FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 26 let, jsem…

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 26 let, jsem studentka VŠ, bez vlastních příjmů.Zajímalo by mě jestli mám nárok na nějaké soc. dávky když bydlím u rodičů.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den,zaměstnanec ukončil pracovní poměr 10,9,2008 a nedosáhl minimální mzdy. Je třeba doložit z hlediska zdravotního pojištění od následujícího zaměstnavatele zúčtovanou hrobou mzdu, aby bylo zřejmé, že bylo zaplaceno zdravotní pojištění v měsíci září alespoň z minimálního základu ? Děkuji za odpověď. Pokorná



odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den. Studovala jsem denní studium a na poslední rok jsem přestoupila na dálkové studium.Tím nemám status studenta. Rozhodla jsem se platit si zdravotní a sociální pojištění platit sama. Mohu pokud nemám ŽL? Kde ho mám odvádět? Je nutné sociální pojištění platit? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

sazby pojistného

Dobrý den, jsem studentka SOŠ logistické Dalovice, máme založenou fiktivní firmu a nevím jak vypočítat výši odvodů na sociálním a zdravotním pojištění. Mohli byste mi, prosím, poradit? Předem děkuju za odpověď S pozdravem Alexandra Rybková


odpovídal(a): Redakce

Maximální vyměřovací základ

Dobry den, moja otazka sa tyka zdravotnych a socialnych odvodov. V priebehu roku som zmenil zamestnavatela. U prveho som uz dosiahol prijmu nad 1mil.Kc, takze som (podla mojich slabych znalosti problematiky ) sa dostal na rocny strop soc a zdravotnych odvodov. Novy zamestnavatel mi zacal znovu strhavat maximalnu ciastku. Mozem pocitat s vratenim prebytku na konci roka? Ak ano, je potrebne o to poziadat a akou formou? Vopred dakujem za Vasu radu. Nemcko


odpovídal(a): Redakce

Čestné prohlášení

Dobrý den,mohl by jste mi prosím objasnit,jak by mělo vypadat čestné prohlášení z hlediska zdravotního pojištění našeho zaměstnance (dohoda o pracovní činnosti - výdělek nižší než minimální mzda), který je současně OSVČ (hlavní zdroj příjmů)? Děkuji Jana Šimková


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den, chci se zeptat. Pokud zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele pracuje na HPP a u druhého pouze brigádně odvádí z obou zaměstnání SP a ZP? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, student ukončí balakářské studium v červnu. Je zaměstnán na řádnou pracovní smouvu. Pracovní poměr ukončí k 15.09. Do bakalářského studia je zapsán 1.10. Vyplývá pro něj nějaká povinnost k placení zdravotního a sociálního pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Praktický výcvik

Mám dotaz ohledně zaměstnání učňů na povinné praxi v rámci vyučování. Dcera má povinnou praxi 2 dny v týdnu. Jaké odvody ze mzdy se musí provádět a komu všemu se jako podnikatel musím přihlásit k odvodům. Děkuji. Ivo Saran


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, mám dotaz na placení sociálního a zdravotního pojištění studenta po 26 roce. Byla jsem se již informovat a nevím, zda jsem to pochopila správně. Bylo mi sděleno, že za studenta po 26. roce (i když stále studuji VŠ) už neplatí stát. Celková částka sociálního a zdravotního pojištění je necelé 4 000 za měsíc. Chci se tedy zeptat, zda se nedá s touto částkou něco udělat, např. požádat o zproštění placení či vyřešit tento problém jiným způsobem. Dále bych se chtěla zeptat, zda je možné, aby za mne platil zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění z menší částky než je minimální mzda (8.000). Dejme tomu, že bych pracovala na částečný úvazek (80 hod./měsíc). Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď Lucie Chobotová



odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Mám odpracováno 34 let a nárok na důchod budu mít za 8 let.Vzhledem k dobré finační situaci rodiny bych chtěla přestat pracovat.Co si poté musím platit a v cca jaké výši. / základní, / v jaké výši bych musela platit pojištění výdělekcca 30 tis. / děkuji bady


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na odkaz na zákony dle kterých se nemusí platit sociální a zdravotní pojištění u dohody o provedení práce v roce 2008.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné u DPČ

Dobrý den, prosím o info ohledně danění DPČ-pracuji na HPP a ze mzdy je mi strháváno sociální a zdravotní. V době své dovolené pracuji na DPČ u jiného zaměstnavatele - má právo mi strhávat kromě daní 15% opět sociální a zdravotní v plné sazbě, když ho v dostatečné výši platím na HPP? Děkuji Mgr.Venclíková


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobry den, chci se zeptat jakym zpusobem musim postupovat pokud zacnu pracovat v zahranici, jak je to se zdravotnim pojistenim, zda musim v CR nektere instituci oznamit pocatek pracovniho pomeru v zahranici - jednoduse receno, jake povinnosti pro mne z toho vyplyvaji? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné při zahraničním pobytu

Dobrý den, chystám se do Zahraničí(Nizozemí)s přitelem.Můj přítel tam práci má, já zatím ne.Chci se pro to zeptat, jak je to se zdtavotním a sociálním.Budu v CR zaměstnaná do 12.9. a na konci září budeme odjíždět do zahraničí. Prosím poraďte mi. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné u DPČ

Jak je to s placením soc. a zdrav. pojištěním na dohodu o provední pracovní činnosti u studenta? Je limitována částka výdělku u dohody pracovní činnosti? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, platí u zaměstnance,který pracoval jen 9 pracovních dnů a 16 kalendářních byl v pracovní neschopnosti, jeho hrubý příjem tudíž nedosáhl ani 4000, že je povinnen doplatit rozdíl pojistného v plné výši, to je ze 13,5% z minimální mzdy?


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Mám dotaz ohledně zaměstnání studenta na povinné školní praxi během školního roku. V rámci výuky probíhá u studenta obchodní školy praxe v trvání 2 dnů za dva týdny. Škola ve smlouvě uvádí, že plat by měl být 30% z minimální mzdy. Zajímalo by mně, jak v tomto případě postupovat v případě sociálního a zdravotního pojištění a v případě platby daně z příjmů. Děkuji. Ivo Saran


odpovídal(a): Redakce

Důchod

22.11.2008 odcházím do starobního důchodu.Současně pobírám vdovský důchod.Jak se změní výše vdovského důchodu mým odchodem do starobního důchodu?Anna Blanářová


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, dne 2. 6. 2008 jsem vykonal maturitní zkoušku. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? Podle školského zákona, přestává být žák žákem školy dnem následujícím po dni vykonání závěrečných zkoušek nebo maturitních zkoušek. Dle mé úvahy musím být jako student vedený až do 31. 8. 2008, což mi potvrdila i VZP, kde mi řekli, že musím být registrován až do 31. 8. 2008. Jak to tedy je se sociálním pojištěním? Jak případně správně postupovat při odhlášení žáků, kteří končí maturitou, na sociálním a zdravotním pojištění? Abych pak nemusel Z a S poj. doplácet. Děkuji za odpověď.