FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE V DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

zdanění příjmu důchodce

Dobrý den,jsem starobní důchodce a jsem v pracovním poměru na dohodu o provedení práce,mám nárok na tuto dohodu na slevu na dani a za jakých podmínek,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu

Dobrý den, máme zaměstnance-důchodce-na dohodu o provedení práce-kde nepřesáhne měsíční mzda 5000,-Kč. Může tento důchodce podepsat prohlášení a uplatňovat základní slevu, čímž by neplatil žádné daně, nebo se musí srážek srážková daň? Děkuji O.B.



odpovídal(a): Redakce

Práce v důchodu

Dobrý den,otec odešel do předčasného důchodu.Může si teď přivydělávat?


odpovídal(a): Redakce

Práce v důchodu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné, aby za rok 2007 měl poživatel starobního důchodu (pracující na dohodu o pracovní činnoszi-na dobu určitou max.1rok, měsíční příjem nad 5.000,-)podepsané prohlášení, neuplatňoval slevu, ale měl zálohovou daň a jestli se mu nyní v 2/08 zpracuje vyúčtování za rok 2007? Dále by mě zajímalo-několikrát zde opakujete, že mají v roce 2008 použít všichni vzor č.18 na Prohlášení, ale četla jsem, že kdo má podepsané Prohlášení za rok 2007 na vzoru č.17 popř.16 je tento vzor platný i pro zdaňovací období 2008. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co přesně se děje s daněmi u starobních důchodců. Dnes, první den v práci se mne jeden důchodce dotazoval, že v novinách psali, že důchodci nebudou muset platit daně. Vím, že se zavádí sleva na dani i pro ně, ale jsou ještě nějaké další změny? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchod

Dobrý den, mám dítě, které je od svých třech let v ústavu ze zdravotních dúvodů. Těžké poškození mozku při porodu. S manželem jsme na něj platili až do jeho zletilosti výživné. Počítá se mi i péče o toto dítě do důchodu, resp. odcházím do starobního důchodu o jeden rok dříve? Sěkuji. Pokorná


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou u důchodce

Jsem důchodce.Pracuji na dobu určitou,vždy na jeden rok.Letošní rok jsem odpracoval,mimo čtyř pracovních dnů(kdy jsem měl z pčátku roku neplacené volno) a šeti dnů dovolené,plný počet pracovních dnů.Budu pracovat ještě celý prosinec. Mám nárok ještě na nějakou dovolenou? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší pracovní poměr

Dobrý den, potřebuji poradit,jak to bude od 1.1.2008 s vedlejším pracovním poměrem. Pokud bude výdělek do 5000,- měsíčně bude ještě srážková daň a pokud ano, bude dál 15%? Když zaměstnáváme důchodce,který pracuje každý měsíc cca 10 a má 3200,- hrubého, nebylo pak lepší zaměstnat ho na dohodu o provedení práce? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem jednatelkou a zároveň…

Dobrý den, jsem jednatelkou a zároveň společníkem s.r.o. Od září roku 2013 budu mít nárok na vyplácení starobního důchodu. V s.r.o. nepobírám odměnu jednatele sr.o. ani odměnu společníka s.r.o., jsem zaměstnancem ve vlastní s.r.o. a měsíčně odvádím z platu daň ze mzdy a odvody na SP a ZP. Od září 2013 bych ráda měla jen odměnu jednatele firmy a zrušila si zaměstnanecký pracovní poměr. Poradíte prosím, jaké odvody budu muset z této odměny státu odvést, když budu zároveň pobírat starobní důchod ? Jak je to s odvody na SP a ZP v tomto případě, prosím? Děkuji Vám za odpověď a srdečně zdravím.