FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Pojistné OSVČ 1. rok

Dobrý den, pokud jsem zaměstnaný u svého zaměstnavatele a mám příjmy dle paragrafu 6 ZDP a uvažuji o zřízení živnostenského listu, budu muset odvádět zdravotní a sociální pojištění a kolik? Když už přeci za mne jednou platí pojištění můj zaměstnavatel. Bude se jednat o vedlejší činnosti ŽL. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, je mi 46 roků, manželovi 61. Je nemocný a já hodlám ukončit pracovní poměr a postarat se o něho doma. - mám nárok na nějaké dávky? - jak a kolik si mám platit sociální a zdravní pojištění? - bude mi toto období zohledněno na důchod? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Jsme povinni odvést za zaměstnance zdravotní pojištění v případě, že jeho pracovní neschopnost trvala i po vyčerpání podpůrčí doby od září do prosince 2008? Žádal o prodloužení podpůrčí doby OSSZ, tato žádost byla v březnu 2009 zamítnuta a nemoc. dávky nebyly vyplaceny. Jak by se postupovalo v případě, že dávky nevyplatí OSSZ a my o tom nebudeme vědět?


odpovídal(a): Redakce

Účtování

Dobrý den, mám dotaz ohledně účtování mezdy,dávek náhrad mzdy a slev na soc. Účtuji interním dokladem: 521/331 hrubá mzda 12.093Kč 331/336 odvody zaměstnanců(soc+VZP)1.332Kč 524/336 odvody firmy (soc+VZP) 4.112Kč 336/331 dávky náhrady mzdy zaměstnancům 5.638Kč. V této výši zaměstnanci náhradu vyplatím, ale na soc si u platním z platby odečet pouze 2.819Kč(50%).Je nutné jěště nějak zaúčtovat zbývající částku(50%)kterou jsem si neuplatnila v odvodech na soc? A jak zaúčtovat uplatňovanou slevu 496Kč na pojistném dle §21a? Interním odkladem na účet 336/524 v částce 496Kč? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odměna při odchodu do důchodu

Dobrý den, zaměstnanci při odchodu do důchodu dostávají za každý odpracovaný rok určitou penežní částku.(např. 200,-/rok tzn. při zaměstnání 10 let = 2000,- odměna), musí se tato částka danit a odvádí se z ní zdravotní a sociální pojištění. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Účtování slevy na pojistném

Dobrý den, poraďte mi, jak správně zaúčtovat slevu na pojistném. Našla jsem informaci, že minusem, tj. - 524/336, zřejmě interním dokladem. Ale není mi jasné, jak zaúčtovat příjem na běžný účet, snad 221/336? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, chceme přijat od nového roku ženu na 15 hodin týdně, která má jedno dítě 6 let a jedno 11 let, bude mít asi 4.000,-- Kč hrubého, musíme ji srážet zdravotní pojištění do minimální mzdy, myslím si, že né, použije se ustanovení že pečuje o 2 děti do 15 let, mate mě však, že by to mladší dítě mělo být jen dopoledne ve školce, tak si ověřuji, že toto neplatí, u ní se jedná o směny různé. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné za dobu nemoci

Dobrý den, prosím o radu, kolik bude činit zdravotní a sociální pojištění u zaměstnance za měsíc listopad (HM 8000 měsíčně), který je celý listopad v pracovní neschopnosti. Náhrada mzdy ze strany zaměstnavale byla vyplacena již v měsíci říjnu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, zaměstnankyně nastopila 25.9.09, předtím byla vedena na ÚP. Hrubá mzda byla 3680,- Kč. Kolik bude činit odvod na zdr. pojištění? Myslím, že nemusí být dodržen min. vym. základ. Prosím o výpočet. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den, mám sjednaný vedlejší pracovní poměr - úklid se mzdou 4.000 Kč hrubého měsíčně. Do srpna 2009 mi mzdová účetní strhávala zdravotní pojištění. Teď po dvy měsíce mi ho nestrhla, když jsem na to upozornila, odpověděla mi, že při tak malé mzdě se pojištění neodvádí. Když jsem se zeptala, zda mi vrátí, to co bylo strženo, odpověděla mi, že je to teď nové. Můžete mi prosím napsat, jak to vlastně je?. Děkuji Alena Nová.



odpovídal(a): Redakce

Pojistné

dobry den chtel sem se zeptat jak je to se zdravotnim a socialnim pojistenim kdyz sem od 11.11.09 na neplacenem volnu ale pracuji u jineho zamestnavatele na brigade nevim kdo ho ma platit dekuji


odpovídal(a): Redakce

Důchodové pojištění OSVČ

Platba sociálního pojištění OSVČ - vedlejší činnost(rodičovská dovolená). Platí pro rok 2009 omezení pro platbu soc.pojištění,že pokud vyměřovací základ nedosáhne určité výše (v roce 2008 to bylo cca 51 tis.kč) tak se pojištění za daný rok neplatí ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na nárok trvání…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na nárok trvání vdovského důchodu. V roce 1992 jsem ovdověla, v té době mi bylo 38 let, pečovala jsem o tři nezletilé děti. Poslední dítě ukončilo vysokoškolské studium v roce 2006. Letos mi bylo 55 let. Jsem trvale zaměstnaná. Měla jsem nárok na pobírání vdovského důchodu od roku 2006 (kdy dítě ukončilo studium) do roku 2009 kdy sem dosáhla věku 55 let?


odpovídal(a): Redakce

Pojistné u neplaceného volna po skončení RD

Dobrý den, manželka končí rodičovskou dovolenou po 3 letech a dohodla se se zaměstnavatelem, že zůstane ještě jeden rok se synem doma. Zvolili jsme si variantu placení na 3 roky a tudíž poslední rok bude bez příjmů. Chtěl jsem se zeptat, jestli si budeme muset na ni platit sociální a zdravotní pojištění sami a kde musíme nahlásit, že zůstává ženou v domácnosti. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den,mzda na zkrácený úvazek , hrubá mzda 4.000Kč Jedná se mi o odvody?? Musí být VZP 1080,00Kč??(minimum).?? Prosím o výpočet.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Maximální vyměřovací základ

Dobrý den,zaměstnanec překročil max. vyměř.základ nemusí si platit zálohu na soc. pojištění, jak má zaměstnavatel postupovat, je také osvobozen od odvodu pojistného za zaměstnance? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaokrouhlování pojistného

Dobrý den, prosím o objasnění zakrouhlování povinného pojistného při stanovení základu daně z příjmů (tzv. superhrubé mzdy). V zákonu je uvedeno, že se zakrouhluje na celé koruny směrem nahoru, ale není mi jasné, zda se zaokrouhluje jednotlivé pojistné zvlášť, nebo dohromady, neboť v některých materiálech je uvedeno, že se hrubá mzda navýší o 34 %. Např. u částky 3.257 by navýšení o 34 % po zaokrouhlení povinné pojistné činilo 1.108, ale pokud by se zvlášť zaokrouhlilo ZP a SP, bylo by to 1.109. Vím, že je tento případ ojedinělý a navíc při následném zakrouhlování na stokoruny je rozdíl smazán, ale výjimečně může dojít k chybnému výpočtu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to ze sociálním a zdravotním pojištěním. Pokud nejsem studentem, ale studuji vš školu (nemám status studenta), najdu si práci jako brigádu, bude za mě zaměstnavatel platit sociální a zdravotní? Nebo si musím najít práci na zkrácený úvazek? V jakém případě za mě zaměstnavatel hradí zdravotní a sociální? Děkuji za odpověď, Kamila Tajovská


odpovídal(a): Redakce

Pojistné mezi zaměstnáním

Dobrý den, po uplynutí 2 měsíční výpovědní lhůty k 31. 10. (sobota) nastupuji do jiného zaměstnání 2. 11. (pondělí). Chci se tedy zeptat zda si musím zaplatit sociální a zdravotní sama za neděli 1. 11., když jsem ten jediný den byla "nezazměstnaná"?


odpovídal(a): Redakce

ELDP

Dobrý den, po odchodu zaměstnance k 31.10.2009 vystavíme ELDP. Toto ELDP si necháme a podáme jej spolu s ostatními v termínu (do 30.4.2010) na sociálku nebo jej máme dát na sociálku hned po odchodu nebo jej předáme zaměstnanci, aby to udělal jeho budoucí zaměstnavatel spolu se zbylými měsíci do konce roku? Děkuji



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.