FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Účtování pojistného

Dobrý den, chci se, prosím Vás, zeptat.... Právě vypracovávám maturitní otázku z účetnictví na téma mzdy a zaměstnanci a našla jsem jednu nesrovnalost v učebnici. U účtování odvodu SP a ZP je vedena analytická evidence a pokaždý tam mají jinou hodnotu. Někdy mají u SP 331/336.200 a jindy 336.100. To samé mají i u ZP. Můj názor je, že je to v podstatě dobře oboje, protože by to mělo záležet na účetní jednotce, jakou si tam dá analytickou evidenci, ale byla bych ráda, kdyby mi někdo můj názor potvrdil. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odpočet ze základu pro ZP

Dobrý den,jsme firma se 40 zaměstnanci. Jen jeden je nyní invalida 1.stupně ( od 2009-2011 3.stupeň). Chtěla jsem se zeptat jestli firma nebo zaměstnanec měl a má nárok na nějaké úlevy na zdrav.poj.. Program, který máme na mzdy nic neodečítá. Díky



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem jednatelkou společnosti a chci si…

Dobrý den, jsem jednatelkou společnosti a chci si vyplatit odměnu jednatele společnosti. Jelikož jsem v důchodě, neplatí pro mě na zdravotní pojištění minimální vyměřovací základ, ale jak je to s odvodem na sociální pojištění, má od měna bude činit 5 tis., jako pro důchodce platí nějaká hranice, kdy pojistné platit nemusím?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda musí…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda musí zaměstnavatel (OSVČ) platit zdravotní pojištění v plné výší za svého zaměstnance, ikdyž má mizivé příjmy(limitující k nule)? Nebo existuje nějaká stupnice, od které se požadovaná částka na zdravotní pojištění odvíjí (do 10 000Kč příjmu-nějaká suma na ZP, do 20 000Kč příjmu-nějaká suma na ZP atd)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosíme o radu jak je to s odvody…

Dobrý den, prosíme o radu jak je to s odvody zdravotního co měsíc u majitelů firmy ( v s.r.o. dle výpisu z OR jsou jednatelé společnosti ) a dále u majitele s.r.o., jenž je jinak OSVČ? U všech třech je měsíční mzda v podobě odměny ve výši ,,pod,, 2 500Kč a 23 hodin max za daný měsíc ( záměrně držíme pod touto částkou ). V DPČ jsou vedeni prací jako technici* ( nikoliv jednatelé, ředitelé či manažeři ). Z pohledu OSSZ víme, že je na ně pohlíženo jako na zaměstnání malého rozsahu, dokud mají odměnu pod 2 500Kč měsíčně. Ale jak je to vůči zdravce , má se z toho mála odvádět ( 4,5,% a 9% )? i když je to pod 2 500Kč co měsíc, je to psáno na jinou práci ( zde narážím na § 5 písm. a) zákona č.48/1997 Sb o zdrav.pojištění ) a je to schováno pod písemnou podobu DPČ s prvky zaměstnání malého rozsahu. Pro úplnost uvádíme, že jsou dva zaměstnání pod jinou firmou, kde mají hlavní pracovní poměr nad 8 000Kč hrubého měsíčně a ten třetí si platí zálohy za zdravotním za OSVČ co měsíc , tedy povinné dopočty do minimálního vyměř.základu na zdravotním ( když by nebylo nic pro odvoz zdravotního než příjem z této DPČ )se nás netýkají, jde skutečně jen o ty odvody zdravotního zda ano či ne, z toho co mají pod 2 500Kč hrubého měsíčně v podobě ZMR v jiných firmách sepsané v DPČ. Děkuji předem A.A.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, momentálně pobírám rodičovský…

Dobry den, momentálně pobírám rodičovský příspěvek až do ledna 2013 a jsem taky zaměstnaná na 1/2 úvazku. Po nástupu do práce jsem byla nahlásit změnu v pojiťovně a paní mi řekla, že po dobu pobírání příspěvku mi nadále platí zdravotní pojištění stát. Mám tomu rozumět tak, že část pojištění, které odvádím z hrubé mzdy jako zaměstnanec za mně zaplatí zdravotní pojišťovna?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě 1 rok budu na rodičovské…

Dobrý den, ještě 1 rok budu na rodičovské dovolené. Našla jsem si práci na poloviční úvazek (4hod. denně) za 7500 hrubého měsíčně. A nyní nevím jak to bude s mým odvodem zdravotního pojištění, protože při výpočtu mzdy mi vyšlo, že neodvedu ani oněch minimálních povinných 1080Kč. Budu si je muset doplácet?? A mám v mzdové účtárně nahlásit, že jsem na rodičovské dovolené, nebo to na věci nic nemění? Předem děkuji za odpověď. Petra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den jsem invalidní důchodc I stupně a nyní…

Dobrý den jsem invalidní důchodc I stupně a nyní budu zaměstnána u společnosti s vym základem 4500,-Kč /hrubá mzda. Zaměstnavatel mi sdělil,že mě bude dopočítávat zdravotní pojištění do min mzdy,protože nesplňuje a nezaměstnává 50% podíl invalidů. Myslela jsem, že automaticky každá osoba se zdrav.post. je za ni plátce stát a proto se odvádí jen z částky 4500 zdr.poj. děkuji za odpověď Masarová


odpovídal(a): Redakce

Prosím o posouzení následující situace: …

Prosím o posouzení následující situace: Jednatelka malého sro, která byla současně zaměstnankyní "své" firmy byla téměř rok nemocná. K 30.9.2011 jí byl přiznán invalidní důchod 3. stupně. K 1.10.2011 ukončila pracovní poměr. Jednatelkou zůstala. Vedení firmy se rozhodlo jí dát mimořádnou odměnu z důvodů: odchod do invalidního důchodu, ukončení dlouhodobého pracovního poměru a enormní pracovní výkony provedené v říjnu 2011. Odměna ve výši 25 000.-Kčs byla zavedena jako osvobozená od ZP a SP. Stala se chyba? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás, pokud jsem zaměstnanec…

Dobrý den, prosím Vás, pokud jsem zaměstnanec v pracovním poměru a jsem několik měsíců v dočasné pracovní neschopnosti (třeba půl roku) a pobírám nemocenskou, kdo za mě platí (odvádí) sociální a zdravotní pojištění, když po tuto dobu nepobírám mzdu ani náhradu mzdy a z čeho se výše odvodů na sociální a zdravotní pojištění za tuto dobu počítá? Děkuji za odpověď!



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak je to s…

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak je to s placením daní,zdravotního a sociálního pojištění.Když člověk pracuje na contract v cizí zemi?Kde se platí daně z příjmu, u nás nebo v té zemi, ve které se pracuje?A musí se tady platit pojištění zdr.a soc. zvlášť?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnáváme paní na dohodu o pracovní…

Dobrý den, zaměstnáváme paní na dohodu o pracovní činnosti. Nikde jinde není zaměstnaná, není hlášena na úřadu práce. Příjem tedy pouze od nás. Příjem je cca 6000,- hrubého. Můžu paní dělat dopočet zdravotního pojištění nebo se to může pouze u hlavních pracovních poměrů. Děkuji Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na zkrácený úvazek a jsem…

Dobrý den, pracuji na zkrácený úvazek a jsem osoba zdravotně znevýhodněná. Moje mzda je 6 000,-hrubého.Kolik mám mít strženo sociálního a zdravotního pojištění. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, v jaké výši máme…

Dobrý den, prosím o radu, v jaké výši máme odvést za zaměstnance, který pracuje na poloviční úvazek (4 hod. denně) zdravotní pojištění za březen v době nemoci. Jeho běžná měsíční hrubá mzda je nižší než minimální mzda a tudíž si měsíčně doplácí zdravotní pojištění do výše minimálního odvodu 1080,- Kč. V pracovní neschopnosti byl od 5.-23.3., hrubá mzda za odpracované hodiny je 2148,-, náhrada mzdy za nemoc 2014,-.Program nám vypočítal odvod zdravot. pojištění takto: zaměstnanec 97,- + doplatek 789,-, zaměstnavatel 194,-. Celkem 1080,- Kč. Odvádí se minimum 1080,-Kč v každém případě, i když byl zaměstnanec část měsíce v prac. neschopnosti, popř. pokud by byl celý měsíc v neschopnosti? Děkuji za odpověď. ZC


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně sociálního…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně sociálního pojištění. Doposud jsme za zaměstnance ve firmě odváděli 630 kč celkově české správě sociálního zabezpečení s tím, že vyměřovácí základ činil 2000,- kč (šlo o part-time práci). Jak se při zachování stejné částky změní (změnilo) v roce 2012? Za téhož zaměstnance jsme odváděli VZP pojištné v minimální výši 1080 kč, bylo to tak správně? Děkuji, S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně nastoupila od 9.1.2012 v…

Dobrý den, zaměstnankyně nastoupila od 9.1.2012 v únoru si chce vzít týden neplaceného volna její hr.plat je stanoven na 11000 a má pracovní úvazek na 6 hodin. Můžete mi prosím poradit jakým způsobem to přesně řešit? Podepsat oběma stranami povolení o neplaceném volnu a dál. Pracuji v Pohodě, pokud zadám neplacené volno musím to ještě řešit nějak dál? Moc moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od roku 2012 patří při vyplňování…

Dobrý den, od roku 2012 patří při vyplňování Přílohy k žádosti ... na OSSZ mezi tzv. vyloučené doby i dny náhradního volna, např. i 4. rok RD. Jak ale postupovat, chybí-li zaměstnanci např. v součtu hodin v měsíci např. 3 dny do měsíčního fondu, jelikož byl některé dny v práci třeba 2 nebo 4 hodiny? Mám zahrnovat tyto dny do vyloučených, nebo se do nich počítají jen prokazetelně celé dny, kdy člověk není v práci? Ptala jsem se na OSSZ, a tam nevěděli. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci v…

Dobrý den, zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci v měsíční mzdě paušální náhradu za použití vlastní věci (auta, tel.) Je tato náhrada zahrnována do základu daně z příjmu FO a do vyměřovacích základů pro SP a ZP? Předem děkuji za odpověď, Koudelová


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,mam otevreny Zivnostensky list od…

Dobry den,mam otevreny Zivnostensky list od cervna,platil jsem zalohy na soc.pojisteni 3 mesice,potom platnost listu skoncila.musim platit i nadale soc.pojisteni,kdyz nemam platnost zivn.listu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přihlašuji v letošním roce členy…

Dobrý den, přihlašuji v letošním roce členy představenstva a dozorčí rady a.s.k nemocenskému pojištění. Někteří členové dozorčí rady nedosahují příjmu 2.500 Kč měsíčně. Mají odměny podle zasedání dozorčí rady, která činí maximálně l.500,- Kč měsíčně. Tyto členy nepřihlašuji k nemocenskému pojištění.Dělám to tak správně? Jeden člen dozorčí rady je zaměstnanec naší firmy a pobírá také l.500,-Kč za zasedání dozorčí rady. Jak to bude u něj s odvodem sociálního pojištění? Děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.