnost dostat se k těm penězům po pěti letech uvítal. Děkuji za odpověď Veselý


odpovídal(a): Redakce

Danění odkupného

Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Zrušila jsem kapitálové životní pojištění a nikdy jsem si nic neodečítala z daní. Musím v tomto případě dodaňovat odkupné. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vypovězení životního pojištění

Dobrý den,mám uzavřené životní pojištění Aegon Global od srpna 2005 a měsíčně platím 500,- ,dále potom životní pojištění Perspektivu 4BN Kooperativa od března 2008 a měsíčně platím 500,-.Nadále bych chtěl platit pouze jedno pojištění, proto vás prosím o radu, které pojištění si mám zachovat a které vypovědět.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Více smluv životního pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně životních pojíštění. Za svůj život mám uzavřená 3 různá životní pojištění. Zajímalo by mě jestli v případě úrazu nebo smrti by mohli mojí blízcí nárokovat výplatu pojistného plnění ze všech 3 pojištění. O tomto jsem nikdy nepřemýšlel a ted mě to docela vrtá hlavou jestli náhodou neplatím ty životka zbytečně. Jestli bych raději neměl 2 životka zrušit, nechat jen jedno a na tom navýšit pojistné? Děkuji za odpověď. Petr


odpovídal(a): Redakce

Investiční životní pojištění

Dobry den, v zari 2008 jsem uzavrel Investicni Zivotni pojisteni Perspektiva u pojistovny Kooperativa, posilam CZK 700/mesicne. Nyni mi prisel prvni vypis se sdelenim, ze stav meho uctu nedosahuje kladne hodnoty, byl jsem zdesen. Pani v Kooperative mi telefonicky sdelila, ze to je v poradku, ze u tohoto typu pojisteni vklady prvni roky nepokryvaji naklady. Je to prosim mozne ??? Poslal jsem za rok CZK 8400...... Dekuji Jakub Honzek



odpovídal(a): Redakce

ŽP hrazené zaměstnavatelem

Dobrý den, prosím o radu.v roce 1994 jsem uzavřel ve svém zaměstnání životní pojistku a platil ji můj zaměstnavatel.Částka dělala ročně 5500,-Kč tak předpokládám, že si ji můj zaměstnavatel uplatňoval do nákladů.V roce 2008 jsem ukončil dohodou zaměstnání, za,zaměstnavatel mi dal souhlas k tomu, že si budu tuto pojistku nadále platit sám a v 8/2009 došlo k nároku na vyplacení pojistného po 15ti letech a můj bývalý zaměstnavatel mi blokuje vyplacení od pojišťovny. Má na to nárok. V pojistné smlouvě je uveden jako plátce pojištění a ppojištěna jsem já. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění k hypotéce

Dobry den,je mi 27 let a jiz 2 roky cerpam hypotecni uver (je na 30 let)- jednou z podminek pri podpisu bylo uzavreni zivotni pojistky ve stejne vysi, na coz pracovnik pojistovny pozapomnel(a uprimne ja take). Nyni bych si chtela uzavrit zivotni pojistku na zbyvajici castku (cca 2.000.000). Jsem ale dlouhodobe pracovne v zahranici a jsem odhlasena od zdravotni pojistovny v CR (coz jsem byla jiz v dobe podpisu hypotecniho uveru). Kdyz jsem hledala na internetu kalkulatory na vypocet pojisteni, pokazde tam byla kolonka, kde se musela zadat zdravotni pojistovna. Proto bych se chtela zeptat, zda-li je toto pojisteni mozno uzavrit ikdyz nejsem hlasena u zadne pojistovny v CR,jaka je prumerna rocnni castka a existuje zde moznost spojit pojisteni a sporeni-a pokud ano, podle ceho vybirat. Predem moc dekuji za Vasi odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení smlouvy životního pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně zrušení pojistné smlouvy. Platím 10 let životní pojištění u poišťovny Koopeativa. Finanční poradkyně nám poradila lepší smlouvu na životní pojištění. Chtěla bych tedy původní pojistnou smlouvu zrušit (je mi jasné, že odbytné bude cca polovina "naspořené částky" ). V uplynulých 10 letech jsem u zaměstnavatele žádala v daňovém vyrovnání na konci roku o daňovou úlevu za životní pojištění. Dle finanční poradkyně , pokud si okamžitě založím novou životní pojistku do 65 let věku, nemusím tyto úlevy dodaňovat (prý je to už ošetřeno i zákonem). Na finančním úřadě mi řekli, že dodanit musím, i když budu zakládat novou smlouvu. Prosím, poraďte mi, co je správně. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď životního pojištění

Uzavřela jsem ke dni 1.10.2009 investiční životní pojištění ale dne 29.10.2009 jsem zaslala žádost o zrušení pojisné smlouvy,dostala jsem odpověď které tak zcela nerozumím.Bylo mi odepsáno že-na základě mé výpovědi ze dne 30.10.2009 zanikne pojistná smlouva podle § 22 odst.1.zákona o pojistné smlouvě ke konci pojistného období ke dni 1.1.2010.A nevím zda mám pojistné dále platit zaplatila jsem dvě splátky.....


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění nebo penzijní připojištění

Dobrý den, co si vybrat ŽP ne PF?V čem je mezi nimi rozdíl?Děkuji Greg.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení pojistné smlouvy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.Můj otec měl pojištění kapitálové.Pojištěný bylo sjednáno do 65 let, ale po 4 letech řádného placení, se rozhodl ho zrušit.Tak jsem se chtěla zeptat.Kolik si bere pojištovna procent s naspořené částky za zrušení.Děkuji a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Půjčka na nezaplacené pojistné

Dobrý den Uzavřel jsem životní pojištění u společnosti AMCICO dne 20. 8. 2001. V součastné době jsem se rozhodl toto pojištění zrušit. Nestihnul jsem podat výpověď před koncem pojistného období a tak jsem zažádal o jeho zrušení a výplatu odkupného. Pojistné na další období (20. 8. 2009 – 21. 9. 2010) jsem již nezaplatil. V pojistné smlouvě mám zaškrtnutu tzv. automatickou půjčku, což jestli jsem dobře pochopil, znamená, že mi pojišťovna v případě mé platební neschopnosti „půjčí“ na zaplacení pojistného. Z důvodu, že jsem pojistné neuhradil, mi pojišťovna tedy půjčila. Ve vyúčtování je mi pak tato půjčka odečtena od odkupní hodnoty a jedná se o částku převyšující hodnotu nezaplaceného pojistného o zhruba tisíc korun. Podotýkám, že úroky z této půjčky jsou vyčísleny zvlášť (23,- Kč). Dále je mi odečteno dlužné pojistné za dobu od začátku pojistného období (20. 8. 2009) do data ukončení pojištění (datum obdržení žádosti o zrušení pojistného a výplatu odkupného 21. 9. 2009). Zajímalo by mne, zda si pojišťovna může, strhnou celé nezaplacené pojistné, i když pojištění trvalo z celé roční pojistné doby pouze měsíc. Neměla by si nárokovat pouze adekvátní část pojistného? Dále by mne zajímalo, proč si pojišťovna ještě nárokuje nazplacené pojistné za období 20.8 – 21. 9. 2009, když toto je zahrnuto již v částce stržené v rámci automatické půjčky, jelikož tato byla poskytnuta na zaplacení pojistného. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpověd ŽP ve dvouměsíční lhůtě

Dobrý den. Měl bych dotaz k výpovědi zivotniho pojisteni do 2 měsíců od začátku pojistného období. Počátek pojištění mám na měsíc říjen. Jak by měla být výpověď formulována ? Stačí jen takle: "Žádám Vás tímto o zrušení pojistné smlouvy číslo xxxxxxxxxxx. Tuto smlouvu vypovídám ke dni 9. 10. 2009" Nebo k jakému dni mám smlouvu vypovědět? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dlužné pojistné

Dobrý den, chtělabych Vás poprosit o radu ohledně zrušené pojistky.Tuto jsem uzavřela dne 11.10.2007, pojistné jsem posílala pravidelně každý až do července tohoto roku. Vzhledem k finanční tísni, ve které se momentálně nacházím, nejsem tohle pojistné dále schopná platit. Čili v srpnu tohoto roku jsem pojistné už nezaplatila. Dne 25.8.2009 jsem zažádala o vypovězení smlouvy. Z Kooperativy mi přišlo vyozumnění, že smlouva tedy zanikne ke dni 11.10.2009. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jestli budu muset neplacené pojistné od srpna uhradit? Což jsou dle mého názoru pouze dvě platby. Bylo mi totiž sděleno, že bych měla zaplatit tři. Moc děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě bych měl jeden dotaz. Pokud budu…

Dobrý den, ještě bych měl jeden dotaz. Pokud budu posílat výpověď, tak musí být tato výpověď úředně ověřena ? Respektive úředně ověřen podpis pojistníka. Děkuji