FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Sleva na odvodu pro OSSZ: Jak se zaokrouhluje výsledná hodnota pro odečet mimořádné a řádné slevy oa odvodu sociálního zabezpečení. Viz příklad: Hrubá mzda 8000,-Kč (27100-8000)*0,033 = 630,30 Snižuje se odvod o 630,- nebo o 631,- Kč. Děkuji Miloš Tichý , Nová Bystřice


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den, mám dotaz ve věci slevy na SP - nový Přehled SP za srpen 2009. Mohu uplatnit mimořádnou slevu na zaměstnance za 1-6/2009, který dal v červenci výpověď? A dále u zaměstnance, který nastoupil v průběhu srpna, uplatnit slevu za září? V případě, že slevy budou větší než vypočtené pojistné, tak tuto vratku poznačit do formuláře s mínusem? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, v letošním roce vyčerpán v říjnu celoroční dovolenou. O vánocích jsou 4 pracovní dny mezi svátky. Pokud mně bude umožněno neplacené volno musím platit zdravotní a sociální pojištění? Evn. bude pro mě výhodně pokud si jeden den naddělám. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den,prosím Vás,do kdy nejpozději lze uplatnit mimořádnou slevu na sociální pojištění (1-7/2009)???


odpovídal(a): Redakce

Autorské honoráře

Dobrý den, jsem studentka a přivydělávám si jako externí redaktorka. U každého zaměstnavatele dostávám méně než 7000 korun měsíčně a ze mzdy je mi strhávána 15% srážková daň. Jak to ale bude se sociálním a zdravotním pojištěním? (a v případě, že by se některé z b nich neplatilo, musím odevzdávat nějaký přehled (byť s nulovými hodnotami), nebo nemusím odevzdávat nic?) Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den,lze uplatnit slevy na pojistném u důchodců, kteří jsou zaměstnání na základě dohody o pracovní činnosti? Nejnižší vyměřovací základ činí 2500,- Kč.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den. Žádám vás o radu. Jsem studentka střední školy, v září jdu do 4. ročníku, je mi 18 let. Byla jsem na brigádě, ale po uplynutí 150 hodin dohody mi zaměstnavatel nabídl smlouvu na dobu určitou červenec a srpen. Vypadá to, že nesplním plný úvazek, který mám ve smlouvě a vyhrožuje mi, že si sama zaplatím soc. a zdrav. poj. Musím toto jako student platit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Je možné uplatnit slevu na soc. pojistném pro důchodkyni, která je v organizaci zaměstnána na zkrácený úvazek na klasickou pracovní smlouvu /nejedná se o ZMR/, pokud ano vychází se při výpočtu rozdílu z částky 27.100 nebo je potřeba ji poměrně upravit kvůli sníženému úvazku? Děkuji za odpověď, Trilcová


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda sleva na pojistném se může uplatnit i u těch zaměstnanců, kteří jsou celý měsíc v pracovní neschopnosti a nemají tedy žádný vyměřovací základ (ostatní podmínky splňují). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda slevu na pojistném mohou uplatňovat i příspěvkové organizace a pokud ano, na co mohou tuto slevu uplatnit. Děkuji a hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, prosím jak je to s úhradou zdravotního pojištění, když čerpá neplacené volno pracující důchodce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den, ve kterých měsících může zaměstnavatel uplatnit slevu na pojistném na sociálním zabezpečení u zaměstnance, s kterým byl uzavřen pracovní poměr na dobu určitou duben -prosinec 2009. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den, můj dotaz se týká slev na odvodech soc.poj. Máme zaměstnankyni na DPČ, která pobírá mzdu ve výši 2.700,- Kč měsíčně. Můžu u ni také uplatnit tuto slevu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobry den,prosim, slevu na sociálním pojištění 3,3 procenta budu uplatňovat az ve mzdach, které se počítají za srpen, tzn, ze prvni sniženy odvod bude do 20.9. ? A pokud můžu uplatnit mimořádnou slevu, tak můžu spočítat automaticky nebo musím požádat o "neco" na sociálce ? děkuji za odpověd Sommerová


odpovídal(a): Redakce

Vyloučené doby

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně vyloučené doby z hlediska důchodového a nemocenského pojištění. Zaměstnanec měl svatbu v pátek - volno si vzal ve čtvrtek i v pátek. Dle NV 590/2006 se volno poskytne 2 dny z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu, náhrada mzdy přísluší pouze za 1 den. Shrnutí: z hlediska nem. poj. vyloučen pouze 1 den (tj. čtvrtek před obřadem) bez náhrady z hlediska důch. poj není vyloučen ani jeden den Je moje úvaha správná? Nedokáží mi poradit ani na ČSSZ.


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

jakého příjmu můžu dosáhnou ve vedlejším pracovním poměru , aby mi nevznikla povinnost v dalším roce platit zálohy na socialní a zdravotní pojištění , vedlejší pracovní poměr trvá celý rok 2009. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na pojistném

Dobrý den, pokud u nás zaměstnankyně pracovala řadu a let a k 25.5.2009 nastoupila na mateřskou dovolenou,LZE uplatnit slevu na soc. pojištění i za měsíc květěn v nekrácené výši, ikdyž nebyl odpracovaný celý měsíc květen?Počítám s sníženým vyměřovacím základem díky neodracovanému celému měsíci nebo nelze uplatnit slevu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na pojistném

Dobrý den, pokud zaměstnanec dostane výpověď dohodou např. k 31.3.2009 a předtím byl zaměstnám mnoho let/splněna podmínka 3 měsíců) je možno uplanit slevu na soc. poj i za březen, pokud ho celý odpracoval? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Hezký den, jsem na rodičovské dovolené, chodím do práce na plný úvazek, hlídání mám zajištěné jinde než ve státní mateřské škole. Chtěla bych se zeptat, zda za mě stát stále platí sociální a zdravotní pojištění? Dle výplatní pásky jej zaměstnavatel také odvádí z mého platu. děkuji Hlinková


odpovídal(a): Redakce

Slevy na pojistném

Dotaz: Dobrý den,měl bych dotaz k slevám na soc.pojistném, platných od 1.8.2009 1)lze uplatnit slevu u zaměstnance, který pracoval od 1.1.2009-28.2.2009 včetně února (tedy za 2měsíce, pracoval ve společnosti od 1992 do 28.2.2009,rozvázání bylo dohodou k 28.2.2009)? 2)zmaěstnankyně pracuje a 3/4 úvazek se mzdou 10 tis.kč. Uplatňuje se sleva ze základu tedy z 10 tis. kč nebo se musí fiktivně zvýšit o 1/4, aby dosahoval fiktivního plného úvazku a až pak z něj počítat slevu? 3)rozumín tomu správně, že do 20.9.podám slevu za 08/2009 + mimořádnou 01-07/2009 a od 09/2009 již bude sleva součástí každého měsíce? Děkuji.