FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám pojištěnu domácnost včetně sklepa.…

Dobrý den, mám pojištěnu domácnost včetně sklepa. V létě mi ukradli ze sklepa kolo - vytáhli jej mezerou mezi stěnou a stropem (není dozděno až do stropu, velikost otvoru 27 cm), vstupní dveře nebyly narušeny. Uvnitř kóje bylo vlastní kolo (na doporučení makléře při uzavírání pojistky) navíc uzamčeno lankovým zámkem ke stěně, tento zámek byl poškozen. Vše bylo hlášeno a zadokumentováno PČR. Nyní pojišťovna s odvoláním na pojistné podmínky odmítá plnit (i přes moje odvolání proti výsledku), neboť dle jejich názoru pachatel nepřekonal překážku: "Uzamčeným místem pojištění se rozumí stavebně ohraničený prostor, který má řádně uzavřeny a uzamčeny všechny vstupní dveře a který má řádně zevnitř uzavřena všechna okna a řádně zevnitř zabezpečeny všechny ostatní zvenku přístupné otvory." Je stanovisko pojišťovny v tomto případě správné? Při uzavírání smlouvy s makléřem jsem výslovně uvedl, že mi jde především o pojištění kola, mohu uzavření této pojistky reklamovat u jeho makléřské společnosti? Ve stejném domě došlo k jinému případu odcizení kola se shodným průběhem (pojištěno u stejné pojišťovny), kde nakonec po stížnosti k plnění došlo. Je opravný prostředek proti tomuto rozhodnutí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod kapitálové hodnoty pojištění

Dobrý den, navštívil mne jistý finanční poradce od firmy KAPITOL a doporučil mi starší typ pojistné životní smlouvy která trvá již 10let, převést na nový (výhodnější), prý s převedením celé kapitálové hodnoty. Je pro mne tento krok výhodný? Za dobu trvání smlouvy jsem zaplatil celkem 37.000,- Mimořádný vklad na nový typ by byl jen nějakých 15.000,- Dost dobře tedy nerozumím tomu, kam se poděl ten zbytek a co je na tom tak výhodné. To už je snad výhodnější nechat starou smlouvu beze změn, a založit si ještě novou (výhodnější). Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřeboval bych poradit na jakou…

Dobrý den. Potřeboval bych poradit na jakou pojištovnu se mám obrátit, když potřebuji Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání.Dále bych se chtěl zeptat, jestli je vůbec možné uzavřít si takovéto pojištění s nulovou spoluúčastí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem bez práce, studuji, ale je mi už…

Dobrý den, jsem bez práce, studuji, ale je mi už 28 let. Na pracovním úřadu mě nezaregistrujou, když jsem na denním studiu, takže za mě stát neplatí zdravotní ani sociání pojištění. Na sociálním úřadu mi též řekli, že nemám nárok na sociální dávky. Z čeho mám platit zdravotní a sociální pojištění a z čeho mám žít, když mi stát nic nedá a práci nemůžu sehnat??? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Jak vybrat pojišťovnu…

Dobrý den, prosím o radu. Jak vybrat pojišťovnu pro pojišťění domácnosti standartně zařízenou za rozumnou částku kryjící běžná rizika domácnosti.Hledala jsem srovnání na internetu, bohužel zde nejsou uvedeny částky za pojištění, aby si je člověk neznalý mohl porovnat, zvážit a nespálit se. Ráda bych, aby v případě pojistné události dostala plnění a ne jen výmluvy od pojišťovny. Nemají zde uvedeny ani pojistné podmínky k porovnání, včetně výluk u pojištění. Můžete mi prosím poradit, jak a kde se orientovat ? Není v mých časových možnostech obíhat jednotlivé pojšťovny a pročítat jejich podmínky, které ne všechny pojišťovny jsou ochotny bez sepsání návrhu Vám dát domů k nastudování, bohužel.Ráda bych pomohla svému dítěti s pojištěním jeho nové samostatné domácnosti, vzhledem i k jeho studiu bychom neradi přišli o to, co si koupil do domácnosti z brigád, stejně tak, pokud investujeme do pojištění, neradi bychom naletěli, kdyby se něco opravdu stalo, všemu se předcházet nedá, proto prosím o Vaši odbornou radu. Děkuji, přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci vás poprosit o radu při výběru…

Dobrý den,chci vás poprosit o radu při výběru úrazového pojištění pro děti(7měsíců a 2,5roku).Dále bych se chtěla zeptat jestli se ještě vyplatí stavební spoření-uzavřela jsem ho na děti v září 2010 u české spořitelny.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost neplatit povinné ručení. Klient leasingové společnosti přestane hradit své závazky a vozidlo nevrátí - nejedná se odcizení, ale zpronevěru. Existuje možnost, jak nahlásit na registr vozidel, že společnost již vozidlem nedisponuje (například trestní oznámen, nebo jiné dokumenty prokazující, že vozidlo nemá, neboť není možné vždy trestní oznámení podat)? Bez informování registru je společnost povinna hradit povinné ručení. Děkuji za váš názor Přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Známý žádá o předčastný důchod, ale chybí mu…

Známý žádá o předčastný důchod, ale chybí mu potvrzení zápočtu od firmy,která již neexistuje zdůvodu umrtí majitele jedná se o rok 1990-1991.Kde se má požádat o vydání zápočtového listu firmy, která již neexistuje,archivují se a kam se máme obrátit. Na MSSZ Brno - venkov mám řekli,že tam archivaci zápočtových listů nemají. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na plnění…

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na plnění pjišťovny Kooperativa.Mám sjednanou životní pojištění a připojištění pro případ neschopnosti že mi bude pojišťovna vypláset každý den 100Kč.Marodil jsem s vyhřeznutou ploténkou cca 240 dní.Lividátor mi po skončení vyšetřování zdělil že doba na léčení vyhřezlé ploténky je jen 42 dní a že mi více nezaplatí.Je za 42 dní ponížené 14 dněmi karenční doby.Proč dostanu jen takhle málo proplaceno,když můj ošetřovací lékař mi stále opakoval "To chce čas", až jsem se s ním pohádal.To v každém koutě republiky se léčí jinak?Prosím poraďte mi jestli se zbylá částka nechá někde reklamovat či dohonit,kam se obrátit atd. Děkuji s pozdravem Miroslav Zíbar


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem dlouhodobě mimo Českou republiku…

Dobrý den, jsem dlouhodobě mimo Českou republiku a tak jsem zažádal o vynětí ze zdravotního pojištění VZP. Podmínkou vynětí je ale nepřetržitý pobyt v cizině, který trvá déle než 6 měsíců, a sjednání nějakého jiného pojištění (cestovní pojištění). Sjednal jsem si tedy cestovní pojištění na rok, ale až po 3 měsících jsem si všiml, že u tohoto typu pojištění je umožněno podnikat cesty pouze ne delší než 30 dní. To znamená, že bych nesplnil podmínku pro pobyt v cizině, který trvá déle než 6 měsíců. Cestovní pojištění je tedy asi neplatné pro uplatnění pojistného plnění, když jsem v cizině už více než rok. Mě spíš ale zajímá, jestli je dostatečné pro potřeby VZP, abych mohl uplatnit vynětí ze zdravotního pojištění. Případně zda je nutné zpětně doplatit pojištění VZP. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před 5 lety jsem změnil zdravotní…

Dobrý den, před 5 lety jsem změnil zdravotní pojišťovnu a spáchal jsem v té době neslýchaný zločin, za který teď mám zaplatit 120 000 Kč. Zapoměl jsem přihlásit svoji novou pojišťovnu u svého zaměstnavatele takže ten celých pět let posílal peníze původní pojišťovně. Nikdo to nikdy nereklamoval. Vloni jsme na to přišli, uskutečnil se převod prostředků z účtu u staré pojišťovny na účet u nové. Přesto nová pojišťovna požaduje po zaměstnavateli penále ve výši 120 000 Kč, který je potažmo bude požadovat po mně. Mám nějakou šanci se této hrůze ubránit? Jak je možné, že pět let na to ani jedna pojišťovna nepřišla?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se prosím informovat.…

Dobrý den, chtěla bych se prosím informovat. Pracuji v něměcku na bázi 400 eur a odvádím tam sociální pojištění. Musím ho platit i v Čechách? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ.Od 1.1.2011 budu na…

Dobrý den, jsem OSVČ.Od 1.1.2011 budu na dlouhodobé PN - přibližně 4 měsíce.Pravděpodobně mi můj zdravotní stav nedovolí nadále vykonávat nynější pracovní činnost, kterou budu nucena ukončit.Bojím se, že pro svůj zdr. stav a věk /56 let/neseženu práci a skončím na Úřadu práce.Zajímalo by mě, z čeho by mi byla vypočtena podpora pracovní nezaměstanosti.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manžel uzavřel 12.11.2003 životní…

Dobrý den, manžel uzavřel 12.11.2003 životní pojištění Dynamik.Léta platil a pojišťovna mu indexovala pojištění až bychom se k dnešnímu dni dostali skoro na dvojnásobek původní pojistné částky. Smlouva je uzavřená na 10 let. Loňského roku jsme prostřednictvím pracovníka pobočky provedli "trvalé" zrušení indexace a snížení pojistné částky na "údajné" minimum - tj. 400 Kč. Změnu jsme provedli 5.10.2009 k nejbližšímu možnému dni (dle formuláře, který nám pracovník vystavil jako potvrzení). Pojišťovna manželovi smlouvu upravila a ani jsme si nevšimli, že se konec pojištění posunul na 17.10.2013 (čímž by se zkrátila doba ukončení o 1 měsíc). Smlouva běžela dál, ale vzhledem k tomu, že se nám narodil syn a řešili jsme také úrazovku pro malého, tak manžel uzavřel novou životní pojistku u jiného pojišťovacího ústavu - kde je pojištěn on, já i malý za výhodnějších podmínek(i co se týče měsíčního pojistného). Vzhledem k tomu, že manželovi měl Dynamik končit za 3 roky, rozhodli jsme se tuto pojistku nerušit, pouze ji upravit na minimum, abychom nepřišli o část naspořených peněz z důvodu předčasného ukončení. Z tohoto důvodu jsme zaslali 2.9.2010 do České pojišťovny dopis, kterým jsme jí požádali o vyřazení úrazovky z manželova Dynamiku a snížení pojistné částky na 300 Kč k nejbližšímu možnému dni. V ČP úrazovku vyřadili (tudíž veškerá částka by měla jít do spořící složky) avšak prodloužili manželovi o 10.měsíců smlouvu - tj. nový konec pojištění by měl být k 16.9.2014. Proti tomuto jsme se ohradili dalším dopisem a žádali je o navrácení smlouvy k původnímu datu ukončení. Byl nám zaslán dopis ze kterého cituji: "Mezi technické změny s dopadem na délku pojistné doby patří také změna výše pojistného. Protože se u Vaší pojistné smlouvy změna výše pojistného neprováděla k výročnímu dni počátku smlouvy, proto byl změněn i konec pojištění. Pro zachování původního konce pojištění 16.11.2013 (to je nejspíše datum účinnosti původní smlouvy) by musela být technická změna provedena k výročnímu dni smlouvy, tj. s účinností od 17.11.2009, ale Váš požadavek byl na provedení od nejbližší účinnosti. Při těchto změnách dochází k prodloužení původní pojistné doby tak, aby od této techncké změny do konce pojištění zbýval celý počet let. Konec pojištění se mění s datem, ke kterému je prováděná technická změna, tzn. že nový konec pojištění je k 16.9.2014. Informujeme Vás, že pojistná doba je stanovena na minimální dobu, tj. 10 let. V případě potřeby navštivte kteroukoli přepážku ČP, kde můžete Vaši záležitost zkonzultovat". Navštívila jsem tedy dnes pobočku ČP, kde mne jejich pracovník nepustil ke slovu, byl velice nepříjemný a dělal ze mě pitomce.Vůbec mne nenechal vyslovit mnou navrhované řešení,proto jsem se rozhodla kontaktovat Vás a zažádat o radu. S infolinkou nemám dobré zkušenosti. Myslím si, že by řešením bylo doplatit 200 Kč (tj. rozdíl v pojistném říjen, listopad), protože za září odcházela platba ještě trvalým příkazem ve výši 400 Kč a aby změnu udělali k výročnímu dni, tudíž by se mi nehnul konec pojištění. Předpokládám, že pojišťovna na toto nebude chtít slyšet, protože pro ni je výhodnější rok 2014, ale nehodlám se jen tak vzdát, protože si myslím, že na daný postup nemají právo. Další věc, které nerozumím je odkazování se na to, že by pojistka netrvala 10 let s odkazem na celé roky. Však kdyby končila v roce 2014, tak by trvala skoro 11 let! Přijde mi to celé jako slovíčkaření (pojem "nejbližší možný termín" si lze taktéž vyložit několika způsoby). Hledala jsem také v pojistných podmínkách větu, ve které by bylo jednoznačně napsáno, že se pojistka technickými změnami automaticky prodlužuje - nenašla jsem. Nejspíš to bude zaobalené(v případě potřeby mohu zaslat kopie korespondence mezi námi a ČP). Žádám Vás jako odborníka o radu, co byste nám navrhovali jako nejlepší možné řešení v naší situaci. Předem děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem J.V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem studentka VŠ(20 let), v červnu…

Dobrý den,jsem studentka VŠ(20 let), v červnu jsem ukončila první ročník, ale až nyní v říjnu mi bylo řečeno, že nepostupuji do druhého ročníku. Chci se tedy zeptat jak dlouho mám statut studenta. A jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním? Když ještě nejsem zapsaná na pracovním úřadu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik bych…

dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik bych platila sociální a zdravotní pojištění pokud bych odešla z úřadu práce a chtěla bych si to platit sama. a také jak je to s MD,pokud bych v době kdy jsem na úřadu práce otěhotněla jestli bych dostávala nějaké peníze pokud bych měla rizikové těhotenství a z čeho se mi bude vypočítávat MD.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, platím si nekolik let pojištění…

Dobrý den, platím si nekolik let pojištění rodinného domu u pojišťovny Uniqua. Byla jsem postižena krupobitím a máme zničenou střechu. Pojišťovna uznala škodu, kterou jejich likvidátor na místě odhadl na nějakých cca 60 tisíc, ale pak vedení pojištovny přehodnotilo celou situaci a vyplatili nám pouze 30tisíc. S nějakým jejich rozpočtem, kde byla spočítána pouze cena zbytkového materiálu.Problém je že tašky jsou natolik zničené, že oprava není možná, a tak musíme dát no¨vou krytinu. Cenové nabídky několika firem se pohybují cca kolem 200tisíc. Poslala jsem na pojišťovnu dotaz, jak je možné že nám dávají tak nízké plnění. Jestli není chyba v tom, že tam zapoměli připočítat cenu za práci na opravě. A oni mi jednou větou odvětili, že v kalkulaci technika je počítána oprava svépomocí. Je tohle vůbec možné? Moje matka dostane stejnou částku (od jiné pojištovny) za par direk na autě (také od krupobití) a já jsem dostala 30tisíc za zničenou střechu na rodinném domě s vysvětlením, že materiál mi proplácejí ve zbytkové hodnotě (30 let stará krytina), což i chápu, ale hlavně neproplatí práci na opravu a počítají automaticky s tím, že si ji budeme dělat svépomocí! Můžu se nějak bránit? Co mám udělat? Kam se mám obrátit? děkuji za rady šárka tesařova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud zaměstnavatel je přihlášený na …

Dobrý den,pokud zaměstnavatel je přihlášený na "Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo z nemoci z povolání" a neodvádího,musí ho dodatečně zaplatit anebo by ho začal platit další rok(když nevznikl pracovní úraz toho daného roku,když neplatil).Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem osoba bez zdanitelného příjmu.…

Dobrý den, jsem osoba bez zdanitelného příjmu. Mé dítě v prosinci dovrší věku 7 let. Od toho data si budu již sama muset hradit zdravotní a soc. pojištění. Můžete mi prosím sdělit jejich výši. Předem Vám děkuji za poskytnutou informaci.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz: Dobrý den, žiji ve Švýcarsku, jsem v…

Dotaz: Dobrý den, žiji ve Švýcarsku, jsem v pátém měsíci těhotenství a chci se vrátit zpět do ČR a začít platit zdravotní pojištění zde. Jak postupovat a na co mám nárok (zdravotní péče, peněžitá pomoc v mateřství, porodné ...) když mám v ČR pozastavenou platbu na zdravotní pojištění a neplatím ani sociální pojištění z toho důvodu, že jsem v roce 2005 odjela do Švýcarska za studiem, kde jsem vystudovala VŚ a v současné době zde pracuji, a platím si zde po celou dobu zdravotní pojištění - potvrzení o platbách mám. Děkuji za odpověď.