FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Zápočtový list

Dobrý den,nastoupila jsem do nového zaměstnání a mzdová účetní po mě chce originál zápočtového listu od posledního zaměstnavatele.Ptala jsem se jí,zda mě ho v případě ukončení pracovního poměru vrátí a ona mi řekla,že NE,že zůstané originál u nich a od ní dostanu zase zápočtový list od nich.Zajímá mě,zda ji musím dát opravdu originál a zda si ho opravdu zaměstnavatel ponechává.V předchozích zaměstnáních si záp.list okopírovali a originál mi vrátili.Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Snížení mzdy

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu. V současné době mám při podnikání velké problémy, mám jednoho zaměstnance. Má plat 16.500,-. Nechci ho propustit, ale dočasně bych chtěl snížit plat, nedomluvíme-li se na snížení platu, je to nějak možné udělat jednostraně z mé strany? Děkuji, hezký den, Steklý



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chci se zeptat - přestávka na jídlo a oddech se nezapočítává do pracovní doby? Děkuji. Novák


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat z čeho a jak se vypočítává, nebo z čeho se odvíjí superhrubá mzda. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a v brzké době mi přibyde přivýdělek v jiné firmě - "vedlejšák". Jelikož chci žádat o hypo, nedokážu odhadnout jaká forma smlouvy pro mne bude nejvýhodnější, můžete mi prosím poradit? A jaká by byla moje čistá mzda při 10000tis. hrubého na vedlejší pracovní poměr (jestli mohu požáda i o postup výpočtu), když v hlavním zaměstnání uplatňuji na poplatníka a zaměstnavatel za mě platí soc. i zdrav. poj.?


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobrý den, je možné si přivydělat při částečném nebo plném invalidním důchodu? Pokud ano, v jakém rozpětí? Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, jakým způsobem mi může zaměstnavatel po návratu z RD do 3 let věku dítěte změnit platový výměr? Platí původní platový výměr, i když mi nedá tu samou pracovní pozici? Co v případě, že firma, u které jsem zaměstnána(dříve OSVČ)je nyní s.r.o. - má jiné IČ? Majitel mi chce dát novou smlouvu, s tím, že mu dám sama výpověď dohodou. Jaký je správný postup? Jaké jsou nevýhody? Z čeho se počítají náhrady např. dovolená, svátky když jsem byla na RD 3 roky? A můžu nějak trvat na svém původním hod. průměru? Budu pracovat u téhož majitele se stejným předmětem činnosti(stejní zaměstnanci)jen s rozdílem, že nyní u s.r.o., které je pokračovatelem obchodní firmy fyzické osoby. Nechci si nevědomě zhoršit pracovní podmínky tím, že podepíšu nějakou obecnou pracovní smlouvu. V podstatě to chápu tak, že mi pracovní poměr trvá, jen zaměstnavatel založil s.r.o. jeho pro lepší ekonomické podmínky, také z důvodu možnosti získat další dotace z EU atd. Děkuji za jakoukoliv odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den,máme zaměstnance,který doprovázel svého otce k lékaři.Chtěla jsem se zeptat,když fungoval jako doprovod,zda má ze zákona nárok na náhradu mzdy,když donese potvrzenou propustku,že tam s ním opravdu byl.Slyšela jsem názor,že ano ale pouze v případě,že jeho otec si tuto náhradu mzdy neuplatní.Děkuji moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s refundací mzdy. Zaměstnanec se účastnil jako dobrovolný hasič školení a obec, která školení pořádala nám poslala oznámení o tom, že mu mzdu bude refundovat. Co všechno ze mzdy můžeme nárokovat na refundaci? Pouze hrubou mzdu za odpovídající hodiny x průměrný výdělek, v tomto případě 40 hodin x 61,875 Kč. Nebo můžeme nárokovat i pojistné, které je povinna firma odvést, tj. letos ve výši celkem 34 % za SP a ZP? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den. Od 1. 3. 2009 mi běží 2 měsíční výpovědní lhůta, po které mi náleží 3 odstupné platy. Chtěla bych se zeptat z jakého období se bude odstupné vypočítávát. Děkuji S.



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Mám dotaz, je od 1.1.2009 ještě nějaký rozdíl je-li firma do 25zaměstnanců nebo nad 25? Dělala jsem mzdy jen v malé organizaci nyní dojde k fúzi a bude jich tam skoro 40. Neznáte nějakou šikovnou knihu kde bych tyto změny vyčetla? Díky


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám dvě zaměstnání a slevu na dani uplatňuji pouze u jednoho.Jaká bude čistá mzda při hrubém platu 6400 kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,chci se zeptat zda když mám uvedeno v pracovní smlouvě (HPP) že moje měsíční mzda činí 18 000 a přišla mi suma 13650,zda může být překážkou to, že jsem zaměstnavateli uvedla, že mám ještě brigádu v jiný firmě a proto mi přišla nízká suma. Dovolenou jsem nečerpala a mám odpracovaných více než 160 hodin. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti se jako základ pro OSVČ užívá poslední známý vyměřovací základ a pro zaměstnance průměrný čistý měsíční výdělek.V případě, že je souběžně/v tentýž den/ ukončeno podnikání jako OSVČ a např.dohoda o pracovní činnosti pak se obě částky sčítají.Trvá-li dohoda např.pouze 1 měsíc a čistá vyplacená mzda je např 8000,-Kč, je průměrný měsíční výdělek pro účely výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti 8000,-Kč? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem J.Zahrádka


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Zaměstnanec, který u nás pracovní poměr ukončil dohodou v září 2008 donesl potvrzení o průměrném čistím výdělku pro úřad práce. Jak mu správně vypočítat čistou mzdu-s odvody a sazbou daně platnými v roce 2008 nebo s odvody a daní platnou v měsíci, kdy potvrzení vystavuji, tzn.v dubnu 2009. Pokud bych počítala dle pravidel za rok 2009, potom ale zaměstnanci nemohu uplatnit slevu na poplatníka a zaměstnanec na tom bude tratit.


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den. Jako nezisková organizace pořádáme každoročně tábory pro děti. Letos se na nás obrátil jeden z dobrovolníků - pracovník na táboře, jestli můžeme požádat jeho zaměstnavatele o uvolnění dotyčného z práce. Předpokládám, že to možné je, nevím však jestli zaměstnanci podle aktuální legislativy náleží náhrada mzdy, příp. jak je to se zákonných pojištěním. Pro nás tedy bude pracovat bez nároku na odměnu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den chci se zeptat jáká výše mi náleží za jeden den dovolené, když na smlouvě mám uveden příjem 8000,- kč. Ukončila jsem PP kdy jsem ještě čerpala 8 dní dovolené a 7 dní mi mají proplatit. Děkuji Gábrisová


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Vážená paní Sedláčková,máme zaměstnankyni, která byla nemocná z důvodu nemoci z povolání. Od l.3.2009 je schopna práce,ale bylo jí nařízeno čerpat od tohoto data starou dovolenou.Do práce nastoupí až 6.dubna a tento den bude přeřazena na jinou práci z důvodu nem.z povolání.Budu postupovat správně,když stanovím pravděpodobný výdělek na náhradu za dovolenou v měsící březnu a přihlédnu k zaměstnankyni, která vykonová stejnou práci /§ 355 ZP/ a pokud nastoupí 6.dubna do práce, ztrátu na výdělku po pracovní neschopnosti budu posuzovat z pravděpodobného výdělku I.čtvrtletí 2009 a výdělkem, kterého dosáhne po přepřazení na jiné pracoviště?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý měsíční výdělek

Dobrý den,chci se zeptat,jak vypočítat průměrný čistý měsíční příjem pro zápočtový list.Zaměstnanec ukončil prac.poměr 31.3.2009.V předchozím /4./čtvrtletí měl celý prosinec nemocenskou,kterou vyplácela OSSZ.Do hrubé mzdy se nezapočítává vyplacená dovolená?Výpočet jsem provedla:hrubá mzda/bez dovolené/za 10+11/2008 : odprac.hodiny/10+11/08/ x 173,92 /průměr počet hod./měs pro 40 týdenní prac.dobu.Z tohoto základu jsem provedla výpočet čisté mzdy.Je to správně?


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění

Dobrý den, může zaměstnavatel nařídit vyplácení části mzdy (tato není v pracovní smlouvě) přes životní pojištění? Je částka, kterou nemusí zaměstnanec danit, v případě tohoto pojištění 24000,- a je tato částka osvobozena i od sociálního a zdravotního pojištění? Děkuji za Vaši odpověď S pozdravem Jan Rulík