FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak mám…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak mám zaúčtovat doplatek do minimálního vyměřovacího základu ve mzdách. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně odměny…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně odměny jednatele. Viděla jsem u jedné firmy, že vyplácí odměnu jednateli cca 20000měsičně, z částky 6000 neodvádějí důchodové pojištění a ze zbytku ano. Je to správně? Domnívala jsem se, že bez sociálního pojištění to u jednatelů platí, jen když nepřesáhnou tuto hranici 6000za měsíc, pro rok 2010. pokud ji přesáhnou, platí z celé částky. Děkuji J. V.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,s.r.o.…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,s.r.o. podnikající na území čr má jednatele ze země EU a chce jej zaměstnat.Je to možné a jak to bude s odvody a jak a kam se to hlásí?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnankyni byl odebrán od 10.6.2010…

Dobrý den,zaměstnankyni byl odebrán od 10.6.2010 invalidní důchod.Pracuje 4hod/den, zdr.poj. bylo odváděno z HM. Jak budu počítat mzdu za červen? Prvních 7 prac. dnů má ještě ID,z dalších 15 prac.dnů bude odváděno zdr.poj. z min.mzdy (8000,-)to vše vím, ale jak to vypočítat. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den,mám RD do 3let věku dítěte,ten nastane 21.6.-tzn.že od 22.6.bych měla být zaměstnaná... Do MŠ je dítě přijato od 1.9.2010 -vzhledem k tomu,že u nás během prázdnin není MŠ otevřena,vyšel mi zaměstnavatel vstříc neplaceným volnem. Jak je to v tomto případě s placením zdravotního a soc.pojištění (starám se o 2 děti - 3 a 5 let)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobry den, jsem obcanka ceske republiky zijici s nemeckym obcanem v Nemecku. Muj manzel ma moznost od 2.8. pracovat u ceske firmy. Tak bych se chtel azeptat jak je to se zdravotnim pojitenim. Nemel by to byt problem jej od srpna ziskat u ceske pojistovny? Dekuji za odpove Karla


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, som Slovak pracujuci uz 3 roky v CR,…

Dobry den, som Slovak pracujuci uz 3 roky v CR, som v systeme soc. a zdrav. poistenia a platim tu aj dane. Momentalne menim zamestnanie. Novy zamestnavatel je nemecka spolocnost zo sidlom v Nemecku, ja by som mal ale miesto vykonu prace v CR. Ostal by som takto nadalej v ceskom soc. a zdrav. systeme? Z dohodnutej mzdy by zamestnavatel odvadzal odvody, zalohy na dan tu v CR podla ceskych pravidiel? Dakujem S pozdravom Martin Augustini


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Naše firma zaměstnává zaměstnankyni, která je ČID a pracuje u nás na poloviční úvazek, tj. 4 hodiny denně. Její hrubá mzda činí cca 6.000,- Kč. Z jaké částky (vyměřovacího základu se odvádí zdravotní pojištění? Nevím, zda je to z těch 6 tisíc nebo se musí ZP odvádět z "min. mzdy" 8.000,- Kč. Jestliže je ČID, platí za ni částečně ZP stát? Prosím o vysvětlení. Díky moc.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Paní Sedláčková, obracím se na Vás se 2 dotazy ohledně zdravotního pojištění. 1/ Pokud zaměstnanec čerpá neplacené volno (za to si zaplatí pojistné), zkracuje se mu poměrem minimální vyměřovací základ? V zákoně je pouze případ důležitých osobních překážek, což neplacené volno není. Např. když by čerpal 14 dní nepl. volna, musí být dodrženo 8 000, nebo by byl minimální základ poměrem snížen? 2/ Odvádí se za jiné důležité osobní překážky, za které zaměstnanec neobdrží náhradu mzdy (např. 2. den na svatbu), pojistné jako při neplaceném volnu? Děkuji Vám za odpovědi a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,není Vám prosím známo, zda na kontrole…

Dobrý den,není Vám prosím známo, zda na kontrole OSSZ musí být připraveny docházkové listy každého zaměstnance za každý den,co pracoval.Nebo stačí údaje ze mzdových listů, kde jsou uvedeny také hodiny,které odpracoval, děkuji



odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno

Snacha se chce domluvit o neplacenem volnu (10dnů). Co musí zařídit ohledně sociálního a zdravotního pojištění? Děkuji Helešicová.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, Prosím Vás o radu v jedné zamotané situaci. Jako student jsem ukončil studium k 1.1.2010. Už zhruba od srpna jsem podnikal a díky svému studiu neodváděl státu nic. V lednu jsem se však dostal do finančních a osobních svízelí a nezačal jsem proto odvádět sociální a zdravotní pojištění, a to trvalo do ukončení mého podnikání, tedy až do teď (živ. list pozastavím k 1.6.). Můj příjem od ledna do teď činil celkem zhruba 20 000 maximálně (a za první polovinu roku jsem nestihl vydělat ani 15 000), a proto bych platil podle svých informací pouze minimální zálohy, tedy zhruba 15 000 Kč za celé toto období. Zdravotní pojišťovna mi však sdělila, že u nich jsem stále veden jako student a také OSSZ po mě nechce žádné peníze. Rovněž ze školy nepřišlo žádné vyjádření, že mi bylo studium ukončeno. Problém je ten, že mi na zdravotní pojišťovně řekli, že škola nemá vůči nim oznamovací povinnost. To mám jít sám nahlásit, že nejsem student? Proč bych to dělal, když má tento statut tolik výhod. Nemůže se mi stát, že mi někdo za dva roky zavolá a vyčíslí dluh i s penálem? Mám pocit, že kdybych nebyl studentem, měl bych se to nějak dozvědět. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,když bude zaměstnanec zaměstnán např.…

Dobrý den,když bude zaměstnanec zaměstnán např. od 3.dne v měsici(1.a 2.je sobota a nedele),musi si doplatit sam socialni a zdravotni pojisteni za sobotu a nedeli, kdyz na Urade prace jiz neni v evidenci, skoncil k 30.predchazejiho mesice?Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal na opětovný…

Dobrý den, rád bych se zeptal na opětovný výběr rodičovské dovolené. V roce 2008 se mi narodilo dítě, protože manželka v tu dobu neměla nárok ani na PPM (protože byla studentkou), odešel jsem na 1 měsíc na rodičovskou dovolenou já, abych provedl volbu délky rodičovské dovolené. Zvolil jsem dva roky, poté na rodičovskou dovolenou přešla moje manželka s tím, že pokračovala v mé vybrané dvouleté rodičovské. Letos se mi má narodit další dítě. Manželka pobírala až dosud dvouletou mateřskou dovolenou. Opět bychom chtěli zvolit variantu, kdy dvouletou rodičovskou bude pobírat manželka. Dotaz zní: Musím znovu "odejít" na rodičovskou dovolenou na jeden měsíc a provést volbu rodičovské dovolené, aby manželka mohla mít dvouletou variantu nebo existuje nějaká jiná cesta, kdy by plynule z jedné dvouleté přešla na druhou dvouletou? Co v tom případě musí manželka během jednoho měsíce, kdy není na rodičovské dovolené platit (sociální/zdravotní pojištění)? Snad je to pochopitelné:-). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den,dovoluji si Vás touto cestou požádat o radu.Jsem od května poživatelem invalidního důchodu I.stupně.Prosím Vás,pokud nebudu mít žádné zaměstnání a budu pobírat jen pouze zmiňovaný důchod,jak je to se zdravotním pojištěním? Je v mém případě plátcem celé zákonné výše stát a nebo v případě,že nemám zatím žádné zaměstnání musím si sám nějakou výši doplácet? Mohu být zařazen do evidence úřadu práce? Děkuji moc za osvětlení mojí situace.Karel


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem na RD a pracovala jsem u otce, v listopadu se mám vrátit, ale práce je málo. Navíc mi dítě nevzali do MŠ. Můžu zůstat ještě rok doma - na neplaceném volnu. Bude za mě muset otec platit sociální a zdravotní? Někde jsem četla něco o ,,PÉČE O DÍTĚ DO 7 LET,, ale nyní to nemůžu najít. Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den,byla jsem studentkou VOŠ a zároveň pracuji od září r. 2008 na půl úvazku. Studium mi bohužel bylo v březnu ukončeno. Chtěla bych se zeptat, jak je to s pojištěním. Zaměstnavatel mi sice soc. + zdr. poj. platí, ale nevím, zda nemám ještě něco doplácet, když nyní nestuduji. Od září opět studovat začnu. Mzdu mám pohyblivou, průměrně kolem 4500. Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, za týden mi končí status studenta po prvním semestru mě z CZU vyhodili). Studuji zárovaň kurz celoživotního vzdělání - nultý ročník na UK (kterým mi ale nevzniká nárok na status studenta). V září chci nastoupit do regulerního 1. ročníku na UK. Poraďte mi prosím, co mám dělat v období, kdy stále studuji nultý ročník celoživotního studia UK (tudíž nemám čas pracovat), ale statu studenta již nemám, protože mě z CZU vyhodili (tzn. květen - srpen/září). Musím platit sociální a zdravotní, jít na úřad práce nebo se to v tomto případě řešit nemusí? Poraďte prosím. Děkuji. FH


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu čisté mzdy, protože zaměstnavatel i různé kalkulačky na internetu spočítali pokaždé něco jiného. Po ukončení rodičovské dovolené pečuji celodenně o dítě (3 roky), které není zapsáno do školky ani nikam jinam, a začala jsem pracovat jeden den na úvazek 0,2. Jak je to, prosím, s placením zdravotního pojištění a s výpočtem čisté mzdy, pokud hrubá mzda za tento úvazek je 4552 Kč? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, můj manžel dal v práci výpověď k 19.4.2010 (ještě si vybral dovolenou), ale už v pondělí 12.4. nastupuje na pár týdnů do nemocnice. Zašel na úřad práce, aby se zaregistroval, ale nechtěli ho zaregistrovat dopředu (o 11 dní dřív), než se stal nezaměstnaným. Možností by byla neschopenka, ale nechce to už řešit přes svého bývalého zaměstnavatele. Nechce s ním už mít nic společného. Co máme dělat? Jde neschopenka doručit přímo na PSSZ? nebo bych ho mohla zaregistrovat na ÚP já? V případě, že nic z toho nepůjde, předpokládám, že si musí zaplatit ZP a SP za tu dobu sám? Lucie