FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SRÁŽKY ZE MZDY

odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den,přijali jsme nového zaměstnance, na kterého nám přišli tři nepřednostní exekuce. Tento zaměstnanec žije v domácnosti s družkou, se kterou má 1 dítě. Chtěla jsem se zeptat, zda nezabavitelnou částku 1155 Kč můžu započítat i na družku. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Hezký den, dotaz na srážku ze mzdy na exekuci : zaměstnanec je svobodný s družkou a mají spolu 2 děti, bydlí společně, ale mají jiné trvalé bydliště. Lze uznat nezabavitelnou částku na družku a děti a případně, zda má něco doložit (výživné od soudu nebylo stanoveno). Děkuji Eva V.



odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je zaměstnavatel povinen provádět srážky ze mzdy dle §551 obč. zákoníku (zaměstnanec nesplácí půjčky). Dočetla jsem se, že díky novelizovanému Zákoníku práce z poč.r. 2008 zaměstnavatel nemusí vyhovět požadavkům banky. Nejedná se o výkon rozhodnutí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy u zálohy

Dobrý den, prosím o Vaše stanovisko k prováděné srážce -exekuci. Zaměstnanci byla v předstihu povolena záloha na plat. Následně byla zaměstnavateli doručena exekuce na mzdu tohoto zaměstnance. Po jejím výpočtu však není možná tuto srážku - exekuci, v plné výši provést, neboť převyšuje zbylou čistou mzdu zaměstnance. Dopouští se zaměstnavatel prohřešku, porušení platné legislativy ČR, když neodvede vypočtenou výši exekuce, nebo má od zaměstnance vyžadovat doplatek do výše vypočtené exekuce? Děkuji. Ivan


odpovídal(a): Redakce

Výše srážek ze mzdy

DOBRÝ DEN,CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT-MŮJ MANŽEL MÁ EXEKUCI NA PLAT,A ZAJÍMALO BY MĚ ZDA MŮŽE ZAMĚSTNAVATEL URČOVAT KOLIK POŠLE NA EXEKUCI,A JAK SE URČUJE VÝŠE SRÁŽEK ZE MZDY.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, zaměstnance je rozvedený a platí určené výživné při rozvodu na dvě děti/platí k rukám bývalé ženy ne srážkami s platu/. Nyní má exekuční příkaz a já bych chtěla poradit, jestli a podle jaké vyhlášky mu mohu na vyživované děti uplatnit nezabavitelnou částku. Nená s dětmi společné bydliště. Děkuji Jary


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den,mám dotaz. Zaměstnanec(3děti+manželka) má čistou mzdu 8010Kč,k výplatě však dostane 10680Kč-rozdíl tvoří daň.bonus. Zaměst. mám provést srážky ze mzdy, mzdový program nevypočetl srážku-počítá to z 8010Kč. Je to v pořádku? Díky


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Na základě rozhodnutí soudu,byla nařízena exekuce na výživné z platu ex. manžela. Nyní je těžce nemocen a bude pobírat nemocenské dávky,do práce se již nevrátí.Lze strhávat výživné i z nem. dávek? Musím zažádat soud o nové rozhodnutí exekuce na dávky nemocenské nebo platí původní rozhodnutí do zaměstnání?Výživné se týká dvou nezletil. dětí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, chci se zeptat ohledně srážek ze mzdy a nezabavitelné minimum. Přišel na firmu exekuční příkaz na zaměstnankyni. Právě v tomto měsíci marodí a bude mít zaplaceno jen prvních 14 dní. Domnívám se, že jí nezabavím nic a pošlu kopii rozhodnutí na OSSZ. Dál je paní v rozvodovém řízení. Žije v bytě se 2 dětmi na, které zatím nemá rozhodnuté výživné. S manželem nežije, ale rozvedená není. Bohužel nevím jestli jí mám uplatnit nezab. částku na 2 nebo 3 osoby. Děkuji Sahajová


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, mám dotaz ohledně exekucí na našeho zaměstnance. Zaměstnanec má 3 nepřednostní exekuce, Čistý plat ve výši 12 405,-Kč. Je ženatý a má jedno dítě. V jaké výši a jakým výpočtem mu budou vyčísleny srážky na exekuce? Mockrát děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda Vám může zaměstnavatel strhnout plat o 10000 (čisté mzdy) ze základní mzdy?? Jde o to, že mi minulý měsíc poslal, prý omylem prémie, které činily navíc o 9828,- (čisté mzdy). Nyní mi strhnul 5000 a s příší výplatou mne chce také připravit o dalších 5000, tedy mě bude chybět z rozdílu 294,- na celkové výplatě za 2 měsíce. Díky tomuto jeho kroku jsem tento měsíc bohužel 3500,- v mínusu a příští to bude to samé. Mám také svoje rozpočtené finance: splátky, nájem, jídlo,... Je toto jeho počínání oprávněné? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet srážek ze mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptatna následující. Manželovi je srážena exekuce na mzdu, nepřednostní pohledávka. Vydělává cca 14 000 Kč čistého. Dcera již vydělává, takže manžel má odpočet pouze na mne.Dle serveru výplaty.cz jsem zjistila, že by měl dostávat cca 10300 Kč čistého. To se dělo do minulého měsíce. Tento měsíc mu ke mzdě přibyla odměna, takže hrubá mzda byla přes 20 000 Kč - cca 17 000 čistého. Žádná jiná exekuce nepřibyla, přesto dostal tento měsíc doplatek pouze 8800. Účetní mu sdělila, že když je plat přes 20 000 Kč, musí srážet 50 % čisté mzdy. Nikde jsem se o takové novele nedočetla. Postupovala účetní správně? Prosím o odpověď abychom se případně mohli nějak bránit. Přeji hezký den a prosím o brzkou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážky z nemocenského

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu srážek ze mzdy (exekuční příkaz, přednostní pohledávka). Zaměstnankyně je rozvedená, bezdětná. Od minulého měsíce je nemocná a za minulý měsíc ji byla vypočtená čistá mzda 3390,-Kč a náhrada mzdy 1772,-Kč. Je správně vycházet při výpočtu exekuční srážky ze součtu čisté mzdy a náhrady mzdy, tzn. nezabavitelná část mzdy ve výši 4802Kč a srážka 360Kč? Je, v případě pokračující nemoci povinností zaměstnavatele oznámit OSSZ skutečnost, že jsou prováděny exekuční srážky nebo soudnímu exekutorovi změnu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, mám dotaz ohledně exekuce. Mám zaměstnance, který má přednostní exekuci, která bude již tento měsíc splacena a ukončena, ale má další exekuce z roku 3/2006 má exekuci nepřednostní a z 10/2006 má ještě exekuci přednostní. Tyto exekuce se nesplácely neboť zaměstnanci již na ně z platu nezbývalo. Dotaz mám ohledně pořadí nových exekucí. Která exekuce bude nahozena jako první a která jako druhá. Zda nepřednostní, přišla dříve a nebo přednostní vůči FÚ, která má přednostní právo. Děkuji za odpověď a přeji hezký den Dvořáková


odpovídal(a): Redakce

Srážy ze mzdy

Dobrý den, mám dotaz ohledně exekucí. Zaměstnanec má nepřednostní exekuce. Jednu ve výši přes 1 mil a druhou na 16600Kč. Zaměstnanec pobírá plat ve výši 15.550,-Kč. Je svobodný, bezdětný. v jaké výši a jakým výpočtem mu budou vyčísleny srážky na exekuce? Mockrát děkuji za odpověď a zdravím celý Váš tým.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den.Prosím o zodpovězení dotazu ohledně srážek z jiného příjmu pro přednostní pohledávku.Je možné 2x srazit přednostní pohledávku?Jsem PID a jiný příjem mám z HPP na zkrácený úvazek.Mzda je mi vyplácena v hotovosti. 1.jsou mi sraženy 2/3 čisté mzdy a dále 2.jsou mi sraženy další 2/3 vyplacené mzdy,proplacené v hotovosti. Celkem jsou mi ze mzdy sraženy 2x srážky ve výši 2/3. Děkuji Vám.Vaše čtenářka


odpovídal(a): Redakce

Srážky z odstupného

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se z odstupného (3 platy) a jakým způsobem provedou srážky z důvodu exekuce.Děkuji za odpověď Špaldová


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den přeji,prosím o zodpovězení dotazu a předem děkuji za odpověď.Pobírám PID a zároveň jsi přivydělávám 3 hod denne na HPP.Čistá mzda je mi vyplácena hotově.Byla uvalena exekuce na mzdu jako na jiný příjem.Může mi být zabavena celá mzda,nebo mi musí zůstat nezabavitelná částka.jedná se o přednostní pohledávku.Nemám žádnou vyživovací povinnost.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy z odstupného

Dobrý den, ráda bych se touto cestou informovala o možnosti provedení srážek za přednostní pohledávky z odstupného, které by měl zaměstnavatel vyplatit zaměstnanci propuštěnému pro nadbytečnost (§52, písm.c).


odpovídal(a): Redakce

Zadržení mzdy

Dobrý den, dne 13.2.2009 jsem ukončil pracovní poměr dohodou. Výplatní termín je v této firmě stanoven obvykle na 10.den v měsíci. Při mém působení ve firmě mi vznikl dluh vůči ní ve výši cca 12.000,- Kč. Tento dluh chci samozřejmě splatit, ale momentálně nejsem schopen tuto částku najednou sehnat. K tomu ještě mám nařízenou exekuci z platu, takže mé minimum nepokryje tuto dlužnou částku. Zaměstnavatel mi oznámil, že pokud dlužnou částku nezaplatím, tak mi nedají žádnou výplatu ani stravenky a použijí ji na úhradu dluhu. S tím, ale nesouhlasím, protože bych zůstal minimálně na jeden měsíc bez prostředků. Splátky by mi byly milejší. Má na toto zaměstnavatel právo a pokud ne, jak se bránit? Děkuji DB