FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu jak dorovnat přeplatek…

Dobrý den, prosím o radu jak dorovnat přeplatek na výplatě. Paní v únoru dle smlouvy odpracovala 40 hodin, ale účetní jí udělala výplatu na 80 hodin. Domluvili jsme se, že se to další měsíc dorovná. V březnu paní odpracovala dle smlouvy 40 hodin, ale účetní odmítla nejdřív výplatní pásku vystavit, nakonec jí poslala s 0. Takže paní díky tomu přišla o daňové zvýhodnění za březen na 2 děti a nic nedostala. Nezdá se mi tenhle postup od účetní správný. Domnívala jsem se, že to vyrovnáme řádnou výplatou s odpočtem přeplatku. Jak postupovat? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanci bylo provedeno roční zúčtování , ve…

Zaměstnanci bylo provedeno roční zúčtování , ve které mu byl vrácen přeplatek na dani X a daňový bonus Y. Na výplatní pásce v kolonce čisté mzdy je připočtena část přeplatku na dani (daňový bonus nikoliv),resp. čistá mzda v tomhle měsíci je navýšena o tento přeplatek. Je výpočet čisté mzdy správně? Děkuji za odpověď Andreadu



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji v informacích, smlouva 8 hodin…

Dobrý den, pracuji v informacích, smlouva 8 hodin denně, 40 týdně.... Otevřeno máme 7 dní v týdnu, víkendy se střídáme a máme za ně příplatek 25%, což je v pořádku. zajímalo by mne jak je to s odpracovanými svátky - dnes je Velikonoční pondělí - státní svátek a jsem v práci. Podle zaměstnavatele mám nárok jen na jeden den volna místo dneška - tzn. že fond na měsíc je 20 dní + svátek, půjdu do práce 20 dní včetně svátku (v podstatě jen prohozená směna z 1 pracovního dne na svátek, bez jakéhokoli příplatku). Je to tak podle zákona správné?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěl jsem se zeptat mam čisty příjem…

Dobrý den chtěl jsem se zeptat mam čisty příjem cca 11 000 kč plus 20 000 kč na dietach osobním ohodnoceni přesčasy atd... Učetní mi při vyřizování hypoteky tyto častky sečetla a napsala jako čisty přijem v žadosti pro banku. Při předložení mzdového výměru mám napsano 10 000 kč hrubeho a z banky mi bylo zděleno že rozdíl který mám cca 21 000 kč musím doložit ,že je mi vyplacen v hotovostinebo nebo jine formě . Při dozazu na učtarně mi učetní řekla , že hruba vyměřovací mzda nemůže byt nikdy stejná s čistým příjměm, že je vše v pořádku a nevi co banka řeší na učet mi chodi 11 000 kč, zbytek mám vyplaceno během měsice po vyučtovaní po cestě. 1. Hypoteku potřebuji ke koupi bytu 864 000 kč a rekonstrukce 350 000 kč 2. Mám půjčku se splátkou 4000 kč měsíčně a družka je na mateřské s půjčkou 1800kč měsíčně plat měla 11500 hrubeho můžeme oba zažádat o hypotéhu?? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, musí mít zaměstnavatel od 1.4. sepsánu…

Dobrý den, musí mít zaměstnavatel od 1.4. sepsánu smlouvu s jedním lékařem a k němu posílat zaměstnance? Doteď jsme to řešili v rámci obvodních lékařů jednotlivých zaměstnanců, jen jsme platby nedávali do daňových nákladů, protože jsme neměli závodního lékaře. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím, jak se počítá průměrná čistá…

Dobrý den, prosím, jak se počítá průměrná čistá mzda pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, prac.poměr mi byl ukončen 30.3.,moje hrubá mzda činila za měsíc leden 8900,- Kc, únor-8900,- a březen 8928,-Kč,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příklad z praxe: Pan Karel pracoval po dobu leden…

Příklad z praxe: Pan Karel pracoval po dobu leden až březen za čistou měsíční mzdu 20 000 CZK. V dubnu pracoval za čistou měsíční mzdu 10 000 CZK a pak přišel o zaměstnání. Za poslední roky odpracoval více než 12 měsíců na HPP a má nárok na podporu v nezaměstnanosti, o kterou si požádá kvůli neblahým okolnostem až 13. 7. (čili více než 2 měsíce poté, co přišel o práci). Z čeho se mu bude vypočítávat čistá průměrná mzda pro určení výše podpory v nezaměstnanosti? Z jakého rozhodného období?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda musí…

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda musí dělat vstupní prohlídku u lékaře zaměstnanec, když při vstupu do zaměstnání předkládá potravinářský průkaz. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, naše pracovnice je na rodičovské…

Dobrý den, naše pracovnice je na rodičovské dovolené a po její dobu chce pracovat z domova. Dodatkem ke smlouvě změníme místo pracoviště na místo bydliště a vyřešíme způsob odměňování. Zajímá mne zda ná při práci z doimu nárok na dávky nemocenské, ošetřování člena rodiny, dovolenou a příspěvek na stravování?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem zeptat kam se počítá…

Dobrý den, chtěla jsem zeptat kam se počítá náhrada mzdy za prvních 21 dní u pracovníka. A zda se dává do výdajů ovlivňujících základ daně, kde se vede na mzdovém listě. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz na zákon od 1.4.2012 jedná…

Dobrý den, mám dotaz na zákon od 1.4.2012 jedná se, že zaměstnavatel musí mít podle ZP svého lékaře závodní preventivní péče (podle zákona o spec.zdrav.službách). Platí to pro každého zaměstnavatele nebo je to dle počtu zaměstnanců např. nad 25 zaměstnanců a zda to platí i pro DPP. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na příspěvky…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na příspěvky zaměstnavatele. Zaměstnavatel si 24000Kč uplatní do svých výdajů a nemusí odvádět za sebe ani za zaměstnance soc. a zdr. pojištění. Ale co zaměstnanec? O příspěvek se mu zvýší hrubá mzda nebo se to bude řešit jako bonus? Bude se o tuto částku zvyšovat základ pro výpočet nemocenské, dovolené? Ovlivní příspěvek rozhodnou částku pro výpočet důchodu? Jak to bude s daňovým přiznáním a ELDP? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to se…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to se zaměstnáváním společníků u s. r. o., zda musí být zaměstnávání pouze jen na smlouvy, které upravuje zákoník práce. Dále bych se chtěl zeptat, jak je to s úhradou sociálního a zdravotního pojištění z odměn společníků, když už odvádí sociální a zdravotní ze své mzdy. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, když bych chtěla zaměstnanci platit 50…

Dobrý den, když bych chtěla zaměstnanci platit 50,- Kč čistého za hodinu, jak se dopracuji k hrubému za hodinu. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak se vypočítává čistý měsíční…

Dobrý den, jak se vypočítává čistý měsíční průměrný výdělek při 6hodinovem pracovním úvazku? Jde mi o to, zda se tento údaj přepočítává na 8hodinovou pracovni dobu. Jsem vedena na úřadu práce a budu mít z této částky vypocitanou podporu. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nastoupila jsem do firmy a podepsala…

Dobrý den, nastoupila jsem do firmy a podepsala smlouvu,kde není ani zmínka o tom kolik hodin mám odpracovat(ústní dohoda zněla na plný úvazek-8 hodin),je tam jen uvedeno,že budu placena v úkolové mzdě a že jsem byla obeznámena s platovými podmínkami(což se nezakládá na pravdě).Mám i tak nárok na minimální mzdu?I ve zkušební době?Je taková smlouva vůbec platná?Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na tento případ…

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na tento případ. Můj zaměstnavatel mě pověřil, abych pracoval sedm dní v kuse v obchodě s oblečením, tedy moje pracovní doba byyla 12 hodin danně rovných 7 dní. Tudíž se chci zeptat, zda-li zaměstnavatel neporušil zákoník práce, když mě nechal pracovat 12 hodin denně 7 dní v týdnu? Děkuji Vám za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci ohledně vyplácení…

Dobrý den, prosím o informaci ohledně vyplácení odměn jednateli a prokuristovi. Může být odměna jednateli, který je zaměstnancem, vyplacena jako součást mzdy? Jak můžeme vyplatit odměnu prokuristovi, který není zaměstnancem? Na základě rozhodnutí valné hromady? Vyplatíme celou částku a prokurista si musí zdanit při ročním zúčtování? Děkuji za odpověď Pánková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaké jsou změny ve mzdách v roce 2012…

Dobrý den, jaké jsou změny ve mzdách v roce 2012 proti roku 2011,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše podpory v…

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše podpory v nezaměstnanosti. Jsem již 6 rokem na mateřské, která mi brzo zkončí.Před nástupem na mateřskou jsem pracovala ve firmě na dobu určitou, firma již neexistuje.Jsem tedy mezi nezaměstnanými.Zajímalo by mne, z čeho se bude vypočítávat podpora. Děkuji za odpověď L