FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně placení zdravotní pojištění. Jsem student VŠ a koncem března mi bude 26 let a studovat budu až do konce června, respektive do státnic. Jak mám postupovat při placení zdravotní pojištění a jaká je minimální částka - týká se mě nebo ne? Děkuji za dotaz.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, pracuji jenom na 6hod./30hod týdně. Musím si doplácet zdrav.pojištění a sociální, když moje mzda je 6000,- hrubého měsíčně a nedosahuje min. mzdu?



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění - student

Dobrý den, jde o případ, kdy osoba mladší 26 let - student univerzity, denní prezenční studium - byl zároveň také zaměstancem na pozici učitel v ZŠ, ale jen na třetinový úvazek. Kdo platí sociální a zdravotní pojištění v takovém případě, když jeho plat byl velmi nízký vzhledem k jeho úvazku a tedy i odvody na soc. a zdr. poj. z platu byly poměrně nízké. Platí stát i zaměstnavatel? A co když v průběhu tohoto stavu dosáhl student 26 let? Platí zákonné odvody pojistného pak už jen zaměstnavatel (nebo i předtím platil jen zaměstnavatel)? A musí si případně student po dosažení 26 let, zaměstnaný na výše popsaný částečný úvazek, nějakým způsobem dorovnat výši zák. odvodů pojistného nebo stačí jen výše placená zaměstnavatelem? Děkuji velice.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění 2004

Dobrý den,chtěl bych se zeptat pokud jsem rozvázal pracovní poměr např. k 4.3.2004 a zaevidoval jsem se na úřad práce 11.3.2004. Jakou mám povinnost vůči OSSZ a zdravotní pojišťovně? Nedávno jsem někde četl že povinnost zaevidovat se na úřadu práce jsou 3 dny.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění

Dobrý den, po tříleté rodič. dovolené, (kdy jsem nenastoupila do zaměstnání z důvodu využití rodič. dovolené až do 4 let věku dítěte), jsem výpovědí ukončila zaměstnání. Mám tuto skutečnost nahlásit na sociální odbor (z hlediska placení soc. pojištění?) Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné statutárních orgánů

Dobry den, od 2.2.2009 pracuje u spol. na zaklade Smlouvy o vykonu funkce v zmysle ustanovenia §66 odst. 2 zakona c.513/1991 Sb. Obchodního zakoniku. Zaujima ma ake odvody na socialne zabezpeceni je povinna firma odvadzat za mna a za firmu. Taktiez co sa tyka zdravotneho pojisteni. Dakujem.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské pojištění

Ještě jednou dobrý den,omlouvám se, že mé dotazy nemají konce - můžetemi mi,prosím,poradit jak je to s nemocenským pojištěním a mateřským příspěvkem u ŽL, respektive - nyní je dobrovolná platba na NP a mě by zajímalo, když se přihlásím od 3/2009, kdy by mi mohla být vyplácena "mateřská" - platí stále, že musí být 12 měsíců před narozením dítěte placeno pojištění nebo to musí být, účetní rok, tzn. od ledna do prosince nebo to může být od března do března?Nevím, zda jsem to napsala srozumitelně a předem Vám opravdu moc a moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchodové pojištění

Dobrý den, prosím o radu z oblasti soc. a zdr.pojištění - jedná se o ženu, věk 46let, nyní je hlášená na úřadu práce, ale vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu,není možné ani přes ÚP sehnat zaměstnání, pravděpodobně jí bude přiznána snížená pracovní schopnost ZTP.Dotaz zní, v případě, že nemá ŽL a nebyla by uchazečem o zaměstnání, je možné, že by zůstala "v domácnosti" a SP a ZP by si platila sama.Prosím o radu zda je to možné, v jakých částkách a kde v zákoně bychom to našli a zda se tato doba bude započítávat do odpracované doby na výplatu důchodu.Velice děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné mezi studiem

Dobrý den, je mi 23 let a ukončila jsem bakalářské studium, v březnu mám promoci. Žiju v rozvedené rodině s matkou, otec platí výživné. V září chci pokračovat ve vysokoškolském studiu. Chtěla bych se zeptat, kdy končí otci povinnost placení výživného a jestli mám od dubna 2009 nárok na podporu nebo sociální dávky a jak je to v mém případě s placením zdravotního a sociálního pojištění. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, mám uzavřenou profesionální smlouvu se sportovním klubem. Dohodli jsme se ukončení spolupráce s tím, že mi klub vyplatí odstupné. Jsem povinna zaplatit z odstupného zdravotní a sociální pojištění? Jsem plátce DPH.



odpovídal(a): Redakce

Pojistné DPP

Dobrý den,chtěla bych se zeptat. K 1.3.2009 ukončuji mé studium na VŠ a začínám pracovat na dohodu o provedení práce.Dejme tomu, že můj fixní plat bude 15000,-- Kč. Chci se zeptat - jaké povinnosti mi z toho vyplývají - tedy co se týká sociálního a zdravotního pojištění, když už nebudu dále studentem. A dále - budu muset odvádět daň z příjmnu, popřípadě kdy?! Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda musím platit sociální a zdravotní pojištění, když mám částečný invalidní důchod a od května 2009 skončím v zaměstnání a nebudu na pracovním úřadě. Koho bych měl o této skutečnosti informovat? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přehled OSSZ

Dobrý den, v roce 2008 jsem byl v měsících 01 a 06-12 zaměstnán postupně u 3 různých zaměstnavatelů. V měsících 02-04 jsem byl OSVČ (05 jen do 5.). platitl jsem zálohy na OSSZ i VZP. nyní si dělám přiznání. jsem svobodný. u přehledu na OSSZ mi však internetový formulář počítá, že nemám platit žádné zdravotní pojištění. to se ten příjem 96tis za rok z pracovního poměru počítá i když podnikání nebylo souběžné s pracovním poměrem?( úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů činil 102tis, ale je to v jiných měsících, než jsem byl evidován jako OSVČ). opravdu mi budou ty zálohy vracet? co se pak dokládá na OSSZ jako doložení příjmu? okopírované potrvrzení o zdanitelných příjmech od všech třech zaměstnavatelů? děkuji moc.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den ..... měla bych 2 otázečky... 1) OSVČ(již podnikající nebo začátečník) musí se letos (rok 2009)přihlásit na OSSZ k důchodovému pojištění(doposud to nebylo povinností),nebo k nemocenskému? Co je povinnost a co dobrovolné? 2)Může si člověk zaregistrovaný na pracovním úřadě přivydělat(cca 45000 za rok),aníž by mu vzali podporu? Děkuji za odpověď a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a v květnu bych měla dělat státní závěrečné zkoušky.V červnu dosáhnu věku 26 let.Statut studenta mám měsíc po vykonání závěrečné zkoušky.Chtěla bych se zeptat jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním, když v té době dosáhnu 26let a nebudu mít zatím práci?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sociální dávky

Dobrý den,prosím o sdělení,jaká vzniká pomoc v těhotenství, při mateřství v případě,že jsem ukončila pracovní poměr v ČR,odstěhovala se mimo republiku, jsem samoplátce zdravotního pojištění a nejsem výdělečně činná. (Doba,ze které se dávka vypočítává?Je nutné proto hradit i soc.pojištění?)Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Chtěla jsem se zeptat, zda je povinnost platit sociální pojištění, a to i v případě, že nejsem vedená na UP a jsem nezaměstnaná. Stačí si pouze platit zdravotní? Slyšela jsem, že sociální není povinné platit v tomto případě.


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den, jedná se mi termín vyměřovací základ u zdravotního a sociálního pojištění u zaměstnanců a následně vznik přeplatku na pojištění po dosažení maximálního vyměřovacího základu. Chápe se jako vyměřovací základ takzvaná "superhrubá mzda" (t.j.základ daně) nebo "hrubá mzda" (uváděná v ročním přehledu o zdanitelných příjmech na řádku č.1: Úhrn zúčtovaných příjmů ze závislé činnosti)?


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den! Chtěl bych se zeptat, zda mám jako student doktorandského studia do 28 let (bez dalšího zaměstnání) povinnost platit sociální a zdravotní pojištění a v jaké výši. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

dobrý den, dnem 30.5.2005 jsem maturitní zkouškou ukončila studium na střední škole, do zaměstnání jsem nastoupila až 15.9.2005 a na úřadě práce jsem vedená nebyla, chci se tedy zeptat jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním ?? Do kdy jsem byla studentem ? Za kolik dní asi budu zpětně doplácet ? a kolik to cca může byt pěněz ?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.