FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, při podpisu pracovní smlouvy jsem…

Dobrý den, při podpisu pracovní smlouvy jsem podepsala dohodu o hmotné odpovědnosti ve smyslu ustanovení § 176 odst. 1 zákoníku práce za hodnoty svěřené. Mezi tyto patří hotovost, peníze, ceniny, zboží, zásoby, zásoby materiálu, hmotný a nehmotný majetek, případně jiné hodnoty které převzal nebo převezme v rámci plnění svých pracovních úkolů. v zaměstnání řeším obaly,schvaluji konečné verze před tiskem. V případě, že bych něco přehlédla, může se vytisknout např. špatný obal a ztráta např. 1.000.000,-Kč, Dále schvaluji nákupy výrobků ve velkém množství. V případě, že bych neodhadla množství došlo by k projítí výrobků např za 500.000,-Kč. Prosím Vás o informaci v případě, že odsouhlasím špatný obal, případně neodhadnu množství nebo jakkoliv poškodím zaměstnavatele neúmyslně, může mi naúčtovat pouze 4,5 násobek mé hrubé mzdy (vzhledem k tomu, že mám podepsanou dohodu)nebo kompletně celou částku, o kterou by se mou chybou přišlo. Pokud bych ručila celou částkou, existuje nějaké pojištění? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Manas85


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, co musí obdržet zaměstnavatel od…

Dobrý den, co musí obdržet zaměstnavatel od zaměstnance při uzavření hlavního pracovního poměru?Musí předat zaměstnanci i zápočtový list,případně potvrzení o příjmu ze závislé činnosti??A při každém nástupu nového zaměstnance je nutné podepsat prohlášení poplatníka,aby mohl uplatňovat slevu na dani?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla jsem se zeptat mam fixní plat a…

Dobrý den chtěla jsem se zeptat mam fixní plat a když má měsíc svátky vůbec mi je průměrem nepočítá počítá je jako normální den. Je to tak zprávně?? Na výplatní pásce se mi svátky vůbec neobjevují je to tím že mam fixní plat?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit s výpočtem…

Dobrý den, můžete mi prosím poradit s výpočtem mzdy. Máme zaměstnance-měsíční mzda 11.500,- + 2.000,- prémie (to je v prac. sml.). Má nerovnoměrnou pracovní dobu. V září odpracoval celkem 147 hod. a čerpal 1 den dovolené po 10,5 hod. Ve svátek pracoval 10,5 hod. V sobotu a neděli odpracoval 31,5 hod. Má nárok na příplatek za práci o víkendech u nerovnoměrné prac. doby? Jak mám vypočítat mzdu, když v září byl fond prac. doby 160 hod., ale on odpracoval jen 147 hod.? Krátí se prémie, když nemá odp. celých 160 hod.? Děkuji moc za radu. K.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, prosím o sdělení, jaké jsou příplatky…

dobrý den, prosím o sdělení, jaké jsou příplatky za práci v sobotu a v neděli, ve svátek a za noční a jak se to počítá, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení,co by měla vše…

Dobrý den, prosím o sdělení,co by měla vše obsahovat pracovní smlouva, jaký je rozdíl mezi rovnoměrně rozvrženou pracovní dobou a nerovnoměrně rozvrženou prac.dobou, dále prosím po 8h prac.době,jaký je nárok na přestávku a zda se přestávka započítává do prac.doby,takže bych měl být v zaměstnání,pokud mám 8h prac.dobu,správně 8,5h i s přestávkou??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od zaměstnavatele jsem dostávala…

Dobrý den, od zaměstnavatele jsem dostávala cestovní náhrady na cestu do kanceláře (četnost 2x/měsíc). V červnu letošního roku, jsem svoje auto prodala a používám auto přítele. V současné době neplánuji koupi vozidla, které by bylo mým vlastnictvím. Je možné dostávat cestovní náhrady na vozidlo, které není mým majetkem nebo se tyto náhrady skutečně vztahují pouze na vozidlo, které vlastním. Event. je v tomto případě použít jinou náhradu? Děkuji za odpověď Petra Měšťanová Jičín


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel nám oznámil, že budeme…

Dobrý den, zaměstnavatel nám oznámil, že budeme pracovat i o svátcích. Doposud jsme pracovali pouze v pracovní dny a po dohodě i v sobotu ( za 10%příplatek a náhradní volno). Práce je placena pevně danou mzdou. zaměstnavatel nám za práci ve svátek zvedl počet pracovních dní a dal nám příplatek za odpracované hodiny. Má právo to takto udělat? původně mi bylo sděleno (ústně), že dostaneme odměnu jako formou přesčasu 8 hodin mzda + 8 hodin příplatek. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně mého…

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně mého příjmu a mé výplatní pásky. asi bych začal těmito informace , můj příjem je 12 300 hrubého / měsíční psaný ve smlouvě . měl jsem v 7 měsíci odpracováno 23 dní z toho byl jeden přesčas a dva svátky, svátky jsou placeny 100% . teď ten můj dotaz ve výplatní pásce jsem měl napsáno : odpracované hodiny 165 / 22 dní ( základní mzda) ..........12300 přesčas 7,5 / 1 den ........................559 příplatek za práci ve svátek ................1118 můj dotaz směřuje k tomu, zda by základní mzda měla spočívat pouze v pracovní dny tudíž by to mělo být .....20dní ..........12300 ( základní sazba) no a pak ty 2 dny počítaný jako přesčas + svátek tudíž bych měl dostat o 1118 více . Je to jen můj dohad , nevím zda se to tak počítá proto se ptám , děkuji za odpověĎ .


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na výpočet mzdy pro…

Dobrý den, chci se zeptat na výpočet mzdy pro dovolenou. Vím, že se počítá z posledního čtvrtletí, tj.pro červencovou dovolenou z období duben až červen. Jak se tedy započítá, pokud jsem byla celý duben na nemocenské(placené již státem, ne zaměstnavatelem).Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem delší dobu (více než 1,5roku)…

Dobrý den, jsem delší dobu (více než 1,5roku) evidována na UP. je možné pracovat na dohodu o pracovní činnosti s výdělkem do 2 nebo 4 tis měsíčně a zároveň neztratit možnost využívat to, že UP za mě odvádí sociální a zdravotní? je možné si vubec něco vydělat? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jeden z jednatelů naší společnosti je…

Dobrý den, jeden z jednatelů naší společnosti je i zaměstancem společnosti. Pobírá odměnu za výkon funkce jednatele společnosti 2400,-Kč a mzdu za výkon funkce finančního ředitele společnosti. Chtěla bych se zeptat, zda tato odměna za výkon funkce jednatele bude vstupovat do celkové hrubé mzdy zaměstnance a bude mít vliv na průměrný výdělek. Z této odměny se odvádí daň a pojistné na zdravotní pojištění,že ano? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám v úmyslu zrušit pracovní poměr…

Dobrý den, mám v úmyslu zrušit pracovní poměr ve zkušební době, ale za první měsíc mám již odpracováno cca 30 hodin přesčasů. Ve smlouvě je stanoveno, že zrušení PP musím učinit písemně minimálně 3 dny před datem zrušení. Pokud by mi zaměstnavatel dal náhradní volno na ony zbývající 3 dny, byl by povinen mi zbytek přesčasů (6h) proplatit? A v případě, že by mi náhradní volno nedal vůbec, byl by povinen proplatit všechny přesčasy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jsem už 3/4…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jsem už 3/4 roku v neschopnosti práce s nespecifickým střevním zánětem a od září už bych měla být uschopněna.Zajímalo by mě zda mám nárok na částečný invalidní důchod? děkuji Bučková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně rozdílnosti částek…

Dobrý den, mám dotaz ohledně rozdílnosti částek měsíční mzdy. Nemám žádné pohyblivé složky mzdy. Pouze čistě tarifní mzdu. Ovšem každý měsíc mám rozdílnou čistou mzdu. Rozdíly jsou v řádech několik desítek korun, maximální rozdíl byl 132,-. Třeba se pletu, ale domnívala jsem se, že pokud nemám pohyblivé složky mzdy, pak bych měla mít každý měsíc stále stejný plat. Předem moc děkuji za objhasnění (vysvětlení) a přeji pěkný a pohodový den! Fílová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chrěla bych se zeptat na výpočet…

Dobrý den,chrěla bych se zeptat na výpočet náhrady za dovolenou v předešlém měsíci (červenec 2012). Čerpala jsem 8 dní dovolené plus byly 2 dni svátky. Jak tedy přesně vypočítám náhradu? Počítá se z hrubé nebo čisté mzdy předešlého měsíce? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pracuji jako samostatná odborná…

Dobrý den pracuji jako samostatná odborná referentka a dle platového výměru jsem zařazená do 9 platové třídy a do 12 platového stupně. Můj nadřízený mi sdělili, že již nemohu být zařazená do vyššího platového stupně. Můj plat je stanoven na základě zákona č.262/2006 Sb. a nařízení vlády ČR č.564/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Vzhledem k tomu, že se mi prodloužil odchod do starobního důchodu téměř o pět let zajímalo by mě zda se nezvyšoval platový stupeň. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměsnavatel rozhodl, že nám založí "výhodné"…

Zaměsnavatel rozhodl, že nám založí "výhodné" invest. životní pojištění "placené zaměstnavatelem". Nejpodivnější věcí na celém záměru je, že "placení zaměstnavatelem" má spočívat v tom, že nám každý měsíc ze současné hrubé mzdy strhne 2 000Kč jako svůj příspěvek na IŽP a pošle jako základní pojistné 300Kč a mimořádné pojistné 1700Kč do pojištovny. Zajímá mě zda takovéto srážky z hrubé mzdy lze poté vydávat za "příspěvek zaměstnavatele na IŽP" a odpovídá to zákonu??(osvobození od zaplacení 34% odvodů soczdrav u zaměstnavatele apod.) Nebot jsem zatím v jiných firmách slyšel, že zaměstnavatel příspěvek na IŽP platí nad současnou výši hrubé mzdy(zde opravdu doslovně se jedná o IŽP placené zaměstnavatelem, nebot není strhávno ze současné hrubé mzdy zaměstnanců) jako formu zvýšení příjmu a současně samozřejmě v obou případech ušetří na odvodech soczdrav. 34%. Mimoto je jasné, že takovým v našem případě snížením hrubé mzdy budou nižší odvody na důchody-nižší důchod, odstupné, podpora, průměry na dovolenou a nemocenskou. Děkuji za fundovanou odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako účetní u střední firmy.…

Dobrý den, pracuji jako účetní u střední firmy. Chtěla bych si vyřídit živnost a pracovat pro tuto firmu jako OSVČ. Chci se informovat, zda se nebude jednat o švarcsystém, pokud budu pracovat prouze pro tuto jednu firmu a to tak, že bych si jednou za týden do firmy došla pro dokumenty, které bych zpracovávala doma na svém počítači pomocí svých prostředků. PROGRAM (software) na zpracování mezd a účetnictví by ale dál patřil firmě (to je podmínka). Je to tak možné? Děkuji za pomoc. MS


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, má přítelkyně je zaměstnaná jako…

Dobrý den, má přítelkyně je zaměstnaná jako číšnice - i podle pracovní smlouvy a má mzdu 8000 Kč. Myslím si, že to není správně podle zaručené mzdy. Poradíte mi, kolik by měla správně brát. Děkuji