FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, od dubna 2009 jsem ukončila pracovní poměr, ve výplatě za březen mi byla proplacena dovolená z roku 2008, počítá se tato částka do průměrné hrubé mzdy? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,minulý měsíc jsem nedostal proplacen svátek s odůvodněním, že pokud není svátek v pracovní dny tak se neproplácí.Jenže já pracuji na 12-ti hodinové směny po dvou dnech samozřejmě někdy i výkendy.Ten zminovaný den jsem v práci byl. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, rád bych se zeptal na krácení základu mzdy. Se zaměstnavatelem mám uzavřenou smlouvu,kde je stanovena výše základní mzdy plus příplatky. V případě, že je v daném měsíci svátek, zaměstnavatel mně vždy základní mzdu zkrátí. A to i v případě, že v daný státní svátek pracuji. Stejně to tak dělá v případě čerpání dovolené. Má zaměstnavatel na toto krácení mzdy nárok? Děkuji za odpověď, s pozdravem V.Š.


odpovídal(a): Redakce

Hrubá mzda

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet hrubé mzdy. Máme smluv. měsíční příjem 17000kč a k tomu prémie 3000kč. V měsíci je 21dní, 2x svátek a 1x dovolená. Znám hodinový průměr na dovolenou, tu částku vynásobím 7,5hod, z čehož dostanu hr.mzdu za 1den dovolené. Jak ale vypočítat zbytek se svátky? Počítat (17000kč/21dní)*20dní +3000kc? nebo (20000kč/21dní)*20dní? Porovnávala jsem výpočty i na internetové mzdové kalkulačce 2009,ale výsledky nesouhlasí s mými výpočty. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem H.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, chci Vás požádat o radu, jakým způsobem se bude vypočítávat odstupné. Výpověď k 29.04., pracovní poměr skončí k 30.06.2009 ( 2 měsíce výpovědní lhůta + 3 měsíce odstupné). Od 1.01. do 31.03. mi bylo vypláceno - kombinovaně v každém měsíci: 60% mzdy pro překážky na straně zaměstnavatele, zároveň jsem v těchto měsících chodila za plnou mzdu do zaměstnání a čerpala i dovolenou. Z jakých částek a jaké období ( dny v jednotlivých měsících) bude rozhodné pro výpočet odstupného? Předem děkuji za Vaši odpověď. Markéta Turčová


odpovídal(a): Redakce

Změna výše mzdy

Dobrý den Mám podepsanou pracovní smlouvu s uvedenou částkou mzdy. Nyní však hrozí, že se zaměstnavatel bude snažit přejít na mzdové výměry (patrně podpisem nové smlouvy).Ještě nevíme podrobnosti, jen se o tom hovoří mezi lidmi. Je to právně čisté a na co si mám dát pozor? Děkuji Hanka


odpovídal(a): Redakce

Smlouva o dílo

Dobrý den,prosím Vás o radu.Syn má být zaměstnán od května do října (brigádně) na SMLOUVU O DÍLO,je studentem.Můžete mi prosím vysvětlit,jak je to s odvodem daně z příjmu a zdr.a soc.poj.???Nejsem si vůbec vědoma,že bych se setkala někdy s tím,že by byla smlouva o dílo formou pracovně právního vztahu.Děkuji moc za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý výdělek

Dobrý den, Při výpočtu čistého průměrného výdělku se v programu spočítá průměr za první čtvrtletí včetně ročního zúčtování (vrácená daň), příplatků za práci přesčas. Prosím o vyjádření co lze zahrnout do průměrného čistého výdělku (např.pro úvěry a půjčky) a sdělení paragrafů a předpisů, které toto řeší.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, hledala jsem na internetu způsob výpočtu průměrné mzdy. Buď jsem našla pouze citaci zákona, které zcela nerozumím a k tomu jsem našla tři způsoby výpočtu průměrné mzdy a každý došel k jinému výsledku a teď skutečně nevím, jak se průměrný výdělek počítá. Jak se tedy počítá průměrný výdělek, pokud budu mít např. za předchozí čtvrtletí hrubou základní mzdu 60.000 Kč (včetně základní částky za práci přesčas ve výši 1.300 Kč) za 85 kalendářních (58 pracovních) dnů, kde bylo odpracováno 464 hodin. V počtu odpracovaných hodin je i 10 hodin práce přesčas. příplatek za práci přesčas mi náleží ve výši 1.000 Kč. Dále jsem v předchozím čtvrtletí čerpala řádnou dovolenou v délce 5 pracovních dnů a dostala jsem za to náhradu mzdy ve výši 1.000 Kč. Částky, které jsem uvedla jsou hypotetické a nebudou odpovídat skutečným zákonným propočtům. Předem Vám moc děkuji za pomoc. HM


odpovídal(a): Redakce

Výplatní termín

Dobrý den Chtěl bych zeptat jak to je s vyplácením mzdy.Můj zaměstnavatel mi stále vyplácí mzdu o mnohem déle než je ve smlouvě.Mzdu bych měl dostávat k 16.dni kalendářního měsíce,ale dostávám ji často až ke konci kalendářního dne.Pokaždé je to jinak.Jak mám postupovat a jak tomuto zakročit?Děkuji mnohokrát za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den.Jsem ve starobním důchodu.Do jaké výše si po 1.1.2009 mohu vydělat na DPP aniž bych musel platit daň z příjmu,sociální a zdravotní pojištění. Děkuji mnohokrát za odpověď. Milan Vlach


odpovídal(a): Redakce

Náhrada škody

Dobrý den, je v souladu se zákoníkem práce, pokud zaměstnavatel vyzaduje po zamestnanci podpis smenky, ktera muze byt pouzita v pripade zcizeni hotovosti nebo manka vznikleho zavinenim zaměstnance? Jedna se o krupierky v herne, které pracuji s velkym obnosem penez. Ma toto zakotveno i v pracovni smlouve.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, vrátila jsem se v březnu po rodičovské dovolené a k 1.4. jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti. Za duben mi zaměstnavatel již vyplatil mzdu bez pohyblivé složky (prémií). Před MD a rodič. dov. jsem vždy prémie dostala, takže můj průměrný čistý výdělek byl vyšší. Postupoval zaměstnavatel správně? Neměl by mi vyplatit průměrnou mzdu, kterou jsem dostávala před nástupem na MD?


odpovídal(a): Redakce

Příplatek za práci v SO

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda musíme platit příplatek za práci v sobotu v případě,že zaměstnanec v prac.poměru by měl zkrácený úvazek 30 hod. týdně s tím, že práci by měl rozvrženu na 5 dní v týdnu úterý - sobota po 6 hod. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy

pracujeme dle dodatku k pracovní smluvě na zkrácený pracovní týden a to pondělí až čtvrtek. Pátky nepracujeme. V pátek bylo umožněno jít pracovat. Já jsem byla objednána k lékaři. Mám nárok na náhradu mzdy? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Délka směny

Dobrý den, jaká jsou pravidla pro max.délku pracovní směny v příspěvkových organizacích. Jedná se o restauraci, kde pracují zaměstnanci dle rozvržení směn 13 hodin denně (dlouhý a krátký týden) a odečítají si 1 hod. na přestávku. Odpracováno mají čistého času tedy 12 hodin. Je to v pořádku? Děkuji za odpověď HN


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, nevím si rady s následnou situací. Z důvodu krize je zaměstnanci zkrácena prac. doba dočasně ze 40 hod na 32 hod. Jedná se o technického zaměstnance - smluvní plat. Pokud se podepíše zkrácení doby na po - čt po 8 hodinách, jak je to se svátkem pokud vychází na pátek? A v druhém případě, když pracovní doba je pružná a chodí např. denně 5 hodin?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jak se vypočítá hrubá mzda, jestliže mám superhrubou mzdu 31000. Má mzdá se odvíjí právě od superhrubé mzdy. Zaměstnavatel mě platí podle jeho tabulek, které jsou právě v superhrubé mzdě. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zkušební doba

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli pracovní smlouva nemusí obsahovat zkušební dobu? Nejsem si zcela jistý..Předem děkuji za odpověď. Zdraví Novák


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně podpory v…

Dobrý den, mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti. Loni jsem byla do konce května 2008 v evidenci na ÚP. Poté jsem nastoupila do práce, kde jsem doposud. Vypadá to ale, že díky krizi nastane propouštění, tak mne zajímá, budu-li mít nárok na podporu, pokud dostanu výpověď třeba v červnu.díky