FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Je možné aby byl vypočítaný použitý…

Dobrý den Je možné aby byl vypočítaný použitý průměr na dovolenou nižší něž hodinová mzda? Vždy když je mi vyplacena mzda za určitý měsíc, kde mám vybranou dovolenou a nebo je v tom měsíci svátek, mám výplatu nižší něž kdybych ten měsíc celý odpracoval. Zaměstnavatel nám vyplácí mzdu v čistém 80Kč/hod. Ale za dovolenou a svátky nám to nějak přepočítává do hrubé mzdy prý kvůli použitému průměru. Měsíc prosinec 21 pracovních dní včetně svátků. 21x8=168hod. 168x80=13440Kč bych měl dostat čistou mzdu kdybych celý měsíc pracoval. Ale pracoval jsem 14 dní + 3 svátky + 4 dny dovolené a dostal jsem jen 12755. Je to vůbec možné aby průměr na dovolenou byl menší než stanovená hodinová mzda. Pokud ne na koho se mám obrátit o pomoc k nápravě. Předem děkuji za odpověď Zdeněk Růžička


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň, v poslednom čase často narážame na…

Dobrý deň, v poslednom čase často narážame na chyby v spracovaní miezd u nášho zamestnávateľa, obraciame sa na Vás preto s prosbou o radu. Prosím o vysvetlenie: 1. Zamestnanec odpracoval celý mesiac november (HPP), t. j. 22 pracovných dní (176 prac. hodín). Základný plat je 60tis. Kč. V tomto mesiaci k nemu pribudne odmena 18tis. Kč, ktorá je však "superhrubá". Zahrnuje náklady zamestnávateľa i zamestnanca, nejedná sa o hrubú odmenu pre zamestnanca, treba z nej odčítať i odvody zamestnávateľa atď. Aká bude skutočne vyplácaná mzda? 2. Zamestnanec pracuje na HPP pričom je študent, odpracováva teda priemerne 115 hodín. Základná mzda za 160 hod. je fix 12tis. Kč, pohyblivá zložka 8tis. Kč, teda celková mzda, ktorá by mala byť vyplácaná pri 160 hod. je 20tis. Kč brutto. Aká bude mzda za mesiac november 2012, keď zamestnanec pracoval 17 pracovných dní, k tomu mal 1 deň platenej dovolenky a celkom odpracoval 105 hodín? Použitý hodinový priemer je 193,38 Kč. Má podpísané prehlásenie k dani a potvrdenie zo školy pre študenta, má 23 rokov.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Nový majitel převzal maloobchodní…

Dobrý den. Nový majitel převzal maloobchodní prodejnu i s prodavačkami. U původního majitele neměli podepsanou hmotnou odpovědnost. Nový majitel tuto hmotnou odpovědnost podepsat chce, ale oni to odmítly. Je to důvodem k ukončení pracovního poměru? Děkuji za odpověď. Kuzmická


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pracuji u bezpečnostní služby kde…

Dobrý den pracuji u bezpečnostní služby kde máme 12 hodinové směny . Vždy 2 ranní a 2 noční služby a poté 4 dny volna. Když odpracuji v měsíci 15 služeb ( tj.180 hodin ) tak na výplatní pásce je mi objeví že jsem odpracoval 13 někdy 14 směn ( 156 nebo 168 hodin ) a zbytek hodin je mi proplacen jako odměna ,ale bez udání duvodu. Chtěl bych se zeptat zda organizace postuje v pořádku a zda když je vykazováno,že jsem odpracoval méně služeb nemá vliv na výpočet třeba důchodu. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, budu si vyřizovat živnostenský list…

Dobrý den, budu si vyřizovat živnostenský list a zároveň mám brigádu DPP. Mohu podepsat růžové prohlášení na brigádě? Dále by mne zajímalo, kdybych přestala pracovat na živnostenský list, jestli bych dostala peníze z pracovního úřadu (myslím podporu) a jestli se z živnostenského listu normálně počítá důchod. Děkuji za info. Hezký den, Macková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Dala jsem v práci výpověď a PP mi…

Dobrý den. Dala jsem v práci výpověď a PP mi končí 31.12.12. s tím, že jsem měla domluvenou práci u nového zaměstnavatele od 1.1.13. Poměry se, ale změnily a nový zaměstnavatel pro mě bude mít práci až 3-4/13. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i v případě, že jsem dala výpověď sama? Poslední dva roky jsem nepřetržitě pracovala na HPP. Děkuji za odpověď. D.Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně uzavřela pracovní poměr…

Dobrý den, zaměstnankyně uzavřela pracovní poměr 20.8.2012 s 3měsíční zkušební dobou - do 19.11.2012. Během této zkušební doby měla opakované pracovní neschopnosti v délce 74 kalendářních dnů, nemocná je dosud. Jak se jí posunuje zkušební doba o nemoc? 20.11. + 74 dnů? To je 1.února 2013. Znamená to, že pouze do této doby je ve zkušební době a např. k 2.únoru už jí nemůže zaměstnavatel dát zrušení PP ve zkušební době, přestože nemoc bude dále trvat? 21 dnů současné PN samozřejmě již uplynulo a zaměstnankyně pobírá nemocenské dávky pouze od OSSZ. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovní smlouvy je uzavřena do 23.12…

Dobrý den, pracovní smlouvy je uzavřena do 23.12.2012- dohodou o změně pracovní smlouvy byl sjednán kratší termín z důvodu poklesu zakázek ( což ovšem v sohodě uvedeno není). Bude při posuzování nároku na podporu podpora krácena?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s.r.o. se rozhodla vyplatit z čistého…

Dobrý den, s.r.o. se rozhodla vyplatit z čistého zisku, který vyprodukovala za rok 2011, podíly na zisku svým zaměstnancům. 1. podléhají tyto podíly na zisku zaměstnancům také odvodům na SP a ZP? 2. budu sraženou daň z podílů odvádět jako daň srážkovou? 3. prý nesmí tento příjem ovlivnit i průměr pro náhrady. Prosím o odpověť, jak vše správně srazit a zaúčtovat. děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň, chcem sa opýtať na správnosť…

Dobrý deň, chcem sa opýtať na správnosť preplácania štátnych sviatov. Uvediem na príklde z firmy kde pracujem: bez sviatku: Fpd. 150 hod, odprac. hodiny:150 Mesačný plat:16000 výpočet: 16000/150=106,67*150=16000 s jedným dňom sviatku: Fpd.150+7,5hod odprac.hodiny: 150+7,5 Mesačný plat 16000 Výpočet: 16000/157,5=101,59*157,5=16000 Podla tohoto výpočtu jeden deň sviatku je ohodnotený na 0 korún. Aký by mal byť správny výpočet. Ďakujem.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu v oblasti výpočtu mzdy.…

Dobrý den, prosím o radu v oblasti výpočtu mzdy. Zaměstnanec pracuje na zkrácený úvazek tj. 4 hodiny denně - 5 dnů v týdnu = 20 hod. týdně a mzdu má 5.350,- Kč hrubého. V měsíci listopadu odpracoval 12 dnů, tj. 48 hodin. 10 dnů čerpal dovolenou průměr na dovolenou má 61,73 Kč. Uplatňuje slevu na poplatníka 2070,- Kč. Prosím o výpočet čisté mzdy. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Výpovědní lhůta mi měla skončit 30.11…

Dobrý den. Výpovědní lhůta mi měla skončit 30.11.2012. Od 26.11. jsem v pracovní neschopnosti. Předpokládám, že pokud pracovní neschopnost skončí v průběhu měsíce prosince bude rozhodné období pro výpočet průměrného hrubého výdělku období 7-9 a tím průměrný výdělek k 1.10. Jak to bude pokud pracovní neschopnost bude ukončena k 31.12. a tím dnem i ukončen pracovní poměr k tomuto datu? Děkuji Svoboda


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chci se zeptat ohledne platby zdrav…

Dobry den, chci se zeptat ohledne platby zdrav.a socialniho pojisteni. V jedne firme jsem byla zamestnana do konce zari 2012, od 1.10.2012 pracuji v nove firme. Za mesic rijen mi z nove firmy prisla vyplata a zamestnavatel za me radne zaplatil zdravotni a socialni. Z puvodni firmy mi ale za mesic rijen poslali jeste dodatecnou odmenu, ze ktere ale take strhli zdravotni a socialni - je to tak spravne? Nemelo by se zdravotni a socialni pojisteni platit pouze ze mzdy od zamestnavatele kde jsem aktualne zamestnana? Predem dekuji!


odpovídal(a): Redakce

Jak je to s proplácením státního svátku když je v…

Jak je to s proplácením státního svátku když je v sobotu, ale ta není součástí rozvržení pracovní doby, v případě, že je potřeba aby zaměstnanci v tento den pracovali ? Jedná se o práci přesčas, v sobotu, která je však zároveň státním svátkem. Jak zaměstnancům tuto práci proplatit - jako práci + 100% za práci ve svátek, nebo jako práci + sobotní příplatek za přesčas, nebo jinak ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych vypočítat průměrný…

Dobrý den, potřeboval bych vypočítat průměrný čistý měsíční výdělek. Byl jsem zaměstnán ve firmě na plný pracovní úvazek od 1.7.2012-11.11.2012 kdy jsem dostal výpověď ve zkušební době. Moje čistá mzda činila: 1.7-31.7.2012 22 pracovních dní 176 hod. 22 740 kč 1.8-20.8.2012 13 pracovních dní 104 hod. 14 275 kč 21.8-9.11.2012 jsem byl v pracovní neschopnosti Prosil bych jestli by jste mi orientačně nemohli vypočítat průměrný čistý měsíční příjem. Předem děkuji Veselý F.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem sama s e6letym ditetem…

Dobry den, jsem sama s e6letym ditetem,nastoupila jsem do prace,jsem teprve na zacatku a vim,ze mam 11250KČ hrubeho pri 6 hodin.prac.dobe/ +1/2 hod.obed/,byvaly pritel nepobira ulevu na danich,tu pobiram ja.Prosila bych,kolik by delal čisty mesični přijem? Dekuji za odpoved,zdravi Vas Koubova H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přes prázdniny jsem měsíc jako…

Dobrý den, přes prázdniny jsem měsíc jako student pracoval na DPP pro společnost IKA, jelikož už ale u jiného zaměstnavatele mám podepsané růžové prohlášení o slevě na dani, tak jsem ho zde již nepodepisoval, při této brigádě jsem si vydělal 35 563 Kč. S vedoucím společnosti jsme se dohodli, že mi částka bude vyplácena po částech nepřesahujících 10 tis. První měsíc (při ještě probíhající práci) mi bylo vyplaceno 4250Kč jako určitá záloha, další měsíc 8750- z toho ale 4500 bylo připsáno formou zálohy na další mzdu (prý kvůli interní chybě), minulý měsíc to již bylo jen 3575Kč, protože se prý ještě musela zdanit ona záloha v minulé výplatě. S firmou mi došla trpělivost a proto jsem požadoval aby mi zbylá částka (16 063Kč) byla vyplacena celá v dalším měsíci, i přes to, že mi bude strženo soc.zdrav. Ovšem nyní mi bylo vyplaceno jen 5950 Kč s tím, že je to poslední částka a s odkazem na to, abych si spočetl, kolik mi bude vycházet z celkové částky daň+soc.zdrav. Na zdejší mzdové kalkulačce jsem si spočetl, že mi má být vyplaceno 26740Kč, ovšem od firmy IKA jsem dostal jen 22700. Mají pravdu oni? Daní se jinak dohoda o provedení práce?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se ujistila, zda budu…

Dobrý den, ráda bych se ujistila, zda budu postupovat správně. Stanovili jsme symbolickou roční odměnu jednatelům s.r.o. na částku 2400. Z této odměny budu platit pouze zdravotní a zálohu na daň z příjmu. Přihlásím tedy na jeden měsíc (kdy se odměna vyplácí)firmu na FU a VZP. A z částky odvedu 324 na VZP (jednatelé si platí zdravotní jako OSVC) a 405 na FU. Poté zase odhlásím. Velice děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, poprosila bych o informaci k odměně…

Dobrý den, poprosila bych o informaci k odměně jednatelů. Ve smlouvě o výkonu funkce mají jednatelé uvedenou ROČNÍ ODMĚNU ve výši 6100 Kč. Z té jsme odváděli pouze zdravotní pojištění. Jak je to v tomto roce? Budeme muset platit i sociální pojištění? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mam fixní plat a…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mam fixní plat a na výplatní pásce se mi ukaže sazba 10 000 a 5000 premie ale na konci se mi to počítá z menší částky premie a fixního platu. neměla by částka zůstat stejná?? děkuji