FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

ŽP jako investice

Dobrý den. V roce 2008 mi bylo doporučeno založit kapitálové ŽP (FLEXI) jako investici. Počáteční vklad byl cca 10 měsíčních platů. Část byla použita jako pojistné (zaplacené až do konce trvání smlouvy), zbytek jako mimořádné pojistné. V roce 2010 jsem na doporučení finanční poradkyně nechal upravit parametry smlouvy (navýšení pojistného, doplňková připojištění). Po této změně však již nemám možnost výběru původní disponibilní části kapitálové hodnoty smlouvy. Pojistné je placeno z kapitálové hodnoty, tedy měsíčně nic neplatím = nemám nárok na daňovou úlevu. Navíc tzv. náklady na pojistné služby (tj. pojistné a poplatky) postupně porostou a na konci trvání smlouvy by měla kapitálová hodnota být přibližně 0,-. Chci se zeptat, zda by nebylo výhodnější raději vypovědět tuto smlouvu, nechat si vyplatit odbytné a založit jiné ŽP placené měsíčně? Bylo správné vložit na počátku pojištění tolik peněz? Doufám, že se na mojí otázku dá odpovědět :-) Děkuji. Miloš


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vypověděla jsem smlouvu životního…

Dobrý den, vypověděla jsem smlouvu životního pojištění a mám dotaz, co pro mě bude základem daně až budu podávat přiznání za rok 2012. ŽP mám od prosince 2003 do listopadu 2012. Zaměstnavatel mi přispěl částkou 16.000 Kč, moje příspěvky byly 18.000 Kč. Odbytné od pojišťovny ve výši 23.802 Kč bylo zdaněno 15% srážkovou daní a mě bylo vyplaceno 22.932 Kč. Jaká částka tedy pro mě bude základem daně a jak tuto částku vypočtu. Děkuji Jana



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,od 18.11.2012 jsem v důchodu. Výplatní…

Dobrý den,od 18.11.2012 jsem v důchodu. Výplatní den byl určen na 14. Obdržel jsem sdělení, že období od 18.11. do 14.12.2012 mi bude vyplaceno zálohově. Co to znamená? Kdy tedy přijde důchod?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat, tento rok…

Dobry den, chtela bych se zeptat, tento rok jsem odmaturovala na stredni skole. Nenastoupila jsem do prace a ani se nezaregistrovala na uradu prace. Odcestovala jsem na tri mesice do Finska ke znamym, zdokonalovat cizi jazyk. Jak je to se socialnim a zdravotnim pojistenim? Mam povinnost ho platit? Pokud ano, jakou castku a jak? Predem dekuji za odpoved, Liliya S.


odpovídal(a): Redakce

IŽP a pojištění vkladů?

Dobry den, Chtela bych se zeptat na informaci ohledne IŽP. Zrovna jsem četla v novinach članek ohledně ižp a bylo tam uvedeno,že každa smlouva, která je podepsana na ižp je pojištěna na sumu maximalne 100000 euro, v připadě,že s firmou něco se přihodi nebo zkrachuje. Chtěla bych vědět, jestli je to pravda a pokud ano,kde bych mohla najit dalši informace o tom. Předem děkuji za odpoved, S pozdravem, Natalia


odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN CHCI SE ZEPTAT DNE 30.07.2012 JSEM SI…

DOBRÝ DEN CHCI SE ZEPTAT DNE 30.07.2012 JSEM SI PODAL ŽÁDOST O INVALDNÍ DŮCHOD KTERÝ MI BYL UZNÁN V 1.STUPNI INVALIDITY. MOMENTÁLNĚ ČEKÁM JĚŠTĚ NA VYJÁDŘENÍ SLOVENSKÉ STRANY NAKOLKO JSEM OBČAN SLOVENSKÉ REPUBLIKY. PO DOBU ČEKÁNÍ ODPOVĚDI SLOVENSKA MI BYL POSLÁN DOPIS Z ČSSZ PRAHA 5 ŽE MI BUDE VYPLÁCEN DŮCHOD V PROZATIVNÍ VÝŠI (ČÁSTKU JEŠTĚ NEZNÁM) A JAK SE DOSTANE ODPOVĚDI ZE SLOVENSKA TAK MI BUDE ZNOVU SPOČÍTÁNA ČÁSTKA POBÍRÁNÍ. A MŮJ DOTAZ JE KDE SI MÁM ZAŽÁDAT O VYPLACENÍ ZPĚTNĚ TŘEBA 2ROKY? DOSTANU VŮBEC VYPLACENO ZPĚTNĚ? (NEMOC NA KTEROU MI BYL UZNÁN DŮCHOD BYLA ODHALENA V ROKU 2009.) DÁ SE ŽÁDAT VYPLACENÍ DŮCHODU OD TOHO ROKU 2009?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám smlouvu na 1 rok na dobu určitou…

Dobrý den, mám smlouvu na 1 rok na dobu určitou do 5. 12. 2012, která mi bohužel nebude prodloužena. Teď jsem navíc zjistila, že jsem těhotná (termín porodu 7. 6., tudíž se vejdu do ochranné lhůty 180 dní). Zároveň jsem ale dostala nabídku práce na živnostenský list (teď od listopadu) a ráda bych se zeptala: 1.)Jakým způsobem se mi bude vypočítávat mateřská? Zaměstnavatel doloží můj příjem za poslední rok od 12/2011 – 11/2012 na OSSZ a já bych měla doložit příjem z činnosti na živnostenský list za 11/2012 – 04/2013? Pokud ano, kam? A jak se tyto dvě evidence spárují / konsolidují? 2.)Co se stane, pokud např. v lednu 2013 přestanu na živnostenský list pracovat? Jaký to bude mít vliv na mou PPM? Co bych měla následně udělat? Pozastavit živnostenský list a přihlásit se na ÚP popř. na nemocenskou? 3.)Pokud budu pracovat až do nástupu na mateřskou na ŽL, mám jej pak pozastavit a přestat platit zálohy? Moc díky za osvětlení problematiky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den mám dotaz poprvé pobírám podporu,nyní…

Dobrý den mám dotaz poprvé pobírám podporu,nyní mě bude po 11 měsících podp. doby končit.Když nastoupím do zaměstnání,nevím jestli ho budu zvládat jak dlouho musím pracovat abych na podporu měla znovu nárok a jaká podp. doba by mě náležela? Je mi 57 r.Děkuji Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Jsem studentem denní…

Dobrý den, prosím o radu. Jsem studentem denní formy studia, zažádala jsem si o změnu formy studia od 19.11.2012, bylo mi vyhověno, ale již od 2.11.2012, do práce ovšem nastupuji až toho 19.11.2012. Ve škole mě ujistili, že z toho nebudu mít problémy, že prý to nikam nehlásí, že mě nahlásí až zaměstnavatel, já se ovšem bojím, aby na mě např. nepřišla exekuce kvůli neplacení zdravotního a sociálního pojištění. Můžete mi říci, zda se mám čeho obávat? Děkuji Nosková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz když jsem stál na semaforu…

Dobrý den, mám dotaz když jsem stál na semaforu slečna mi sešrotovala auto (spletla si pedály) necelý týden předtím jsem do auta investoval a dal spoustu náhradních dílů, dá se to nějak uplatnit na pojišťovně?



odpovídal(a): Redakce

dobry den musim jako brigadnik platit socialni a…

dobry den musim jako brigadnik platit socialni a zdravotni pojištěni a od jake častky děkuji předem za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přečetl jsem si spousty článku na…

Dobrý den, přečetl jsem si spousty článku na internetu a vymyslel již 3. řešení mojí situace. Mám IŽP a 16 měsíců platím 2029 Kč. Až teď jsem se dozvěděl, do čeho jsem se nechal upsat a přemýšlím jak z toho co nejefektivněji ven. 1. Zruším to, přijdu o 32 000 Kč a nebudu muset nic dále posílat 2. Snížím platby z 2000 na minimum ( 500 Kč ) a vydržím ještě 8 let, kdy bude na odbytném penále 0%, teoretická ztráta pak bude o něco nižší 3. Převedu smlouvu do splaceného stavu takže: 1. chtěl jsem to zrušit, bylo mi řečeno, že tam nic není... zjistil jsem ale, že 1. rok je investováno 30% zaslaných prostředků a 2. rok 60% zaslaných prostředků, jen při rušení teď je odbytné 0 Kč, po 2. letech je penále 70% ( -> nemá smysl tam něco cpát, výsledek bude ještě horší než teď ) 2. Může stát ale, že vývoj financí bude špatný a budu na tom hůř než když to zruším teď. 3. Převést do splaceného stavu jsem se dočetl zde, koukám do pojistných podmínek, bohužel to lze provést až po 3. letech od uzavření, přičemž nadále budou strhávat poplatky. To ale nevím kolik asi přesně je. Co jsem zjistil tak 29 Kč/měsíc + 0,85% ročně z aktivit podílových jednotek nebo co. Jsou u 3. možnosti ještě další poplatky které jsem se nedočetl v pojistných podmínkách? Mám produkt Metlife Amcico IŽP Invest ( pojistné podmínky http://www.metlifeamcico.cz/czech_republic/cz/Home/Assets/pdf/Pojistne-podminky_zivot/Zvlastni-PP-investicniho-zivotniho-pojisteni-UL-(Invest).pdf ) Nejsem v pozici, že bych potřeboval ty peníze z toho teď dostat ( to ani nejde ), ale nejsem ani v pozici, kdy si chci defakto spořit 2000 měsíčně na důchod dalším produktem. Díky za rady Lukáš 25 let


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam obecny dotaz. Mam uzavrene dvoje…

Dobry den, mam obecny dotaz. Mam uzavrene dvoje Kapitalove zivotni pojisteni (kazde na jinou castku a založeny jindy, jiné podmínky a jiné společnosti - Kooperativa Horizont 3TU a ČSOB KZP1). Na kazde KZP platim mesicni castku. 1) V pripade smrti bude mym dedicum vyplaceny obe KZP? 2) V pripade doziti bude mi vyplaceno obe KZP? 3) Neni vyhodnejsi zrusit jedno (to nevyhodne) KZP? A poradite mi tak, abych prisel o co nejmensi castku 4) Lze ziskat na pobocce infromace o tom, kolik bych za zruseni toho nevyhodnejsi KZP dostal? a 5) Je mozne ze KZP Horizont od Koop mam vazane na sve duchodove pojisteni s garantovanou dobou vyplaty (take od Koop) - pred nekolika lety mi jej zrizoval soucasne s KZP (kde si ale platim platby sam) zamestnavatel a pravidelne mi tam prispiva? 6( Poradite mi KZP zrusit pripadne nejak prevest, ponechat? Tak aby se mi to vyplatilo? Dekuji Svoboda.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám zivotni pojisteni Diamant u CP,…

Dobrý den, mám zivotni pojisteni Diamant u CP, platim si tam 350 Kc na sporeni. Zajimalo by me, jestli by nebylo lepsi platit si jen urazove pojisteni a o tech 350 Kc si zvysit duchodove pripojisteni. Co je vyhodnejsi?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, stalo se nam ze jsme bohuzel kuli…

Dobrý den, stalo se nam ze jsme bohuzel kuli zapomenutemu kohoutku behem odstavky vody vytopil sousedy.Jsme pojisteni a vse jsme resili normalne.Ale po vyrizeni pojistovnou nas sousedi kontaktovali ze nesouhlasi s likvidatorem a chteji po nas 5 tisic navic ktere jim pojistovna neuznala.Navic nam elektrikar ktery u nich opravu provadel poslal fakturu aniz bych ho kontaktoval nebo vubec kdy videl.Sousede navic vyhrozuji zalobou pokud nezaplatime.Rad bych vedel jakou sanci maji uspet pripadne co mame delat? Jeste bych se rad zaptal ovlivni nejak ze jsem ted pojistovnu zmenil?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,dceři se stal ve škole úraz.Ulomený zub…

Dobrý den,dceři se stal ve škole úraz.Ulomený zub.Úraz způsobený spolužakem se stal ve třídě,když skončila hodina a děti se řadili u dveří.Spolužák pravítkem udeřil dceru do zubů a jeden se ulomil.Chtěla jsem to řešit přes pojišťovnu u které je škola pojištěna ale bylo mi řečeno že o školní úraz nejde.Zub už dceři nikdo nevrátí.Zubař mi řekl že malým dětem se korunky nedělají.Zub má trvale poškozený.Má pojišťovna pravdu,že nejde o školní úraz?Myslela jsem,že když se stane ve škole jakýkoliv úraz,tak jde o školní úraz,protože se stal ve škole.Kdo mi v tomto případě uhradí škodu? Předem děkuji za odpověď Formánková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li je možné…

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li je možné, aby zaměstnavatel podmínil poskytnutí příspěvku na penzijní připojištění tím, že si jako zaměstnanec podepíšu dodatek ke svojí stávající smlouvě u určeného poradce a u žádného jiného? Předem díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na základě mojí žadosti o pouhé…

Dobrý den, na základě mojí žadosti o pouhé snížení úložek po dvou letech spoření na důchodové pojištění mi byla pojišťovnou zrušena smlouva a nahrazena novou. Tímto krokem jsem ale přišel o celou do té doby naspořenou částku. Je tento krok ze strany pojišťovny relevantní? Pokud ne, jak mohu získat své peníze zpět? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdravotního a…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdravotního a sociálního pojištění při práci na základě autorského honoráře. Je mi čerstvě 26 let, tím pádem již oficiálně nejsem student, dál ale studuji vysokou školu. Kromě toho pracuji na základě autorského honoráře. Musím v takovém případě platit jak zdravotní, tak i sociální pojištění? Případně jakým způsobem se vypočítá jeho (jejich) výše a odkdy přesně mám začít platit? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám takový problém. Na konci…

Dobrý den, mám takový problém. Na konci července se mnou byla sepsána smlouva úrazového pojištění, která měla navazovat na pojistku stávající, jejíž platnost končila v září tohoto roku. Protože stávající pojistku již pojišťovna dále nenabízela, jednalo se o pojistku nového typu pro stejný druh pojištění (úrazového). Tato, jak je ve smlouvě uvedeno, nabíhá v druhé polovině září, kdy je stanoven počáteční den pojištění. V průběhu srpna jsem se rozhodla od smlouvy odstoupit a podala výpověď v zákonné lhůtě. Tato byla na počátku srpna akceptována pojišťovnou - písemně. Nyní mi přišla výzva k zaplacení dluhu na nové pojistce. Jestliže pojištění mělo započít dne 20.9., a 10.9. byla akceptována výpověď, která byla zaslaná v srpnu, ptám se, kde a z čeho mi vznikl dluh, jehož splacení teď pojišťovna vyžaduje?