FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den, zajímá mě zda si může zaměstnavatel uplatnit na odvodech na sociáním pojištění nějakou slevu v rámci hospodářské krize, jak o tom hovořil p.M.Kalousek. Měla to být sleva dočasná a největší přínos měla mít pro zaměstnávání lidí,kteří mají nejnižší příjmy. Kromě odečtů při nemocenské jsou možné nějaké jiné slevy na sociálním pojištění ? Děkuji Lacová


odpovídal(a): Redakce

Nemoc

Dobrý den. Zaměstnanec rozvázal prac.poměr s organizací k 31.08.2008 a od 2.9.2008 onemocněl - v ochranné lhůtě. Nemocenské dávky mu byly průběžně vypláceny.Jako poslední doklad od lékaře bylo zasláno potvrzení o pokračování nemoci k 31.1.2009, ukončení pracovní neschopnosti, která mu byla ukončena k 16.4.2009, bylo doručeno do mzdové účtárny dne 10.5.2009. Prosím o sdělení jak se postupuje při takovémto ukončení pracovní neschopnosti z pohledu personalistiky a mzdové účtárny. (nemoc započala v ochranné lhůtě, pozdní nahlášení ukončení pracovní neschopnosti - výplata bude provedena ve výpl.termínu za květen 2009, kdy a kam hlásit ukončení neschopnosti) Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, prosím o posouzení, zda je můj postup správný. Nemoc od 9.4., hrubá mzda 1.4.-8.4. je 3422 Kč. Zaměstnanec pracoval 8 kalend.dní, propočet 8:30X8000, tj. 2.134 Kč, zaměstnanec měl hrubou mzdu 3422 Kč, odvedl 154 Kč na zdrav.poj., nic se nedopočítává,dosažená mzda je vyšší než vypočtený vyměř.základ . Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobry den, pokud je fyzicka osoba zamestnana, odvadi za ni zamestnavatel dan z prijmu fyzickych osob (15%), zdravotni pojisteni (13,5% celkem - 4,5% zamestnanec a 9% zamestnavatel) a socialni pojisteni (31,5% celkem - 6,5% zamestnanec a 25% zamestnavatel). Mam dotaz ohledne podminek a zpusobu placeni techto tri dani (ptam se jako zamestnanec,ne OSVČ), v techto pripadech: 1) zamestnanec je nemocen (treba jiz 3 mesic) a pobira od statu (OSSZ) nemocenskou. Jake s nim ma naklady jeho zamestnavatel a jak a v jake vysi se plati zdravotni,socialni a dan z prijmu , a z jakeho zakladu se pocitaji ? 2) zamestnanec rozvaze pracovni pomer a je zaevidovan jako uchazec o zamestnani na UP a je mu priznana podpora v nezamestnanosti.Kdo plati zdravotni a socialni pojisteni a v jake vysi , a z jakeho zakladu se pocitaji ? (Dan z prijmu v tomto pripade fyzicka osoba neodvadi) 3) po uplynuti 5 mesicu uchazec stale praci nenasel a nema jiz tedy narok na statni podporu v nezamestnanosti (mladsi vekova kategorie, proto tech 5 mesicu) . K cemu pak dochazi? Je tato fyzicka osoba stale vedena na UP ? Jake davky pak pobira (zivotni minimum od OSSZ ?) A opet, jak je to s placenim / odvody zdravotniho a socialniho pojistění ? Moc rad bych odpoved obdrzel z jednoho duvodu. Nnikdo mi nedokazal dat odpoved, jak se postupuje , pokud nastane bod 1,2,3 dle meho vyse uvedeneho popisu. Predem mnohokrate dekuji a jsem s pozdravem, David Hlinka


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, můžete mi prosím poradit v této záležitosti. Moje dcera je zaměstnaná, zaměstnavatel ji přihlásil jako svého zaměstnance na OSSZ i zdrav. pojišťovně. Tři měsíce měla dcera neplacené volno a zaměstnavatel neodvedl sociální pojištění. Budou jí tyto 3 měsíce započítávány při žádosti o starobní důchod, případně bude si je muset dcera doplatit? A zdravotní pojištění by mělo být za tuto dobu zaplaceno zaměstnavatelem? A je na něm aby jí pak 4,5% strhnul z další mzdy? Pokud zaměstnavatel nezaplatí zdravotní pojištění, začne částku zdr.pojištovna vymáhat na dceři nebo zaměstnavateli? Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přihlášení zaměstnance

Dobrý den, jaké datum mám uvést na přihláška na OSSZ a VOZP, když zaměstnanec má pracovní smlouvu od 1.5.2009 /svátek/ děkuji O.B.


odpovídal(a): Redakce

Doplatek zdravotního pojištění

Dobrý den,jsem registrovaná na úřadě práce.Mám možnost práce na dohodu o pracovní činnosti za cca 3500kč hrubého měsíčně.Můj dotaz zní,zda můžu mít další DPČ nebo DPP? V případě,že překročím povolené 4000kč a odejdu z ÚP,kdo bude platit pojištění-musím doplácet do minimálního odvodu?Mám 2 děti do 15 let.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Důchodové pojištění

Dobrý den, syn je student a jako OSVČ (umělec) si celý rok 2008 vydělalával průměrně 4140,-Kč za měsíc (49 680,-Kč za rok). V říjnu 2008 nastoupil do zaměstnání, ze kterého měl daňový základ 39 528,-Kč. Jednak se chci zeptat, zda se toto zaměstnání považuje za HPP i když si za ty 3 měsíce nevydělal 96 tisíc, a jednak zda z takového malého příjmu jako OSVČ (po většinu roku jako HPP) měl sám platit sociální pojištění, nebo jestli se na něj vztahuje limit jako pro VPP (4312,-Kč/měs). Ještě mě napadá, zda se u studenta automaticky sasmostatná výdělečná činnost nebere automaticky jako VPP, pak by to bylo jasné. Moc děkujji Kateřina Trnavská


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, naprosto mne udivila jedna věc. Jsem prozatím studentka, ale nad 26 let, tudíž mi mé zdravotní pojištění neplatí již škola, ale stát. Tento měsíc jsem si vydělala hrubého 1400 a pokud jsem to správně pochopila i tak mi byla odečtena částka 1080 za zdravotní pojištění, jelikož tedy má mzda nedosáhla minima 8000Kč, a proto jsem byla nucena doplatit rozdíl pojistného v celé výši 13,5%!! Můžete mi prosím vysvětlit, jak je toto možné????? Jak je možné, že čistého je to pouhých 320Kč?????? Když si platím zdravotní pojištění sama???? Jsem skutečně z českého daňového systému v šoku. Nebo jsem něco pochopila špatně? Budu ráda za jakékoliv vysvětlení. S pozdravem JS


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobry den,mám firmu s.r.o.prozatím nikoho nezaměstnávam jen sama sebe.Kolik musím platit soc.a zdravotní pojiš.jako zaměshavatel když jsem zaroven zaměstnanec v me firmě



odpovídal(a): Redakce

Pojistné OSVČ

Dobrý den, chci se zeptat, budu na mateřský dovolený a přitom si chci přivydělávat jako OSVČ - vedlejší činnost. Jak to budu mít s placením zdravotního a sociálního pojištění? Budu muset platit nějaké zálohy na VZP? Předem mnohokrát děkuji za dotaz.


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den , cttěla bych vědět , když si vezmu neplacené volno 14 dní tak placení zdravotního pojištění mi je jasny , ale v případě sociálního pojištění tápu.To se platit nemusí , ale urřitě se mi asi nepočítá tato doba do důchodového pojištění.Co mám udělat , abych si mohla i tuto část započíst?Musím se sama na tuto dobu přihlásit na sociálním zabez. a doplatit si to?Nebo stačí se dohodnout se zaměstnavatelem a ten mi to strhne sám. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

účast na pojistném OSVČ

Dobrý den, mám dotaz. Jsem student VŠ a ve volném čase si chci přivydělávat na živnostenský list. Ještě než si ho zřídím zajímá mě, jak to budu mít s placením zdravotního a sociálního pojištění? Musím platit zdravotní pojištění, když ho za mě platí stát jako za studenta? Děkuji za dotaz..


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Dobrý den, prosím Vám jak je to s odvodem SP a ZP v roce 2009 pokud firma vyplácí jednou ročně 1000Kč jednateli pracujícím na základě smlouvy o výkonu funkce odpovědného zástupce a ve firmě není jinak zaměstnán? Na OSSZ mi řekli, že se to považuje také za zaměstnání malého rozsahu, ale na ZP mi řekli, že se platit musí. Mzdový program mi SP nepočítá ale ZP ano, tak se chci ujistit.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,paní Sedláčková.Moc Vás prosím o Váš názor a o radu.Nastoupila jsem do zaměstnání na DPČ a paní účetní si vůbec neví rady s touto situací.Od 02.02. do 08.03. nemoc.Od 09.03. DPČ,která nesmí přesáhnout 4.000,-- hrubého,protože jsem od 10.03.registrovaná na ÚP.Paní účetní má velký problém s tím 9 březnem,protože od toho dne je uzavřena smlouva,ALE na ÚP jsem registrována až od 10.03.Jak vyřešit odvot ZP toho 9.března když za měsíc březen je hrubá mzda 3.920,-- korun?????A ještě maličkost,odmítá mi za tento měsíc uplatnit slevu na poplatníka (2.070,--) i když jsem ji chtěla podepsat čestné prohlášení,že jsem byla nemocná a nikde jinde jsem si ji neuplatňovala.Prý to ani tak nejde a uplatní mi ji až v od dubna.Který z těchto postupů je v pořádku,sleva až od dubna a nebo když prokážu,že jsem ji jinde neuplatnila tak od března.Děkuji MOC!!!!!


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli stále platí, že u dohod na dpp se neodvádí ani zp ani sp jen daň (narazila jsem na příklad v mzdové abecedě str. 357 zaměstnanec ukončil prac. poměr a byl na zaměstnán na dpp a odvádělo se za něj sp takže se ptám zda je to chyba nebo zda jsem špatně přečetla) a dále bych se chtěla zeptat co je rozhodující u dpč jak postavit smlouvu pro odvod sp popř. jak by vypadala smlouva, kde by nedocházelo k odvodům sp. Děkuji Dvořáková p.s. na ossz různé názory


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, 31.3. jsem dostal výpověď z pracovního poměru (klasický pracovní poměr na dobu neurčitou). Zároveň studuji v denním studiu doktorský studijní program. Chci se zeptat zda do doby než seženu novou práci musím platit sociální a zdravotní pojištění, jakou částku? Jelikož jsem student, nemohu se přihlásit na úřad práce, abych se placení vyhnul. Jak by to bylo v případě, že ještě během dubna seženu novou práci (opět na pracovní poměr)? Je mi 26 let. Děkuji za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Hezký den, prosím o radu. Jakým způsobem se vypočítá u poživatele plného invalidního důchodu čistá mzda (resp. jen odvod zdravotního pojištění, jak pro zaměstnance, tak zaměstnavatele). Pracovní doba je sjednána na 37,5 hodin/týden, hrubá mzda 6.000,- Kč /měsíc. Zaměstnanec pobírá plný nvalidní důchod ve výši 6.628,00 Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobry den. Od listopadu 2008 jsem pobirala PPM v CR. Jelikoz jsem ale provdana za Rakusana, a nase spolecne dite ma tedy i rakouske obcanstvi, stejne jako i ja mam trvaly pobyt jak v CR tak take v Rakousku, od unora 2009 jsem pozastavila pobirani PPM z CR a zazadala o cerpani techto davek z Rakouska. Pokud jsem ale ukoncila PPM z CR, je za mne ted v CR odvadeno zdravotni pojisteni v CR, a kym? Z rakouske strany jsem pojistena pres manzela. Pred nastupem na materskou dovolenou jsem byla zamestnana, a pracovni pomer nebyl rozvazan, stale mi 'drzi' misto. Tento mesic porodim dalsi dite, na matrske hodlam zustat do tri let veku meho ditete. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění

Dobrý den. Pokud zaměstnavatel bude ročně přispívat na životní pojištění 24.000Kč,tzn.že z této částky nebude platit daň a ani pojistné (soc.a zdravotní).Pro zaměstnance tzn.že tato částka mu nebude započítávána do důchodového příjmu? A ani se mu nezapočítává do měsíčního(ročního)průměru? Děkuji Zdenka Beková