FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na termíny…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na termíny přihlášení a placení zdravotního a sociálního pojištění. Jsme občanské sdružení zaměstnáváme matky na RD, od března je budeme mít na DPČ již s odvodem soc. a zdrav. poj. První odvody tedy budou v dubnu za březen - jaký je termín odvodů? A stačí když k tomuto termínu přihlásím osoby k placení nebo musím přihlásit již hned v březnu při uzavření smlouvy? Ještě přesně nevím zda dosáhnou nebo nedosáhnou na nutnost placení pojištění - tedy nad 2000Kč (prohlášení popl. podepsáno jinde), až dle odpracovaných hodin. Moc děkuji za upřesnění, Iva Filípková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Mám dotazy ohledně ročního vyplňování…

Dobrý den Mám dotazy ohledně ročního vyplňování ELDP: 1.Mám zaměstnance cizince, který má přechodné bydliště v ČR, adresa na ELDP bude adresa bydliště v ČR nebo adresa trvalého bydliště v zahraničí? 2.Zaměstnankyně nastoupila na mateřskou 30.10.2010, porodila 25.12.2010.Předtím vůbec nemarodila.Jak správně vyplnit ELDP? Je správně na ELDP 1++;N;1.1.-31.12.,dny 304;označené křížkem měsíce 11,12 a vyloučená doba 56? 3.Když zaměstnanec nastoupil 7.10.2010 tak má celkem 86 dní a žádný měsíc se nebude označovat křížkem, pokud nebyl nemocný? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v měsíci únoru mi paní doktorka…

Dobrý den, v měsíci únoru mi paní doktorka vypsala tzv. ošetřovné, jelikož měl syn spálu a bylo třeba víc než 10 dnů, byla jsem se synem, doma celkem 15 dnů. Vím , že mi bude zaplaceno poze 10 dnů ošetřovného, a pak budu doma zadarmo, ale jak je to se zdravotím a sociálním pojištěním?? Bude za těchto 5 dnů za mě tyto pojištění platit??


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vyměřovacím základem pro vyplnění…

Dobrý den, vyměřovacím základem pro vyplnění evidenčního listu důchodového pojištění je hrubá mzda nebo superhrubá mzda? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec pracuje na poloviční…

Dobrý den, zaměstnanec pracuje na poloviční úvazek a v důsledku toho je jeho faktický příjem nižší než minimální vyměřovací základ. Musí doplácet zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám možnost pracovat pro Kyperskou…

Dobrý den. Mám možnost pracovat pro Kyperskou společnost, která v ČR vlastní 100% a.s. Od kyper.společ. bude můj plat cca 2000,-EUR a jimi vlastněné a.s. budu placena na dohodu. Jaké budu odvádět daně?? Děkuji a moc se omlouvám za komlikovaný dotaz. Bohužel mi nikdo nedokáže poradit a já se musím rozhodnout... Děkuji za ochotu a laskavost Irena


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovní poměr mi skončí k 31.5.2011.…

Dobrý den, pracovní poměr mi skončí k 31.5.2011. Dostanu odstupné 5 platů. Je mi jasné, že novou práci nejspíš neseženu, protože je mi 61 let. Je třeba se zaevidovat na Úřadu práce koncem května tr. nebo stačí až po uplynutí těch 5 měsíců, které budu mít pokryty odstupným? Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění po 31. květnu, to ještě uhradí současný zaměstnavatel v rámci odstupného?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu jakým…

Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu jakým způsobem postupovat při žádosti o přeplatek na sociálním pojištění. V roce 2010 jsem měl 2 zaměstnavatele, přičemž u prvního jsem již dosáhl ročního maxima pro platbu sociálního pojištění. Děkuji J. Schaffer


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřeboval bych se Vás zeptat ohledně…

Dobrý den,potřeboval bych se Vás zeptat ohledně zdr.a soc.pojištění.Jsem zaměstnán na poloviční prac.uvazek,4. hod denně,20 hod.týdně,hrubá mzda 4800kč z toho platím 1032kč zdr.a sociální pojištění.Počítal jsem na mzdové kalkulačce,vyšlo mi že mám ale platit jen 960kč.Tak ted nevím jestli neplatím zbytečně moc.Díky moc slimbidlo@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsou prosím nějaké změny v novém roce…

Dobrý den, jsou prosím nějaké změny v novém roce v odvodech na OSSZ a ZP? A jak je to s prac.neschopností, děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat.…

Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. Rozhodla sem se odstěhovat za přítelem do Německa, který tam má práci do léta roku 2012. Protože je problém sehnat práci, zůstala bych doma. Abych nemusela být vázáná na úřad práce (byl by to velký problém) platila bych si zdravotní a soc. pojištění sama. Ráda bych věděla, jaká je stanová výše pojistění a zda, když si budu platit sociální pojištění, budu se mi to započítávat jako odpracovaná doba, abych po návratu do republiky měla v případě potřeby nárok na podporu z nezaměstananosti či MD. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 25let a jsem studentem…

Dobrý den, je mi 25let a jsem studentem prezenčního studia VŠ. Současně však pracuji na HPP u zaměstnavatele, kde můj hrubý příjem činí 16tis.Kč Stejný zaměstnavatel mi však v současné době nabídl ještě práci na DPČ s hodinovou mzdou 140 Kč, kde bych každý měsíc odpracoval asi 84 hod (navíc, k mému dosavadnímu HPP)..obě pozice jsou různého charakteru , náplň práce se liší.Chci se zeptat, jak se bude počítat můj celkový příjem, pokud se jedná o jednoho zaměstnavatele a co bych měl učinit proto, aby mé daňové odvody státu byly co nejnižsí.Daňové přiznání mám již podepsáno (růžový papír). Předem Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Chceme zaměstnat ženu…

Dobrý den, prosím o radu. Chceme zaměstnat ženu na rodič.dovolené (úklid, denně cca 2 hodiny. 1)Jaký typ prac.smlouvy by byl nejvhodnější? HPP nebo DPČ? 2)Doloží-li zaměstnankyně, že je na RD, neodvádí se za ni zdrav. ani soc.pojištění, ale je třeba ji na pojišťovnách alespoň nahlásit? 3)Ovlivňuje v tomto případě něco fakt, kdyby se jednalo o výdělek do 2.000,- Kč měsíčně? Mockrát děkuji. Lenka.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,prosim o radu. Muj otec zjistil,ze…

Dobry den,prosim o radu. Muj otec zjistil,ze zamestnavatel za neho uz delsi dobu neplati zdravotni a socialni pojisteni. Ovlivni mu nezaplacene soc.pojisteni nejak vysi jeho duchodu? /bude mu vypocitan o to nizsi duchod apod./ Ma par let do duchodu. Za odpoved predem dekuju


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na HPP a DPČ (hrubá mzda je…

Dobrý den, pracuji na HPP a DPČ (hrubá mzda je u DPČ 3.500,-) započítává se na důchod? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, odhlašuje se prosím ze zdravotního…

Dobrý den, odhlašuje se prosím ze zdravotního pojištění zaměstnankyně, která u nás pracuje na DPČ, nemocná byla od 12.8. do 4.10., je nutné odhlásit k 31.8.2010 a přihlásit 1.10.2010, nebo zde pokračuje zdravotní pojištění bez jakéhokoliv přerušení? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

ELDP

Dobry den,rada bych se dotazala na neplacene volno versus duchod. Kdyz si zamestnanec vezme neplac.volno tyden az mesic, tak se musi doplatit ZP. SP se neplati, ale jak je to s dobou co se zapocitava do duchodu? Toto neplacene volno se nezapocitava do odpracovane doby pro potreby duchodu? Dekuji J. Cudova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych věděl, jaké se odvádí…

Dobrý den, rád bych věděl, jaké se odvádí zdravotní a sociální pojištění u osoby, která je vedena jako OSVČ a zaměstnání má jako vedlejší příjem, ve které může dosáhnout i víc než 2.000,- Kč měsíčně. Děkuji. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Platí stále, že pokud zaměstnavatel zaměstnává…

Platí stále, že pokud zaměstnavatel zaměstnává více jak 50% osob ze změněnou pracovní schopností, je u těchto osob snižován vyměřovací základ na ZP o 5355 Kč měsíčně?


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění u částečného úvazku

Dobrý den zajímá mě,když zaměstnanec pracuje na poloviční úvazek např.5700 kč jak správně rozdělit platbu na zdravotní pojištění přepočet do minimální mzdy 8000 kč. Podílí se na přepočtu i zaměstnanec nebo platí jen z 5700 kč a zaměstnavatel zaplatí celých 13,5% z 8000 kč. Děkuji