FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SRÁŽKY ZE MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jakou výši by měla činit částka srážky…

Dobrý den,jakou výši by měla činit částka srážky ze mzdy-exekuce,když čistá mzda zaměstnance je 7120,-Kč a výživné je strháváno 2500,-Kč. Dále,co všechno musí zaměstnavatel mít připravené, musí mít sepsanou dohodu o srážkách ze mzdy na výživné,co platí manželce? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obdžela jsem na zaměstnance exekuční…

Dobrý den, obdžela jsem na zaměstnance exekuční příkaz, že mu musím strhávat ze mzdy, zaměstnanec pobírá min.mzdu tj. 8tis. Kč hrubého, o kolik mu můžu tedy snížit mzdu. Je svobodny, ma jedno 3 leté dítě a 5-ti denní, slevu na děti neuplatňuje.A jaký je vůbec postup, soc. a zdrav.pojištění bude zaměstnavatel a zaměstnanec stále platit z hrubé mzdy tj. 8tis.Kč?Děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, nase byvala zamestnankyne byla dele…

Dobry den, nase byvala zamestnankyne byla dele nez rok v pracovni neschopnosti, po ktere ji byl priznan invalidni duchod. Do prace se jiz nevratila. Pracovni pomer byl ukoncen okamzitym zrusenim ze strany zamestnankyne, a to prave z vyse zminenych zdravotnich duvodu. Zamestnankyni nyni nalezi odstupne ve vysi trojnasobku prumerneho mesicniho vydelku (celkem cca 36.000 Kc). Zaroven vsak mame povinnost provadet exekuci srazkami z jeji mzdy (neprednostni exekuce). Rada bych se proto informovala, zda se tato povinnost vztahuje i na odstupne (predpokladam, ze ano), a jak mame postupovat pri vypoctu vyse srazky (zamestnankyne je samozivitelka s jednim ditetem). Dekuji za Vasi pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na základě dohody o srážkách ze mzdy…

Dobrý den, na základě dohody o srážkách ze mzdy mi zaměstnavatel má vyplácet minimální nezabavitelnou částku 10.298,-. Součástí mzdy jsou současně srážky za stravenky, které činily za 05/2010 částku 720,-. Má zaměstnavatel právo tuto částku za stravenky odečíst od nezabavitelné částky a tím pádem mi vyplatit pouze 9.578,-, nebo se o srážky za stravenky snižuje splátka na uznaný dluh? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz můj čistý měsíční příjem je…

Dobrý den, mám dotaz můj čistý měsíční příjem je 17905,-.Mám exekuci na plat nepřednostní a nyní nově i přednostní od FU.Účetní mi z platu strhla 2/3 částky, přesto, že jsem vdaná a mám 2 nezletilé děti. Výplata tudíž činí 6437. Nemám snad nárok i na nezabavilnou částku na jednotlivce? Na 4 lidi je to dost málo. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jako zaměstnavateli nám byl doručen…

Dobrý den, jako zaměstnavateli nám byl doručen exekuční příkaz na srážku ze mzdy našeho zaměstnance. Zaměstnanec je rozvedený, má vyživovací povinnost ke dvěma dětem, které nežijí s ním ve společné domácnosti. Mohu do základní nezabavitelné částky tyto dvě děti počítat? Nebo je podmínka společné domácnosti. Výživné platí. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o informaci, zda mohu u srážek ze mzdy(na…

Prosím o informaci, zda mohu u srážek ze mzdy(na základě exekučního příkazu), zahrnout do osob, kterým je povinný poskytovat výživné - 20-ti letého syna povinného, který vloni ukončil školu, ale od té doby nikdy nepracoval, ani nebyl v evidenci ÚP.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, žádám Vás o radu. Máme zaměstnance,…

Dobrý den, žádám Vás o radu. Máme zaměstnance, na kterého přišlo již 13 exekucí. Vím, že se sráží dle data, ve kterém přišli. Tzn., že s datem 12.5.10 mám celkem 5 exekucí a to: 1) Česká pojišťovna 15.881,- 2)XY 27.161,- 3) OSSZ 26.420,- 4) OSSZ 45.497,- 5) OSSZ 66 226,- Tzn., že jsou 2 nepř. a 3 přednostní. V programu jsem minulý měsíc zadala jen jednu přednostní (více exekucí v programu nelze zadat), ČM měl 15632,- a exekuce činila 7908,- Ale nyní to musím ručně vypočítat kolik a na kterou. Zda mám uspokojit všech 5 a v jakém poměru rozdělit. ( Tzn.z 2/3 předn. pohl. rozdělit na 3 díly tzn. Z celkové PP 5334/3 = 1778 na každou a z 1/3 nepřednostní dělit tzn. 2574/ 2 = 1287?) Nebo srážet jednu přednostní a 1 nepřednostní? Předem Vám velice děkuji za radu... S pozdravem Denisa Zdráhalová


odpovídal(a): Redakce

Mám exekuci na mzdu ,mam syna 20let, studuje…

Mám exekuci na mzdu ,mam syna 20let, studuje stredni školu-denni studium ,10 dubna se ozenil,jeho manzelka je ted na neschopence za mesic nastupuje na materskou dovolenou,muze se syn i nadale pocitat pri vypoctu exekucnich splatek jako vyzivovaci osoba?Moje mzdova ucetni ho nepocita.Ta vyzivovaci povinnost by prechazela na manzelku ,ale z prijmu -materska a nemocenske davky,asi jsou nedostatecne ,takze ta vyzivovaci povinnost by platila do doby pokud syn nedostuduje.Jak to zduvodnit mzdove ucetni,dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, při srážkách ze mzdy program…

Dobrý den, při srážkách ze mzdy program započítává daňový bonus na dítě a jiná účetní jej radí nezapočítávat. Kde je v zákoně stanoven správný postup ? moc děkuji i za předchozí odpovědi Lacová



odpovídal(a): Redakce

co vše se mi ztrhává ze mzdy děkuji

co vše se mi ztrhává ze mzdy děkuji


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den. Řešíme mzdový problém s nepředností exekucí na mzdu zaměstnance, který pobírá čistou mzdu 32000,- Kč, nemá závazky a je bezdětný. Podle všech výpoč-tových tabulek na internetu dostupných mu máme srážet téměř 20000, podle o.s.ř. 1/3 ze mzdy, ale s odkazem na nějaké nařízení vlády můžeme i více. Marně se nyní pídíme po odpovědi, kde se k předmětnému nařízení vlády dostat, kolik tomuto zaměstnanci doppravdy srážet tak, aby nebyla ohrožena jeho sociální pozice (nájemné za byt, schopnost dojíždění do práce z poměrně velké dálky). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je možné zaměstnanci srazit ze mzdy…

Dobrý den, je možné zaměstnanci srazit ze mzdy větší částku než by činila srážka dle Občanského soudního řádu v případě, že s tím zaměstnanec výslovně souhlasí a máme to od něj písemně potvrzeno? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Můj syn není rozvedený, ale soudně mají rozděleny…

Můj syn není rozvedený, ale soudně mají rozděleny děti, on l manželka 2 VE VÝCHOVĚ. On má exekuce na plat, jak to bude posuzováno a kolik bude u něj nezabavitelná částka do rozvodu.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, mám dotaz ohledně exekuce na plat - když je zaměstnantec jako brigádník na DPP musí se z částky, kterou si vydělá srážet exekuce na palt, zaměstnanec bude vykonávat příležitostnou činnost v průběhu roku, tzn., že nebude mít ani pravidelnou výplatu ani stejný výdělěk měsíčně. Velice děkuji za odpvěď


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, jako zaměstnavateli mi byl doručen exekuční příkaz na provedení exekuce srážkami ze mzdy. Chtěl jsem se zeptat, jaký postup vůči mé osobě či firmě může oprávněný uplatnit, pokud srážky ze mzdy nebudu provádět? Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu.Partnerka našeho…

Dobrý den, prosím o radu.Partnerka našeho zaměstnance uzavřela dne 6.11.2006 smlouvu o úvěru s nebankovní společností.Součástí této smlouvy je mimo jiné dohoda o srážkách ze mzdy v případě neplacení úvěru dle §551 občanského zákoníku.Nyní se na nás,jako na zaměstnavatele partnera obrátila zmíněná společnost,že jsme povinni dle výše uvedeného zákona srážky ze mzdy provádět.Náš zaměstnanec se srážkami nesouhlasí.Můj dotaz zní:jsem povinna tyto srážky provádět?Společnost která úvěr poskytla mi hrozí právními předpisy a soudy s tím,že jsem povinna tyto srážky provádět,jelikož smlouva byla uzavřena před 1.1.2007.Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně srážek ze mzdy. Náš zaměstnanec má nařízenou exekuci srážkou ze mzdy a přednostní pohledávku - výživné. Teď přišel zaměstnanec s tím, že pokud jeho zletitý syn napíše prohlášení, že nevyžaduje srážet výživné ze mzdy našemu zaměstnanci, je toto možné? Nechá k tomu podpis úředně ověřit na matrice. Nebo musím mít nějaké vyjádření od soudu, že se oba účastníci dohodli na zrušení výživného formou srážek ze mzdy a třeba že zaměstnanec bude posílat výživné synovi ze své mzdy svým příkazem z účtu? Když by to takto šlo (viz výše), musím nechávat část mzdy použít na přednostní pohledávku, i když už jí v tomto případě nebude mít? Jaký je postup? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den,máme zápočtový list od před.zaměstnavatele s 5 nepřednostníma exekucema.První doručena je Kooperativa (2x 3O.1.O9)kol 5O OOOKč,dále Česká pojištovna(2O.5.O9)kol 36 OOOKč,dále Novák (21.5.09) kol 97 OOOKč, dále XY a.s.(25.6.09) kol 2 3OO OOOKč. Mezi těmato exekucema dodanýma,jenž byly přiložené k zápočtovému listu byla i exekuce k 1 přednostní ZPMA( 29.9.09)kol 8O OOOkč,účetní prej zapoměla tuto v ZL uvést..zděleno mi telefonem po mém zavolání ji.Tento zaměstnanec má mzdu za 12/09 u nás čistého 8900,-Kč, nezabavitelná část je jen na něj a to 462O,-kč, zbylo mi 4278kč:3=1426kč 1/3 až 3/3. Mé rozdělení částí na exekuce je dobře? Dala jsem 1/3..1 426,-Kč na 2x Kooperativu(dám poměrem) a 2/3..1 426kč na ZPMA, mohu? Nebo i když ZPMA je přednostní a jiné předností pohled. nemám,ale datem je až poslední za nepřednostíma tak musím vyplatit zaměstnanci i tuto zadrženou 2/3 za měsíc 12/09?zatím ji držím.Vyplaceno dostal 3/3 o 1 426Kč +2Kč+ 4620Kč. Mohu takto pokračovat i ve mzdě za 1/2010 atd? Že nevyplatím 1/3 do splacení Kooperativy a pak nastoupí další nepřed.dle data doručení za sebou(to je snad dobře), a tu 2/3 na ZPMA mohu také? pokud za 12/09 mi nepísnete,že jsem neměla vzít. Samozřejmě nezab.část na povinného rok 2010 je výžší. Bývalá účetní posílala na všechny v ZL uvedené po drobkách, že jí známá právnička toto radila(jen ústně), že je exekucí moc a jsou v moc velkých částkách at tak činí. Může takovéto odůvodnění vůbec tento postup umožnit? Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Mám dotaz. S manželkou máme exekuce(nepřednostní) z platu. Já mám čistý příjem 28.600,- ona 15.400,- a máme 3 děti. Kolik musí zůstat každému? Děkuji za odpověď