FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

oprava dotazu: Mám 1 zaměstnance na dohodu o PRACOVNÍ ČINNOSTI, jehož hrubá mzda při plném pracovním úvazku by činila 30000 Kč, pracuje na polovinu úvazku v měsíci, tj. hrubá mzda činí 15000 Kč. Mohu uplatňovat na něj slevu na sociální pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Mám 1 zaměstnance na dohodu o provedení práce, jehož hrubá mzda při plném pracovním úvazku by činila 30000 Kč, pracuje na polovinu úvazku v měsíci, tj. hrubá mzda činí 15000 Kč. Mohu uplatňovat na něj slevu na sociální pojištění?



odpovídal(a): Redakce

Změna pracovního úvazku

Dobrý den , mám zaměstnance na hlavní prac. poměr. Mzda - měsíční( 8000,00Kč + odměny). Nyní chce zaměstnanec pracovat na poloviční úvazek ( 80hod/měsíčně). Mohu pouze udělat dodatek ke smlouvě?? Mzda bude 4.000,00Kč a tudíž musím odvádět odvody na OSSZ a VZP? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné OSVČ

Živnostník - důchodce - v jaké míře musí měsíčně platit sociální pojištění, zdravotní pojištění, případně daň?


odpovídal(a): Redakce

Dobrovolná účast na pojistném

Dobry den, prosim o info, jakou vysi zdravot.a social.pojištění je povinna hradit fyzická osoba, která není v žádném zaměst.poměru a ani neni vedena na ÚP. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno

Dobrý den, zaměstnavatel chce nařídit v rámci krize v prosinci 15 prac.dnů dovolenou. Kdo nemá dovolenou, musí si vzít neplacené volno, protože firma bude uzavřená. Za počet dní neplaceného volna si prý musíme sami zaplatit zdravotní pojištění. Má zaměstnavatel právo nařídit neplacené volno bez mzdy a nezaplatit zdravotní pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Dobrovolné pojistné

Dobrý den, pobírám nezdanitelnou rentu a jsem veden na úřadu práce, který za mě platí soc. a zdrav. pojištění. V případě, že bych nechtěl být vázán na úřad práce, tedy nebyl evidován, jakou částku bych musel platit na soc. a jakou částku na zdrav. pojištění? Děkuji -verdil-


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně mslevy na sociálním pojištění. Není mi dost jasné co lze brát jako odpracovaný celý měsíc. 1.Pokud má pracovník smlouvu na dobu delší než 3 měsíce,ale s poloviční pracovní dobou, je nárok na slevu? 2.Pokud má třeba jen jeden den neplacené volno 3.V případě nemoci 4.Co návštěva lékaře Nebo se to bere jen podle pracovní smlouvy? (od 1.do 31. - se bere jako celý měsíc) Přiznávám, že mě dřív nenapadlo,se tím vůbec zabývat,teď mám strach,že to máme špatně, protože se takové případy u nás běžně vyskytují. Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nástup na mateřskou

Dobrý den, je nutné přerušit nemocenské pojištění (hlásit to na pojišťovně) z důvodu paragrafu 10 odst. 9 zákona o nemocenském pojištění (tedy nástupem zaměstnankyně na rodičkovskou dovolenou)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Mám invalidního manžela a jsem hlášena na úřadě sociálním a zdravotním.Chodím na brigádu,kde za mne odvádějí zdravotní a sociální pojištění.Zajímá mne,zda je to tak správné,neboť to za mne odvádí i sociální zdravotní úřad.Děkuji za odpověď Táňa Bohunová



odpovídal(a): Redakce

Pojistné studenta

Dobrý den,od září 2009 jsem studentkou denního studia VŠ a zároven jsem zaměstnaná na plný úvazek v nejmenovaném úřadě. Mám dotaz, zda nadále zaměstnavatel bude odvádět sociální a zdravotní pojištění, když to za mne jako za denního studenta hradí stát?nelze přeci odvádět zdrav. a soc. pojištění dvakrát..mám nárok na nějaké vracení financí ze strany zaměstnavatele?teda zda budu dostávat od září vyšší mzdu bez odečtu těchto odvodů?


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Jednatel, který pobírá dle mandatorní smlouvy částku 5000,-/měsíc. Je správný výpočet jeho mzdy: Hrubá mzda 5000, superhrubá 5450, tab. Daň 825, zdr.poj. zaměstnavatel 450, zdr.poj.zaměstnanec 225, čistá mzda 3950 Kč ?


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den,prosím o radu.Jsem na mateřské,beru rodičovský příspěvek.Dále pronajímá byt,platím daň z příjmu.Mám nějakou povinnost přispívat na sociální a zdravotní pojištění?Jak se postupuje(do kdy a kde se přiznat,jaká částka)?Prosím konkr.odkazy na paragrafy a zákony.Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Účtování slev na pojistném

Dobrý den, chci se zaptat, jak se budou účtovat slevy na pojistném na sociálním zabezpečení a také jak se mají správně zaúčtovat mimořádné slevy na SZ?na jaké účty? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den, prosím o výpočet hrubé mzdy ve výši 4.000 Kč vč. slevy na soc. pojištění


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Jestli-že uplatním slevy na pojistném podle § 21a, nebudu muset v roce 2010 tyto uplatněné slevy doplácet? Mám 2 zaměstnance už 3 roky mohu uplatnit slevy i na ně? Podmínky splňuji. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bolestné

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda z bolestného za pracovní úraz se odvádí sociální a zdravotní pojištění a zda podléhá zdanění či nikoliv.


odpovídal(a): Redakce

Dar při odchodu do důchodu

Dobrý den, máme zaměstnace, který dovršil důchodový věk a odchází 15.9.2009 do starobního důchodu. Jaký peněžitý nebo věcný dar mu mohu poskytnout,do jaké výšky a jak to budu daňově uplatňovat./ z peněžitého daru budu odvádět soc.a zdrav.pojištění?/ Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sleva na sociálním pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně mimořádné slevy na pojistném dle zákona č. 589/1992 Sb. Zda za zaměstnance můžeme uplatnit tuto slevu v měsících leden-květen když v červnu přišlo oznámení, že si požádal o starobní důchod, do důchodu odešel k 15.srpnu a 17.srpna jsme s ním podepsali do 31.12.2009 dohodu o pracovní činnosti (malý rozsah). Děkuji za odpověď, DanaRz


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den,pracuji na zkrácený úvazek 3,5 hodiny denně,měsíční mzda tak činí 4.500 kč hrubého,chtěla bych vědět kolik budu platit zdrav. a soc.pojištění.Děkuji za odpověď.