FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jestli za mně…

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jestli za mně bude stát platit zdravotní a sociální pojištění, když letos dokončím VŠ se standartní dobou studia 3 roky,titulem Bc. a budu se hlásit na další VŠ obor. Obor je také na 3 roky, ale jeho forma je kombinovaná a výuka je jen dvakrát v měsíci (pátek, sobota). Budu mít status studenta a výhody jako student? Bude za mně placeno zdravotní sociální? Je mi 22 let a nepracuji. Na koho se mám případně s touto otázkou obrátit? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

ZP z minimálního vyměřovacího základu

Dobrý den, jsem studentem prezenčního studia a dovršil jsem věk 26.let. Jestliže je můj měsíční příjem nižší než 8000 cz, jsem povinen doplatit rozdíl pojistného v plné výši? dekuju



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, minulý rok jsem odmaturoval a…

Dobrý den, minulý rok jsem odmaturoval a nastoupil na VŠ. Na konci září tohoto roku mi bylo studium kvůli nedostatečnému prospěchu ukončeno. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním v případě, že v říjnu nastoupím do kombinovaného studia na soukromé VŠ a přitom nepracuji? Určuje nějaký předpis obecně, jestli mají studenti kombinované formy statut studenta, nebo to může být na školách různé? Mockrát děkuji, K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jak je to prosím s dohodou o provedení…

Dobrý den,jak je to prosím s dohodou o provedení práce, můžu si sama platit zdravotní a sociální pojištění, když daň odvádí zaměstnavatel? Když si platím toto pojištění, mám nárok třeba na nemocenskou nebo mateřskou, při dohodě o provedení práce? Děkuji, Zapletalová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem zaměstnaná,mám…

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem zaměstnaná,mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou.Můj zaměstnavatel se dostal do finančních potíží a já mám obavy, že za mne neodvádí sociální a zdravotní pojištění.Pokud by zaměstnavatel ukončil podnikání a sociální a zdravotní pojištění skutečně nebylo odvedeno, tak po kom bude zdravotní pojišťovna pojistné vymáhat? A co se týká sociálního pojištění, tak bude mi doba započítaná do důchodu, pokud můj zaměstnavatel sociální pojištění neodvedl?Mzdu jsem totiž nedostala za uplynulé 3 měsíce, ale zaměstnavatel stále slibuje, že mi mzdu za celou dobu co nejdříve pošle na účet. Výpověď nemám,pracovní poměr stále trvá. Moc děkuji z odpověď. Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měsíční mzdu mám 9000,-budu mít 5dnů…

Dobrý den, měsíční mzdu mám 9000,-budu mít 5dnů neplac.volna.Ja- ký bude VZ pro odvod pojistného.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění za neplacené volno

Dobrý den, jak postupovat, když nemá zaměstnavatel pro zaměstnance práci, jakou by měl obdržet zaměstnanec mzdu v měsíci září, když byl 10 dní na příkaz zaměstnavatele doma, měsíční smluvní mzda činí 9tis.Kč, slevu na poplatníka zaměstnanec uplatňuje,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz, dcera má uzavřenou dohodu…

Dobrý den, mám dotaz, dcera má uzavřenou dohodu o pracovní činnosti ve firmě, kde pracuje /žádný jiný pracovní poměr nemá , jako třeba hlavní prac. poměr/.Pracuje v měsíci pravidelně, výdělek má nad 2000 Kč, ale nyní je málo práce , tak dcera nemá příjem asi 1-2 měsíce. Jak je to s odvodem zdravotního pojištění? Musí za ni odvádět podnik nějakou minimální částku, když nemá žádný příjem? Děkuji za informaci. Králová


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění a neplacené volno studenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když student, který nedovršil věku 26 let, pracuje na hlavní pracovní poměr, v období zkoušek si bere neplacené volno, kdo za něj platí odvody na zdravotní pojištění? zaměstnavatel nebo zaměstnanec nebo dokonce i stát.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné po dobu neplaceného volna

Dobrý den, v případě poskytnutí neplaceného volna zaměstnanci, musí zaměstnavatel a zaměstnanec doplácet sociální a zdravotní pojištění?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění za neplacené volno

Dobrý den, prosím kolik by měla činit čistá mzda,když si zaměstnanec v měsíci srpnu vezme 2 dny neplaceného volna,smluvní měsíční mzda činí 8 tis.Kč, průměr pro dovolenou je 46,512.Jak je to potom s odvody na OSSZ a ZP,slevu na poplatníka uplatňuje, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, jsem studentkou prezenčního studia.…

Dobrý večer, jsem studentkou prezenčního studia. Ještě mi nebylo 26 let. Ještě mám rok školy. V půlce září nastupuji na hlavní pracovní poměr. Chci se tedy zeptat, jak to teď bude se školou, jestli mohu zůstat dále studentem prezenčního studia nebo si změnit formu studia na kombinované. Jak mám postupovat, co se pro mě změní a co ne. Zůstanu nadále studentem? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začátkem února 2010 jsem započala 6.…

Dobrý den, začátkem února 2010 jsem započala 6. semestr na vysoké škole, denního studia a zhruba v březnu jsem studium ukončila(respektive přestala chodit do školy) s tím, že si podám přihlášku na studium kombinované (dálkové) na tu samou vysokou školu i stejný obor a dokončím tak zbytek studia. V červnu jsem úspěšně absolvovala zkoušky a stala se opět studentem již zmíněného dálkového studia. Mezitím jsem se nikde neinformovala, jak je to se soc. a zdravotním pojištěním, protože jsem byla v domění, že jsem stále vedená jako student a počítala jsem s tím, že až se dozvím výsledky příjímacího řízení, tak se půjdu zapsat na prac. úřad, než najdu zaměstání. Chci se tedy zeptat, jestli bylo mé dosavadní mínění správné, nebo za jak dlouhou dobu budu muset hradit SZ pojištění, popř. kde se mohu blíže informovat na zmíněný problém? Předem děkuji za odpověď, s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Skončil jsem pracovní poměr u jednoho…

Skončil jsem pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele dne 30.6.2010. Nastoupil jsem do práce u jiného zaměstnavatele 12.7.2010. Jsem něco dlužen na sociálním a zdravotním pojištění? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, letos jsem odmaturovala a budu…

Dobrý den, letos jsem odmaturovala a budu navštěvovat nultý ročník, který však neposkytuje status studenta. Příští rok bych šla ráda na VŠ. Jak je to v tomto případě s placením zdrav. a soc. pojištění ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych informace ohledně…

Dobrý den, potřebovala bych informace ohledně minimálních odvodech na daních a soc. a zdrav. pojištění u zaměstnance na 1/2 úvazek. Mám možnost nastoupit na poloviční úvazek s platem 8800,-Kč. Vypočítala jsem si, že čistá mzda bude 7832,-Kč (sociální 572,-Kč, zdravotní 396,-Kč, daň 0,-Kč). Budu muset něco na daních, na sociálním či zdravotním pojištění doplácet, když toto bude můj jediný příjem? Případně - změnila by se situace, pokud bych současně studovala? Nyní studuji "dálkově", přemýšlím o přechodu na prezenční formu studia. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, mám zaměstnance (závislá činnost),…

Hezký den, mám zaměstnance (závislá činnost), kterému je 25 let, a který teď začal studovat VŠ. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? Platí ho za něj stát? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Zaměstnanec se smlouvou na dobu…

Dobrý den, Zaměstnanec se smlouvou na dobu určitou do 30.6.2010 marodí od 1.6.2010. Provedu ukončení k 30.6.2010, tj.i odhlášení na zdravotní pojišťovnu i Čssz. Vystavím potvrzení o zaměstnání a na potvrzení o délce PN (samostatný list - na vyžádání zam.)uvedu až celkový počet dnů po skončení PN nebo jen nemoc po dobu ochrané lhůty ( 7dní) ? Na ELDP, který vystavím po červnových výplatách uvedu nemoc pouze do 30.6.2010 ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu jak je to s placeným…

Dobrý den, prosím o radu jak je to s placeným zdravotního a sociálního pojištění u následující situace. Zaměstnankyně měla ošetřování člena rodiny od 1.6. 2010 do 11.6.2010, je vdaná a tudíš má nárok na placenou ošetřovačku 9 kalendářních dní. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poměrná část vyměřovacího základu

Pracovní poměr zaměstnance trval 10 dnů. Zdravotní pojištění se počítá ze skutečné mzdy nebo z minimální mzdy ? MJ