FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den, Ráda bych se zeptala, zda pokud živnostník již 4 roky neplatí sociální pojištění (z lenosti a nedostatku kázně), ačkoli vydělává hodně, zda mu hrozí za to nějaké sankce (jaké?), nebo pouze doplatek dlužné části? Nemohu nic najít, nic co by zmiňovalo pokutu či sankci. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den chtěla bych se zeptat kde se platí sociální a zdravotní pojištění



odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den, je student nad 26 let bez zdsnitelnývh příjmů povinen platit sociální pojištění a pokud ano, tak v jáké výši? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, zaměstnankyně k nám nastoupila 15.9.2008 na DPČ. Jiný prac. poměr nemá. Od 22.9.- 28.9. byla práce neschopna. Její hrubá mzda byla 1853,- Kč. Z této mzdy odvedu soc. pojištění a nyní si nevím rady se ZP. Provedu dopočet do min. mzdy 8000/30 x 9 dní. Pojistné musí být z částky 2.400,- tj. 324,- Kč. Ale kolik bude platit zaměstnanec a kolik zaměstnavatel jak to spočítám, když je tam dopočet ???


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den, prosím o radu ohledně zúčtování služebního auta a soukromých kilometrů do mzdy. K mé hrubé mzdě se připočítává 1% ceny vozu a cena za soukromé kilometry. Z této částky platím daň z příjmu. Jak je to však se sociálním a zdravotním pojištěním? Mohli byste prosím uvést příklad výpočtu čisté mzdy se započítáním těchto položek? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské pojištění

Dobrý den, v zákoně o nemocenském pojištení platného od 1.1.2009 je psáno, že společníci s.r.o. nebudou účastni nemocenského pojištění.Znamená to tedy, že jako zaměstnanci nebudou odvádět 1,1% a zaměstnavatel za ne nebude odvadět 3,3%? A bude bude možné,aby si společník nemocenské pojištění platil dobrovolně a pak by nemocenskou dostával? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Pojistné v zahraničí

Dobrý den, naše firma registr. v ČR chce zaměstnat Francouze, který pro nás bude vykonávat práci mimo ČR (ve Francii). Zjistili jsme, že se musíme ve FR zaregistrovat a vyplácet mzdu dle francouzské legislativy. Můžete mně prosím poradit, na koho bych se mohla obrátit, kdo by mohl o této problematice něco vědět, popř. kde můžu tuto legislativu najít, nejlépe v českém jazyce, děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, zaměstnanec čerpal neplacené volno od 15/9/08 do 24/9/08, za tyto dny je povinnen zaměstnavatel strhnout ZP. Za každý kalendářní den z minimální mzdy. Zaměstnanec má úvazek 5/40, tzn. pracuje jen ve všední dny, fakticky tedy čerpal náhradní volno za 8 pracovních dní, mezi tím byl však víkend. Počítám odvod ZP za 8 dní nebo 10 dní (včetně víkendu)? Mohu po zaměstnanci žádat úhradu pojistného, které za něj odvádím za toto NV? Děkuji JD


odpovídal(a): Redakce

Sociální dávky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jako devatenáctiletá studentka prezenčního studia VŠ mám nárok na nějaké sociální dávky. Bydlím s také studujícím přítelem v podnájmu, rodiče jsou rozvedení, matka na mateřské dovolené, otec platí alimenty 1000 Kč.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

-Dobrý den, od února jsem OSVČ. Vzhledem k přechodnému nedostatku hotovosti pracuji na Dohodu o prac.činnosti. Zaměstnavatel mě nahlásil na SP, odváděla jsem sociální pojištění. Sama si platím minimální sazbu zdrav.pojistění i sociálního pojištění. Situace se změnila a jako OSVČ jsem teď vystavila první faktury. Vyplývá pro mně nějaká povinost další registrace, ev. změna výšky pojistného ještě do konce roku 2008?



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Jaké jsou odvody z odměny funkcionářům např. u společenství vlastníků. Jedná se mi o odměnu 1xročně. Existuje max. výše odměny ze které se platí jen daň a neodvádí se zdravotní pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Jsem studentka, je mi letos v říjnu 26 let, poračuji dále ve studiu, kolik musím platit sociální a zdravotní pojištění? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den, v červnu jsme ukončila střední školu maturitou. V září jsem nebyla nikde zaměstnána a od října nastupuji do nultého ročníku, kde mi však bude placeno jen zdravotní pojištění, chci se tedy zeptat, zda je možné sociální pojištění za září doplatit? A zda by se dalo i platit po dobu nultého ročníku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Prřeji příjemný den, prosím Vás o radu, jaké mám povinnosti při zaměstnávání důchodců nebo invalidních důchodců. Jde o uzavření dohody o provedení práce. Musím jejich činnost na tyto dohody nahlásit OSSZ ? Předem děkuji za odpověď. Pokorná.


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den. Můj zaměstnavatel mi nabídl zvýšení kvalifikace tím, že mi umožňuje studovat vysokou školu. Náklady, tj. školné hradí zaměstnavatel. Tyto náklady mi zaměstnavatel chce dát do příjmů, tzn., že bych dle poskytnutých informací ze strany zaměstnavatele měla z těchto příjmů zaplatit daň z příjmu a zdravotní a sociální pojištění. Je tento postup správný ? Je mi jasná daň z příjmu, nikoli však odvod na zdravotní a sociální pojištění. Který zákon toto upravuje ? Předem velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den. Přestoupil jsem z jedné školy ( studentem do 17.9.) na druhou (studentem od 22.9). Dotkne se mně nějak finančně skutečnost, že mezi 17.9. a 22.9. jsem nebyl veden jako student ani u jedné školy? (Má to vliv na soc. a zdrav. pojištění?). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné u ČID

Dobrý den,prosím Vás tímto o radu.Zaměstnáváme ČID na plný pracovní poměr 40 hodin týdně.Jak to v tomto případě bude s odvodem na ZP a SP? Je na odvod zdravotního pojištění nějaká sleva pro zaměstnance nebo pro zaměstnavatele, když je v tomto případě plátcem pojistného i stát.Jak to bude s odvodem sociálního pojištění?? Děkuji moc za Váš čas a odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den! chci se zeptat zda jsem povinna platit sociální pojištění, jsem osvč, mám osvědčení podle autorského zákona, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

V měsíci říjnu se uskuteční volby do krajských zastupitelstev. Zajímalo by mě, zda se z odměn členů volebních komisí bude jako v uplnulých letech odvádět pouze daň, nebo jestli pro ně bude platit stejný režim jako pro neuvolněné zastupitele, tzn. že se bude odvádět i zdravotní pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Jsem OSVČ, zároven jsem si založil s.r.o., jsem tedy jednatelem a zároven jedinným společníkem.Pokud si budu vyplácet mzdu či odměny budu muset za sebe i za s.r.o. odevzdávat soc.a zdr.poj.?Už odevzdávám jako OSVČ zálohy na soc.a zdr.poj.a na dan z příjmu.To to budu muset platit 2x jako OSVČ a ještě jednou za s.r.o.?A pokud ano je to tím, že pro mě jako OSVČ platí nezávislá činnost, ale pokud jsem ve funkci jednatele nebo si prostě chci vyplácet mzdu nebo odměny z firmy tak je to pro mě závislá činnost, ze které to odevzdávat musim?Kamarádka pracuje u jedné firmy jako operátorka, je OSVČ a má podepsanou mandátní smlouvu a dostává čistý příjem a zálohy na soc.zdr.poj. a dan z příjmu si odevdává sama.Vyplývá to nějak z funkce jednatele nebo z hlavní a vedlejší činnosti OSVČ nebo z činnosti závislé a nezávislé?