FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná, kde za mě…

Dobrý den, jsem zaměstnaná, kde za mě zaměstnavatel platí zdravotní a sociální a současně si teď zřizuji ŽL na vedlejší činnost. Jak je to potom s pojištěními? Měsíční příjem z této činnosti je spíše symbolický. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před třemi lety jsem utrpěl zlomeninu…

Dobrý den, před třemi lety jsem utrpěl zlomeninu v oblasti pravého kotníku.Mám pojištění dynamik a měsíčně platím 400 korun. Po doléčení jsem dostal 20000 Kč, po třech letech jsem zažádal o trvalé následky,mám bolesti, ale když jsem byl na posudku, tak se mě lékař ani na nic neptal jen zjišťoval omezenou hybnost která byla prokázána. Domů mi přišla pouze složenka na 18000 korun, s žádným vyrozuměním.Do formuláře jsem zadával ať mi peníze pošlou na číslo účtu. Myslel jsem že za trvalý následek dostanu více a proto se chci odvolat. Už je to sice 13.dní ale nevím pořádně jak na to. Prosím poraďte mi, jestli to má cenu a případně, kde bych mohl najít jak napsat správně odvolání, nebo s kým se mám kontaktovat. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení dotazu: Onemocněla jsem a…

Prosím o zodpovězení dotazu: Onemocněla jsem a nejsem schopn vykonávat práci, při které strávím několik hodin denně dojížděním. Jsem v pracovní neschopnosti. Dostala jsem nabídku na lehčí práci v místě bydliště, která je takové povahy, že neohrožuje mé zdraví. Mohu tuto práci přijmout, aniž bych ukončila pracovní neschopnost. Nikde jsem se nedopátrala, že zákon toto zakazuje.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ a vedu pouze Daňovou…

Dobrý den, jsem OSVČ a vedu pouze Daňovou evidenci. Lámu si trochu hlavu s řádkem 2 VÝDAJE v ročním přehledu OSVČ za zdravotní pojištění. Je mi jasné že zde mají být daňově uznatelné výdaje za daný rok. Patří ale do této částky vedle provozních výdajů také, odpisy z HM a paušál 4000Kč/měsíc uplatňovaný na osobní vůz, ze kterého hradím silniční daň? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zvažujeme s přítelem od…

Dobrý den, prosím o radu. Zvažujeme s přítelem od března 2011 odletět na 3-4 měsíce pracovat na Nový Zéland. Musela bych podat výpověď ze zaměstnání a chci se zeptat, zda si zde musím platit (po dobu pobytu na NZ) zdravotní a sociální pojištění? A jak by to bylo po příletu s vyplácením podpory v nezaměstnanosti ev. s mateřskou dovolenou? Moc děkuji za odpověď. M.K.


odpovídal(a): Redakce

V prosinci 2010 se mi narodilo mrtvé miminko, od…

V prosinci 2010 se mi narodilo mrtvé miminko, od 19.11. 2010 do 24.2.2011 jsem na mateřské dovolené, poté na doporučení lékaře pravděpodobně přejdu na nějakou dobu do pracovní neschopnosti. Nemocenskou jsem si jako OSVČ platila od prosince 2010 do listopadu 2O11 v plné výši (cca kolem 1000 Kc mesicne). Jaká bude výška mé nemocenské? Z čeho se bude vypočítávat? Lze plynule přejít z PPM na nemocenskou? Děkuji za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Dobré dopoledne, potřebovala bych poradit s…

Dobré dopoledne, potřebovala bych poradit s úrazovým pojištěním pro syna, nar. 1991. V současné době pracuje jako instalatér a velkým koníčkem je cykloturistika, právě proto uvažuje o úrazovém pojištění. Prosím o doporučení. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám problém ohledně dávek nemocenského…

Dobrý den.Mám problém ohledně dávek nemocenského pojištění.Syn pracoval na Dohodu o pracovní činnosti s výdělkem 70,-Kč na hodinu.Smlouva byla uzavřena na dobu od 1.1.2010 do 31.12.2010.V prosinci odpracoval 2dny.Dne 3.1.2011 nastoupil do psychiatrické léčebny /pravděpodobně dlouhodobě/,kde mu tentýž den vystavili "neschopenku".Zaměstnavatel nám sdělil,že ovšem nemá nárok na nemocenské dávky.Zajímala jsem se,kdo bude platit zdravotní pojištění.Ve zdrav.pojišťovně mi paní řekla,že onemocněl v ochranné lhůtě a pojištění bude mít hrazeno /neřekla mi kým/ a že mohu být klidná.V podstatě je syn bez příjmu.V psych.léčebně si musí ale hradit např.použití pračky,aby si mohl vyprat.Také bude muset zaplatit 60,-Kč denně hospitalizaci v nemocničním zařízení.Syn má adresu trvalého pobytu na Městském úřadě.Když onemocněl,bydlel pár dní u mě.Už nevím na koho se obrátit, u nás v Ústí nad Labem mi nějak nikdo neumí poradit a proto vás,touto formou,prosím o radu.Mnohokrát děkuji.Martina Pátková.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu. 26. listopadu mě…

Dobrý den, prosím Vás o radu. 26. listopadu mě vyloučili z pracovního úřadu. Stálou práci zatím nemám, ale od 14. prosince pracuji na dohodu o pracovní činnosti. Jsem evidován na sociálním úřadu. Jak je to ze zdravotním pojištěním musím si jej hradit sám? jestli-že ano od kdy musím zdravotní pojištění zpětně uhradit a zda-li je to ještě možné? Předem děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám podezření, že za mě zaměstnavatel…

Dobrý den, mám podezření, že za mě zaměstnavatel neplatí zdrav. a soc. pojištění. Myslím si to, protože už jsem několikrát naznačil, že jsem si našel práci, že dám výpověď a že bych potřeboval zápočtový list, ale pokaždé mě zaměstnavatel přemlouval, ať zůstanu. V poslední době začínám zjištovat, že asi opravdu to soc. a zdrav. pojištění neplatí, ale nevím jak to zjistit. Nevíte tedy jestli to někde nejde zjistit a potřeboval bych poradit, jak se mám poté bránit?! Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,uvažuji o ukončení pracovního poměru v…

Dobrý den,uvažuji o ukončení pracovního poměru v 55 letech a do odchodu do důchodu 26.5.2024 chci žít z vlastních prostředků.prosím, co budu muset do odchodu do důchodu hradit (zdravotní a soc. pojištění) a jaký to bude mít vliv na výši důchodu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odbytného

Dobrý den, předčasně ruším životní pojištění. Od 1.1.2011 se údajně tzv. odbytné daní. Můžete mi prosím sdělit, kolika procenty se tato částka daní, jaká je lhůta pro zdanění, a jestli tuto daň přiznávám já osobně nebo si to pojišťovna strhává při vyplacení? (nemám na mysli složku, která se dá každoročně odečist)Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec na pracovní smlouvu je…

Dobrý den, zaměstnanec na pracovní smlouvu je přihlášený k pojištění na správě sociálního zabezpečení. Pokud bude s tímto zaměstnancem uzavřena ještě dohoda o pracovní činnosti za cca 15.000,- Kč/měs., je nutné ho i z této činnosti přihlašovat nebo stačí přihlášení z pracovní smlouvy? Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Paní z České pojišťovny mě v rámci dalších služeb…

Paní z České pojišťovny mě v rámci dalších služeb ,,ukecala,, i k přepisu penzijního pojištění z AXXY do Č. pojišťovny. Nyní, po roce od podpisu přestupu /včetně přestupu cca 110 000,-Kč naspořených cca po sedmi letech u AXXY/ mi oznámila, že nemohu žádat o jednorázovou výplatu při dovršení 60 let /letos v dubnu/.Přestup se prý počítá tak jako bych uzavřel novou smlouv a musím čekat 5 let. Prosím poraďte, s penězi jsem už počítal a měl svůj jiný záměr. Díky Zeman


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mam takový dotaz- na konci května mi…

Dobrý den, mam takový dotaz- na konci května mi končí rodičovská dovolená. Počítám s tím, že se zaměstnavatelem to ukončíme dohodou. Vzhledem i k tomu, že syn by nastoupil do školky až od září a já bych do té doby neměla hlídání. Pochopila jsem, že pokud dostanu odstupné- nemohu se po tuto dobu nahlásit ani na úřadu práce. jak je to ale se soc. a zdravotním pojištěním? jaké povinnosti pro mě po toto "tříměsíční období" vyplývají? a mohu si třeba něco přivydělat? děkuju moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ - mohu si odečíst ze základu daně každý…

Jsem OSVČ - mohu si odečíst ze základu daně každý rok odečíst částku ve výši 24.000,-Kč za životní nebo penzijní pojištění a co je nad limit 24.000,- dát do nedańových výdajů? Vím , že to tak lze u zaměstnanců, ale lze to u OSVČ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci zrušit životní pojištění v a…

Dobrý den, chci zrušit životní pojištění v a zajímalo by mne, kolik bych musel v jaké výši bych musel vrátit daň, pokud jsem využíval k odpočtu daně z příjmu odpočítatelnou částku ve výši 12000,- Kč ročně,případně jestli existuje stažitelný formulář k tomuto účelu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , mám takový malý dotaz ,spíš prosbu o…

Dobrý den , mám takový malý dotaz ,spíš prosbu o pomoc . Se svou ženou jsme se rozhodli zrušit její životní pojištění u české spořitelny , měla pojištění DYNAMIK PLUS -životní pojištění se spořením s možností mimořádných výběrů naspořených peněz . pojištění bylo sjednáno v dubnu 2008 na 15 let . v říjnu 2010 jsme se rozhodli že pojištění zrušíme . Došli jsme na pobočku , kde nám slečna za přepážkou poradila ať nejprve vybereme naspořené peníze a až pak podáme žadost o zrušení . Byli jsme od ní ujištěni že už po nás pojišťovna nebude nic vymáhat . V říjnu jsme podali žádost o ukončení , poslali poslední splátku pojistného , a 27.10.2010 k nám přišel dopis "informace k žádosti o zrušení pojistné smlouvy " tím jsme si mysleli že , pojišťvna na věci pracuje , a zanedlouho příjde potvrzení o zrušení . dnes je 3.1.2011 ,na věc jsme pozapoměli , pojišťovna žádné potvrzení o zrušení neposlala , poslala dnes akorát upomínku se složenku na 6500kč a krátký dopis že máme částku uhradit do 15.3.2011 jinak že zruší pojištění pro neplacení a dlužnou částku po nás budou stejně vymáhat . JAK SE PROTI TOMUTO MOHU BRÁNIT . Prosím pomožte , snažil jsem se najít nějaké informace ve všeobecných podmínkách ale tam o zrušení skoro nic není , a není tam ani nic o lhůtách pro zrušení , prosím poraďte mi


odpovídal(a): Redakce

Jsem ve starobním důchodu. Pracuji na malou část…

Jsem ve starobním důchodu. Pracuji na malou část úvazku. Jak to bude v tomto roce s placením daní, sociálního a zdravotního pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu - vedu DE, v letošním…

Dobrý den, prosím o radu - vedu DE, v letošním roce jsem koupil OA který odpisuji. Odpisy HM se však v příloze 1 k přiznání DPFO objeví na ř. 106, vyměřovací základ pro ZP však vychází z ř. 101, 102. Dá se v roce pořízení do přehledu ZP připočítat k částce z ř. 102 výdaj na pořízení HM, popř. pokud byl na úvěr, zaplacená jistina uvěru? Pokud zde není provázanost s daňovými zákony (pouze na straně příjmů §7), částky takto vynaložené by měly pro účely základu ZP sloužit k dosažení a udržení těchto příjmů. Pokud ne, dá se vůbec dostat do vyměřovacího základu pro ZP odpisovaný HM, popř. časové rozlišení první zvýšené částky leasingu? Předem děkuji za odpověď