FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Pojistné za neplacené volno

Dobrý den,zaměstnavatel tchánovi nařídil několik dnů dovolené z důvodu, že je málo práce. Nyní by si tchán dovolenou rád nechal pro případy, kdy ji bude nutně potřebovat a radši by si vzal neplacené volno.Slyšel, že pokud by v daném měsíci čerpal max.3 dny neplaceného volna, nemusel by za ně platit soc. a zdrav. pojištění.Je to pravda? Pokud ano, jak zjistí částky, které by musel státu zaplatit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno

dobrý den, chtěla jsem se zeptat když dostanu od zaměstnavatele 2 měsíce neplacené volno platí za mě sociální a zdravotní pojištění po tuto dobu nebo si jej musím platit sama. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den ,zaměstnanec pokračoval v nemoci v březnu od 1. - 6.3. a od 7.3.do 10.3.kdy končil měl nepl.volno.Nemá žádnou hr. mzdu,jen náhradu mzdy za nemoc. Zadala jsem do pers.nepl. volno a ve mzdě se mi srazilo ZP,za nepl. volno z náhrady mzdy za nemoc.Je tak správně? Moc děkuji.K 10.3.zam.skončil,zrušení prac.pom.ve zk. době.


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

v s.r.o. hodláme poskytovat jednateli, který bude ve starobním důchodu odměnu ve výši 5.000,- Kč měsíčně. Nebude mít podepsané prohlášení, zdaňovat budeme 15% srážkovou daní, sociální pojištění při této částce by mělo být 0,- Kč. Jak je to ale ze zdravotním pojištěním, když odměna bude vyplácena důchodci.


odpovídal(a): Redakce

Státní sociální podpora

Dobrý den,po všech valorizacích mám v současné době starobní důchod 4200 Kč.Původní vypočítaný starobní důchd v roce 1999 byl 2530Kč.Doposud jsem se snažila zvýšovat si životní úroveň různými přivýdělky ale v současné době již ze zdravotních důvodů pracovní proces nezvládám a s těmi 4200Kč vycházím s velkými obtížemi.Potřebuji vědět, jestli pro mně neexistuje nějaká forma sociální pomoci- v odpovědích poradny jsem nic nenašla.Děkuji za odpověď. V. Herinková.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění za neplacené volno

Dobrý den, prosím Vás při kontrole na OSSZ zjistili, že jsme špatně vypočítali výplatu za 9/2008, nemoc mu skončila 13.9. 2008 my jsme mu napsali, že skončila 14. 9. 2008, sociálka nemoc neproplatila, ale my máme tudíž ve výplatě jeden den neproplaceny i zaměstnanec nastoupil až 15.9.2008, tudíž mu chceme ten den pokrýt neplaceným volném, musí doplatit zdravotní pojištění i když měl hrubou mzdu 18000,-- Kč a z toho odvedl ZP. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění na RD

Dobrý den. Dne 28.3.2009 budou mému synovi 3 roky, můj zaměstnavatel pro mě nemá práci a pravděpodobně dostanu výpověď. Chtěla bych vědět, jestli musím hned na procovní úřad. Ze zákona mám ještě nárok na čtvtý rok rodičovského příspěvku. Děkuji za odpověď. D.Z.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné z více PP

Dobrý den,pracuji na zkrácený pracovní úvazek,chtěla bych pracovat ještě na jeden zkrácený úvazek u jiného zaměstnavatele.Odvody sociálního a zdravotního pojištění budou počítány z každé mzdy zvlášť nebo se to bude nějak krátit?


odpovídal(a): Redakce

Odvody OSVČ

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující: jsem začínající OSVČ a můj příjem je měsíčně 45000 Kč, výdaje nutné pro podnikání činí 26000 Kč. Potřeboval bych zjistit kolik zaplatím daň, zdravotní, sociální a kolik mi vlastně zbyde? Děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den Manželka začla podnikat při mateřské dovolené , měla druhým rokem rozdíl mezi příjmy a výdaji 202.000,- . Mateřská skončila 30.3.2007 Stará se o tři děti 17 , 13 a 5 let , bylo jí řečeno, že je osvobozena do sedmi let věku nejmladšího, od placení zdravotního pojištění . Nepobíráme žádné příspěvky od státu na děti . Zisk byl za rok 2006 , kdy poté uplatňovala strátu z roku 2005 ve výši 130.000 ,pro finanční úřad bez odpočtů na děti zůstal zisk 70.000,- . Nyní dostala dopis od zdravotky , že za rok 2006 , respektive za příjem z roku 2006 dluží na zdravotním 17.500,- bez penále . Je to opravdu tak ? Musí to platit ?



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně svojí 20dcery.po dokončení gymnázia ji nepřijali na VŠ,tak se zapsala do denního pomaturitního kurzu,ten za ní však neodvádí zdravotní pojištění.dcera mi tuto inf.zdělila dnes.Tímto bych se tedy rada zeptala,jaky postih ji ted ceka.mnohokrat dekuji zaodpoved.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné za neplacené volno

Dobrý den,dne 1.2.2009 jsem skončila rodičovskou dovolenou, můj zaměstnanecký poměr stále trvá, nicméně do 13.3.09 jsem byla na nemocenské a po dohodě se zaměstnavatelem čerpám od 14.3. do 31.8.09 neplacené volno. Jakým způsobem a v jaké výši mám platit zdravotní a sociální pojištění? (Syn navštěvuje pravidelně školku) Moc děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění jednatele

Hezký den, na moji předešlou otázku mi přišla odpověď: Dotaz: Dobrý den, pokud je odvod na zdravotní pojištění nižší než minimální povinný odvod na zdr. poj. 1080Kč (např. při výplatě 1000Kč jako jednatelská odměna na základě mandátní smlouvy u jednatele nezaměstnance),tak zbytek do minimální částky platí kdo?Jednatel přes společnost, které to následně uhradí (jak zaúčtovat?) nebo jednatel sám na pokladně pojišťovny. NEbo jinak? Velmi Děkuji. Odpověď: Dobrý den, z odměny jednatele se pojistné do minimálního vyměřovacího základu nedopočítává a odvedete je tedy pouze z uvedené částky 1.000,- Kč. vyplývá. Chtěl bych Vás požádat z jakého zákonu, paragrafu to vychází? Velmi děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné studenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Studentka 24 let, prezenční forma studia a zároveň má individuální studijní plán kvuli zaměstnání. Teď o zaměstnání příšla a chtěla bych se zeptat jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění. Má se přihlásit na úřad práce?


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění OSVČ

Dobrý den, v roce 2008 jsem po dobu 4 měsíců vykonával hlavní SVČ, po této době jsem svou živnost pozastavil. Za dané období jsem ve ztrátě. Chtěl bych se zeptat, jak se v mém případě počítá vyměřovací základ sociálního pojištění. Zda se bere za celý rok, tj. pro rok 2008 minimální vyměřovací základ 64680, nebo zda se počítá pouze za ony 4 měsíce, kdy jsem činnost vykonával, tj. 4 * měsíční vyměřovací základ, což by bylo 4 * 5390 = 21560. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, chci se zeptat ohledně placení zdravotního pojištění. V prosinci, respektive 22.12.2008 mi bylo 26 let a jsem student 3 ročníku VŠ. V lednu, v únoru a v březnu jsem uhradil částku 1080 Kč na zdravotní pojištění, jelikož už ze zákona musím. A teď jsem se dozvěděl, že to zvedli na 1590 Kč, tak to musím nějak doplatit nebo se mi zdravotní pojištovna sama ozve? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Jsem student, od 1.1.2008 mám ŽL a mám tedy za r.2008 vedlejší příjem OSVČ. Pro výpočet daně z příjmů FO uplatňují paučální výdaje 50%.Jsem povinen platit za rok 2008 sociální pojištění a v roce 2009 zálohy na sociální poj?


odpovídal(a): Redakce

Odvod sociálního pojištění

Dobrý den, chci se zeptat, synovi je 27 let a pravděpodobně si několik let neplatil sociální pojištění. V současné době si "dává život do pořádku". Je povinen doplatit soc. poj. ihned, aby mu nenaskakovaly penále? Pokud ne, co z toho vyplívá? Bude si muset soc. poj. doplatit při žádosti o starobní důchod? Vím, že je to předčasné, ale stále na tento fakt myslím. Děkuji za odpověď Havlová


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění jednatele

Dobrý den, je možné, aby s.r.o. měla přihlášeného jednatele na VZP, ale protože vyplácí jednatelské odměny jen 1xročně a jiné příjmy jednatel ze s.r.o. nemá (není zaměstnanec), tak neodvede za některé měsíce žádné odvody na VZP?Pokud nedostane nic vyplaceno v některém měsíci je nutné ho odhlásit a pak zase přihlašovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz, jedná se mi o starobního důchodce - cizince, pobírající důchod v cizině. V ČR nepodniká, kolik si musí platit zdravotní pojištění v ČR, aby byla ošetřena? Předem děkuji za odpověď!