FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Mám pochybnosti o správných údajích v…

Dobrý den Mám pochybnosti o správných údajích v potvrzení o příjmech které manželka dostala od účetní insolvenčního správce. Manželka celý rok 2011 pobírala rodičovský příspěvek. Zaměstnavatel jí měl v roce 2011 proplatit náhradu za dovolenou. Zaměstnavatel se ale dostal do insolvence a manželka dostala výpověď. Od pracovního úřadu jsem vymohl vyplacení peněz za dovolenou kterou měl vyplatit zaměstnavatel. Manželka dále dostala od insolvenčního správce výplatní pásku kde byla uvedena výše odstupného. Šlo jen o potvrzení pohledávky. Na tyto peníze má nárok ale vyplacené je nedostala. Takže za rok 2011 má platby Vyplacené peníze od pracovního úřadu Výplatní pásku (odstupné) od insolvenčního správce. Peníze na které má nárok. Od účetní insolvenčního správce manželka nyní dostala potvrzení o příjmech za rok 2011 kde by měli figurovat obě platby. Můžete prosím na údaje níže kouknout jestli je správně potvrzení o příjmech spočítáno. Mě se to prostě nezdá. Jde mi o to aby jsme od finančního úřadu dostali vrácenu celou zálohu na dani zaplacenou z hrubého příjmu vyplaceného pracovním úřadem. Platba z pracovního úřadu: Hrubý příjem 29606 Sociální 1925 Zdravotní 1333 Záloha na daň 5955 Čistý příjem 20393 Platba odstupné (nevyplaceno) Hrubý příjem 51003 Záloha na daň 5695 Čistý příjem 45308 Potvrzení o příjmech Řádek 1. Úhrn zúčtovaných příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků 59605 Řádek 2. Z řádku 1 příjmy vyplacené nebo obdržené 23246 Řádek 6. Úhrn pojistného 1141 Řádek 8. Základ daně 24387 Řádek 9. Skutečná sražená záloha na daň z příjmů uvedených na řádku 2 2221 Řádek 12. Záloha na daň z příjmů celkem 2221 Jde mi o to jestli můžete zkontrolovat těchto 6 řádků jestli je správně. případně naznačit jakým způsobem je možné jednotlivé položky na potvrzení o příjmech počítat. Dále bych chtěl požádat jestli by šlo dotaz nezveřejňovat na webu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem občan ČR zdržující se celoročně v ČR, kde…

Jsem občan ČR zdržující se celoročně v ČR, kde mimo jiné pracuji na základě DPP pro českou pobočku - stálé místo výkonu práce je v Praze. Tuto pobočku však ovládá / řídí subjekt založený na Slovensku. Mzdu mi vyplácela česká pobočka a v Česku ji i zdaňovala 15% daňovou srážkou z příjmu. Od loňského října mi však výplata začala chodit od toho slovenského subjektu (z jejich účtu v české bance) a je i zdaňována na Slovensku 19% sazbou daně z příjmu. Nejenže mě to zkracuje na příjmu, ale hlavně mi připadá, že by to české daňové orgány mohly hodnotit jako daňový únik, protože na podmínkách výkonu práce se nic nezměnilo, ale daně najednou mám platit na Slovensku? Slovům „zdroj příjmů ze zahraničí“ rozumím tak, že tam ty příjmy mají původ, tj. že se tam určitý čas zdržuji a pracuji, ne jen že jsou mi z ciziny zasílány za práci, kterou stále vykonávám v Česku.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně pravděpodobného…

Dobrý den, mám dotaz ohledně pravděpodobného výdělku. 1. ledna 2012 zaměstnanec nastoupil do práce, hrubá měsíční mzda 25.000,-. 12.ledna nastoupil do pracovní neschopnosti. Nemá odpracovaných 21 směn, znamená to, že mu budu vypočítávat pravděpodobný výdělek. Ten se počítá za poslední tři měsíce. Takže výpočet bude 3*25000 (protože u nás byl první měsíc) a vydělím to počtem pracovních hodin v těchto třech měsících. Teď ale nevím, zda budu počítat hodiny za měsíc leden až březen nebo říjen až prosinec 2011. Mám v tom trochu zmatek, tak budu velice ráda, pokud mi poradíte. Děkuji moc, Schwarzová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně kratší pracovní doby…

Dobrý den, mám dotaz ohledně kratší pracovní doby. Pokud má zaměstnanec pracovní dobu 30 hod./týden (místo 40 hod./týden) a má měsíční mzdu 10 000 Kč, ale v některém měsíci odpracuje např. 35 hod./týden, musím mu měsíční mzdu navýšit o částku, která poměrně připadá na 5 hod./týden, nebo mu měsíční mzda zůstává stejná, když se vlastně nejedná o práci přesčas? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako staniční sestra LDN, k 31…

Dobrý den, pracuji jako staniční sestra LDN, k 31.1.2012 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpověďní lhůtou a dvouměsíčním odstupným. Zároveň s výpovědí jsem obdržela nový mzdový výměr, ve kterém je ponecháno pracovní zařazení staniční sestry, ale snížen plat o 6 tis. měsíčně. Zajímalo by mě, jestli je postup snížení platu oprávněný. Nový mzdový výměr jsem nepodepsala. Děkuji za zodpovězení dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik se dá…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik se dá přivydělat? když je člověk veden na úřadu práce a nebere žádnou podporu, protože nemá nic odpracováno. Děkuji Tereza Slačíková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám živnostenský list na…

Dobrý den, mám živnostenský list na fotografickou činnost a mám ateliér. Budu tam zřizovat i kadeřnictví. Je možné na občasné objednání na dohodu o provedení práce si objednat nehtařku, která je doma s dětmi (je samoživitelka a pobírá sociální podporu-je doma s dvěmi dětmi do 10let). Jde mi o to, abych já neporušila nějaký zákon, že takto zaměstnám na nehty, když na to nemám žinost ani "zástupce" a také zda slečna, kterou takto objednám nebude mít také nějaký přestupek? Bylo by to jen na tu dohodu o provední práce např. na 3000,-Kč ročně(což odvádím jen daň). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v ročním zúčtování daně u…

Dobrý den, v ročním zúčtování daně u zaměstnanců, kteří uplatňují slevu na dítě, dochází při výpočtu k rozdělení vrácené částky na: 1) přeplatek na dani a 2) doplatek na bonusu. Když následně pak zaměstnanec žádá o sociální dávky, např. přídavek na dítě, do rozhodného příjmu mu započítám přeplatek na dani z RZ, ale doplatek na bonusu již ne, protože vše, co se týká bonusu, do rozhodného příjmu nepatří. Je to tak správně? Mzdový program Ježek SW totiž přeplatek na dani do rozhodného příjmu nezahrnuje. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych se zeptat na…

Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych se zeptat na jednu věc ohledně podpory v nezaměstnanosti. Jsem ve zkušební lhůtě u nového zaměstnavatele, ale bohužel spolupráce není vyhovující ani pro jednu stranu - pro mě je práce příliš náročná a nezvládám ji tak, jak by si zaměstnavatel představoval, takže zřejmě prac.poměr ukončíme. Ráda bych se zeptala, jestli se podpora v nezaměstnanosti bude v mém případě počítat z průměrné mzdy u tohoto zaměstnavatele, i když skončím ještě ve zkušební lhůtě? Předem děkuji, Zuzana S.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,lze uzavřít pracovní smlouvu(hlavní…

Dobrý den,lze uzavřít pracovní smlouvu(hlavní pracovní poměr)na 30%úvazku tj.12 hodin týdně? Bude docházet 2 dny v týdnu po 6 hod.Děkuji za odpověď Tůmová



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně prodlužování…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně prodlužování smluv na dobu určitou. V listopadu 2011 jsem nastoupila do zaměstnání a dostala jsem smlouvu na dobu určitou - 1 rok. Chtěla jsem se zeptat, jelikož jsou od ledna 2012 změny, kolikrát a na jak dlouho mi může zaměstnavatel výše uvedenou smlouvu prodlužovat. Předem děkuji za odpověď Veronika


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, paní Sedláčková, mám dotazy ohledně…

Dobrý den, paní Sedláčková, mám dotazy ohledně opravy mzdy. Zaměstnavatel mi chybně vypočítal mzdu za prosinec, chybu uznal a doplatí mi ji prý až ve mzdě za leden. Nemá povinnost ji vyplatit okamžitě? Pokud by doplatek byl až v lednové mzdě, musí asi opravit hrubou mzdu za prosinec? Protože jinak budu mít špatně PHV za 4. čtvrtletí (a vzhledem k tomu, že jsem od ledna nemocný, ovlivnilo by to jak náhradu mzdy za nemoc, tak i výši nemocenské). Tzn., že by musel opravit odvody na SZP a daň? Děkuji Vám za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, omezení řetězení smluv na dobu určitou…

Dobrý den, omezení řetězení smluv na dobu určitou se týká pouze pracovních smluv nebo i dohody o pracovní činnosti na dobu určitou. Mohu sjednávat dohody o pracovní činnosti na dobu určitou třeba 10 let za sebou se stejným člověkem? Dále by mě zajímalo jak se to počítá (u pracovní smlouvy na dobu určitou) pokud v roce 2011 byla třeba smlouva od 1.5.2011 - 30.9.2011 a další roky se to bude opakovat - 1.5.2012 - 30.9.2012 a další leta opět. Jak dlouho to můžeme dělat? Děkuji moc za odpověď. Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat: manžel dal 21.10…

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat: manžel dal 21.10.2011 výpověď podle § 56 okamžité zrušení pracovního poměru.Nastoupil do jiné firmy.Do teď mu předchozí zaměstanavatel neposlal zápočtový list a proslýchá se ,že dal jeho výpověď k soudu.Teď nevíme,jak se dá zjistit zda to dal k soudu a jak z něho dostat zápočtový list.Děkuji za odpověď Marie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné (na…

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné (na základě vnitřního předpisu) v podnikatelské sféře stanovit, že náhrada mzdy za překážky v práci a dovolenou nebude činit 100 % průměrného výdělku, ale např. 125 %? A dále bych chtěl určit, že i dny překážek v práci, které stanoví nářízení vlády jako neplacené, budou propláceny (např. druhý den na svatbu). Děkuji Vám za odpověď a přeji vše nejlepší do roku 2012!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu týkající se změny v…

Dobrý den, prosím o radu týkající se změny v zákoníku práce - 150 hodin práce přesčas zdarma. Mému manželovi i ostatním zaměstnancům již včera v práci oznámili, že jim samozřejmě přesčasy proplácet nebudou, když nemusejí. Manžel musí být každý den v práci déle, ale alespoň to měl zaplacené. Ve smlouvě má hodinovou sazbu. Teď bude opravdu muset odpracovat 150 hodin zdarma? Kromě dopadu na rodinný rozpočet v tom nevidím žádný přínos. Tedy kromě majitele firmy, který velmi ušetří a bude si moci dovolit ještě dražší auto a dovolenou. A jestli je to opravdu tak, pak bude následovat určitě propouštění. Když to počítám, tak firma o min. 15 zaměstnancích může jednoho propustit. Při odpracování 150 hodin přesčasů zdarma to ostatních 14 zaměstnanců odpracuje za něj a zadarmo.... Chápu to správně? A pak ještě, jak se budou ty přesčasy zdarma evidovat? Bude to muset být na výplatnici? Jak znám spoustu zaměstnavatelů, budou se tvářit, že těch 150 hodin ještě není splněných. Děkuji. Nedvědová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci. Mám uzavřenu…

Dobrý den, prosím o informaci. Mám uzavřenu pracovní smlouvu na dobu určitou, konkrétně:od 1.5.2010 do 30.4.2011,prodloužení od 1.5.2011 dodatkem-změny doby určité do 31.10.2011, prodloužení dodatkem -změny doby určité od 1.11.2011 do 31.10.2012. Vzhledem k novele, možnosti po dobu 3 let zaměstnávat zaměstnance na dobu určitou, prosím o informaci, kolikrát mě může ještě zaměstnavatel zaměstnávat na dobu určitou - čili co mě čeká k 31.10.2012? Děkuji za odpověď, přeji hezký den, s pozdravem Strnadová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám prosím dotaz.Muj zaměstnavatel mi…

Dobrý den,mám prosím dotaz.Muj zaměstnavatel mi vyplácí mzdu 7200kč čistého,danovou ulevu na nezletilou dceru nemám,ve smlouvě mám 10000kč a 2000dodatek prémíe.nevím co s tím a na co mám nárok,jsem vystěhovaná z bytu a bydlím v podnájmu s dcerou,kde platím 8000kč,mám dluhy a exekuce.mužete mi prosím poradit,mám pouze přídavky k výplatě,Zaměstnavatel se mi jen směje.děkuji J anatová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda-li mám od…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda-li mám od ledna 2012 nárok na nějaký sociální příspěvek.V červenci 2011 mi skončila dvouletá rodičovská a v prosinci jsem obdržela poslední podporu v nezaměstnanosti.Máme 1 dítě do 6 let,manželův plat je 15tis čistého a bydlíme v podnájmu,kde nájem vč. inkasa dělá 14tis.Trvalé bydliště zde prozatím nemáme.V květnu očekáváme narození druhého dítěte.Děkuji za odpověd Vičanová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 18let a chodím na střední…

Dobrý den, je mi 18let a chodím na střední odborné učiliště. Zajímalo by mě jestli existuje nějaká finanční podpora pro mě. Pokud ano tak prosím jaká a kde jí seženu. Děkuji.