FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

IŽP: převod kapitálové hodnoty, zdanění odkupného

Dobrý den, od 12/2009 mám uzavřenu smlouvu investičního životního pojištění, na kterou mi v rámci firemního benefitu přispívá pouze zaměstnavatel, a na který si uplatňuje daňový odpočet. V tuto chvíli (tj. od účinnosti změn daňové legislativy) byly příspěvky zaměstnavatele pozastaveny a zaměstnavatel čeká, až dodám potvrzení o tom, že má smlouva umožňuje daňové odpočty příspěvků i dle nové právní úpravy. V tuto chvíli přemýšlím, zda akceptuji dodatek od pojišťovny a smlouvu převedu do kompatibilního režimu, anebo pojištění ukončím (vypovím smlouvu). Rád bych se zeptal: 1) Zda dobře rozumím tomu, že v případě, že smlouvu převedu do nového režimu a budu v ní pokračovat (a zaměstnavatel bude nadále zasílat příspěvky), a smlouvu poté ukončím např. k 06/2015, budu muset do daňového přiznání za rok 2015 uvést příjem ve výši odpovídající daňovému odpočtu zaměstnavatele za 01-06/2015? 2) Na možnost převodu celé kapitálové hodnoty pojištění pod již běžící smlouvu životního pojištění, kterou mám uzavřenu od začátku roku 2014 u jiné pojišťovny, a která již splňuje podmínky daňové uznatelnosti dle platné legislativy. V takovém případě by nebylo nutné cokoliv dodaňovat? (Příspěvky zaměstnavatele byly zasílány pouze do 12/2014, já jsem si nic nepřispíval.) Je vůbec možné provést převod kapitálové hodnoty pojištění pod jinou smlouvu u jiné pojišťovny a pokud je to možné, nemá to daňové důsledky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zhodnocení IŽP

Dobrý den, v březnu roku 2008 jsme si založili životní pojištění profi invest - investiční životní pojištění, bude to již 7 let a zjistili jsme, že kdybychom si chtěli prostředky nyní vybrat, zřejmě budeme v mínusu, tedy nedostaneme ani to, co jsme tam za ty roky zaplatili. Tehdy jsme kvůli tomu přerušili stavební spoření u hypo banky, protože nám Profi invest bylo doporučováno jako lepší alternativa, velmi výhodné řešení ( ikdyž dlouhodobé). Můžete nám prosím poradit, jestli bychom měli toto pojištění raději vypovědět?



odpovídal(a): Redakce

Dodanění odpočtů na IŽP

Dobrý den, mám již třetím rokem u Allianz zřízené investiční životní pojištění. Přemýšlím o zrušení a založení nové pojistky a to co jsem si dával na spoření si radši dávat na stavebko. Sice z toho co jsem tam naspořil moc neuvidím ale tak nějak jsem se s tím smířil. Akorát mám trochu zmatek ve vracení úlev na dani. Mám obavy, že to nějak blbě spočítám a vrátím třeba málo. Nechci aby mě tam někde naskovalo pak penále o kterém nebudu vědět. Máte nějakou radu? Pokud bych dlužil na daních dají mi vědět?


odpovídal(a): Redakce

Dodanění 10 let zpětně

Dobrý den, mám dotaz, ohledně životního pojištění a momentálních změn podmínek pro daňové zvýhodnění. Mám dvě životní pojištění - jedno zmražené a druhé dva roky nové. Dotaz se týká toho zmraženého, které jsem plánovala za dva roky vybrat. (protože konec této smlouvy bude až za 27 let), a tudíž dostanu "odkupné". Vzhledem k novým podmínkám ale nevím, zda-li nebudu muset dodaňovat všechny roky nazpět?? Děkuji za váš názor. Z.B.


odpovídal(a): Redakce

IŽP, výběr peněz, daňové odpočty, dodanění

Dobrý den, mám investiční životní pojištění n U metlifu a přišel mi k podpisu dodatek, že nejsem oprávněna vybírat finance z pojištění do jeho konce /ve zkratce/ .K tomu vysvětlení, že je to kvůli možnosti dále uplatňovat daňové zvýhodnění. Na druhé straně jenapsáno,že v případě potřeby v budoucnu bude vypsán další dotatek-změna smlouvy na sm,louvu bez daňového zvýhodnění, budu si pak moc peníze vybrat a dodanit.. Pokud nebudu soouhlasit, mám dát pojištovně vědět, pokud budu souhlasit, vědět jim to ani dávat nemusím. CXhtěla byc mít možnost přístupu k penězům průběžně, protože pojištění bude trvat ještě 30 let,současně ale nevím, jeslti budu vybírat nebo jestli výběry nevyužiju. kamarádka finanční poradkyně mi řekla, že mám dodatek ignorovat, dál uplatňovat daňaové odpočty a v případě potřeby dodaním posledních 10 let. Tak nevím, jak to udělat.Mám tedy dodatek prostě nepodepsat , uplatňovat odpočty a pak případně dodanit, pokud vyberu. nebo mám podepsat a věřit tomu, že mi v případě potřeby dají dodatek ke smlouvě, který mi výběr umožní a já pak dodaním tech 10 let. Nebo to nemám riskovat a vzdát se daňového zvýhodnění a zajistit si přístup k penězům před skončením pojištění? Jak je to z právního hlediska, pokud dodatek nepodepíšu, ale nedám jim o tom vědět. Pak je dodatek platný/neplatný? Do kdy se musím definivně rozhodoout? Pojištovna žádá do konce roku,ale u jiné pojišťovny jsem četla, že je čas do 31.3.2015 Prosím vás ještě o přesný odkaz na daný zákon, který toto ošetřuje.Nějak jsem to nemohla nikde najít. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Změna zákona - výběry ze životního pojištění

Dobrý den, mám aktivní životní pojištění Dynamik Plus u České spořitelny. Kvůli změně zákona mi nabídli výběr kapitálové hodnoty (smlouva je aktivní 5 let), následné zmrazení smlouvy. A samozřejmě mi nabídli také smlouvu novou a to pojistku Můj život, ze které se ale také nebude moc vybírat - ani neobsahuje ani kapitálovou část, jen na konci pojistné doby je vyplácen bonus (cca 47% vložených peněz). Dočetla jsem se, že si tu starou pojistku mohu ponechat funkční, jen bych po novém roce nesměla činit mimořádné výběry. Ale ta pojistka není moc aktuální, byla založena ještě za studentských let a potřebuje stejně upravit. Co s tím? Moc děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 42 let a již dva roky jsem na ID…

Dobrý den, je mi 42 let a již dva roky jsem na ID 1 stupně. Pracovala jsem od 17 let , pak mateřská dovolená ( 2 děti )a nyní s ID jsem vedena 8 měsíců na úřadě práce . Chtěla bych se zeptat když pobírám ID jak je to se starobním důchodem jestli mi budou chybět nějaké odpracované roky. V minulosti jsem krom mateřské dovolené vždy pracovala . Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ a již 2 roky si platím…

Dobrý den, jsem OSVČ a již 2 roky si platím nemocenské pojištění, minimální částku 115 Kč. Zjistila jsem, že jsem těhotná a rozhodla se, že si částku zvýším na 476 Kč, protože sociální pojištění platím 6031 Kč. Jak vysoká bude moje mateřská? Zprůměruje se nemocenské pojištění za poslední rok (3x115 + 9x476) nebo podle čeho mi spočítají výši mateřské? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dobryy den.prosim vas mama narok na porodne hdi…

dobryy den.prosim vas mama narok na porodne hdi manzel ma pervne ditia a ia mam druhe.e to druhyy manzel.diakuy za otpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám úrazové a životní pojištění u…

Dobrý den, mám úrazové a životní pojištění u pojišťovny ČSOB. Spadl jsem na záda, měl jsem otok nad ledvinou a hnutý s krční páteří. Déle jak týden jsem byl na neschopence a poté jsem docházel na rehabilitace. Vyplňoval jsem papír pro pojišťovnu, kde mám sjednáno denní odškodné. Od pojišťovny přišlo vyjádření, že za můj úraz, dle jejich tabulek, nemám nárok na pojištění, protože to nezanechá trvalé následky. Mužů s tím něco dělat? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem se…

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem se zaevidovala na úřadě práce, protože jsem se rozhodla jít na školu, ke které jsem potřebovala nejprve projít nultý ročník, abych získala více zkušenosti v oboru, který jsem se rozhodla na škole studovat. Po absolvování nultého ročníku, jsem se radovala z toho, že budu moct odejít z úřadu práce a škola za mě bude platit zdravotku. Jenže v tu dobu, když jsem nastoupila tak se objevila nějaká nová česka legislativa, podle které všechny vysoké zahraniční školy v čechách NEMAJÍ narok na status studenta. Na uřadě práce mi známili, že již tam nemužu být jelikož jsem student denního studia a nezaleží na tom, jestli status mám nebo ne. Příjde mi to opravdu nefer, žádnou práci bohužel v průběhu školního roku zvládat nemůžu, jelikož se za prvě opravdu soustředuji na budoucí vzdělání a za druhé bych to fyzicky a časově nezvládla. Tak tedy můj dotaz zní: Mam právo alespon u zdravotní pojišťovny nárok na nějakou alespon slevu? Opravdu musejí tito nevidí češti studenti doplacet na tuto legislativu? Je mi 22 let a jedná se o naglickou školu, kdyby toto hrálo roli při mém problému. Předem děkuji, El


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s placením záloh na zdravotní a sociální pojištění, v případě, že jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a chci začít podnikat (v jiném oboru) v rámci s.r.o. jako společník a jednatel zároveň pouze jako vedlejší činnost?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mam dotaz k havarijnímu pojištění…

Dobrý den, mam dotaz k havarijnímu pojištění,naboural jsem vozidlo známého,které jsem řídil.Vozidlo má havarijní pojištění,může pojišťovna po opravě vymáhat částku ode mne? Děkuji Petr.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co se stane když…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co se stane když jsem zapoměl zaplatit první platbu (první platba se měla konat složenkou a další přez účet) ? Jedná se o ŽP Fexi od české spořitelny. Smlouva se tím stane neplatná? Hrozí nějaká sankce? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 26let a přihlásila jsem se znovu…

Dobrý den, je mi 26let a přihlásila jsem se znovu na střední školu, zárověn se starám o svou 8letou dceru. Chci se zeptat, jak je to tedy se zdrav. a sociálním pojištěním? Hradí mi ho stát, když pečuji o malé dítě? Děkuji Nikol


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem ročník 1959, v roce 1977 - 1979…

Dobrý den, jsem ročník 1959, v roce 1977 - 1979 jsem absolvoval dvouletou důstojnickou školu (zároveň zákl. voj. sl.), dále jsem sloužil jako voj. z povol. až do 31.12.2008. Kdy mám nárok na odchod do starobního důchodu? Karel


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuju poradit co mám dělat.Před…

Dobrý den, potřebuju poradit co mám dělat.Před měsícem jsem nastoupila do práce na dohodu o provedení,z pracovního úřadu vím že jsem si mohla vydělat maximálně 4250 kč.Vydělala jsem si o něco navíc.Po měsíci jsem v práci podepsala smlouvu na hlavni pracovní poměr,z ÚP jsem se odhlásila ale ještě jsem neodevzdala tu první výplatní pásku.Je mi jasné že když jsem překročila hranici 4250 kč tak si budu muset zaplatit sama pojištění.potřebuju vědět kam jít,kolik to bude stát,kolik času mám na doplacení,jestli budu platit nějaké peníze navc atd. Jednoduše řečeno nevím co mám první dělat.Jelikož je mi 20 a ještě jsem nikde nepracovala nevím co v této situaci dělat.děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nevím jestli mi můžeme poskytnout…

Dobrý den, nevím jestli mi můžeme poskytnout odpověď, tak to aspoň zkusím: za necelý měsíc odjíždím jako au-pair do Rakouska minimálně na 1 rok. Zařizuji si to přes Student Agency. Nevíte jak je to nyní se zdravotním pojištěním? Navíc jsem vedená na úřadu práce jako nezaměstnaná, takže když jsem se zde paní ptala, co musím udělat před odjezdem, tak odhlásit se na úřadu práce a na zdravotní pojišťovně den před odjezdem - tedy 4. července, když vím, že budu odjíždět 5. července. Ve Student Agency mi navíc nabídli asi pojištění na 1 rok za 4 500Kč. Nemáte někdo zkušenosti nebo radu kam se mám podívat, zeptat se?Email: Veronika149@seznam.cz Děkuji Veronika


odpovídal(a): Redakce

dobrý večer,chci se zeptat...byl mi přiznán…

dobrý večer,chci se zeptat...byl mi přiznán invalidní důchod 1.stupně...,jsem bez zaměstnání...Kdo bude platit zdravotní a sociální pojištění.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,uzavřel jsem důchodové životní…

Dobrý den,uzavřel jsem důchodové životní pojištění v r. 2009.Nyní jsem požadoval změnu ve výši úhrady.Pojištovna souhlasí, ale chce, abych přešel na harmonizované unisexové sazby,což je pro mě zřejmě méně výhodné. Musím souhlasit?Děkuji.Petr