FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěl bych se informovat kolik mi bude…

Dobrý den,chtěl bych se informovat kolik mi bude dělat čisté odstupné,když mám průměr za poslední čtvrtletí 173,63kč na hodinu,a mám ve smlouvě pracovní dobu 40hodin týdně,jsem tam zaměstnaný od 1.4 2010,kolik bude dělat 3měsiční odstupné v čistém děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den v 6/2012 jsem dostala výpověď z prac…

Dobrý den v 6/2012 jsem dostala výpověď z prac.poměru (na dobu neurčitou), prac.poměr skončí k 31.8.2012.Mám dostat odstupné, z kterého kalendářního čtvrtletí se bude vypočítávat jeho výše.Děkuji za odpověď.M.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Manžel dostal výpověď k…

Dobrý den, prosím o radu. Manžel dostal výpověď k datu 9.7.2012. Pracovní poměr začal 2.2.2009. Od 20.12.2011 byl nemocný do data výpovědi. Jeho průměrná hodinová mzda je 111,88 Kč. V zaměstnání mu tvrdí, že odstupné bude činit pouze 15.400,- Kč. Opravdu je to tak? Děkuji za odpověď Šeflová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, svůj dřívejší dotaz posílám znovu a…

Dobrý den, svůj dřívejší dotaz posílám znovu a ještě doplňuji: dostala jsem výpověď pro nadbytečnost, pracovní poměr skončí 31.8.2012. Mám nárok na 3měsíční odstupné. Nyní jsem však onemocněla. Jak by to by to bylo s výplatou odstupného, kdyby moje nemoc trvala i po 31.8.2012? Kdy by mně bylo odstupné vyplaceno, případně mohla by nemoc nějak ovlivnit výplatu odstupného? Mohla bych získat odstupné se srpnovou výplatou, kdybych sdělila svému zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru z důvodu nemoci netrvám? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přeji hezký den. K datu 30. 06. 2012 končím…

Přeji hezký den. K datu 30. 06. 2012 končím pracovní poměr výpovědí zaměstnavatele. Jak mám mít vypočítáno odstupné. platí zaměstnavatel a zaměstnanec z odstupného odvody /daň, sociální a zdravotní pojištění?


odpovídal(a): Redakce

ODSTUPNÉ Dobrý den, jak si mohu vypočítat…

ODSTUPNÉ Dobrý den, jak si mohu vypočítat odstupné, když nemám hodinovou mzdu, ale základ 8.041,- hrubého ovšem 9.390,- čistého neboť jsem matka samoživitelka s 2 dětma a pobírám od státu bonusy na děti a od daní jsem osvobozena. Podniková účetní mi tvrdí, že jeden můj odstupný plat činí pouhých 6.500,- což se mi moc nezdá. Děkuji za odpověď Lucie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o radu. Zaměstnankyni ve s.r.o.…

Dobrý den. Prosím o radu. Zaměstnankyni ve s.r.o. byl ukoncen prac. pomer dohodou, kterou podepsala - kde je uveden duvod netykajici se ze zakoniku prace §52 pismena a-c, ale zdravotni stav zamestnance (ne kvuli praci)(casto byla nemocna),presto se dohodli na odstupnem. Z §67 vyplyva, ze je odstupne ve vysi nejmene troj. prům. platu vyplaceno pokud je dana vypoved ci dohoda podle §52 pismena a-c, v nasem pripade ze zdravotnich duvodu - nevim kam toto zaradit (pod jake pismeno) a tedy zda by mohl zamestnavatel vyplatit jen dvojnasobek prům. mzdy, ci kolik musi v tomto pripade - ze zdravotnich duvodu (ne kvuli praci) vyplatit odstupne, ci zda nemusi, ale chce - je to pak danove uznatelne? Ci kdyz by bylo v dohode uveden duvod §52 pismeno f - byl by narok na odstupne?- kdyz by zamestnavatel i v tomto pripade chtel vyplatit odstupne - bylo by to danove uznatelne? Dekuji predem za Vasi odbornou pomoc. Hezky den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se vypočítává odstupné? Ve výpovědní smlouvě mám napásno, že mám nárok na 3násobek tříměsíční průměrné mzdy. Tak jak se to počítá?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v zaměstnání jsem dostal výpověď z…

Dobrý den, v zaměstnání jsem dostal výpověď z důvodů rušení místa. Protože vedle HPP mám i vedlejší příjem z podnikání, prosím o zodpovězení otázky jak se projevuje zisk z podnikání pro určení čistého měsíčního příjmu z který sluoží jako základ pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. Podnikání a specielně moje, je v čase nahodilé, proto asi nebude výpočet z posledního uzavřeného čtvrtletí, ale jak prosím. Je to z daňového přiznání minulého roku vztaženo na jeden měsíc, nebo jinak. A sčítá se vůbec tento příjem z podnikání a příjem ze zaměstnání do výpočtu dávek ? Předem Vám velmi děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnance ve firmě od roku 2001…

Dobrý den, jsem zaměstnance ve firmě od roku 2001, v květnu 2005 jsem nastoupila na rizikové těhotenství a v září 2005 na mateřskou. V říjnu 2008 jsem se po RD vrátila zpět do firmy, smlouva zůstala stejná, ale pracovala jsem na 4 hodiny, po 14 dnech (9 pracovních dní) jsem opět nastoupila na rizikové těhotenství. Na mateřskou jsem nastoupila v dubnu 2009, mateřská se mi vypočítávala z platu ještě před první RD. teď mi končí RD na druhé dítě. Mám dotaz z jakého platu se mi bude vypočítávat případné odstupné? Zda z těch 14 dní co jsem dělala na 4 hodiny, ikdyž to nebylo nikde sepsáno, smlouva pořád trvala od roku 2001, nebo z kalendářního čtvrtletí ještě před první RD? Děkuji H.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosíme o radu kdy ukončit se…

Dobrý den, prosíme o radu kdy ukončit se zaměstnankyní pp ve zkušební době když onemocněla. Zaměstnankyně nastoupila 1.3.2012 a již 21.3. onemocněla. Náhradu mzdy jí vyplatíme za prvních 21 kd, jen ty z nich jsou pracovní, zde problém nevidíme. Nevíme, ale jak postupovat při samotném ukončení srkz tu nemoc co do zkušební doby vstoupila. Můžeme po jejím uschopnění, stane-li se tak třeba k 12.4. se s ní následující den či dny rozloučit? Nebo se o tu dobu nemoci musí zkušebku prodloužit a teprve po 23 dnech dát ukončení ve zkušební době? Dovolená zatím nebyla a vznikneli jí nárok, tak jí ho proplatíme. Kyby třeba nárok 1,5 dne měla čerpat, musíme také o něj pak prodloužit zd? Děkuji A.A


odpovídal(a): Redakce

Mám dotaz,byl jsem zamčstnán od 16.5.2011 na dobu…

Mám dotaz,byl jsem zamčstnán od 16.5.2011 na dobu určitou 24.2.2012 mi zaměstnavatel neprodloužil smlouvu,mám nárok i na nějaké odstupné? Dík za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,mám prosbu.byla jem na nemocenské od…

dobrý den,mám prosbu.byla jem na nemocenské od září lonského roku do začátku ledn,byla mi uznána nemoc z povolání,ted jsem doma protože pdnik nemá pro mě práci a běží mi dvouměsíční výpověddostanu 12tinásobek odstupného. z jakých měsícu se mi bude počítat?ted mi podnik ještě bude do března platit,coje pro mě výhodnější skončit hned nebo až v březnu,děkuji.ivana


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mela bych dotaz ohledne soubehu HPP a…

Dobry den, mela bych dotaz ohledne soubehu HPP a DPC. V soucasne dobe jsem na rodicovske, ktera konci 26.4.2012, HPP tedy zatim trva. Navrat do puvodniho zamestnani po skonceni rodicovske zatim neni jisty, vypada to spis na vypoved ze strany zamestnavatele a odstupne. Chci se zeptat, jestli bych mohla uz nyni pri rodicovke pracovat na DPČ u jineho zamestnavatele a jestli by soubezna prace na DPC nejak neohrozila vyplaceni odstupneho.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,v breznu 2012 mi konci trileta…

Dobry den,v breznu 2012 mi konci trileta rodicovska dovolena a mela bych nastoupit do prace.Jelikoz jsem byla v praci spokojena,rada bych nastoupila zpet,ale vzhledem k problemum,ktere ma zamestnavatel,to vypada,ze se mnou bude rozvazan pracovni pomer,ktery jsem mela na dobu neurcitou.Chci se zeptat jestli mi nalezi trimesicni odstupne,nebo mi musi dat zamestnavatel 2mesicni vypovedni lhutu a trimesicni odstupne.Ve firme jsem pracovala necele 4roky.Dekuji za odpoved Lenka J.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, z důvodu nadbytečnosti byl se mnou…

Dobrý den, z důvodu nadbytečnosti byl se mnou ukončen pracovní poměr k 31.12.2011. Mám nárok na zákonné odstupné 3 měsíce + 2 měsíce výsluhové podle zákoná o úřednících, vzhledem k tomu, že v organizaci pracuji více jak 10 let. V měsíci leden 2011 jsem nastoupila ve stejné organizaci na dohodu o provedení práce, od února bych měla nastoupit na pracovní smlouvu na dobu určitou. Ze zákona se odstupné krátí pokud nastoupím do stejné organizace?? Zajímalo by mě dále, zda budu mít nárok na odstupné tzv. výsluhové podle zákona o úředních tj. 2 měsíční??? nebo nikoliv. Děkuji za odpověď D.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec dostal výpověď pro nadbytečnost v…

Zaměstnanec dostal výpověď pro nadbytečnost v říjnu tohoto roku a ukončení pracovního poměru mu tedy končí k 31. 12. 2011. K 1. 11. 2011 už neměl zaměstnanec plný úvazek, ale zaměstnavatel mu ho zkrátil na 32,5 hodin týdně. Bude mít zkrácení úvazku, i když až od 1. 11. 2011, vliv na výpočet odstupného? Uvádím dvě varianty výpočtu odstupného, která je správná? a) 3 × [PHV (z příjmů za 7–9/2011) × (32,5 hodin týdně × 4,348 průměrný počet týdnů)] b) 3 × [PHV (z příjmů za 7-9/2011)× (40 × 4,348)] A. Č., Vidnava


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu. Na konci října jsem…

Dobrý den, prosím Vás o radu. Na konci října jsem dostala výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou a s tím, že mi náleží odstupné ve výši tří průměrných měsíčních výdělků. Od listopadu jsem po úrazu v pracovní neschopnosti. Vím, že pracovní neschopnost se nezapočítává do výpovědní doby, takže po skončení neschopnosti mi poběží zbytek výpovědní doby a teprve pak dostanu odstupné. Jak zjistím svůj průměrný výdělek pro výpočet odstupného? Bude se to počítat z posledního čtvrletí tj. říjen-prosinec a v tomto jsem odpracovala jen měsíc říjen. Počítá se odstupné také z nemocenských dávek, nebo bude pro výpočet odstupného použitá jen říjnová hrubá mzda? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,dostal jsem od zaměstnavatele výpověd…

Dobrý den,dostal jsem od zaměstnavatele výpověd pro nadbytečnost §49,dohodli jsme se na 2měsíční výpovědi s 3měsíčním odstupným.Ve výpovědi důvod není zapsán,což prý být nemusí ani tam není zmíňka o odstupném.Je to nutné aby ve výpovědi byla tato zmíňka o odstupném zapsána? Už jsem tuhle výpověd podepsal protože nikdy nebyl se zaměstnavatelem ohledně peněz problém,tak jestli to mám nějak dodatečně řešit,nebo je tahle formulovaná výpověd v pořádku,moc děkuji za odpověd M.Vaněček


odpovídal(a): Redakce

Dobry den dekuji za vypocet odstupneho,ale preci…

Dobry den dekuji za vypocet odstupneho,ale preci mam jeste jeden dotaz cetla jsem tu ,ze odstupne se vypocitava ze vseho jako odmeny premië priplatk? za so,ne akorat se do nej nepocita dovolena a svatek.Vy jste mi odstupne pocitala ciste pouze za odpracovane hodiny nebylo v tom vubec nic jineho jako priplatky premie atd. je to tak spravne?dekuji



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.