FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na PPM. Jsem…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na PPM. Jsem čerstvě těhotná svobodná matka s termínem porodu 14.května 2011. Do 31.března t.r. jsem byla dlouhodobě v Kanadě, takže jsem si v ČR neplatila žádná pojištění. Od 7.4. do 30.6.2010 jsem byla zaměstnána s průměrným hrubým měsíčním výdělkem 11.929,- Kč (85 dní). Od 17.9.2010 jsem registrována jako OSVČ. 1. Je možné ještě splnit podmínky pro vyplácení PPM? 2. Jakým způsobem se v mém případě stanoví výše PPM? 3. Kolik měsíčně bych si měla platit na nemocenském pojištění, abych měla nárok na nejnižší nebo nejvyšší PPM? Zatím nevím, co pro mě bude výhodnější. 4. Je možné, aby PPM pobíral otec dítěte, který je dlouhodobě řádně zaměstnán a pobírá nadprůměrný plat? Mnohokrát Vám děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, příbuzný pracoval jako sklář dutého…

Dobrý den, příbuzný pracoval jako sklář dutého skla a splňuje podmínky pro odchod do starobního důchodu v 58 letech (tohoto věku dosáhl v květnu 2009)Od března 2009 je v evidenci Úřadu práce. O důchod dosud nepožádal, protože se soudí o náhradu škody za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti(tzv. rentu), a kdyby soud rozhodl v jeho prospěch, renta by mu stejně nebyla vyplacena v případě pobírání důchodu. Chtěla jsem se zeptat, zda se důchod zvyšuje za každých 90 dnů o 1,5 % po dosažení důchodového věku i v případě, kdy je člověk evidován na Úřadě práce nebo zda to platí jen v případě, že má výdělečnou činnost.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím uvažuji správně,že odměna…

Dobrý den.Prosím uvažuji správně,že odměna ´jednatele s.r.o. ve výši 5000 Kč se počítá do vyměřovacího základu pro důchod přestože se z ní neplatí důchodové pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rad bych Vas poprosil o radu. V…

Dobry den, rad bych Vas poprosil o radu. V breznu 2006 jsem si tezce poranil koleno. Z uzavreneho urazoveho pojisteni jsem po nahlaseni urazu obdrzel pojistne plneni za drobne urazy. Narok jsem mel jeste na trvale nasledky, ktere jsem se snazil po navratu z ciziny uplatnin nyni. Bylo mi receno, ze udalost byla po 3 letech promlcena. 3leta promlceci lhuta zacina rok po urazu, tzn., ze vyprsela v breznu tohoto roku. Takze kvuli 4rem mesicum jsem prisel o narok na plneni. Behem onech 3 let jsem od pojistovny Kooperativa neobdrzel zadne upozorneni, ani formular, ktery bych mohl pro nahlaseni trvalych nasledku vyuzit. Zacal jsem se o to zajimat az ted a zrejme pozde. Priznam se, ze mi chovani pojistovny Kooperativa pripada velice ucelove. Je nejaka moznost, dosahnout pojistneho plneni z pojisteni, ktere si poctive nekolik let platim? Predem dekuji. S pozdravem, Mira


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, žiji ve Švýcarsku, jsem v pátém…

Dobrý den, žiji ve Švýcarsku, jsem v pátém měsíci těhotenství a chci se vrátit zpět do ČR a začít platit zdravotní pojištění zde. Jak postupovat a na co mám nárok (zdravotní péče, peněžitá pomoc v mateřství, porodné ...) když mám v ČR pozastavenou platbu na zdravotní pojištění a neplatím ani sociální pojištění z toho důvodu, že jsem v roce 2001 odjela do Švýcarska za studiem, kde jsem vystudovala VŚ a v současné době zde pracuji, a platím si zde po celou dobu zdravotní pojištění - potvrzení o platbách mám. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na…

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na doporučení, jak postupovat, resp. jaké sankce plynou z následujícího. Partner při své podnikání (OSVČ) nepřihlásil zaměstnance ke zdravotní pojišťovně ani na sociálku. Pracovní poměr trval od konce roku 2009 do začátku roku 2010. Lze zaměstnance ještě teď dodatečně přihlásit? Jaké sankce z toho pro partnera plynou? Bude muset dodatečně platit penále za období, kdy zaměstnanec nebyl pojištěný a bude tam ještě třeba nějaká další pokuta? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Uzavřel jsem pro sebe a svého syna…

Dobrý den Uzavřel jsem pro sebe a svého syna životní pojíštění. První platbu jsem ale neprovedl ani při podpisu a kvůli nenadálé finanční tísni ani později. Lze takovou smlouvu vypovědět bez nutnosti uhradit sumu pojistného do ukončení smlouvy? Od podpisu již ale uběhlo více než dva měsíce. Není nutné kromě podpisu na smlouvě provést i prvotní platbu aby byla smlouva aktivní?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 1.dubna 2007 jsem své dceři (po…

Dobrý den, 1.dubna 2007 jsem své dceři (po narození) založil životní pojištění amcico. Dožití 21 let, cílová cena 200 000Kč, čtvrtletní platby s indexací, čtvrtý rok je odkupní koeficient 1000/83 Zajímalo by mě, jestli je v tuto dobu možné založit jiné spoření (bez pojistky na smrt nebo v minimální výši), které by za 17 let(do těch 21let) mělo výší konečnou naspořenou částku, potom co odečtu ztráty z aktualní životní. Přemýšlel jsem hlavně o stavebním spoření, ale v poslední době, když stát škrtá co se dá, tak nevím jestli je tam ještě jistota cílové ceny. ---------------------------------------------------- Hlavně mě zajímalo: 1. Z jaké hodnoty výpočítat odkupnou hodnotu pojistky? Jestli ve smlouvě uvedená tabulka odkupné hodnoty se počítá s cílovou cenou, doteď uhrazenou cenou nebo jiná matematika pojišťoven. 2. Jestli i na pojistku svého dítěte, může uplatnit manželka(nemá životku) slevu na dani. Děkuji za ušetřený drahocený čas. S pozdravem Knapec


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímá mě toto. Mám sjednané penzijní…

Dobrý den, zajímá mě toto. Mám sjednané penzijní připojištění s výsluhovou penzí,pokud přejdu k jinému penzijnímu fondu,doba,kdy lze výsluhovou penzi vybrat(tj.po 15 letech) se počítá od doby založení původní smlouvy a nebo je toto znevýhodněno a počítá se tato doba opět od začátku,tj.od doby,kdy jsem zaregistrovaná u nového fondu. Děkuji za odpověď. E.Sýkorová


odpovídal(a): Redakce

Počítají se ženě do důchodu roky za 4 postupně…

Počítají se ženě do důchodu roky za 4 postupně vychované děti,pokud předtím nepracovala,jen vystudovala střední školu.Nyní si platí dobrovolné důchodové pojištění.Děkuji za odpovědˇ.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Narodila jsem se 12.03.1953.Mám 3…

Dobrý den! Narodila jsem se 12.03.1953.Mám 3 děti.Je 11.03.2011 mým prvním důchodovým dnem?Kdy si mám o důchod zažádat a kdy mohu počítat s prvním vyplacením?Jde mi o to,aby v mých příjmech nevznikla mezera.Doslechla jsem se od známých,kteří již v důchodu jsou,že mohu kdykoliv(kromě období daňových přiznání)na Důchoďák zajet a ptát se na cokoli,že jsou tam velice příjemné zaměstnankyně a hlavně trpělivé.(Je to pravda?)Měla jsem v plánu pracovat do konce roku 2011 a nastoupit důchod 01.01.2012.Ale bohužel to nebude možné.Můj zaměstnavatel v rámci snižování stavu zaměstnanců na nás tlačí...Když budu vzdorovat, nebude problém mě poslat na přezkoušky a je to.(Neudělat je ,i když je udělám.) V roce 1968 jsem ukončila ZDŠ.Ve druhém ročníku UŠO jsem přerušila učení a nastoupila do pracovního poměru. V roce 1979 jsem si dodělala výuční list a v roce 2000 maruritu-oboje při zaměstnání.Je doba mého pojištění 42 let? Až si o důchod zažádám,je moje povinnost zaměstnavatele informovat? Moje práce je velice stresující,takže v březnu 2011 velice ráda odejdu. Děkuji za odpověď a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, sjednávám u nás ve firmě cestovní…

Dobrý den, sjednávám u nás ve firmě cestovní pojištění pro služební cesty a ráda bych se zeptala, jaké je nejvýhodnější? Ctěla jsem sjednat poj. u Alianz, ale prý nezahrnuje profesní odpovědnost, což je v tomto případě celkem potřeba. S pozdravem, Svobodová


odpovídal(a): Redakce

Jsem nebo nejsem jako důchodce osvobozen od…

Jsem nebo nejsem jako důchodce osvobozen od sociálního a zdravotního pojištění,pakliže podnikám a vychází mi zisk?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na placení…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na placení sociálního pojištění a s tím související započitatelné roky do důchodu. Začala jsem studovat VS (denní studium) v pozdějším věku - 23 let. Délku studia jsem nepřesáhla - tedy 5 let do 28 let. Chtěla bych se proto zeptat, zda po tuto dobu pěti let je nutné si doplatit sociální pojištění, aby se mi tato doba počítala do důchodu? Bylo mi před časem sděleno, že těchto pět let mi platí stát a tudíž si jej nemusím platit, teď mi bylo sděleno, že si musím doplatit sociální pojištění, abych měla těchto pět let započitatelných do důchodu. Prosím napište mi zde i paragraf, kde přesně se tato informace vyskytuje a jak to tedy vlastně je se sociálním pojištěním. Děkuji Lucie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, uzavřela jsem se zaměstnavatelem…

Dobrý den, uzavřela jsem se zaměstnavatelem dohodu o ukončení PP a mám v dohodě napsáno, že dostanu odstupné ve výši dvou platů. Odvádí se z tohoto odstupného zdravotní a sociální pojištění? Zaměstnavatel tvrdí, že ano, protože se nejedná o odstupné podle paragrafu 67, ale o odstupné na kterém jsme se jen tak dohodli. Můžetemi napsat zda má pravdu?


odpovídal(a): Redakce

Zrušení smlouvy krátce po uzavření

Dobrý den, nevím zda se ptám dobře, ale zkusím to :) V tomto měsíci jsem si založila IŽP Amcico-Invest.. zaplatila jsem první splátku,(500,-) ovšem nečekaně jsem přišla o práci a teď nevím co bude dál, mám ještě jiné splátky, chci se proto zeptat zda se dá smlouva stornovat, vím, že z první splátky neuvidím asi nic, ale mám strach aby po mě nechtěli ještě nějaké poplatky, děkuji předem za odpověď!!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v druzstevni garazi, kde mam…

Dobrý den, v druzstevni garazi, kde mam zaparkovany vuz byla krupobitím zničena střecha a do garáže silně zatéká. Jsou promocene zdi i strop. Střecha bude opravena z pojistne smlouvy, byl jsem vsak upozornen, ze kdyby doslo na pr. ke zriceni stropu, nebo zdi a znicení vozidla, nedostanu zadnou nahradu, nebot se jedna o zivelni událost a ta není kryta z odpovednosti z drzeni nemovitosti. Prosím o Váš názor.Děkuji. J. Ulrich


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V prosinci 2009 jsem uzavřel úrazové…

Dobrý den. V prosinci 2009 jsem uzavřel úrazové pojištění. Měsíčně platím 600 Kč. 2.7.2010 se mi stal úraz, při kterém došlo ke zlomení dvou předních horních zubů. Druhý den ráno jsem zašel na zubní pohotovost, odkud jsem byl po kontrole chrupu vyslán ke své zubařce. 12.7 jsem k ní zašel, aniž by si mne pozvala do ordinace, ve dveřích se letmo na zuby podívala a řekla, ať přijdu za měsíc, že teď je opravovat nebude, jelikož by se mohl objevit zánět. Oprava prvního zubu proběhla až 3.8, druhého zubu 10.8. Takže se zlomenými zuby jsem byl měsíc a pár dní. Přičemž ze začátku jsem měl dosti velké problémy se vůbec najíst. Proč píši. Po žádosti o vyplnění formuláře pro pojišťovnu a jejím vyzvednutí jsem zjistil, že dle formuláře je doba léčení jen 3.8 a 10.8. Přitom doba léčení by měla být od první návštěvy zubaře, tedy od 3.7.2010. Nebo se pletu? V tomhle případě mi je totiž za 100 Kč vyplněnž formulář k ničemu, když dle zubařky jsem se léčil jen 3.8 a 10.8. Jak to tedy je? Je nějaká šance, jak zubařku dotlačit ke správnému vyplnění, tedy od 3.7 do 10.8? Konzultoval jsem to se svým pojišťovákem a sám mi řekl, že počátek léčení v mém případě začíná 3.7. Mnohokrát děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ke dni 31.8.2010 jsem ukončila…

Dobrý den, ke dni 31.8.2010 jsem ukončila pracovní poměr trvající 1,5 roku dohodou z organizačních důvodů s tříměsíčním odstupným. Od 1.9.2010 jsem v pracovní neschopnosti. Mám povinnost platit sociální a zdravotní pojištění a v jaké výši? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpověď životního pojištění - předčasná

Dobrý den, mám cca 9 let sjednanou smlouvu o životním pojištění. Každý rok uplatňuji slevu na dani ze zaplacené částky na toto životní pojištění. Teď mi "můj agent" nabízí výhodnější životní pojištění. To ovšem znamená zrušení stávající smlouvy (ze které jsem uplatňoval slevy na dani) a založení nové smlouvy u stejné pojišťovny. Je toto řešení v pořádku a nemohu být sankcionován daňovým úřadem ohledně uplaťnovaných slev, když vlastně smlouvu ruším a tedy jsem nesplnil (alespoň z mého laického pohledu) uzavřenou pojistnou smlouvu "na dožití"? Děkuji za odpověď.