FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE V DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím Vás tímto o radu.Naše…

Dobrý den,prosím Vás tímto o radu.Naše zaměstnankyně odchází do předčasného starobního důchodu.Jakým způsobem v tomto případě rozvázat pracovní poměr?? A druhá podotázka,může si tato zaměstnankyně přivydělat,když se jedná o předč.starobní důchod??


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informace ohledně odchodu do…

Dobrý den, prosím o informace ohledně odchodu do penze, 2 zaměstnanci se blíží důchodovému věku,jednomu vznikne nárok v prosinci 2010, druhému v říjnu 2011. Mám jako zaměstnavatel povinnost posílat něco na ČSSZ (příp.OSSZ) nebo něco vyžádat? Pokud ano, tak v jakém termínu? Děkuji za Váš čas



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci zaměstnat důchodce a chci se…

Dobrý den,chci zaměstnat důchodce a chci se zeptat jak budu postupovat v případě výpočtu jeho mzdy,např. 8000,--Kč Hrubého.Co musím odvádět a co ne a co mám kde hlásit?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doba určitá u důchodce

Dobrý den, prosím Vás o radu, od 16.7.2008 zaměstnáváme starobní důchodkyni, má smlouvu na dobu určitou, prodlouženou dodatkem vždy o 1 rok tj. od 16.7.2008-30.6.2009, od 1.7.2009-30.6.2010. Pracovní poměr bude teď končit ke 30.6.2010, na dobu neurčitou ho prodlužovat nechceme. Mohu sepsat dodatek o prodloužení prac. poměru na dobu určitou do 30.6.2011? Od kterého data už musím sepsat dodatek na dobu neurčitou? Děkuji Vám, Vetýšková


odpovídal(a): Redakce

Doba určitá u důchodce

Dobrý den,zaměstnanec,bude v srpnu 2010 žádat o starobní důchod. Můžeme mu, v souvislosti s odchodem do st.důchodu , změnit pracovní smlouvu na dobu určitou? Děkuji za odpověd. EV


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaký je postup pri zamestnani duchůdce…

Dobrý den, jaký je postup pri zamestnani duchůdce na hlavni pracovni pomer. Má důchodce nějaké zvýhodnění oproti jiným pracovníkům. Je mi známo,že může uplatňovat slevu na poplatnika 2070,-Kč,pokud nemá podepsané prohlášení u jiného zaměstnavatel. Musí mít mzd.účetní v evidenci doklad,že pobírá důchod? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ohlášení nástupu do starobního důchodu

Zaměstnanec odešel lednu 2010 do starobního důchodu, ale jeho pracovní poměr nadále trvá za stávájících podmínek. Jaká potvrzení o SD po něm může zaměstnavatel vyžadovat, když se proti tomu zaměstnanec brání? Ustanovuje to nějaký zákon? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moje situace je nasledující. Jsem…

Dobrý den, moje situace je nasledující. Jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti a mám zažádáno o invalidní důchod. Našla jsem na internetu brigádu na 4 hodiny denně, v době kdy mám vycházky. Jedná se mi o to, zda není protiprávní v době pracovní neschopnosti si najít přivýdělek a zda by byl o této skutečnosti informován posudkový lékař, potažmo správa sociálního zabezpečení. Předem děkuji za Vaši odpověď. VH


odpovídal(a): Redakce

PP na dobu určitou u důchodců

Dobrý den,prosím o radu,do kdy můžeme prodloužit pracovní smlouvu na dobu určitou u starobního důchodce,který splnil podmínky nároku na SD v r.2009(SD čerpá).Od 03.12.09 má nový prac.poměr jako prac.důchodce na dobu určitou do 30.06.2010. Od 07/2010 bychom tohoto důchodce chtěli zaměstnat ještě do 03/2012. Dvouletá lhůta doby určité uplyne 02.12.2011.Po tomto datu bychom pravděpodobně se zaměstnancem uzavřeli nový pracovní poměr a nevím, zda již musíme na dobu neurčitou nebo jestli můžeme opět sjednat dobu určitou na další dva roky.Děkuji za odpověď T.M.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den jsem starobní důchodce s důchodem 9000 mesíčně a na dpp jsem si za rok 2009 vydělal 75000 a podepsal jsem růžové prohlášení musím se o něco starat musím něco danit nebo je to vše ok



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, naše firma se rozhodla zaměstnat…

Dobrý den, naše firma se rozhodla zaměstnat invalidní důchodce. V minulých letech byla povinnost nahlásit na ČSSZ na příslušném formuláři tuto skutečnost. Tento měsíc jsem hledala onen příslušný formulář na jejich www.stránkách. Tam je pouze formulář pro hlášení starobních důchodců dle par.30 a 31 (předčasný důchod)nebo nesplnijící léta pro odchod do důchodu. O hlášení invalidních důch.se tam neuvádí nic, i když zákon o provádění soc.zabezpečení ukládá organizacím ohlašovací povinnost. Dostávám dotazy, zda mají inv. důchodci nějaké omezení ve výdělku, případně v hodinách, aby mohli pobírat důchod inv. 1.,2. i 3.stupně a zároveň odměnu za vykonanou práci. Děkuji za informaci


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, prosím o sdělení zda je možno u neziskové organizace při vyplácení odměn důchodcům (dohody o provedení práce malé částky) podepsáním prohlášení poplatníka daň vypočíst a uplatnít měsíční slevu a tedy v těchto případech bude daň nulová. Doposud jsme sráže-li 15 % sráž. daň a odváděli na FÚ. Předem děkuji za odpověď. Bohumila Žváčková


odpovídal(a): Redakce

Pojistné důchodce

Dobrý den, manžel je invalidní důchodce a za důchodce je plátcem zdrav.poj.stát. Zároveň však pracuje (prac.smlouva) a zaměstnavatel mu platí povinné pojistné z výdělku na pracovní smlouvu. Chci se jenom zeptat zda je v pořádku, že povinné pojistné zaměstnavatel platí nebo zda může důchodce zažádat o vrácení pojistného z výdělku a pokud ano jakým způsobem. Nyní mu pouze zpracovám a odevzdávám Přiznání k dani z příjmu FO na základě Potvrzení o zdan.příjmech od zaměstnavatele (odečítám úroky z úvěru). Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Přepočet starobního důchodu

Dobrý den, jsem OSVČ a současně od r.2008 poživatelkou starobního důchodu. Svoji činnost jsem nepřerušila, tzn. že nadále platím důchodové pojištění. Slyšela jsem, že se pracujícím důchodcům bude přepočítávat důchod, kdy se zohlední jeho další příjmy. Ráda bych věděla,zda tento přepočet bude každý rok po odevzdání Přehledu na PSSZ a zda bude proveden na základě žádosti OSVČ nebo ho zajistí automaticky příslušná správa soc.zabezpečení. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů starobních důchodců

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s ročním vyrovnáním daně (RZD) u starobních důchodců, kteří pracovali jako DPČ, ale jen 3x za rok? Má zaměstnavatel povinost jim RZD udělat? Také jsem se dozvěděla, že pokud důchod přesáhne určitou hranici za rok, nemůže zaměstnavatel udělat dotyčnému RZD, ale ten si musí sám podat daň.příznání, ve kterém dodaní tento "přesah". Co je na tom pravdy a kde přesně bych to našla? Děkuji moc. Černá L.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání důchodce

Dobrý den, budeme zaměstnávat důchodce v předčasném důchodu, musí se zasílat nějaké oznámení na správu soc.zabezpečení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Práce v důchodu

Dobrý den, jaké odvody ze mzdy má starobní důchodce,který je veden jako brigádník? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání ČID

Dobrý den, rádá bych věděla, jak postupovat v případě zaměstnání osoby s částečným invalidním důchodem. Kam jsem povinna ji nahlásit, kolik je sociální, zdravotní pojištění a daň ze mzdy, a zda je výdělek nějakým způsobem ovlivněn, nebo si může vydělat neomezeně? Mohu uplatňovat nějakou slevu např. na Úřadu práce. Děkuji moc za odpověď D.Galušková


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání důchodce

Dobrý den, zaměstnanci (důchodci) končí 31.12.2009 smlouva na HPP a od 1.1.2010 je sepsána nová smlouva na HPP. Jaké bude rozhodné období pro pracovněprávní průměry, můžu použít ze 4. čtvrtletí 2009 nebo z 1. čtvrtletí 2010? A musí být jejich dovolená za rok 2009 vybrána nebo proplacena nebo si ji můžou převést na novou smlouvu a vybrat v roce 2010? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PP starobního důchodce

Dobrý den, pochopila jsem správně, že při uzavření pracovní smlouvy u starobních důchodců na dobu určitou k 31.12.2009 ji mohu od 1.1.2010 prodloužit dodatekem k této pracovní smlouvě, ale pouze na dobu nejdéle dva roky? Znamená to tedy, že doba před 1.lednem 2010 se započítává do celkové doby trvání PP ? PP u důchodců lze od 1.1.2010 sjednávat i na dobu neurčitou? Děkuji Lacová