FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám sjednané pojištění domácností ke…

Dobrý den, mám sjednané pojištění domácností ke kterému se váže i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v běžném občanském životě. Došlo ke škodní události, kdy jsem poškodil ten. raketu při tenisové hře. Původně zapůjčenou ten. raketu od provozovatele rekr. střediska jsem omylem zaměnil za ten. raketu poškozeného. Ze strany pojišťovny mě přišlo oznámení, kdy ve všeobecných pojistných podmínek pro pojištění jsou výluky, a to konkrétně - pojištění se nevztahuje na odpovědnost za škodu způsobenou na movitých věcech, které byly pojištěnému zapůjčeny nebo které oprávněně užívá nebo je má u sebe. Myslím si, že věc, která nebyla někomu zapůjčena se nejedná o věc zapůjčenou? Existuje v právní terminologii pojem zapůjčení? Předem moc děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 1999 jsem uzavřel kapitálové…

Dobrý den, v roce 1999 jsem uzavřel kapitálové pojištění Rendite Plus 1TW které má běžet do roku 2044. Nyní jsem z osobních důvodů začal přemýšlet o jeho zrušení, bylo mi pochopitelně odpovězeno, že zrušit lze, ale se značnou ztrátou ( přijdu o 60-70%). Je možné získat vše, nebo alespoň většinu financí na pojistce tím, že nechám vše převést na novou smlouvu 7BN a tu poté vypovědět do dvou měsíců bez udání důvodů? Děkuji za odpověď, LT



odpovídal(a): Redakce

to jsem zkoušela, ale bez úspěchu. Existuje…

to jsem zkoušela, ale bez úspěchu. Existuje nějaký paragraf, na který se odkazovat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych pomoci s likvidací…

Dobrý den, potřebovala bych pomoci s likvidací škody z havarijního pojištění. Zavinila jsem nehodu, kterou na svém voze hradím s HAV. Rozhodla jsem se hradit škodu rozpočtem. Pojišťovna mi ale vyplatila částku, která neodpovídá tomu, jako kdybych si vozidlo nechala opravit v autorizovaném servisu. Auto je z roku 2008 a podle mě tdy ještě ani nevzniká žádný nárok pojišťovny na opotřebení vozu. Prosím o inof, dle jakého zákona a paragrafů, bych mohla pojišťovnu přinutit k vyplacení reálné výše pojistného tak, abych se vešla opravou v autoriz. servisu. Co jsem se zatím dočetla či viděla pořady, tak pojišťovna nemá právo takto snižovat nacenění škody jen kvůli tomu, že jsem si nechala událost hradit rozpočtem Prý automaticky předpokládají, že si díly seženu z vrakoviště, ale to rozhodně nehodlám na zánovní auto dávat díly z vrakoviště. Zároveň nechci dát vozidlo opravit tam, kam mi určí pojišťovna, mám svého opraváře. Pojišťovna mi sdělila, že po předložení faktury, kde bude vidět, že oprav a stála více než oni rozpočetli, zbytek doplatí. Ale s tím nesouhlasím, mají škodu automaticky reálně nacenit. Takhle něco zaplatím a pak se budu strachovat, abych ty peníze vlastně zpět dostala. Pojišťovně jsem již doložila předběžný rozpočet autorizovaného servisu, nacenění škody. Předem moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych pomoci s likvidací…

Dobrý den, potřebovala bych pomoci s likvidací škody z havarijního pojištění. Zavinila jsem nehodu, kterou na svém voze hradím s HAV. Rozhodla jsem se hradit škodu rozpočtem. Pojišťovna mi ale vyplatila částku, která neodpovídá tomu, jako kdybych si vozidlo nechala opravit v autorizovaném servisu. Auto je z roku 2008 a podle mě tdy ještě ani nevzniká žádný nárok pojišťovny na opotřebení vozu. Prosím o inof, dle jakého zákona a paragrafů, bych mohla pojišťovnu přinutit k vyplacení reálné výše pojistného tak, abych se vešla opravou v autoriz. servisu. Co jsem se zatím dočetla či viděla pořady, tak pojišťovna nemá právo takto snižovat nacenění škody jen kvůli tomu, že jsem si nechala událost hradit rozpočtem Prý automaticky předpokládají, že si díly seženu z vrakoviště, ale to rozhodně nehodlám na zánovní auto dávat díly z vrakoviště. Zároveň nechci dát vozidlo opravit tam, kam mi určí pojišťovna, mám svého opraváře. Pojišťovna mi sdělila, že po předložení faktury, kde bude vidět, že oprava stála více než oni rozpočetli, zbytek doplatí. Ale s tím nesouhlasím, mají škodu automaticky reálně nacenit. Takhle něco zaplatím a pak se budu strachovat, abych ty peníze vlastně zpět dostala. předem moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

dobrý den jsem v invalidním důchodu a mám třetí…

dobrý den jsem v invalidním důchodu a mám třetí stupeň, ale od března přístího roku mi bude snížen na druhý stupeň. Chtěla bych se zeptat jak se vypočítá invalidní důchod v tomto stupni a jestli mi bude i nadále stát vyplácet zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, k 31.7.2012 mi zanikla pojistná…

Dobrý den, k 31.7.2012 mi zanikla pojistná smlouva (IŽP) na základě mojí výpovědi. Bohužel jsem pozdě zrušila bankovní příkaz a v červenci se ještě strhla z účtu platba dopředu na srpen 2012. Myslela jsem, že nebude problém, aby byly přeplacené peníze zaslány zpět, ale informace od pojišťovny je taková, že přeplatek by poslali jedině na jiný sjednaný produkt. Já ale žádný sjednaný nemám a ani žádný nechci. Vážně nemá pojišťovna povinnost mi přeplatek vrátit? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Přítel měl nehodu na motorce kterou…

Dobrý den.Přítel měl nehodu na motorce kterou nezavinil.Viník byl pod vlivem alkoholu.Zajímalo by mne jak postupovat v případě toho že je práce neschopný.Chce to řešit tím že si veme dovolenou aby se dal do kupy,ale jak vidím tak potřebuje ještě určitá vyšetření a opravdu jít na neschopenku.Zajímalo by mne jestli v tomto případě je nemocenská dávka v plné výši jeho platu,ptotože i z tohoto důvodu nechce jít marodit protože máme hypotéku tak se bojí aby jsme nebyly bez prostředků.Děkuji moc za radu a informace.M Procházková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat ohledně životního…

Dobrý den, chci se zeptat ohledně životního pojištění se spořením. V případě, že je mi placeno běžné pojistné a následně na účet mě jako zaměstnanci vloženo mimořádné pojistné ve výši 8000,- Kč, zda mohu být oproštěn z 15% daně z výnosu, potažmo z čeho konkretně, tj. zda z běžného pojistného či mimořádného vkladu a za jakých okolností. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu.Najmul jsem si automobil…

Dobrý den,prosím o radu.Najmul jsem si automobil,s tím ,že si budu samozřejmě platit pojištění vozidel na své jméno.Po roce se mnou pronajímatel ukončil nájemní smlouvu(lépe řečeno tato smlouva skončila).Vše proběhlo korektně,až po pojišťovnu ,na kterou jsem se obrátil s tím,že odstupuji od pojistné smlouvy z důvodu vácení vozidla vlastníkovi a vlastík vozidla si vozidlo pojistil u jiné pojišťovny.K tomu jsem samozřejmě poslal všechny smlouvy o ukončení pronájmu vozidla a potřebné doklady pojišťovně včetně zelené karty. Na to mi pojišťovna odpověděla cituji:Pojištění zanikne ke konci pojistného období pouze za podmínky,že výpověď byla doručena alespoň 6 týdnů před uplynutím pojistného období,případně do dvou měsíců po sjednání smlouvy(ve smyslu ustanovení §12 odst. 1 písm. f) zák. č.168/1999., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla s odkazem na ustanovení§ 22 odst. 1 zákona č. 37/2004Sb., o pojistné smlouvě). Protože tato podmínka nebyla splněna,jsme nuceni Vám sdělit,že k zániku výše uvedeného pojištění nemuže dojít a zůstává tedy v platnosti i pro další pojistná období(se všemi z tohoto vyplývajícími důsledky včetně Vaší povinnosti uhradit adekvátní výši pojistného). Tedy, automobil jsem vrátil majiteli s tím,že jsem 14 dní před koncem pojistné smlouvy uvedl tato fakta pojišťovně,tím jsem nemohl splnit 6 týdnů,ale nepředpokládal jsem tuto skutečnost.Teď už si nevím rady protože platba pro pojišťovnu je v desítkách tisíc a dost dobře to nechápu, když je vozidlo již pojištěno vlastníkem. Já nemám automobil nemohu ho užívat,ale platit ano. Děkuji za odpověď Štěpán Kladno



odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění nebo penzijní připojištění?

Dobrý den.Mám životní pojištění,kde bych si měl spořit i do důchodu.A chtěl bych se zeptat jestli jsem udělal správně a nebo je lepší penzíjní připojištění?Každý říká něco jiného.


odpovídal(a): Redakce

doba pojištění po vzniku nároku na starobní důchod

doba pojištění po vzniku nároku na starobní důchod


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zažádala jsem si o starobní důchod.…

Dobrý den, zažádala jsem si o starobní důchod. Nárok na odchod do důchodu mám 10.6.2012, ale zažádala jsem až od 18.9.2012. Celková doba pojištění do 10.6.2012 je 43 let a 293 dnů a doba pojištění po vzniku nároku na starobní důchod je 100 dnů. Požádala jsem o důchod o 100 dnů později, jelikož jsem se domnívala, že se mi započítá 1,5% za odpracovaných 100 dní navíc a také se mi započítá do celkové doby pojištění další rok - tedy 44 let místo 43 a 268 dní. Z OSSZ jsem obdržela výměr starobního důchodu zvýšený pouze o 1,5%, ale odpracované roky mám pouze do 10.6.2012.Děkuji za zodpovězení dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v červnu jsem dokončila bakalářské…

Dobrý den, v červnu jsem dokončila bakalářské studium, na studijním oddělením mi bylo řečeno, že od srpna musím buď nastoupit do zaměstnání nebo se přihlásit na úřad práce a do této doby mi sociální a zdravotní pojištění bude platit stát. Nedávno jsem se ale doslechla, že sociální pojištění za mě stát neplatí. Chci se tedy zeptat jak to je, aby mi nevznikal nikde dluh. Předem děkuji Veronika Matúšová


odpovídal(a): Redakce

Předčasné ukončení ŽP

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda je možné zrušit životní pojištění,které mám na dobu určitou(několik let)? Smlouvu mám uzavřenou s pojišťovnou AXA..


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně sociálního a…

Dobrý den, mám dotaz ohledně sociálního a zdravotního pojištění. V září mi bude 26 let, jsem student na VŠ a ještě rok studovat budu (jedu na roční zahraniční stáž do Norska). Zároveň jsem společníkem ve veřejné obchodní společnosti. Můžete mi poradit, jakou sumu budu muset platit na sociální a zdravotní pojištění? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dva dotazy v oblasti…

Dobrý den, měla bych dva dotazy v oblasti cestovního pojištění do zahraničí. Jelikož cestuji celkem často a provozuji i (dle pojišťovny) extrémní sporty, přemýšlela jsem o možném dlouhodobém pojištění. Jako nejlepší mi vyšla kombinace dvou různých pojištění od dvou různých pojišťoven (z nichž jedna kryje vysoké náklady na záchranu a odpovědnost, ale má nízké limity lékařské péče, druhá to má víceméně naopak). Zajímalo by mě - pokud by se něco stalo, je takto možné pojistky kombinovat, či je dokonce sčítat? (např. budu mít úraz s náklady 3 mil, první pojistka má limit 1 mil, druhá 2 mil. - čili dohromady by mi obě pojistky pokryly náklady, či by s tím byl problém?). Druhý dotaz se týká nákladů na záchranu. Lze tyto náklady v případě bezprostředního ohrožení pokrýt z pojištění léčebných výloh, či se vždy kryjí jen z limitů pro položku "náklady na záchranu"? Děkuji moc za odpovědi s pozdravem A.H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na dovolené se mi stal úraz. Spadla…

Dobrý den, na dovolené se mi stal úraz. Spadla jsem z kola a nějak špatně dopadla na koleno. 3la jsem k lékaři a ten mě poslal na magnetickou rezonanci.Tam zjistili, že jsem si přetrhla přední křížový vaz. Doktor mi doporučil plastiku vazu. Ale je možné to nechat jen tak. Mám sjednanou úrazovou pojistku na 200 kč za den, mohu ji uplatnit i v případě, že bych nešla na operaci a nechala to jen tak(uvidím ,zda to půjde)? Předem děkuji za odpověď S pozravem Maková


odpovídal(a): Redakce

Zrušení penzijního připojištění po 5 letech …

Zrušení penzijního připojištění po 5 letech Chtěl bych poprosit o radu, jak postupovat při zrušení penzijního připojištění po 5 letech spoření. Účastník již přesáhl hranici 60 let a příští rok v květnu bude spořit 5 let. Peníze skládá vždy jednorázově na celý rok. Chtěl bych se zeptat, jestli má postupovat tak, že na začátku příštího roku složí pouze poměrnou částku za pět měsíců a potom podá v květnu výpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně invalidního důchodu.…

Dobrý den,mám dotaz ohledně invalidního důchodu. Moje matka je ve velmi špatném zdravotním stavu, není objektivně schopna pracovat a léčí se u psychiatra. Za celý život pracovala pouze 2 měsíce. Neplatí si sociální pojištění. Nemá tedy nárok na invalidní důchod ani v budoucnu na starobní důchod. Nyní jí je 54 let. Nemá žádné příjmy. Lze za ni zpětně doplatit sociální pojištění, aby měla nárok na invalidní důchod (na který by ze zdravotních důvodů nejspíš dosáhla)? Lze to udělat se starobním důchodem? Jsou ještě jiné možnosti, jak jí pomoci? Děkuji