FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE V DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec odchází do invalidního…

Dobrý den, náš zaměstnanec odchází do invalidního důchodu. Už má rozhodnutí z OSSZ o přiznání důchodu. Jak ukončit nejlépe pracovní poměr?Podle jakého paragrafu. Zaměstnanec byl neschopen od 19.10.2010 do 19.9.2011. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem důchodkyně a občas chodím na…

Dobrý den,jsem důchodkyně a občas chodím na brigádu.Prohlášení k dani z příjmu dávám u jednoho zaměstnavatele.Tam,kde ho podávám neplatím ani zdravotní ani socialní pojištění,ale v těch dalších mi vše strhávají,protože prohlášení se dává jen jedno.Proč musím platit sociální,když mi to důchod nezvýší a není povinné.Zdravotní a daně chápu,že se musejí odevzdávat.Jak to mám vysvětlit zaměstnavateli.Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Od 1.8.2011 jsem v předčasném…

Dobrý den! Od 1.8.2011 jsem v předčasném důchodu. Řádný důchod bych měla mít až k 30.12.2013. Ráda bych se zeptala, zda je možné pracovat na dohodu o pracovní činnosti či dohodu o provedení práce, event. na základě tzv. licenční smlouvy. Nemám ŽL ani si ho nechci vyřizovat. Co je pro mě výhodnější, kolik peněz si mohu ročně či měsíčně vydělat a jaké jsou mechanismy(co se daní a kam se uvedené skutečnosti oznamují)? Nemám s tím absolutně žádné zkušenosti, vždy jsem byla zaměstnanec, proto se prosím nedivte mým otázkám. V jakém případě by mi byl pozastaven předčasný důchod? Díky za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Jsem důchodce, uzavřel jsem dohodu o provedení…

Jsem důchodce, uzavřel jsem dohodu o provedení práce do konce roku 2011, maximální výdělek 8400 Kč. Co jsi z toho vezme stát? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den pobírám starobní důchod a ještě dále…

Dobry den pobírám starobní důchod a ještě dále pracuji.Zajímalo by mě ,zda si musím platit zdravotní a sociální pojištění když dále pracuji. Děkuji Důchodkyně


odpovídal(a): Redakce

Práce v předčasném důchodu

Dobrý den, může důchodce v předčasném důchodu pracovat na dohodu o provedení práce v rozsahu do 150hodin? Jeden náš zaměstnanec odejde v průběhu července do předčasného důchodu a občas bychom jej potřebovali na výpomoc, chtěli jsme to řešit dohodou do 150hod, ale pracovník má obavy, že přijde o důchod, jelikož mu na sociálce řekli, že nesmí pracovat. Děkuji za odpověď. Ivana Chmelová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Měl bych dotaz. Dne 28.3. 2011…

Dobrý den, Měl bych dotaz. Dne 28.3. 2011 jsem začal marodit .¨ 13.4. Mi přišla marodka 5300 kč je to v pořádku zdá se mi to moc málo. Doktorka mi řekla že budu marodit pěkně dlouho cca 1 rok to budu rok brát tak málo ? Další otázka by byla k tomu zda když mi diagnistikovaly chorobu u který znám lidi co na ní berou částečný důchod v některých případech plný. Je možné zažádat o částečný důchod? Když jsem na marodce a jak to bude budu pobírat marodku i částečný důchod jelikož moje choroba vyžaduje léky za které utratim cca 2000měsíčně + náštěvy lékaře z marodky to neutáhnu. Byl jsem zvyklej na 11 tis z práce a teď mi zbývá po koupi léku pouze necelých 3000kč. Pokud teda zažádám o částečný důchod budu k tomu brát marodku ? popřipadně prosím kolik činí částečný důchod a kolik ktomu bude marodka. Také přemýšlím, že bych si vzal plný důchod vrátil se do školy a po škole ho zase dal na částečný jelikož z mojim zděláním me lékařka těžko pustí do práce . Poradíte kolik je plný důchod a co by bylo pro mě výhodnější ? Jinak moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Jsem od minulého měsíce pracující starobní…

Jsem od minulého měsíce pracující starobní důchodce, měsíční hrubá mzda mi byla stanovena na 20 000,- Kč při 40 hod.týdně . Žádné vyživované osoby, žádná péče, žádné služební auto . Za měsíc duben jsem neměla žádnou dovolenou a odpracovala 168 hodin. Na pásce mám zákl.mzda 20000 , hrubá mzda 20000 , soc.poj. 1300 , zdr.poj. 900 , zkl.daně Super hr. 26800, daně 4020 , srážky (stravenky) 590 , výplata 13190 . Když použiju některou kalkulačku výpočtu čisté mzdy, vždy mi vyjde čistá mzda cca o 2000 víc . Mám mzdu správně vypočítanou ? Děkuji .


odpovídal(a): Redakce

Od roku 2008 jsem ve starobním důchodu a do konce…

Od roku 2008 jsem ve starobním důchodu a do konce roku 2010 jsem pokračoval v zaměstnání jako prac. důchodce. Proč jako důchodci mi bylo sráženo ze mzdy důchodové, sociální a zdravotní pojištění? Je to vpořádku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu, zaměstnanci byl zpětně…

Dobrý den,prosím o radu, zaměstnanci byl zpětně přiznán důchod,jakou povinnost má zaměstnavatel, hlásí se něco na sociálku? Musí se rozvázat pracovní poměr a podepsat nová smlouva na dobu určitou? Děkuji za Váš čas.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane Doktore, kolik si může…

Dobrý den pane Doktore, kolik si může přivydělat důchodce na dohodu o provedení práce?Aniž by podnikatel platil soc a zdravotní? Děkuji Fingrová


odpovídal(a): Redakce

chci zaměstnat důchodce, který má důchod 10.000,-…

chci zaměstnat důchodce, který má důchod 10.000,-, na DPP nebo DPČ Kolik si může ročně/ měsíčně u mně vydělat abych za něj nemusela platit žádnou daň a on podávat přiznání? díky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych následující dotazy k…

Dobrý den, měla bych následující dotazy k zaměstnávání starobních důchodců: 1) Může si starobní důchodce přivydělávat na základě dohody o provedená práce (DPP)? 2)Je nějak omezena výše jeho měsíčního/ročního příjmu na základě DPP? 3) V případě, že si starobní důchodce přivydělává formou DPP musí zdanit svůj starobní důchod? 4) Došlo k nějakým podtstným změnám v této problematice oprati roku 2010? 5) V jaké předpisu bych našla odpovědi na tyto a podobné dotazy? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,je možné zaměstnat starobního důchodce,…

Dobrý den,je možné zaměstnat starobního důchodce, ať už na DPP nebo DPČ, aby mi z toho nevyplývaly žádné povinnosti platby soc.nebo zdrav.poj.,popř.daně z příjmu.A musím ho zaevidovat někde na úřadě.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Maminka zřejmě půjde v říjnu r.2011 do předčasného starobního důchodu (o 2 roky dříve). Měla by pak možnost v tomto případě si přivydělat??? DPP,DPČ, smlouva??? - jaká varianta je možná a pokud ano, která je nejlepší??) Jednalo by se o úklid ve škole na 3-4h denně. Děkuji Blanka Burianová-Šimůnková


odpovídal(a): Redakce

Práce v důchodu Jako jediný jednatel a společník…

Práce v důchodu Jako jediný jednatel a společník s.r.o. jsem odešel v minulých dnech do starobního důchodu. Plánuji i dále jako starobní důchodce pracovat. Jaké jsou možnosti výdělku ( mzdy, platu ) v mém případě, je nutno odvádět také zdravotní a sociální pojištění ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěl bych se zeptat jsem důchodce a…

Dobrý den chtěl bych se zeptat jsem důchodce a přivydělal jsem si 19000kč příležitostnou prací u jednoho zemědělce jednalo se o 2 měsíce.No a teď nevím jestli mám podávat daňové přiznání,platit sociální a zdravotní pojištění z tohoto přivýdělku.děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pracující starobní důchodce měl v roce 2010…

Pracující starobní důchodce měl v roce 2010 pracovní úraz a z toho titulu nemoc delší než 100 KD. Nemocenské dávky proplaceny za 70 KD + náhrada od zaměstnavatele. Prosím o odpověď na otázku 1. Pro náhradu za ztrátu na výdělku se bude brát rozdíl mezi průměrným výdělkem za celou dobu nemoci a dny proplacené nemocenské? 2.Náhradu za ztrátu na výdělku proplácí a daní zaměstnavatel? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jediný jednatel…

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jediný jednatel spol. s r.o.(zároveň jediný majitel) a také její zaměstnanec přemýšlí o odchodu do předčasného starobního důchodu. Prosím Vás jak je to v tomto případě? Lze to vůbec aby po nástupu do před.star.důchodu dále figuroval ve firmě jako jednatel? Mohou mu plynout nějaké příjmy a pokud ano na základě jakého prac.právního vztahu ? Děkuji a jsem s pozdravem J.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může si člověk při předčasném důchodu…

Dobrý den, může si člověk při předčasném důchodu vůbec přivydělat jako OSVČ nebo na dohodu o pracovní činnosti ? Děkuji.