FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Sociální dávky

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na nemocenské, protože mám nohu v sádře a jelikož jsem celých 8 hodin v práci na nohou, tak není možné, abych tuto práci teď vykonávala .Jsem samoživitelka a na netu jsem si vypočítala, kolik za marodní dostanu. Mám v tomto měsíci odpracované jen 4 dny a zbytek budu marodit. Výpočet marodního mi vyšel 3 800,-Kč. S těmi čtyřmi dny budu mít tak max. 4 500,-Kč výplatu. Z toho nezaplatím ani nájem! Co mám dělat? Když půjdu zažádat na sociálku, doplatí mi to nějak? Prosím poraďte mi. Předem děkuji Martina P.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání malého rozsahu

Dobrá den. studentka VŠ má u nás sepsanou dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou na výpomoc ve výrobě. ve smlouvě má uvedenou hodinovou mzdu. chodí, když má volno ze školy, takže dost nepravidelně. jedná se o zaměstnání malého rozsahu? bude z toho odvádět ZP a SP? ve mzdové účetní č.1 je taková krásná tabulka, kde uvádějí, že by se z toho mělo odvádět ZP, ale program nám nepočítá ani ZP ani SP. výdělek za leden činil 1870 kč hrubého. díky za pomoc.



odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na platby zdravotního, sociálního a nemocenského pojištění po uplynutí zaměstnaneckého poměru v období mateřské a rodičovské dovolené. Roční smlouva na dobu určitou mi uplyne 31.5.09. Jsem těhotná, plánovaný termín porodu je 6.6.09. Počítám, že zaměstnavatel bude přispívat na uvedené dávky pojištění pouze po dobu trvání pracovní smlouvy. Musím si po skončení pracovního poměru v tomto případě platit pojistné sama? Pokud ano, tak které? Platí za ženu pobírající PPM a následně rodičovský příspěvek zdravotní, případně i jiné pojištění stát? Děkuji za odpověď, Barbora


odpovídal(a): Redakce

Žádost o starobní důchod

Dobry den, pracuji od listopadu 1991 v Rakousku, predtim od zari 1986 v CR. V prubehu pristiho roku bych se chtela vratit do Cech. Jaka jsou pravidla na vypocitavani duchodu ramci EU (scitaji se nebo se vypocitava v kazde zemi zvlast?) a jake formality musim zohlednit? Predem dekuji za odpoved. Irena


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání malého rozsahu

Dobrý den, jsem nově zvolena do výboru "společenství vlastníků jednotek". Z tohoto titulu budu pobírat odměnu ve výši 1000 Kč měsíčně. Jelikož se nejedná o klasické družstvo,u kterého je v zákonech řečeno, co se z odměny odvádí, nejsem si jistá, co se mi z této odměny bude odvádět a kde to v zákoně najdu. Domnívám se, že mi bude sraženo pouze zdravotní pojištění a srážková daň. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání malého rozsahu

Dobrý den, prosím o informaci, zdase z dohody o pracovní činnosti s příjmem 1800, uzavřené na dobu neurčitou odvádí zdravotní pojištění


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání malého rozsahu

Dobrý den, mám uzavřenou dohodu o pracovní činnosti. Měsíční hrubý příjem činí 1.600,- Kč. Je pravda, že od 1.1.2009 nebude z této dohody placeno žádné pojistné, pouze 15% daň? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, od 1.11.2008 do 31.12.2008 jsem byla vedena na ÚP a sociální a zdravotní poj. za mě uhradil stát s tím, že jsem se k 31.12.2008 na ÚP odhlásila, protože jsem měla od 1.1.2009 nastoupit do nového zaměstnání. Tak se ale nestalo a nástup se přesunul až na 1.2.2009. Během ledna 2009 jsem tedy nebyla nikde hlášená a zdravotní a sociální nemám placené. Do kdy, kam a kolik si mám toto pojištění zaplatit? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den, rád bych požádal o radu. Dozvěděl jsem se, že pokud hrubý měsíční příjem nepřesáhne 4000Kč, je osvobozen od platby sociálního pojištění. Můžete mi prosím tuto informaci potvrdit?Studuji na VŠ a je mi více než 26 let a proto zatím sháním práci na zkrácený úvazek, tato varianta by pro mne byla nejvýhodnější. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění OSVČ

Dobrý den,obracím se na vás s dotazem,jestli sociální pojištění u osvč je povinné?Nebo prostě, když je neplatím tak se mi jen nezapočítává do důchodu?Nebo z toho mohou hrozit i nějaké penále?Děkuji předem za odpověd s pozdravem Zlata.



odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den, k 1.2. ukončím studium na VŠ a poté až do července nebudu (s přestávkami) přítomna v ČR. Na úřad práce se hlásit nebudu. Chci se zeptat zda (a kolik) musím odvádět na sociální pojištění měsíčně a kde případně se nahlásit. Předpokládám, že po celou tuto dobu budu "osoba bez zdanitelných příjmů." Zdravotní pojištění v minimální výši 1080 Kč si budu platit sama. Ráda bych takto platila i sociální pojištění, ale nevím, zda to také takto funguje. Děkuji, Štěpánka Říhová


odpovídal(a): Redakce

ELDP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vyplní ELDP u zaměstnance, který byl celý rok na rodičovské dovolené nebo v průběhu na ni nastoupil po mateřské dovolené. A ještě zda od nového roku musíme dál hlásit OSSZ zaměstnávání částečných invalidů. Moc děkuji za pomoc. MS


odpovídal(a): Redakce

Pojistné OSVČ

Dobrý večer,jsem OSVČ za rok 2004 mi finanční úřad dodanil po kontrole 150 000,-,které mi neuznal jako výdeje,tudíš musím FÚ zaplatit vyšší daň ,chci se zeptat pokud mám vyšší daň musím to dát na vědomí OSSZ a ZP?A doplatit tímto i za rok 2004 i OSSZ a ZP?


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Jaký je strop sociálního a zdravotního pojištění pro rok 2009


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, můžete mi prosím poradit ohledně zdravotního pojištění? Mám v rodině osobu ve věku 65 let. Tato osoba nebyla nikdy výdělečně činná, nejprve se starala o děti a poté byla vedena coby žena v domácnosti. Bylo za ni řádně odváděno zdravotní pojištění každý měsíc přímo na pokladně pojišťovny dle jejich tarifu. Nyní když dostoupila hranici důchodového věku,jsem vznesl dotaz na pojišťovnu, zda tuto platbu by neměl převzít za ni stát. Pojišťovna se k tomuto ale vyjádřila jen nějakými nic neříkajícími odvolávkami na změny v zákoně co se chystají, ovšem nic konkrétního mi nezdělila. Můžete mi prosím říct, zda má nárok či ne na to, aby za ni po dobu důchodu tyto platby platil stát (tak jak je to běžné u pracujících lidí)?


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dosud jsem vykonával tzv. nesoustavnou činnost na autorský zákon, nemusel jsem tedy platit sociální pojištění, pokud jsem sám neprohlásil, že tuto činnost vykonávám soustavně. Od 1.1.2009 jsou nějaké změny v placení sociálního pojištění. Sdělte mi, prosím Vás, v jakém případě zálohy na sociální pojištění po 1. lednu 2009 platit nemusím. Já projektuji rodinné domky a seženu práci tak 3x - 4x do roka, to znamená, že tuto činnost vykonávám nepravidelně a nesoustavně tak 3 - 4 měsíce v roce a 8 - 9 měsíců v roce tuto činnost nevykonávám. Domnívám se, že v době, kdy tuto činnost nevykonávám, bych neměl platit zálohy na sociální pojištění. Nebo se mám opakovaně přihlašovat a zase odhlašovat na OSSZ podle toho, kdy práci mám a kdy ne???... a jak je to s provedením práce na smlouvu o dílo, platí se v tomto případě sociální pojištění??? Ing. Arch. Josef Vrtal, Kroměříž


odpovídal(a): Redakce

Pojistné v době neplaceného volna

Dobrý den, potřebuju od zaměstnavatele, 6 měsíců neplaceného volna. Jestli že mi neplacené volno odsouhlasí, kdo mi bude platit zdravotní a sociální pojištění?? já nebo zaměstnavatel? děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den,chtěla bychse zeptat,od 1,1,2009 jsem začala podnikat jako OSVČ,doslechla jsem se,že první rok podnikání nemusím platit sociální pojištění,je to pravda,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Prosím o informaci zda zaměstnání malého rozsahu (od l.l.2009) - dohody o pracovní činnosti s příjmem 1.000,-Kč měsíčně, které nezakládá účast na sociálním pojištění, nezakládá účast též na zdravotním pojištění a je tedy nutno zaměstnance s takovouto dohodou od 1.1.2009 ze zdravotního pojištění odhlásit u příslušné zdravotní pojiťovny.


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den, pokud firma zaměstná uklízečku na dohodu o provedení práce, kde je stanoven maximální počet hodin ročně (100h) a odměna, která za měsíc je nižší než 2000 Kč jedná se o ZAMĚTNÁNÍ MALÉHO ROZSAHU?Musím jej ohlásit k 31.1.2009 na OSSZ? Děkuji