FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den,od 6.měsíce2008 jsem na nemocenské do 22.února2009.Od 23.února2009 mám Plnný invalidí důchod.K 22.únoru jsem ukončil pracovní poměr ze zdravotních důvodů s nároken na odstupné 4 měsíčních průměrných platů.Chci se zaptat z jaké doby se mi ten průměrný plat bude počítat!Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Zaměstnavatel nás nechal 1.,2.,3.2009 doma na 75% s tím,že v dubnu pujdem do práce na 1 až 2 měsíce a k červnu výpověď. Z jakého období bude počítat odstupné a průměr pro podporu? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

velmi by me zajimala jedna vec.O 1.3.2009 jsem propustena ze zamestnani rada bych vedela z jakeho obdobi se me pocita narok na odstupne a vyse podpory.Jestli je to za posledni ctvrtleti( v kterem jsem dva mesice marodila)nebo za ctvrtleti radne odpracovane.Dekuji


odpovídal(a): Redakce

odměna společníka

Jsme společníky společnosti s ručením omezeným a rozhodli jsme si vyplácet podnikatelské odměny. Jaké povinnosti z hlediska registrace a placení zdravotního a důchodového pojistného pro nás vyplývají. Jak je to s problematikou DPFO v souvislosti s těmito podnikatelskými odměnami? Děkuji za odpověď. Marek Šváb.


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,prosím Vás, může osobě, která pečuje o postiženého člověka, který pobírá příspěvek na péči a je zařazen do druhého stupně závislosti ( 4000,- Kč )být poskytnuta podpora v nezaměstnanosti. Pokud ano,z jaké částky se bude vypočítávat. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, zaměstnávám řidiče nákladních vozů. Při cestách do zahraničí jim vyplácím zahraniční diety. Cesty mají i o sobotách, nedělích, svátcích, v noci, mám jim dávat ke mzdě i příplatky za tyto dny, noci? Mají nárok i na tuzemské stravné, když jsou zaměstnáni jako řidiči a jejich prací je cestovat? Dále by mne zajímalo, jakým způsobem mám vypočítat zahraniční diety od roku 2009 - byla nějaká změna? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vznik nového zaměstnavatele

Dobrý den, prosím o radu, manžel je soukromý podnikatel a nyní by chtěl vzít zaměstnance do pracovního poměru, kam, na jaké úřady ho musí všude přihlásit. Děkuji za radu. Dále bych se ještě chtěla zeptat, dcera je zaměstnána jako číšnice v pizzerii - má podepsanou pracovní smlouvu na pracovní poměr od září 2008 na dobu neurčitou. Nyní jí zaměstnavatel sdělil, že jí nebude proplácet ani dovolenou ani pracovní neschopnost, má na to právo? Nebo se můžeme nějak bránit. Děkuji velice za odpověď. Dana Toušková


odpovídal(a): Redakce

Pracovní doba

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu, zda postup zaměstnavatele při výpočtu náhrady mzdy na čerpanou dovolenou je správný: pracovní doba je rovnoměrně rozvržena, avšak v jednotlivých dnech směny čítají(řazeno Po-Pá) 9;8;9;8;6 hodin = celkem 40 hod. týdně. Čerpán byl jeden den dovolené v pátek, na něhož připadá 6 hodin práce - zaplaceno bylo průměrným výdělkem 6 hodin. Fond pracovní doby v lednu činí včt. placeného svátku 176 hod., dle výplatního lístku je však součet hodin (168 odpracováno) + dovolené (6) = 174. Je správné, že 2 hodiny se z měsíčního fondu hodin "vytratily"? Nemá být doba čerpání dovolené ve výši 1 dne proplácena vždy 8 hodinami? Čerpám-li totiž dovolenou v "dlouhý den", jsem na tom mnohem lépe, než v "krátký den". Může zaměstnance v něčem tento 2 hodinový rozdíl (176-174 hodin) poškodit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Praxe

Dobrý den.Pracuji na stavebním úřadu jako odborný referent (platová třída 8) a zaměstnavatel mi nezapočetl odpracovanou dobu (2,5 roku) u stavebního podniku, kde jsem pracovala jako referentka v zásobování-tzv.technicko-hospodářský pracovník.Mám nárok na úplné nebo alespoň částečné započtení praxe? Jestli ano, podle jakého zákona nebo nařízení? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,mám dotaz na výpočet daně zaměstnanecké slevy.Zaměstnavatel nám poskytuje 15%slevu na nákup zboží.Slevu nám pak zahrne do hrubé mzdy a zdaní,celou částku slevy nám pak odečte s čisté mzdy.Je to spravný postup?Děkuji Dvořáková



odpovídal(a): Redakce

Rozvrh směn

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v jednom článku časopisu jsem četla, že je zaměstnavatel povinen ze zákoníku práce, plánovat zaměstnancům směny na rok dopředu včetně dovolených. Naši zaměstnanci mají třísměnný provoz a vrchní sestra jej plánuje na měsíc. Je to tak správné? Děkuji Levinská


odpovídal(a): Redakce

Splatnost mzdy

Dobrý den Vám přeji, manželka má se zaměstnavatelem neustále problémy s termínem splatnosti mzdy. Podle " Kolektivní smlouvy " kde zaměstnavatel uvádí splatnost mzdy vždy nejpozději k datu 15-tého, toto zaměstnavatel nedodržuje a odvolává se na zdlouhavé prodlení bankovních převodů. V případě, že datum 15-tého vychází na pátek, případně na sobotu, či neděli je tato mzda přičtena na manželčiným bankovním účtu v pondělí, nebo i dokonce, až v úterý. Ze zkušeností od svého zaměstnavatele, jsem se dozvěděl od pracovnice Mzdové účtárny, že je její povinností zjistit si, jak dlouho trvají bankovní převody a zajistit, aby zaměstnanec měl ve stanovený výplatní den mzdu k dispozici. Děkuji Bartoš Milan


odpovídal(a): Redakce

Příplatek za práci v noci

Dobrý den, prosím o sdělění, jaké jsou příplatky za práci v noci, zda-li ještě platí příplatek 5,40 za hodinu práce v noci ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, potřebovala bych poradit s výpočtem náhrady mzdy za dovolenou pro toto čtvtletí. V posledním čtvrtletí roku 2008 bylo v říjnu 21 odpracovaný dnů, 1 svátek, základní mzda 9545,45, náhrady mezd 455. V listopadu 19 odpracovaných dnů, 1 svátek, základní mzda 9500, náhrady mezd 500, v prosinci 15 odpracovaných dnů, 3 svátky, 5 dní dovolené, základní mzda 6521,74, náhrady mezd 4524. Smluvní měsíční plat je 10000Kč, pracovní doba 8h. Moc děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Mzdový výměr

Dobrý den,mám prac.sml. a k ní mzd.výměr.Nyní nám zaměstnavatel předložil k podepsání nový výměry o 1/3 nyžší.Musím podespat,může mě vyhodit,prý když je mzd.výměr a není plat ve smlouvě tak s tím nemusím souhlasit?Ve sml.je věta mzda bude stanovena samostatným mzd.výměrem.Děkuji za pomoc a radu.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet platu

Dobrý den, jsem státní zaměstnanec - zaměstnanec obecního úřadu. Slyšela jsem, že se státním zaměstnancům zvyšují platy, nemohu však nikde nalézt nové platové tabulky a nadřízený mi tvrdí, že nás zaměstnanců obcí se toto zvýšení netýká. Komu byly platy zvyšovány? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den! Prosím Vás o zodpovězení mého dotazu. Jak má být zaměstnancům - montážním dělníkům - proplácena doba cesty na staveniště (dle pracovní smlouvy je místem výkonu práce ČR a místem pravidelného pracoviště je Orlová)? Tito zaměstnanci vždy vyjíždějí ráno ze sídla zaměstnavatele (Orlová), ale cesta na staveniště (např. do Prahy) trvá třeba i 5 hodin. Přísluší jim za dobu cesty mzda. Odměňováni jsou měsíční mzdou (veškeré přesčasy jsou propláceny), jednosměnný provoz, 40 hod./týden. Děkuji Vám. S pozdravem a přáním hezkého dne Lucie M.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobry den, v tomto ctvrtleti cerpam 3 tydny neplaceneho volna, ktere nabidl zamestnavatel. V 2. ctvrtleti budu cerpat dovolenou. Neplacene volno mi znacne snizuje prumernou mzdu za 1. cvrtleti, z kterehe se bude pocitat mzda za dovolenou ve 2. ctvrtleti. Je opravnene vypocitat mzdu za dovolenou za ctvrtleti, ve kterem jsem mel neplacene volno? Dekuji, Petr


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den, mám dotaz: zaměstnávám tři řidiče, ale v současné době pro ně nemám práci, dříve bylo možné v tomto případě jim vyplácet jen 60% mzdy - jde to ještě tak? Pokud ano, může těch 60%být méně než minimální mzda? V případě, že bych je z důvodu nedostatku práce propustil, musím jim vyplatit odstupné a v jaké výši? A ještě by mne zajímalo, pokud je osoba hlášena na úřadu práce, může mít nějaký přivýdělek? Moc děkuji Pavla Žáková


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Momentálně pobírám rodičovský příspěvěk 7600 Kč a měla bych možost nastoupit na částečný úvazek. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli na superhrubé mzdě 10000 Kč. Jednalo by se o úvazek 0.3. Chtěla jsem se zeptat, jaká by asi byla výše mého čistého měsíčního příjmu a zda se z tohoto platu bude odvádět zdravotní, které v podstatě za mě momentálně platí stát a zda se odvádí sociální pojištění. Předem děkuji za odpověď. Lucie