FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného z přivýdělku

Dobrý den pracuji na HPP a chtěl bych jednu až dvě další práce na VPP. Bude mi strháváno zdav. a soc. poj. ze všech těchto pracovních činností? Jestli ano kolik z HPP a kolik VPP? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Skutečný nástup do zaměstnání

Dobrý den, nastupuje k nám do firmy zaměstnanec,který v bývalém zaměstnání skončil 6.6.2008(pátek) k nám nastupuje 9.6.(pondělí) Od kterého datumu máme sepsat smlouvu,aby mu nechyběly nějaké dny na ZP? Od 7.6.2008? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, mam dotaz ohledně přeplatků zdravotního pojištění. Zatím nikdo mi nebyl schopen odpovědět. Mám 2 pracovní poměry. První je DPČ a druhý je 0,3 úvazek. Ani v jednom zaměstnání si nevydělám minimální mzdu. Slevu na dani uplatňuji u DPČ. Zdravotní a sociální pojištění se mi strhává u obou zaměstnání. Ale u DPČ se mi strhává také doplatek na zdr. pojištění 13,5% do minimální mzdy. Nyní to mám ošetřeno tak, že obě mzdové účtárny si předají údaje o mzdě a jelikož v součtu obě mzdy přesáhnou minimální mzdu, není mi strháván doplatek 13,5%. Ale takto to mám až od roku 2008. Je nějaká možnost vrácení přeplatků na zdr. pojištěni za roky 2007,2006,2005? Jedná se zhruba měsíčně o 500,-, celkem asi o 15000. Mzdová účetní mi řekla, že je to moje chyba a na vrácení nemám nárok. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Začátek pojištění

Manželka ukončila pracovní poměr u předchozího zaměstnavatele dnem 31.7.2007. S novým zaměstnavatelem uzavřela pracovní smlouvu, ve které je uvedeno, že nabývá účinnosti dnem 1.8.2007 a datum nástupu do práce je 6.8.2007. Znamená to, že za uvedený rozdíl 5 dnů musí manželka sama uhradit zdravotní a soc. pojištění, nebo je to povinností zaměstnavatele? Z EL důch. pojištění však plyne, že uvedené dny nemá započteny. Jednal zaměstnavatel správně, popř. musí zaplatit za uvedené dny soc. a zdrav. pojištění? Jaký vliv může mít nezapočtení 5 dnů v roce na odchod do důchodu, popř. na jeho výši? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den. Chtěla bych poprosit o radu ohledně příspěvku zaměstnavatele na životní pojištění. Zaměstnavatel se rozhodl přispívat na životní pojištění 2.000 Kč. O tuto částku se sníží zaměstnanci hrubá mzda. Jaký to bude mít vliv na výpočet důchodu, nemocenské a dovolené? Bude základ pro výpočet těchto položek o dané 2.000 Kč menší nebo se do základu výměru také započítá? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, jsme družstvo a vyplácíme odměnu členovi představenstva ve výši 50.000,- Kč hrubého. Prosím Vás o odpověď zda se z této částky, popřípadě jakým způsobem, odvádí zdravotní pojištění a daň? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ pro pojistné

V roce 2006 jsme zaměstnanci vyplatili peněžní plnění z FKSP k jubileu 50 let ve výši 1000,- Kč. Tato částka nebyla započítána do vyměřovacího základu pro odvod pojistného. I v toto měsíci dostal zaměstnanec k padesátinám plnění poskytnuté k životnímu jubileu 5000,- Kč ani tato čáska není ve vyměřovacím základu pro odvod pojistného. Udělali jsme to v tomto roce /2006/dobře, nebo máme doplatit pojistné ?


odpovídal(a): Redakce

Oprava pojistného

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se provádí opravy vůči pojišťovně a sociálce, v případě nedoplatku odvodů za zaměstnance? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, jednatel má na základě mandátní smlouvy smluvní odměnu 390,- Kč. Jak je to prosím se zdravotní pojištěním od 1.1.2008. Spadá i tato odměna do vyměřovacího základu na zdravotní pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz: Bytové družstvo vyplácí v roce 2008 odměny členům představenstva a revizní komise. Jaké jsou odvody z těchto odměn? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Je pravda, že když zaměstnanec nedosáhne minimální mzdy z důvodu nemoci, musí si doplácet zdravotní pojištění? Musím jako mzdová účetní mu to dopočítat a odvést. Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Jsem na MD do června, rozvedená,nemám…

Dobrý den Jsem na MD do června, rozvedená,nemám práci.Chystám se v červnu na úřad práce,zajímalo by mě kolik peněz mě kdo dá? Abych se s klukem nedostala do fin. krize.Výživné berem 2500kč, bude se mi to započítávat do minima rodiny? Minimum je na mě a 4leté dítě kolik? A nevím jestli jsem první nebo druhá osoba v domácnosti, Dům co vlastním je můj, ale bydlí tu semnou babička 75let.Jaké jsou soc. dávky?


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den,jsem těhotná,termín porodu 16.srpen 2008. Do dubna 2008 jsem byla spolupracující osobou ve firmě rodičů,platila si zdravotní,soc.+nem.Rodiče změnili trvalé bydliště,tím pádem od května už nejsem spol.os.Od 1.května jsem na neschopence.Zajímá mne,kdo bude platit zdravotní a sociální po dobu mateřské a rodičovské?Děkuji RF


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, potřebovala bych poradit.Náš úřad přijal na HPP pracovníka na úklid města.Pracovník měl nástup 7.4.08.Měsíční mzdu má 8000,-Kč.V programu na výplaty mi vychází zdravotní pojištění z hrubé mzdy za 18 odpracovaných dní kterou má platit pracovník 4,5% z částky 6545,.Kč - 295 a ještě 13,5,% z částky 1455,-Kč t.j 196,-Kč .Čistá mzda vychází 5.530,-Kč.Je to správně?Ještě jsem se chtěla zeptat na kolik dní dovolené má tento pracovník nárok když jeho smlouva trvá do 30.11.2008 a na kolik dní mají nárok pracovníci, kteří nastoupili už 1.4.08 - 30.11.08 Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

dobry den,dne 28.4.08 mi konci pobirani rodicovskeho prispevku,tzn.ze za me stat nebude plati zdravotni pojisteni.jsem zamestnana,avsak momentalne po operaci asi na 3 mesice v pracovni neschopnosti.tzn. ze za me zamestnavatel neodvadi zdravotni pojisteni. budu si ho muset platit sama, nebo je povinen mi ho zamestnavatel zaplatit, ikdyz nema vlastne zadny prijem ze zamestnani?dekuji. jsem samozivitleka poceujici o dite ve veku 4let.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Chtěla jsem se zeptat, slyšela jsem že od 1.1.2008 musí platit jednatel zdravotní pojištění i když v s.r.o. nemá uzavřen pracovní poměr a ani smlouvu o výkonu funkce jednatele, a to z minimální mzdy. Platí to i v případě že´odvádí za sebe pojistné jako OSVČ?


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den,máme zaměstnace na dohodu o pracovní činnosti, jedná se o státního příslušníka SRN, který u nás pracuje na půl úvazku a v SRN má druhou půlku. Chci se zeptat, jak je to s pojištěním. Dle mého názoru musím odvádět zdravotní i sociální, jen podle formuláře E101 (musí si on vyžádat v Německu a mi předložit) poznám, zda odvádím do ČR nebo do SRN.On tvrdí, že v ČR má odvést pouze 15% daň a pojištění si zaplatí z celé částky on sám v SRN.Prosím o odpověď, co je správně, děkuji, Matějková


odpovídal(a): Redakce

Vyplnění ELDP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak vyplnit ELDP. Zaměstnankyně skončila HPP dne 29.2.2008. Leden i únor pobírala nemocenské, ale v únoru dostala náhradu za nevybranou dovolenou cca 9000 Kč. Jak máme vyplnit řádky na ELDP? Když napíšeme 0++, vyloučené dny 60 a příjem 9000 Kč, tak nám to hlásí chybu, protože je tam příjem. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Minimální pojistné

preji hezky den, chtela bych se zeptat, zda letos pri praci na zkraceny pr.pomer za 4000 HM je zamestnavatel povinen mi doplacet zdravotní pojisteni do min.vyse. pripadne zda tuto povinost mam ja jako zamestnanec. jsem samozivitelka a vychovavam dite ve veku 4let. dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění za dobu neplaceného volna

Dobrý den, zaměstnankyně si požádala o neplacené volno 14 dní. Já jako zaměstavatel za ní budu hradit pojistné ZP+SP. Mohu po ní žádat jeho úhradu a v jaké výši? A musí si také ona zaplatit alespoň zdravotní pojištění sama za sebe a kde zjistí částku (na pojištovně)? Můžete mi v tého oblasti neplaceného volno poskytnout nějaké informace týkající se placení pojistného organizací a placení zaměstnance?