FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Doba určitá

Dobrý den, lze prodloužit smlouvu na dobu určitou na půl roku do konkrétního data, např. do 7.12.2009 nikoli do konce měsíce. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně dodatku k pracovní smlouvě, když zaměstnanec bude pracovat doma. Pracovní dobu si určí sám, takže mi vždy po měsíci dá odpracovanou dobu, jak si jí sám rozvrhl a já mu tu dobu zadám do pásky. Mělo by to být 3 hodiny práce denně. Můžu do dodatku uvést, že pracovní dobu si zaměstnanec určí sám? A protože bude doma a pracovat jen 3 hodiny denně, změní se mu průměr - podstatně se mu navýší, je to tak správně, neměl by se ten průměr nějak zregulovat? Děkuji za odpověď. JN



odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, chci se zeptat na dotaz ohledně průměrné náhrady. Do 31.3.2008 jsem byla na rodičovské dovolené. Od 1.4.2008 - 4.5.2008 jsem se vrátila do práce k původnímu zaměstnavateli a po té nastoupila na nemocenskou spojenou s druhým rizikovým těhotenstvím. Od 11.11.08 jsem do 25.5.2009 na MD. Můj dotaz je ohledně průměrné náhrady za dovolenou. V květnu 2008 jsem dostala proplacen státní svátek průměrnou náhradou cca 1.200,-Kč. Nyní po ukončení MD jsem si podala žádost na dočerpání dovolené, ale půměr za den je pouze 564,-Kč. Počítá se průměr pokaždé jiných částek, nebo by měl být shodný s náhradou za svátek z května 08? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den ,jsem zaměstnán od ledna 2009a jsem květen a červen doma na 60%.V červnu mi končí smlouva na dobu určitou .Chcise zeptat z jakých měsíců se mi bude počítat podpora na úřadu práce když se přihlásím 1.července.děkuji


odpovídal(a): Redakce

1% pořizovací ceny vozu

Dobrý den, potřebuji zjistit výpočet pro odečtení ze mzdy na služební automobil, který se používá pro soukromé účely. Je tam 1 % výpočet ale nevím z čeho a jak .Děkuji za radu a s pozdravem, Hana Burdová


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, ráda bych se zeptala na zaměstnání při rodičovské dovolené. Devět měsíců pobírám peněžitou pomoc v rodičovské dovolené (byla jsem před těhotenstvím nezaměstnaná), kterou mám na čtyři roky. Teď bych chtěla pracovat a chtěla bych vědět co všechno za mě zaměstnavatel bude hradit.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně průměrného čistého výdělku pro účely přiznání podpory v nezaměstnanosti. Dne 1.6. 2009 jsem rozvázala prac. poměr dohodou, dne 8.6.2009 mi končí rodičovský příspěvek (dovršením 3 let věku dítěte). Mé poslední skutečné příjmy od bývalého zaměstnavatele jsou za období 1.-4.2006. Můžete mi, prosím, sdělit, z jakých příjmů mi bude vypočtena podpora v nezaměstnanosti? Zda z mého skutečného příjmu za 1. čtvrtletí roku 2006 nebo z pravděpodobného čistého příjmu zaměstnance, který v současné době pracuje na stejné pozici nebo úplně jinak? Moc Vám děkuji za zodpovězení mého dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Prosím Vás o sdělení, zdali má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy při účasti na pohřbu manželčiny babičky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti synovi. Zaměstnavatel ho nechal od ca 10 ledna 2009 až dosud doma za 60% průměrné mzdy. Pracoval pouze 2 týdny v únoru. K 30.6.2009 mu končí pracovní smlouva a z důvodu poklesu zakázek mu nebude prodloužena. Bude se podpora počítat z průměrné čisté mzdy před lednem 2009 nebo jen z těch 60%? Dále bych se chtěla zeptat, jestli doba, po kterou byl za 60% mzdy doma, se mu bude počítat do odpracované doby? V opačném případě by neměl odpracováno 12 měsíců rozhodných pro přidělení podpory v nezaměstnanosti. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,rádi bychom nyní zaměstnali nového zaměstnance na hlavní pracovní poměr, který by pracoval z domova (jiné město, než je zaměstnavatel). Ráda bych věděla,zda takovýto "domácký" zaměstnanec má nárok na veškeré náhrady, jako zaměstnanec běžný a případně poskytnuté benefity budou i v tomto případě uznatelné. Jedná se mi zejména o příplatky za přesčasy, nárok na dovolenou, nemocenské, stravenky, cestovní náhrady apod. Nenašla jsem již takovou formu práce v zákoníku práce a nevím tudíž, kde najít legislativní oporu. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, zaměstnavatel rozhodl o hromadném propouštění z důvodu ekonomické situace společnosti a plánované restrukturalizaci. Chtěl bych se zeptat, jak se vypočítává odstupné, v případě, že poslední 2 měsíce (výpovědní lhůta) budu doma za 60% platu? Počítá se do příjmu za poslední čtvrtletí těchto 100%+60%+60% nebo se počítá plat dle pracovní smlouvy tj 3x100%. A jak je to s eventuelně nevyčerpanou dovolenou? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu čisté mzdy. Má současná hrubá mzda činí 23 200 Kč a k tomu mám k dispozici auto na služební i soukromé účely, kde se mi počítá 1 % z pořizovací ceny. Chci se zeptat, jak se v tomto případě postupuje při výpočtu čisté mzdy? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den chtěla bych se zeptat když měl v době svátku obchod zavřeno,jestli mám nárok na zaplacení svátku.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den. Zajímá mne výpočet čistého průměrného výdělku, který nedosahuje minimální mzdy (20 hodin týdně). Nevím, jestli se vychází u zdravotního pojištění z částky Kč 8000,--, kdy si musí doplácet zdravotní pojištění zaměstnanec nebo z částky Kč 4 000,--. Děkuji Irena.


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká práce ve svátek. Zaměstnanec pracuje jako elektrikář-údržbář, je odměňován platem,pracuje v jednosměnném provozu s rovnoměrnou pracovní dobou - 40 hodin týdně. Ve svátek,který připadá na všední den tedy nepracuje a plat se nekrátí. 1.5.2009 došlo k poruše a zaměstnanec byl povolán poruchu odstranit. Práci vykonával od 19.00-24.00 hod. Má nárok čerpat náhradní volno za dobu odpracovanou ve svátek ? (svátek počítáme jako odpracovaný den (8 hod.),proto nám nesouhlasí odpr.hodiny) V případě,že nebude čerpat náhradní volno,přísluší mu příplatek za svátek (5 hod.) i příplatek za práci v noci (od 22.00 do 24.00 hod.)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za úraz

Dobrý den. Od 3.1.1993 do 6.5.1994 mě byl přiznán plný invalidní důchod z důvodu pracovního úrazu pravého oka.Po dobu pobírání plného invalidního důchodu mě tehdejší zaměstnavatel vyplácel náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Od 6.5.1994 mě byl plný invalidní změněn na částečný invalidní důchod při pracovním úrazu,který pobírám dosud.Náhradu za ztrátu na výdělku jsem už neuplatňoval,jelikož jsem zaměstnán na plný úvazek nepřetržitě až do současnosti.Nyní jsem vážně onemocněl a po několika operacích už asi nebudu schopen žádného zaměstnání.Zajímá mě zda mám nárok na náhradu ztráty na výdělku,když současné onemocnění nesouvisí s pracovním úrazem.Pokud ano,tak kde a jakým způsobem bych měl nárok uplatnit,když firma u které jsem utrpěl pracovní úraz již zanikla. Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, náš zaměstnanec absolvuje jako trenér fotbalistů - žáků sportovní soustředění. Má nárok na náhradu mzdy z důvodu obecného zájmu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Náhradní volno za přesčas

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na to, jak se projeví státní svátek ve mzdě. V předešlém zaměstnání mi byla k měsíční mzdě připočtena určitá částka navíc, když byl v měsíci svátek, i když jsem ten den nepracovala, a u tohoto zaměstnavatele nikoli. Je tedy placení svátků dobrovolá záležitost zaměstnavatele.Dále bych se chtěla zeptat na proplácení přesčasů. Zaměstnavatel mi místo proplácení předepsal náhradní volno. Situace je však taková, že nemám šanci si volno vybrat. Dá se žádat zpětná náhrada? Velice děkuji za odpověď.Monika K.


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den, má manžel nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, pokud poveze syna do lázní? Zaměstnavatel mu volno nechce poskytnout z důvodu, že na předem stanovené léčení se toto nevztahuje, což si myslím, že není pravda. Můžete mi sdělit paragraf či zákon, který toto upravuje. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené, která mi bude v červenci končit a měla bych nastoupit na rodičovskou dovolenou, ale jsem domluvená se zaměstnavatelem, že budu pracovat z domova, takže bych se chtěla zeptat, zda stačí k mé stávající smlouvě udělat dodatek, kde bude uvedeno, že budu pracovat doma, pracovní doba bude flexibilní a určit mzdu, kterou budu pobírat za práci doma, pak kdybych nastoupila normálně do práce, tak mám mzdu mnohem vyšší. Dále bych se chtěla zeptat, zda po ukončení PM mě zaměstnavatel přihlásí kódem P na zdravotní pojištění, jak kdybych nastoupila do zaměstnání?Jsou jinak všechny odvody stejné jako u normálního zaměstnání a budu mít pak nárok na daňový bonus i za dobu na PM? Bude za mě plátcem ZP i stát, když pečuji o dítě, ale nebudu na rodičovské dovolené? Moc děkuji. MS