FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Prosím o radu. Zaměstnanec na plný úvazek vykonával ve svém volnu činnosti pro samosprávu bytového družstva (rozpis úklidů, zajišťování drobných oprav,..). Paní účetní mu na konci roku vyplatila odměnu a z ní mu strhla zdravotní pojištění (není uzavřená žádná dohoda mezi SBD a pracovníkem). Myslela jsem si, že se strhává pouze daň, ale prý z odměn samospráv je odváděno také zdravotní pojištění - je to správně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Sociální pojištění Dobrý den, v roce 2007 jsem po ukončení pracovního poměru byl 2 měsíce nezaměstnaný. V evidenci Úřadu práce jsem nebyl. Zdravotní pojištění jsem své pojišťovně zaplatil. Měl jsem povinnost platit také sociální pojištění? Pokud ano, v jaké výši? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Zaměstnávám zaměstnance A = ČID s týdenní pracovní dobou 40 hod. a dalšího zaměstnance B s týdenní pracovní dobou 30 hod. Dle mého názoru zaměstnávám více jak 50% zaměstnanců se zdravotním postižením a je tak splněna podmínka pro odpočet částky 5355 Kč z vyměřovacího základu zdravotního pojištění u zaměstnance A. (Vyměřovací zaklad ZP u pracovníka A snížený o 5355 Kč x 13,5% z toho 4,5% uhradí pracovník a 9% zaměstnavatel. Je můj názor správný?


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně zdravotního pojištění u zaměstnance, který je po část měsíce osobou, za kterou platí pojištění stát. Zaměstnanec pracuje na základě dohody o pracovní činnosti od 1.1.2010 do 31.1.2010, ale v evidenci na úřadu práce je až od 7.1.2010 (do konce měsíce). Hrubá mzda za celý leden činí 3.850 Kč. Jakým způsobem vypočítat doplatek zdravotního pojištění do minimálního vyměřovacího základu za dobu 1.1.-6.1.2010? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den, musím z příjmu, který si vydělám na mateřské dovolené, odvádět sociální a zdravotní pojištění? Předpokládám, že můj měsíční příjem nepřekročí 7 000 Kč, aby zaměstnavatel strhl srážkovou daň a nemusela jsem podávat daňové přiznání. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

ELDP důchodce

Dobrý den, zaměstnáváme důchodce ve starobním důchodu, budeme mu za rok 2009 vyhotovat ELDP? Jestliže ano, to by znamenalo, že by se tomuto důchodci potom přepočítávala výše důchodu?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odměna člena představenstva

Dobrý den, člen představenstva bytového družstva pobírá měsíčně 1.500,- Kč hrubého jako odměnu za výkon činnosti.Lze tento vztah považovat za zaměstnání malého rozsahu, které nepodléhá odvodům zdravotního pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, zjistila jsem, že moje matka v období od 1.5.1991 do 31.1.1992, kdy byla nezaměstnaná, nebyla evidována na úřadu práce ani za sebe v tomto období neodváděla zdravotní a sociální pojištění (samozřejmě v tom nebyl úmysl, pouze neznalost). Můžete mi prosím poradit, zda a popřípadě jaké z toho pro ni plynou povinnosti? Předem mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

ELDP

Vedou se ELDP pro starobní důchodce, kteří pobírají starobní důchod v plné výši a současně pracují? Dosud jsme je nevedli.Nyní mohou pracuj.starobní důchodci nově požádat o zvýšení procentní výměry star. důchodu i při pobírání star.důchodu v plné výši.Budeme ELDP zpětně dopisovat nebo možnost zvýšení platí až od r. 2010 a tedy i povinnost vést ELDP?


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, pokud jsem zaměstnaný na hlavní pracovní poměr u svého zaměstnavatele a mám příjmy dle paragrafu 6 ZDP a zároveň na vedlejší činnost v oblasti prodeje zboží si chci zřídit živnostenský list. Jak to bude s placením zdravotní pojištění – měsíční zálohy platit nebudu a zaplatím pak zdravotní pojištění jednorázově do 8. dubna? A to sebe vychází ze zisku, tedy z rozdílu mezi příjmy a výdaji * 13,5 % = to zaplatím? Nebo jak se provede výpočet ZP, když budu mít např. příjmy 50 000 Kč a výdaje 30 000 Kč za kalendářní rok? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den,manžel pracuje na hlavní prac.poměr a k tomu u jiného zaměstnavatele na dohodu o pracovni cinnosti. Zde ma jen prilezitostne prijmy cca 4tis. mesicne. Je mu strhavano socialni i zdravotni pojisteni z 4tis. a navic doplaci jeste zdravotni pojisteni za zamestnavatele - vypocitane vzdy do 8tis. Je spravne, ze plati tak vysoke zdravotni pojisteni ? Muze zamestnavatel prevest tuto povinnost platit zdravot pojisteni z minim. mzdy na zamestnance ? eventuelne lze zadat vraceni zdravotniho pojisteni za rok 2009 kdyz manzel jiz zdravotni pojisteni plati u hlavniho zamestnavatele z vetsi nez minimalni mzdy. dekuji moc za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud se u zaměstnance, který ještě dělá vedlejší samostatnou činnost započítávají v ročním přehledu pro soc. správu, tak pro zdravotní pojišťovnu do úhrnu záloh započítávají i zálohy, které za něj odvedl jeho zaměstnavatel jako za zaměstnance. Děkuju JN


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den,mám hlavní pracovní poměr,kde za mě odvádí zaměstnavatel jak daň,tak sociální a zdravotní,k tomu mám také vedlejší pracovní poměr na 0,28 úvazku a toho se bude týkat můj dotaz,musí i zaměstnavatel vpp z této mzdy odvádět sociální a zdravotní,když už ho za mě jednou platí zaměstnavatel hpp? Daň zřejmě platit musím z obou příjmů.Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den, odvody na ZP a SP musejí být odvedeny do 20. dne. Když máme termín výplat 13. musím tyto odvody odvést kdy? 13. nebo do 20.? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ

Dobrý den, do kdy se podává přehled o příjmech a vydajích na ZP a OSSZ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den, můj dotaz se týká, jestli pro rok 2010 jsou stejné sazby sociálního pojištění, tedy zda-li zaměstnavatel stále platí za své zaměstnance sociální pojištění 25 % a zaměstnanec platí sociální pojištění 6,5 %? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud bych si…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud bych si sama, jako nezaměstnaná platila nemocenské pojištění (270 dní), kolik by činila minimální částka, abych měla nárok na PPM. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné OSVČ

Dobrý den, jsem zaměstnancem na plný úvazek a zároveň vlastním ŽL na montáž elektrických zařízení. Musím platit zdravotní a sociální pojištění jako OSVČ, i když ZP a SP platím jako zaměstnanec? Děkuji za odpověď Burian


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den,pracovnice dostala výpovděd k 30.9.2009, ale ještě další 2 měsíce jí náleželo odtupné.Daň byla již bez slevy 2070 Kč ,SP a ZP se neplatí,ale na ELDZ se odstupné nezobrazuje? Je to tak v pořádku? Děkuji, Králová


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, jaké náležitosti a povinnosti mi vyplývají pokud ukončím pracovní poměr k 31.12.09, ale nový zaměstnavatel se mnou uzavře smlouvu až od 4.1.10 ? Děkuji.