FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, zaměstnanec má pracovní smlouvu, ale jen 64,21 Kč/hodinu (pracuje totiž 6 hodin denně),jeho mzda je tedy menší než minimum 8.000,-). Odvody sociální a zdravotní se v tomto případě platí z jaké částky? Z té malé mzdy nebo z minimální mzdy? Má si zdravotní pojištění doplatit,aby neměl nedoplatky, a jak zjistí kolik? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den,měl bych dotaz k slevám na soc.pojistném, platných od 1.8.2009 1)lze uplatnit slevu u zaměstnance, který pracoval od 1.1.2009-28.2.2009 včetně února (tedy za 2měsíce)? 2)zmaěstnankyně pracuje a 3/4 úvazek se mzdou 10 tis.kč. Uplatňuje se sleva ze základu tedy z 10 tis. kč nebo se musí fiktivně zvýšit o 1/4, aby dosahoval fiktivního plného úvazku a až pak z něj počítat slevu? 3)rozumín tomu správně, že do 20.9.podám slevu za 08/2009 + mimořádnou 01-07/2009 a od 09/2009 již bude sleva součástí každého měsíce? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného u studenta

Dobrý den, řeším problém týkající se "hlavního pracovního poměru" a mého ještě v současné době probíhajícho denního studia. Podle některých internetových zdrojů uzavření hlavního pracovního poměru mezi studentem denního studia a zaměstnavatelem nic nebrání. Podle mé přítelkyně, která vystudovala SŠ ekonomického směru může student uzavírat jen Dohodu o provedení práce, či Dohodu o pracovní činnosti. Jde hlavně o to, aby za mě nebyly placeny 2x sociální a zdravotní pojištění. Můžete mi v tom nějak poradit ? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Hezké ráno paní Sedláčková. Ještě Vám píšu ohledně mého dotazu, kopíruji o Vaši odpověď a konečně i odpověď, která se mi dostala ze ZPMV. Vaše odpovědi jsou však odlišné. Jaký odvod je tedy správný ? Pročítám zákon a přikláněla bych se k odpovědi pojišťovny. Dotaz: Hezký den, moc prosím o radu. Ani pracovníci zdravotní pojišťovny MV ČR mi na mou otázku nedokážou bohužel odpovědět :( Manžel zaměstnává pouze jednoho zaměstnance (plně invalidního důchodce, který je rovněž zdravotně postižený). Jaký je odvod zdravotního pojištění, pokud je jeho mzda 6.000,00 Kč/ měs. (úvazek 30 hod./týden). Odpověď: Dobrý den, vyměřovací základ pro odvod pojistného je u tohoto zaměstnance vždy jen dosažená mzda tj. 6.000,- Kč. Zaměstnanec patří do kategorie osob, za které je plátcem pojistného i stát ( poživatel důchodu z důchodového pojištění), proto se na něj nevztahuje povinnost odvodu pojistného z minimálního vyměřovacího základu 8.000,- Kč viz § 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb a viz § 7 zákona č. 48/1997 Sb. . Odpověděl: Sedláčková Andrea Dobrý den, vyměřovací základ řeší zákon č. 592/1992 Sb. o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, kde se v § 3, bod 7) říká: "Je-li zaměstnancem zaměstnavatele zaměstnávajícího více než 50% osob se zdravotním postižením z celkového průměrného přepočteného počtu svých zaměstnanců osoba, které byl přiznán invalidní nebo částečný invalidní důchod, je u ní vyměřovacím základem částka přesahující částku, která je vyměřovacím základem u osoby, za kterou je plátcem pojistného stát." Druhou podmínkou, abyste mohli uplatnit výše uvedený vyměřovací základ je, že zaměstnavatel oznámí na příslušném úřadu práce (dle sídla zaměstnavatele), že zaměstnává více než 50% osob se zdravotním postižením (viz § 78 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti). Pozn: Dle tohoto zákona se takovému zaměstnavateli poskytuje příspěvek na podporu zaměstnávání těchto osob. Pokud splňujete obě podmínky, můžete při odvodu zdravotního pojištění za tohoto zaměstnance uplatnit výše jmenovaný vyměřovací základ. Pro rok 2009 je stanoven vyměřovací základ pro osoby, za které je plátcem pojistného stát, ve výši 5013 Kč. V případě, že hrubá mzda činila 6000 Kč, mělo být na zdravotní pojištění odvedeno 13,5% z 987 Kč (6000 - 5013), tj. 134 Kč. S pozdravem Alena Jarošová, centrum služeb


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, zanedlouho budu nastupovat do práce(jsem absolvent), ale zhruba po týdnu budu potrebovat 2 týdny volna, na čemž jsem se s budoucím zaměstnavatelem domluvila, protože jsem původně měla nastupovat až od září. Je možné si vzít neplacené volno? Jak se potom postupuje s pojištěním a podobně? Ještě navíc jsem student dálkového studia....


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Hezký den, moc prosím o radu. Ani pracovníci zdravotní pojišťovny MV ČR mi na mou otázku nedokážou bohužel odpovědět :( Manžel zaměstnává pouze jednoho zaměstnance (plně invalidního důchodce, který je rovněž zdravotně postižený). Jaký je odvod zdravotního pojištění, pokud je jeho mzda 6.000,00 Kč/ měs. (úvazek 30 hod./týden).


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění

Dobrý den, jsem OSVČ a od 1.6.2009 mám nárok na PPM. Živnost jsem nepřerušila, jen ji nevykonávám osobně. Zajímalo by mě, jestli musím dále platit nemocenské pojištění a zálohy na důchodové. Dosavadní zálohy na důchodové pojištění mám cca 2900,-.


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. V naší společnosti zaměstnáváme pracovníky na DPČ. Ve smlouvě máme uvedeno, že jejich pracovní doba nepřekročí v průměru 20hod týdně a jsou odměňováni hodinou sazbou. Všichni tito pracovníci si každý měsíc vydělají více než 2.000,-Kč. Prosím, jedná se tedy o zaměstnání malého rozsahu? Pokud si zaměstnanec jeden měsíc vydělá méně než 2.000,-Kč (ne z důvodu nemoci) jedná se v tomto měsíci o zaměstnání malého rozsahu? A nebude tento měsíc odvádět SP ani ZP? Prečetla jsem mnoho článku o této problematice, ale stále v této problematice nemám jasno. Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Účast na pojistném

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat. Pokud bych nastoupila do práce na vedlejší pracovní poměr započítávají se mi odpracované dny v tomto pracovním poměru do odpracovaných let a do mateřské dovolené? Děkuji za opověď


odpovídal(a): Redakce

Pojistné za nemoc

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo je plátcem sociálního pojištění u zaměstnance, který je několik měsíců v dočasné pracovní neschopnosti. Děkuji Vám za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, zaměstnanec má neschopenku od 3.2.2009 - 28.2.2009, která přechází do 15.3.2009 kdy je nemoc ukončená. 2.2.2009 pracoval celý den,za tento den mu náleží mzda z které se odvede ZP a SP. U zdravotního pojištění se bude dopočítávat 13,5% z jaké částky, pokud se má vůbec dopočítávat ? Mzda je 463,- Kč + 1883,- dávky za nemoc Děkuji Lacová


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, zaměstnavatele jsem musela z rodinných důvodů požádat o neplacené volno. ZP si budu celé platit po dohodě sama. Bude to cca od 26.7. do 31.8.2009. (syn 5let nemůže chodit do školky každý den, školka je průběžně zavřená a také má syn silné astma se záchvaty, takže jeden den je v pohodě, druhý den nemůže vůbec vyjít ven). ošetřování to bohužel nepokryje.slyšela jsem, že pokud budu starat o dítě školou povinné (1 do 7 let dítěte nebo o 2 děti do 15 let), je možné, abych si ještě před koncem šk. roku zařídila a vše řádně doložila na své zdrav. poj. (možná, že za srpen bych mohla spadnout do kateg., za kterou je plátcem ZP stát, tudíž by se ZP nesráželo) . jaké má toto přesné podmínky? na co se to vztahuje, abych to mohla uplatnit. a krátí se za dobu neplaceného volna dovolená? díky moc Pavlásková děkuji moc. a pokud se budu starat o dítě (jsou mu 4 roky) to musí doložit že byl nemocný? nebo na co se to vztahuje? podle jakého zákona, paragrafu to je? já to víceméně mám kvůli dítěti.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Můj manžel podniká (hlavní pracovní činnost)jako OSVČ od ledna 2008.Od roku 2009 musí platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění v součtu cca ve výši 5.000,00 Kč. Od 01.07.2009 nastupuje do zaměstnaneckého poměru a dále by chtěl jako vedlejší činnost si sem tam přivydělat na základě svého živnostenského oprávnění(sjednání úvěrů pro ČS,a.s.).Je povinnen i nadále platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pokud ano tak stále ve stejné výši?


odpovídal(a): Redakce

Odměna k životnímu jubileu

Dobrý den,zaměstnavatel by chtěl vyplácet peněžní odměnu k životnímu jubileu (50 let, odchod do důchodu),budeme zaměstnanci z této odměny srážet daň, sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo je plátcem zdravotního pojištění u zaměstnance, který je několik měsíců v dočasné pracovní neschopnosti. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den,odvádí zaměstnanec pracující na dohodu o pracovní činnosti sociální pojištění ve výši 6,5% z příjmu,pokud jeho příjem nedosahuje 2000,-Kč za měsíc.(je nižší než 2000,-Kč). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, v červnu jsem ukončila studium na vysoké škole. Nyní žiji v zahraničí (Norsko) a hledám si zde práci. Chci se zeptat, co je nutné zařídit ohledně sociálního a zdravotního pojištění v Čechách, než najdu práci zde.


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den, mám podepsanou DPČ a chtěla jsem se zeptat jak je to od roku 2009 se zdravotním a sociálním pojištěním,je to tam limitovaný těmi 2000Kč? Když si člověk má HP méně jak 2000Kč strhne se mu to? Jelikož můj hrubý příjem činil 1843Kč a přesto mi bylo SP a ZP strženo. Tak vůbec nevím jak to tedy je. Děkuji za odpověď. Markéta


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobry den, zamestnavatel mi vyplatil jednorazove relokacni bonus, coz je vlastne prispevek na bydleni. Chci se zeptat zda je v poradku, ze tuto castku pricetl k hrube mzde, a z teto cele castky pak odvedl dan z prijmu, i socialni a zdravotni pojisteni. Ja se domnivam ze z tohoto bonusu by soc./zdrav. pojisteni byt odvadeno nemelo. Mam pravdu?


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, k 30. červnu ukončuji studium na jazykové škole a ve studiu hodlám pokračovat od září dále na vysoké škole. Bylo nám řečeno, že sociální pojištení mi škola bude platit do konce srpna, ale zdravotní si mám jít vyřídit sama na úřad? Je to pravda, nebo jsem dále vedena jako student, tudíž nemusím do konce prázdnin nikde nic vyřizovat? Děkuji za pomoc



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.